anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy można zwrócić słuchawki dokanałowe?

Client:48292358
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry. Chcę zwrócić słuchawki dokanałowe. Zamówiłam, dostałam, rozerwałam opakowanie, wsadziłam do uszu i okazało się że są dla mnie za duże. Teraz sprzedający nie chce przyjąć zwrotu, bo opakowanie rozpeciętowane A zgodnie z ustawą o prawach konsumenta i art 38 towar w rozpeciętowanym opakowaniu nie może podlegać zwrotu że względu na higienę, na przykład jak bielizna, test ciążowy, końcówki szczoteczki do zębów. I niby wszystko jest logiczne, ale w tej liście nie zwracanych towarów ja nie widzę "słuchawki dokanałowe". Allegro występuje jako pośrednik w dyskusji że sprzedającym, ale nic konkretnego nie mówi, oprócz "sprzedawca może zrezygnować od odstąpienia od umowy". Kto ma rację? Przecież nigdzie nie ma żadnej informacji , że słuchawki dokanałowe nie podlegaja zwrotu, skąd ja mogłam się domyślić o tym?

oznacz moderatorów
36 ODPOWIEDZI 36

Ziolko39
#21 Demiurg#

@LEW433 To cytat z postu kupującego "rozerwałam opakowanie, wsadziłam do uszu"  Wydaje mi się, że to wyjaśnia słowo "uzyłem"  To troczę tak jakbys kupił papier toaletowy.użył, a potem stwierdził, ża drapie. A na zastrzeżenia sprzedawcy odpisał "przecież wypróbowałem tylko raz i wyprałem"  

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Ziolko39 
W tym przypadku nie ma znaczenia czy rzecz została użyta czy nie.
Miałoby to znaczenie gdyby prawo do zwrotu przysługiwało, a ew. użycie powodowałoby ew. zmniejszenie wartości rzeczy, które sprzedawca mógłby potrącić ze zwracanej kwoty.
W przypadku takich rzeczy otworzenie opakowania po dostarczeniu (w sytuacji gdy rzecz była sprzedana w opakowaniu zapieczętowanym) przesądza o braku prawa do odstąpienia. 
Warto to wyraźnie powiedzieć, bo ktoś mógłby źle zrozumieć intencję ustawodawcy i pomyśleć, że jak np. nie przyzna się do użycia (i nie zostawi żadnych śladów użycia) to prawo do odstąpienia zachowa.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@A3dam Zgadzam sie z Tobą, dyskutuję z @LEW433, który trochę przekombinował z tym doradzaniem.

@LEW433 Czasami wydaje mi się, że zastąpiłeś tego, "którego imienia nie wolno wymawiać"  80% Twoich wpisów to " otwórz dyskusję" Przedtem miałeś trochę inne podejście. To co się zmieniło ? Radykalizacja poglądów ?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie zmieniłem, czytam i w większości chcecie udupić kupujących, dyskusja nie musi oznaczać problemów dla nikogo, oczywiście że może. W większości gdzie tak pisze to kupujący piszą że albo sprzedający nie odpowiada, albo nie mogą się porozumieć.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@LEW433 
Nie ściemniaj. 
Napisałeś, że nie znałeś treści oferty (w przypadku słuchawek dokanałowych było bardzo prawdopodobne, że sprzedawca mógł ograniczyć prawo do odstąpienia) tymczasem Ty nie mając pełnej wiedzy na temat sytuacji "na wszelki wypadek" radzisz kupującej otwieranie sporu (też: kłótni, awantury).
Miejmy nadzieję, że trafiła na cierpliwego sprzedawcę, bo sprzedawca będąc zaatakowanym bezpodstawnie nie zdziwiłbym się gdyby niezwłocznie wezwał do odbioru słuchawek na koszt kupującej, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu oddał je na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującej.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

e-koltat
#8 Zapaleniec#

--

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:48292358 Sprzedawca ma racje co potwierdziło allegro "sprzedawca może zrezygnować od odstąpienia od umowy" i zapis w zwrotach, więc nic nie zrobisz 🙂

Rzecz, która dostarczona jest w zapieczętowanym opakowaniu, a której po jego otwarciu nie możesz zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub higienę. Np.: bielizna osobista, test ciążowy, końcówki do szczoteczki elektrycznej, soczewki kontaktowe, maseczki.

To że nie ma tu wyszczególnionych wszystkich przypadków nie ma nic do rzeczy, wystarczy że rozpieczętowane opakowanie, sprzedawca podał tylko przykłady 🙂

Mógł równie dobrze zamieścić tylko paragraf 

Art. 38. Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
5) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym
opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na
ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało
otwarte po dostarczeniu

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@kostas11 
Wydaje mi się, że to nie sprzedawca jest autorem tego bubla informacyjnego ale Allegro.
Wygląda na szablon Allegro bo w różnych ofertach (różnych sprzedawców, przy różnych produktach) ten zapis ma identyczne brzmienie.
Wprawdzie dla sprzedawcy nie ma najmniejszego znaczenia jak jest to sformułowane (obowiązek informacyjny został spełniony) oraz czy i jakie podane są przykłady,
ale jeżeli kupujący czuje się wprowadzony w błąd to w tym przypadku powinien kierować swoje żale pod adresem Allegro, które z jednej strony uniemożliwia sprzedawcy umieszczenie poprawnie zredagowanych treści, a zamiast publikowania literalnego brzmienia ważnych dla konsumenta przepisów pozwala sobie na własne, czasami zbyt swobodne "opracowania" .

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@A3dam masz racje sprawdziłem kilka losowych aukcji i jest to samo 😞

Ograniczenie prawa do odstąpienia

Rzecz, która dostarczona jest w zapieczętowanym opakowaniu, a której po jego otwarciu nie możesz zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub higienę. Np.: bielizna osobista, test ciążowy, końcówki do szczoteczki elektrycznej, soczewki kontaktowe, maseczki.

Jak zwykle chcieli dobrze a wprowadzili zamieszanie 😞

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  czy możecie poprawić gotowca wypisać wszystkie możliwości albo je skasować bo prowadzi to do zbędnych dyskusji 😞 

Według  mnie wystarczy się powołać na ustawę, nie ma potrzeby wymieniać, bo nie wszystko tam jest wpisane i wprowadza w błąd kupujących  !!!

Art. 38. Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
5) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym
opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na
ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało
otwarte po dostarczeniu

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@Client:48292358 "Nigdzie w ofercie nie było napisane "nie ma opcji zwrotu słuchawek dokanałowych"

i nie musi być wpisane, wystarczy, że jest wpisane prawne ograniczenie zwrotu, art. 38 do konkretnej oferty, w tym przypadku słuchawek dokanałowych. 

To byłoby jakieś kuriozum ograniczać zwrot konkretnego produktu, podając podstawę prawną i w dodatku wpisywać, że konkretnie tego który kupujesz - przecież to wynika z zasad logiki, rozumiem że podstawy logiki kupującym, gdy chodzi o pieniądze się wyłączają. 

 

Natomiast tekst : Np.: bielizna osobista, test ciążowy, końcówki do szczoteczki elektrycznej, soczewki kontaktowe, maseczki. - wpisało Allegro (nie wiem po co znów się wpiernicza między kupującym a sprzedawcą), ale to są tylko ogólne przykłady, nikt nie wypisze wszystkich produktów, bo nie musi ich wypisywać - to czy produkt jest wyłączony ze zwrotu na podstawie Art. 38 jest określone wpisem do zwrotów.

Podpasek i tamponów też nie ma wpisanych, ale jeśli taki zapis Art.38 jest przy produkcie to oznacza iż sprzedawca nie przyjmuje zwrotów przymierzanych czy choćby tylko otwartych w/w produktów. 

 

 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@kostas11 
masz racje sprawdziłem

Niestety (zwłaszcza dla kupujących) znowu mam - też wcześniej sprawdziłem. 
Sprzedawca sprzedaje np. sprzęt audio - a tu Allegro wstawia przykłady: testy ciążowe, soczewki kontaktowe, maseczki .
Ciekawe czy są w stanie obronić w dyskusji też te karnawałowe ?

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@kostas11 Przekażę Wasze uwagi do kogo trzeba, ale to, że w tym zdaniu nie ma wypisanych wszystkich produktów, których to dotyczy nie oznacza, że cały zapis wprowadza kupujących w błąd. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@_HolaOla_ masz racje to samo tłumaczymy kupującej ale ma pretensje że skoro nie ma tam słuchawek to zwrot się należy 😞 Więc ja bym usunął te np. i zostawił samą ustawę 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@_HolaOla_ 
O tym czy "cały zapis wprowadza kupujących w błąd" czy nie - na nieszczęście dla Was - wskazują opinie i wypowiedzi kupujących, a nie opinia własna Allegro.

Modyfikacja brzmienia tekstu z Ustawy na swobodną interpretację zmienia również częściowo sens tego co Ustawodawca przekazał w obowiązującym akcie prawnym, a to już nosi znamiona możliwości wprowadzania w błąd i to niekoniecznie nieumyślnego.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

cFiat
#12 Orędownik#

Kiedy w końcu przestaniecie pomagać w szalowaniu sprzedających ! Przecież sprzedający tez są klientami "allegro" !

Chodź o towary wyłączone z trybu 14 dniowego. Przez wasze działania ja dostaje negatywy i spadają statystyki. Ludzie nie rozumieją co się do nich mówi i nie rozumieją że towaru wyłączonego z trybu 14 dniowego nie można zwrócić. Pracownicy przyznają środki z POK ale nie tłumacza klientom, że my mamy w 100% rację i to tylko ich dobra wola (nie rozumiem dlaczego) że zwracają środki nie obciążając nas. I w dodatku za każdym razem tłumaczenie pracownikowi co i jak oraz dlaczego jest naprawdę irytujące i męczące.

Coraz więcej ludzi ma problem z czytaniem ze zrozumieniem i tyczy się to także pracowników allegro uczestniczących w sporach jak i klientów. Wprowadzają ludzi w błąd a później oni mszczą się na nas szkalującymi komentarzami. Proszę o dodanie jakiejś informacji przed zakupem że kupujący przy kupowaniu towaru wyłączonego z trybu 14 dniowego nie może go zwrócić. żeby wyskakiwało jakieś okienko gdzie będzie konieczne zaptaszkowanie pola.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@cFiat 

Przede wszystkim do takiej oferty nie powinien się generować formularz zwrotu bez podania przyczyny, jedynie reklamacyjny. Choć i tu sądzę, że nie obyłoby się bez dyskusji z Kupującymi i tłumaczenia "doradcom" z Allegro różnic między oboma trybami.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Brak dostatecznej informacji jest tego skutkiem, czytaj założone tu wątki, w większości kupujący nie mają pojęcia od kogo (firma czy osoba prywatna) kupili i jakie mają prawa wg tego sprzedającego a i także zakupionego towaru.😞

oznacz moderatorów