anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy sprzedawca może dodać do czarnej listy kupującego z powody anulowania zakupu?

MAMY ROZWIĄZANIE!
Client:43039096
#7 Wielbiciel#

Allegro po wygranej licytacji udostępnia możliwość anulowania zakupu podając przy tym wiele opcji powodów rezygnacji do wybory. Jeden ze sprzedawców umieścił mnie na swojej czarnej liście z powodu anulowania zakupów. Czy może tak zrobić skoro Allegro przewiduje takie rozwiązanie dla kupującego?

oznacz moderatorów
34 ODPOWIEDZI 34
xyz96
#21 Demiurg#

@Client:43039096 Moim zdaniem nie może, będzie to nieuzasadniona odmowa sprzedaży, a taka jest sprzeczne z prawem na podstawie art. 135 Kw. Ostatecznie może o tym zadecydować sąd.

Nie można odmawiać sprzedaży z tego powodu, że kupujący korzysta ze swoich praw.

Na czarną listę jest prosta rada - zakładasz nowe konto na Allegro i znowu u niego kupisz.

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Może ,o ile ma dowody że np. kupujesz u niego po raz kolejny tylko dla zabawy a potem nie płacisz lub wystawił coś w opcji z promowaniem za co poniósł duże koszty ,które nie podlegają zwrotowi. Zwykle sprzedawcy za takie coś nie wpisują na CL ale to jest ostatnia deska ratunku dla sprzedawcy i wielu z tego korzysta by pozbyć się takich "kłopotliwych klientów".

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@kolekcjoner608 Może napisz jeszcze, że ostatecznie może to ustalić sąd, bo teraz wygląda to tak, jakbyś już wydał wyrok, choć nie masz takich uprawnień. Być może sąd uzna, że się mylisz, bo nie ma kupowania dla "zabawy", jest tylko odstąpienie od umowy, z którego każdy konsument może korzystać, a koszty poniesione przez sprzedawcę kupującego nie interesują. On powinien wiedzieć, że kupujący może odstąpić, więc świadomie godzi się ponosić te koszty.

oznacz moderatorów
Client:94057046
#14 Krzewiciel#

bo nie ma kupowania dla "zabawy"

@xyz96 Zależy od skali. Słyszałem o sytuacji, gdzie jeden klient w ciągu kilku miesięcy złożył ok. 160 zamówień, nie opłacił żadnego z nich. Ciężko to określić inaczej jak "kupowanie dla zabawy". 🙂

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Nie może wcale odmówić Ci sprzedaży, możesz domagać się sprzedaży towaru. Jak masz czas i chęci na walkę z takim sprzedającym.

oznacz moderatorów
aragil
#15 Entuzjasta#

@Client:43039096 Jakiś nowy trend na allegro, licytacji i anulacja. Monety allegro dostajesz za to?

oznacz moderatorów
lottoys
#11 Animator#

Tak z ciekawości co sprzedający traci na takim zakupie oraz jego anulowaniu, przecież ślad po tym ginie, nikt nie ucierpiał. Był zakup i został anulowany - więc w czym problem ? Ja nie widzę tu powodu do złości, mam takich klientów dość dużo co omyłkowo zdublowali zamówienia, ale tego nawet nie widać i nie czuć, nie widzę związku z tym dodatkowego nakładu pracy, gdyby nie email z Allegro nawet bym nie wiedział że taka sytuacja zaistniała.

oznacz moderatorów
aragil
#15 Entuzjasta#

Sprzedający traci najcenniejsze w licytacji, czas.

Mam przeprowadzkę, sprzedaje na licytacje zbędne rzeczy, i taki żartowniś wchodzi w akcje.

Mogłem sprzedać a tu musze transportować niepotrzebna rzecz do nowego lokalu.

 

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@lottoys Sprzedawca zawsze traci i czas i pieniądze .Opłata za wystawienie jest bezzwrotna tak samo wyróżnienia aukcji .

oznacz moderatorów
gierland
#12 Orędownik#

Tak może cię dodać do czarnej listy. Allegro udostępnia takie rozwiązanie dla sprzedającego.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Client:43039096 Po co zaznaczyłeś tą odpowiedź jako rozwiązanie problemu? Inni czytający ten wątek będą przez to wprowadzani w błąd. Sprzedający może odmówić sprzedaży tylko w uzasadnionych przypadkach, a nie dlatego, że Allegro udostępnia takie rozwiązanie.

oznacz moderatorów
HegemonHekate
#10 Popularyzator#

Allegro umożliwia dodanie innego użytkownika do czarnej listy. Sprzedający może tak zrobić.

Allegro umożliwia również anulowanie transakcji zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego. Sprzedający też może anulować zamówienie. 

 

 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@HegemonHekate Mało co rozumiesz. Dodanie do czarnej listy może być niezgodne z prawem. Anulowanie zakupu przez kupującego nie może. Sprzedający nie ma podstawy prawnej do anulowania zakupu.

oznacz moderatorów
HegemonHekate
#10 Popularyzator#

Mam możliwość techniczną. Ot klikam, że anuluje i tyle. To tylko ty twierdzisz że nie można.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@HegemonHekate Możliwość techniczna to nie odstąpienie od umowy, więc Twoje kliknięcie niczego nie zmienia, prawnie wiążąca umowa nadal obowiązuje. Gdy kupujący anuluje, odstąpi od umowy, wtedy umowa przestaje obowiązywać. Każdy Ci to potwierdzi, nie tylko ja.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@HegemonHekate 
Jako Sprzedawca nie masz technicznej możliwości anulowania zamówienia. Klikając możesz sobie co najwyżej zmienić opis statusu na "anulowane" (tylko po co ? - jeżeli wcześniej zamówienia nie anuluje ani Kupujący ani system - żeby wprowadzać siebie w błąd ?).
Podobnie jak zmiana statusu na "wysłane" przy faktycznym braku wysyłki - nie jest wysłaniem.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Nie atakuj Kupującego @Client:43039096 .
Informacja udzielona przez @gierland jest prawdziwa, a Autor wątku uznał, że odpowiada na zadane przez Niego pytanie.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Nie atakuj mnie. Ja nie atakuję kupującego, tylko zadaję pytanie i zwracam uwagę, że w opisanym przypadku ta odpowiedź nie jest prawidłowa. Moim zdaniem nie można zablokować kupującego tylko dlatego, że korzysta z prawa do odstąpieni od umowy.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Ja [...], tylko zadaję pytanie
Skąd my to znamy ?

Każdy uważny czytelnik AG zauważa, że w sytuacjach konfliktu interesów Kupującego i Sprzedawcy - największy poklask otrzymują tu rozwiązania czy opinie "wygodne" dla którejś ze stron. 
Np. w sytuacji gdy wątek zakłada Kupujący jako rozwiązanie oznacza On najczęściej najbardziej populistyczną (patrz: Twoje statystyki) odpowiedź - nawet jeżeli jest tylko tzw. "półprawdą". Podobnie, największe uznanie sprzedawców zaliczają opinie starające się ograniczyć prawa Kupujących.
Niestety, najczęściej nie ma to nic wspólnego z prawdą materialną.

W tym przypadku Kupujący zaznaczył wskazał, że ta informacja odpowiada na jego pytanie (chociaż nie musi być dla Niego korzystna i być może nawet chciałby, żeby prawidłowa odpowiedź była inna)

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów