anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup na firmę a odstąpienie od zakupu

MAMY ROZWIĄZANIE!
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Zakupiłem laptopa. Dzień po płatności telefon z firmy iż taki jaki chciałem nie ma i propozycja zamiany na inny. W między czasie wiadomość:

"Dzień dobry

Kupili u nas państwo dnia 18.02.2022 17:05 1x: Dell Precision M2800 i5 16GB W4170M 256GB 3G DVD (11287143460)
 oraz wybrano fakturę VAT. Prosimy o potwierdzenie czy zakup jest bezpośrednio związany z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarcza i/lub ma charakter zawodowy. Prosimy o odpowiedź TAK lub NIE. Jest to konieczne ze względu na nowe przepisy, które weszły w życie 01.01.2021. Na sprzedającym, czyli na naszej firmie, ciąży ustawowy obowiązek określenia czy zakup dokonuje podmiot profesjonalny. Odpowiedz na to pytanie jest istotnym elementem całej transakcji."

 

Odpowiedz twierdząc gdyż jak by inaczej. Nie wiedząc iż w tym momencie ponoć zamykamy sobie prawo do praw konsumenta. W między czasie okazuje się iż firma widnieje pod 5 różnymi loginami z tym samym numerem telefonu i tym samym adresem (nikt nikomu krzywdy tym nie robi). Przeglądając wpisy okazuje się iż nie jestem pierwszą osobą która w ten sposób jest potraktowana przez tą firmę. Firma ta sprzedaje stare używane komputery pod przykrywką iż niby po wystawowe, zwroty magazynowe. Stosując całe mnóstwo kruczków słownych a słowo nowe ma swoją definicję.

Zaproponowany mi laptop laptop miał być modelem wyższym, z lepszą kartą graficzną. Cała pozostała część wyposażenia miała być identyczna. Niestety musiałem decyzje podjąć podczas rozmowy telefonicznej. Po czasie się okazało iż ten laptop nie spełnia moich oczekiwań, brak kamerki, inne gniazdo stacji dokującej i ogólna niechęć po przeczytanych opiniach. Nie bez znaczenia miał fakt iż produkt miał być u mnie 4 dnia a nie był. Odstąpiłem od umowy ponieważ:

- firma sprzedająca nie wywiązała się z umowy na zakupiony sprzęt (nie maja takiego a zaproponowany zamiennik nie spełnia moich oczekiwań)

- firma sprzedające nie wywiązała się z terminu dostarczenia sprzętu, miały być 3 dni robocze + dzień na przesyłkę. 

W jaki sposób mogę się wybronić z obecnej sytuacji i odzyskać swoje środki ?

Firma sprzedająca na każdą odpowiedz ma swoja formułkę:

"Zakupu dokonała firma i ma charakter zawodowy, w świetle prawa nie mamy obowiązku zwrotu. Traktujemy Pana jaka przedsiębiorcę a nie konsumenta"

Laptop jest w drodze i nie zamierzam go odbierać, odstąpiłem od umowy. 

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35
mdrogeria
#21 Demiurg#

samur_aj na co wystawili fakturę na laptopa ,którego nie mają ???

Zrób tak ,, moje zakupy - szczegóły - zgłoś problem z zakupem ,, 

Domagaj się tam wydania produktu zgodnego z opsiem w ofercie lub natychmiastowego zwrotu środków . Po 24H poprosisz administratora o pomoc .

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Oczywiście że nie odbieraj czegoś  czego nie zamawiałeś, zacznij od otwarcia dyskusji: https://allegro.pl/dyskusje/nowa

oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Dyskusja otworzona. Ze strony Allegro jest informacje ze sprzedawca ma zwrocic środki, a sprzedawca w zaparte wysyla zamowienie nie informujac co jest w srodku, unika odpowiedzi na pytania, przedstawia zdjecia kartonow wraz z listem przewozowym. Dzis byly proby telefonow z ich strony odmowilem rozmowy i przekazalem informacje aby wszystko szlo przez spór Allegro aby ewentualnie dochodzic swoich praw. Pojawily sie kolejne proby zamiany sprzetu, dolozenia gratisow itp. Nie wypowiadalem sie w tej sprawie.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Na każdą odpowiedź odpowiadaj, przedstaw swoje propozycje ( zwrot środków albo sprzęt zgodny z zamówieniem).

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@samur_aj prawidłowo , nie odpowiadaj na zwykłe wiadomości nie podejmuj mediacji za pomocą rozmowy telefonicznej  ,całość korespondencji kieruj do dyskusji . Zaglądaj do dyskusji tak raz na dzień , odpowiadaj spokojnie i podtrzymuj swoje żądania .Przepychanka potrwa max. 14 dni , po tym czasie zostaniesz poproszony o zakończenie dyskusji . Jeśli problem zostanie rozwiązany to zakończysz dyskusję jako rozwiązaną , jeśli nie to jako nierozwiązaną i będziesz mógł złożyć wniosek o odszkodowanie z POK .

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@samur_aj 
Prawo do odstąpienia od Umowy zakupu z Art 27 UoPK zależy m.in. od tego czy prowadzisz JDG czy może Nabywcą (na fakturze) był inny podmiot np. Spółka, a w przypadku JDG - ważne jest dodatkowo: jakie rodzaje Twoich PKD pokazywane są w CEIDG.
Powinieneś zacząć od zweryfikowania przysługującego Ci prawa.
Napisałeś: "odstąpiłem od Umowy".
Czy otrzymałeś od sprzedawcy potwierdzenie odstąpienia ?
Jeżeli nie - to prawdopodobnie: tylko wysłałeś oświadczenie o odstąpieniu.
Jeżeli okazałoby się (czego absolutnie nie zakładam - nie mając pełnej wiedzy, której nie przekazałeś), że nie jesteś podmiotem uprawnionym do skorzystania z Art 27 UoPK - to do odstąpienia nie dochodzi.
Nieodbieranie przesyłki w tej sytuacji - nie jest najlepszym pomysłem (również z powodu ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów).

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@samur_aj jedno mnie tylko martwi cyt,, Niestety musiałem decyzje podjąć podczas rozmowy telefonicznej. ,, Szybko to chyba wiesz co się robi ? . Poinformowali Cię , że nagrywają rozmowę ?Czy allegro w takim wypadku się nie wypnie zapytamy moderatorów . @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

To co w tej sytuacji ?

Tak jestem podmiotem prowadzacym JDG i zakup choc z konta prywatnego byl na firme. Nie chce odbierac sprzetu gdyz w dyskusji sprzedajacy nie odniosl sie zadnego pytania, jaki to bedzie sprzet, co jest w srodku, w jakim stanie i z jaka historia. Lecz internet nie jest anonimowy i wystarczy pisac dane tej firmy i wylewa sie cale mnostwo nefatywnych opini. Choc by to iz sprzedajacy prowadzi sprzedaz pod kilkoma nickami ma jakis cel. Tylko w tym roku kalendarzowym naliczylem ok 20 negatywnych opini. Zmylil mnie fakt iz sprzedajacy sprzedaje rozne inne rzeczy np doladowywania telefonow i tam nabija licznik pozytywnych opini. Lecz proceder z zadeklarowaniem zakupu na firme a potem problemy z dochodzeniem swoich praw sa na pierwszym planie negatywnych opini. Nawet tutaj w spolecznosci allegro jest jedna wypowiedz z polowy grudnia o identycznej sytuacji. 

oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Na plus jest to iz podczas rozmowy telefonicznej wprowadzono mnie w blad. Pytalem czy laptop w zamiane ma takie same paramety, jaki jest dysk, jaki procesor, jakie sa roznice. Otrzymalem informacje iz jest to model wyzszy z inna karta graficzna a cala pozostala specyfikacje jest identyczne. Niestety do pracy potrzebny mi jest laptop z kamera a oferowany nie ma tak wiec nie ma takiwj samej specyfikacji jak ten co zamowilem. Posiadam tez stacje dokujaca i ten wyzszy model nie bedzie pasowal. Na minus dla sprzedajacego jest to iz w tym samym dniu ktorym informowal iz sprzetu nie ma mial wystawionego dokladnie tego samego laptopa z inna cena. Zrobilem screena i dolaczylem do dyskusji

oznacz moderatorów
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@samur_aj To co ja mogę polecić w tej sytuacji to kontynuowanie dyskusji ze Sprzedąjącym i prowadzenie korenspondencji wyłącznie w tej formie, bo wówczas jako Allegro mamy wgląd w jej przebieg. Oczywiście możesz wykorzystać porady, informacje i wskazówki, które tutaj otrzymałeś, ale decyzja jak postępować dalej w tej sytuacji należy wyłącznie do Ciebie. 

Jeśli będziesz potrzebować pomocy w dyskysji, zawsze możesz skorzystać z opcji "poproś o pomoc Allegro". 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@samur_aj 
Podaj tu wszystkie kody Twoich PKD z CEIDG.
(np. wejdź : https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx, wpisz swój NIP i skopiuj wszystkie rodzaje działalności tam wpisane)

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Moj NIP 955-18-51-508

Z tego co pamietam mam wpisane jedno PKD

oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@samur_aj handlujesz sprzętem komputerowym ?

oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Nie, pisze programy ale nie na platformy komputerowe lecz embedded. Niby podobne ale nie do konca. 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@samur_aj 
I wszystko jasne.
Masz wpisane: 62.01.Z  Działalność związana z oprogramowaniem

Art. 38a UoPK
Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w niniejszym rozdziale stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Prowadzona przez Ciebie JDG nie pozbawia Cię prawa do odstąpienia od Umowy z Art. 27 UoPK w przypadku gdy przedmiotem Umowy zakupu jest laptop.
Dla działalności związanej z oprogramowaniem laptop może być co najwyżej narzędziem (podobnie jak np. drukarka - do wydruku faktur lub ofert czy smartfon - do kontaktu z Klientami).
Nie ma znaczenia co powiedziałeś przez telefon.

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Dokladnie tak jest. Jest to narzedzie ktore umozliwia mi prace. 

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Ot i mądra wypowiedź . Budowlaniec łopatę może zwrócić , ale drzwi już nie .

oznacz moderatorów
samur_aj
#9 Pomysłodawca#

Czy moge zacytowac te wypowiedz w sporze??

oznacz moderatorów