anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Blokada kupującego niezgodna z prawem?

Volvox
#8 Zapaleniec#

Dokonałem zakupu, wystawiłem negatywną opinię (towar był zapakowany w "śmieci") i zostałem zablokowany przez sprzedawcę. Czy jest to zgodne z prawem obowiązującym w Polsce? Sprzedawca nie ma prawa ukrywać ani odmówić sprzedaży klientowi bez istotnego uzasadnienia. Mówi o tym art 135 KK.

W mojej opinii wystawienie negatywnego komentarza nie jest istotnym uzasadnieniem odmowy sprzedaży (tak jak byłoby np. w przypadku uiszczenia opłaty za wcześniejsze zamówienia).

Ponadto kupujący nie ma możliwości zablokowania sprzedawcy (kiedyś chyba można było to zrobić, teraz nie widzę takiej opcji) co stanowi istotną dysproporcję praw kupujący-sprzedający. Dodatkowo jako kupujący nadal widzę w wynikach wyszukiwania oferty sprzedawcy, który mnie zablokował, mogę takie produkty dodać do koszyka, a nie mogę ich zamówić - jest to delikatnie mówiąc denerwujące i wprowadzające w błąd.

oznacz moderatorów
36 ODPOWIEDZI 36

Client:58025408
#12 Orędownik#

w/g mnie art 135 KW jest dla innych sytuacji, nie takich gdzie ktoś na allegro cię zablokował bo  wystawiłeś negatywa, tylko dla dużo poważniejszych. Można powiedzieć że negatyw na allegro to uzasadniona przyczyna odmowy/blokady, szczególnie w sytuacji gdzie możesz ten towar lub podobny kupić w wielu innych miejscach. Sprzedawca może odmówić obsługi i sprzedaży jeśli to nie dyskryminacja czy wielka szkoda dla kupującego

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@Volvox Jesteś niezadowolony z zakupu i chcesz kupić jeszcze raz?🤔

Rada : kup gdzie indziej.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Volvox  "Z normy art. 135 k.w. wynika, że bezwzględnie nie wolno towaru ukrywać, a odmówić sprzedaży towaru można jedynie, gdy ma się ku temu uzasadnioną przyczynę. Chodzi zawsze o towar przeznaczony do sprzedaży, a nie przykładowo o wyposażenie sklepu. W sytuacjach, w których mogą powstać wątpliwości, co jest np. wyłącznie dekoracją, a co oferowanym towarem, przedmioty nieprzeznaczone na sprzedaż należy odpowiednio oznaczyć.

Ukrywanie oznacza chowanie towaru i inne zachowania, które powodują, że klient nie ma świadomości, że dany towar jest w sklepie. Zabronionym ukrywaniem jest również wprowadzanie potencjalnego nabywcy w błąd, że konkretny towar nie jest w danym sklepie dostępny."

NIE WOLNO TOWARU UKRYWAC dlatego tez widzisz oferty sprzedawcy będą na jego czarnej liscie. Natomiast "w uzasadnionych przypadkach" sprzedawca może odmówić sprzedaży.

Z "uzasadnionymi przypadkami" jest jak z komentarzami na allegro - sa subiektywne

Dlatego też CL jest w pełni zgodna z prawem

oznacz moderatorów

gemma22
#11 Animator#

@Volvox Ale jakie "śmieci" masz na myśli? Obierki z jabłek czy zatluszczone woreczki foliowe? Czy naprawdę była to tak istotna kwestia żeby za to wystawiać negatywa? 

oznacz moderatorów

Volvox
#8 Zapaleniec#

Brudne szmaty jako "wypełnienie" paczki.

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

Od tego są szmaty, żeby były brudne 🙂

oznacz moderatorów

gemma22
#11 Animator#

@Volvox no to może i rzeczywiście nieeleganckie że zapakowal brudne szmaty ale może jest jakieś logiczne wytłumaczenie np chciał szybko wysłać, nie miał nic lepszego pod ręką. W każdym razie jeśli towar " nie ucierpial" to ednak uważam że negatyw to trochę przesada.No chyba że masz dowody że zrobił to np złośliwie. Weź też pod uwagę ze "eleganckie pakowanie też kosztuje. I pytanie czy wolisz zapłacić więcej za pakowanie czy mieć tańszy towar?

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@gemma22 Nie chce mi się szukać ale było kiedyś, że sprzedawca dostał negatywa za kolor pudełka ( opakowania zewnętrznego). Można? mozna!

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

@VolvoxTo na Allegro powszechne, że sprzedawca blokuje za komentarz, za niewygodne pytania, albo nawet za cztery gwiazdki w ocenie zamiast pięciu. Allegro w tym pomaga udostępniając tak zwaną "czarną listę". O tym, czy doszło do naruszenia prawa może orzec tylko sąd. W mojej ocenie wyżej wskazane powody blokad także są nieuzasadnione i mogą stanowić naruszenie przepisów.

Dodam, że wyżej ktoś próbuje Cię wprowadzić w błąd pisząc o jakimś ukrywaniu towarów i o wyposażeniu sklepu, rozmydlając temat i niepotrzebnie go gmatwając.

Na Allegro blokada możliwości zakupu jest dokładnie tym, czego zabraniają przepisy bez uzasadnionej przyczyny.

oznacz moderatorów

gemma22
#11 Animator#

@Paint_Box  A czy wystawianie negatywów za byle głupotę jest zgodne z przepisami? Czasem kupujący chcieliby "cuda na kiju" najlepiej za darmo. Nie wiem dokładnie jaką była sytuacja dlatego zdałam wyzej pytanie volvox co to za "śmieci" były. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  teoretycznie każdy "subiektywny" negatyw jest działaniem na szkode. A to już "uzsadniony przypadek" do odmowy sprzedaży i  do obrony w każdym sądzie.

Jesli klient nie jest zadowolony z zakupu NIE MUSI psuć opinii danej firmie. Wystawianie ocen nie jest obowiązkowe. Klient robi to na własną odpowiedzialnośc i powinien liczyć sie z konsekwencjami.

oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

teoretycznie każdy "subiektywny" negatyw jest działaniem na szkode. A to już "uzsadniony przypadek" do odmowy sprzedaży

Jak za komuny. Ktoś skrytykuje sklep za śmierdzącą wędlinę i za to "tych klientów nie obsługujemy". Żenada.

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

Ale już nie ma komuny, wybór sprzedawców jest ogromny i nie ma takiej sytuacji, żeby wszystkie sklepy mieć poobrażane i musieć jeździć na Bielany albo do Bydgoszczy 🙂

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  nie pisałem o systemach politycznych ani nie napisałem czy to dobrze czy źle. Post dotyczył zgodności czarnej listy z  prawem. I do tego sie odniosłem.

To o ukrywaniu towarów i o wyposazeniu to byl cytat z kancelarii prawnej wiec jak najbardzie zwiazany z tematem i nie rozmydlający go. Po prostu nie chciałem ciąć wypowiedzi prawnika.

 

oznacz moderatorów

szejk-gmbh
#13 Ambasador#

@Volvox 

Ponadto kupujący nie ma możliwości zablokowania sprzedawcy (kiedyś chyba można było to zrobić, teraz nie widzę takiej opcji) co stanowi istotną dysproporcję praw kupujący-sprzedający.

A brak możliwości wystawienia komentarza kupującemu nie stanowi wg Ciebie absolutnie żadnej dysproporcji? Że o jednostronnej możliwości założenia dyskusji nie wspomnę...

@Paint_Box 

To na Allegro powszechne, że sprzedawca blokuje za komentarz, za niewygodne pytania, albo nawet za cztery gwiazdki w ocenie zamiast pięciu. Allegro w tym pomaga udostępniając tak zwaną "czarną listę". O tym, czy doszło do naruszenia prawa może orzec tylko sąd.

CL to ostatnia linia obrony przed często gęsto delikatnie mówiąc "niepoważnymi" kupującymi. Kupujący ma wszystko, komentarze, dyskusję... Sprzedawcy została tylko CL.

Poza tym jak to mi napisał kiedyś jeden sprzedawca u którego trafiłem na CL - "za darmo nie daję".

No i zawsze będzie dla mnie wielcy zastanawiającym, po co ludzie niezadowoleni z obsługi/towaru/wysyłki wciąż chcą u takiego kogoś kupować? Masochiści czy jak?

 

----------------------------------
Sprzedawca Twój wróg!
oznacz moderatorów

Volvox
#8 Zapaleniec#

Trafiłem na czarną listę? Super, ale niech mi się nie wyświetlają w wynikach pozycje, których nie mogę kupić bo jestem na CL. Niech będzie tu symetria - sprzedawca nie chce mnie widzieć, ja nie chce widzieć sprzedawcy.

Co do kupowania od sprzedawcy, z którego nie jesteśmy zadowoleni - zdarza się, że są jedynymi oferującymi specjalistyczne produkty. Poza tym komentarz niezadowolonego klienta powinien raczej skłonić sprzedającego do poprawy, a nie blokowania klienta. W ten sposób sprzedawca pokazuje jedynie, że nie szanuje klientów i nie zamierza podnosić jakości swoich usług.

oznacz moderatorów

Client:58025408
#12 Orędownik#

te wyświetalnie się to nie takie proste, allegro nie będzie oddzielnie dla ciebie tworzyć listy przedmiotów. Jesli towary faktycznie sa specjalistyczne to oczywiście możesz lecieć do sądu i skarżyć bo to wyjątkowa sytuacja i poważna sprawa, w innych przypadkach nie. Sposobem na to jest założenie wielu kont, przecież możesz kupować niezarejestrowany jeszcze parę tygodni, lub z jednego ze swoich miliarda kont.

oznacz moderatorów

szejk-gmbh
#13 Ambasador#

@Volvox 

Wybacz, ale znamy tę opowieść tylko z jednej strony. Ze strony "niezadowolonego" klienta.

W czasach gdy kupujący nagminnie olewają wystawianie komentarzy jeden negatyw może sprzedawcy mocno utrudnić życie. Skoro walnąłeś nega za "szmaty" to ja się w sumie sprzedawcy nie dziwię, bo gdybym nim był też bym się pewnie podobnie zachował.

No i wciąż nie mogę zrozumieć po co chcesz ponownie robić zakupy u kogoś, z obsługi którego nie jesteś zadowolony.

----------------------------------
Sprzedawca Twój wróg!
oznacz moderatorów

gemma22
#11 Animator#

@szejk-gmbh 

Co do kupowania od sprzedawcy, z którego nie jesteśmy zadowoleni - zdarza się, że są jedynymi oferującymi specjalistyczne produkty 

oznacz moderatorów