anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Chcę wymienić przedmiot zakupu na inny bez anulowania faktury. Czy można tylko skorygować fakturę?

MAMY ROZWIĄZANIE!
acyganow
#7 Wielbiciel#

Poprzednią fakturę rozliczyłem w systemie wsparcia nauczycieli 500+. Nie chcę jej anulować bo nie chcę stracić dofinansowania. Program już wygasł więc nowej faktury nie rozliczę.

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11
konto zamknięte
Nie dotyczy

@acyganow w tej sprawie skontaktuj się ze sprzedawcą 🙂

oznacz moderatorów
acyganow
#7 Wielbiciel#

Przedmiot jest uszkodzony stąd konieczność wymiany. Sprzedawca chce zwrócić pieniądze ale równocześnie będzie musiał anulować fakturę. Chodzi o to jak wymienić przedmiot z korektą faktury bez jej anulowania. Nie mam doświadczenia księgowego.

oznacz moderatorów
konto zamknięte
Nie dotyczy

@acyganow sprawdź najpierw czy sprzedający ma jeszcze w sprzedaży ten przedmiot. Możesz zgłosić reklamację z tytułu rękojmi i zażądać wymiany przedmiotu na nowy. 🙂

oznacz moderatorów
acyganow
#7 Wielbiciel#

Sprzedawca zgodził się na wymianę przedmiotu. Jednak nie zaproponował mi faktury korygującej a jej anulowanie i wystawienie nowej. Ja tego nie chcę z powodu wykorzystania dofinansowania. Myślę że muszę domagać się właśnie korekty faktury.

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@acyganow Nie ma podstaw prawnych do anulowania faktury. Fakturę można anulować tylko jeśli nie weszła do obiegu.

Jeśli to jest ten sam produkt, to nawet korekta nie jest potrzebna.

oznacz moderatorów
konto zamknięte
Nie dotyczy

@acyganow nie bardzo znam się na księgowości, ale wydaje mi się, że w tym momencie sprzedający nie może już anulować faktury, natomiast jeśli chodzi o korektę to jest tylko kilka powodów, w których można jej dokonać

Powody wystawienia faktury korygującej:

  • stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce lub kwocie.
  • udzielanie rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej;
  • zwrot towaru lub zwrotu kwoty nienależnej;
  • zwrot zaliczki, przedpłaty, zadatku lub raty podlegających opodatkowaniu;
  • podwyższenie ceny

W Twoim przypadku chodzi o wymianę przedmiotu, może ten cytat będzie Ci w jakiś sposób pomocny. 🙂

„Przepisy nie regulują wprost takiej sytuacji. Jeśli wydany w miejsce wadliwego nowy egzemplarz towa­ru charakteryzuje się identycznymi parametrami i ceną, a nie jest oznaczony żadnym unikalnym numerem stosowanym dla odróżnienia pojedynczych egzemplarzy, indywidualizującym ten towar, który stanowiłby element nazwy tego towaru na fakturze, to korygowanie faktury pierwotnej dla celów VAT nie wydaje się konieczne. Nie ulega bowiem zmianie ani przedmiot sprzedaży, ani też nie dochodzi do zmiany ceny czy stawki podatku. Ewentualne wystawienie w takim przypadku nowej faktury „sprzedaży" po skorygowaniu poprzedniej może mieć znaczenie w kontekście uprawnień reklamacyjnych nabywcy (z tytułu gwarancji lub rękojmi)”

 

oznacz moderatorów
acyganow
#7 Wielbiciel#

Przedmiot jest inny. Inna też jest cena.

Ale warunek wydania faktury korygującej o treści:

  • zwrot towaru lub zwrotu kwoty nienależnej;

według mnie pasuje do mojej sytuacji.

Ważne jest aby było wyraźne powiązanie nowej faktury korygującej z tą pierwotną ze względu na te dofinansowanie którego nie chcę stracić. Ale rozumiem że takie powiązanie istnieje z automatu.

oznacz moderatorów
konto zamknięte
Nie dotyczy

@acyganow powinien wystawić korektę, zgodnie z ustawą o VAT art. 106j ust. 1 pkt 3.

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/art-106j/

oznacz moderatorów
ZibiK30
#18 Luminarz#

@acyganow O co chodzi w ogóle z zamieszaniem o korygowaniu, zmianach w fakturach, skoro sprzedawca chce wymienić towar na nowy? To inny nowy towar, inna cena, nie ma być to w ramach reklamacji?

W ramach reklamacji wymiana towaru na nowy obejmuje tylko zmiany gwarancji na dany towar a nie dowodu zakupu w postaci faktury. To wygląda jak by sprzedający coś mieszał? Nie rozumiem po co chce tworzyć nową transakcję

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów
acyganow
#7 Wielbiciel#

Będę się domagał faktury korygującej.

@konto zamknięte bardzo mi pomogłeś.

Dziękuję 🙂

oznacz moderatorów
konto zamknięte
Nie dotyczy

@acyganow nie ma za co. 🙂

oznacz moderatorów