anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy Sprzedający ma obowiązek dołączyć paragon do paczki?

Jaromir90
#1 Nowicjusz#

Kupiłem ostatnio 3 przedmioty i do żadnego z nich sprzedawcy nie dołożyli paragonów (w paczce). Czy coś się zmieniło ostatnio w tej kwestii???? 

oznacz moderatorów
37 ODPOWIEDZI 37

_Likos_
#20 Guru#

@xyz96  ja też wysyłam papierowe bo klient dostaje i paczke i dokument sprzedazy jednoczesnie. Może spokojnie sprawdzić ilosci itp.

Lecz kiedy cos kupuje nawet prywatnie nie dla firmy i nie zaznaczam faktury to i tak coraz czesciej ją sprzedawcy przysyłaja na maila nie dołączaja do paczek.

Cóż swiat sie zmienia.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

Jaromir90 Szukaj w powiadomieniach faktury . Nie wszyscy sprzedawcy internetowi są zobligowani do rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej .

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Jaromir90  zobacz czy nie masz ich na mailu. Coraz wiecej sprzedawców dołącza dokumenty sprzedażowe mailowo z reguły nie są to paragony lecz faktury na osobe fizyczna bez NIPu

A byc moze akurat kupowaleś ostatnio od osób nie bedących firmami które nie wystawiaja paragonów

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Przed zakupem sprawdzaj czy sprzedawca wystawia fakturę lub paragon .Większość sprzedawców jest nie zarejestrowanych i nie mają takiej możliwości zwłaszcza na AL.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

istnieje jeszcze twór o nazwie ,,działalność nierejestrowana ,, 

oznacz moderatorów

ares_
#14 Krzewiciel#

Z wysyłaniem paragonów w paczce jest jeszcze jeden problem, klienci nie zwracają ich przy zwrocie towaru a sprzedawca musi mieć paragon żeby zrobić pełny zwrot wraz VAT (przynajmniej nasza księgowa tak twierdzi). Dlatego ja zawsze zostawiam paragon z kasy fiskalnej u siebie a klient dostaje wersję elektroniczną na email. Dla klienta dowodem zakupu jest też potwierdzenie email od Allegro więc np. do skorzystania z rękojmi nie potrzebuje paragonu.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

ares_ księgowa pomimo braku paragonu powinna zrobić zwrotkę i zaksięgować potwierdzenie rezygnacji z zakupu przez klienta .Jest to podstawa do dochodzenia roszczeń w przypadku zakwestionowania odliczenia zwrotki przez US . Zmień księgową .

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@ares_ Z wysyłaniem paragonów w paczce jest jeszcze jeden problem, klienci nie zwracają ich przy zwrocie towaru

 

Nie zwracają bo nie muszą. Jeśli twierdzisz inaczej - jesteś w błędzie.

 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@exoryna Wystarczy oświadczenie na odstąpieniu od umowy gdzie odstępujący wypisuje nr paragonu, data itd a na końcu się podpisuje. Taki papier wystarczy jako podkładka do anulowanej transakcji w księgowości. My tak mieliśmy skonstruowane oświadczenie o odstąpiebiu

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@Jaromir90 Według mnie powinieneś dostać paragon lub fakturę, ale nie musi on wyglądać jak te ze sklepów tylko drukowane zwykle na kartce A4 a Tobie załączane w mejlach korespondencji kupna - sprzedaży jako plik pdf. Chyba, że zakup był u prywatnego sprzedawcy to nie ma paragonów.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Jaromir90, skonsultowałam tę sprawę. Jeśli Sprzedający korzysta ze zwolnienia z posiadania kasy rejestrującej, to nie ma obowiązku wystawiania paragonów. 
 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Od 2014 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jestem zwolniony z VAT i z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Każdą transakcję (prawie - o czym za chwilę) rejestruję w ewidencji sprzedaży. Na jej podstawie udowadniam US, że nie muszę mieć kasy fiskalnej.

Dotyczy to tylko transakcji, w której zapłatę otrzymuję przelewem i jestem w stanie powiązać wypłatę allegro z konkretnym zamówieniem. Oczywiście są limity ale omińmy ten temat.

Jeżeli klient poprosi o fakturę - MUSZĘ ją wystawić. Jeżeli klient nie poprosi o fakturę - jak wygodniej. Można, nie trzeba.

Jeżeli klient poprosi o paragon, wystawiam FAKTURĘ.

 

Paragon i faktura nie są potrzebne do reklamacji, zwrotów itp. Po imieniu i nazwisko dochodzi się do klienta i zamówienia.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@mr_oma Z tego co mi wiadomo, to chyba ma obowiązek jeśli kupujący poprosi o taki dowód zakupu. Nie paragon ale nawet fakturę może wypisać mimo iż nie musi być vatowcem lub inne potwierdzenie, dowód zakupu.

Ale nie jestem na bieżąco, więc od nowego roku może się coś pozmieniało bo sporo się zmieniło od 1 stycznia w różnych przepisach. Fajnie by było gdybyś zawsze dodawała podstawy prawne tych informacji ekspertów które przekazujesz. Nie byłoby wątpliwości dla takich 🙂

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@ZibiK30, moja poprzednia wypowiedź dotyczyła wyłącznie kwestii paragonów. 🙂 

Kwestia zwolnienia z posiadania kasy jest uregulowana w tym rozporządzeniu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

@ZibiK30, oczywiście Sprzedający (jeśli jest przedsiębiorcą lub nawet prowadzi działalność nierejestrową) musi wystawić inny dowód zakupu - zwłaszcza na życzenie Kupującego. 

Reasumując: nie zawsze istnieje automatyczny obowiązek wystawienia faktury/rachunku, jednak zawsze należy to zrobić na życzenie (wszystko zależy od rodzaju działalności Sprzedającego itp.). 

Dzięki za zwrócenie na to uwagi, mam nadzieję, że teraz moja odpowiedź nie wzbudza już wątpliwości. 🙂

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@mr_oma Dziękuje za doprecyzowanie, tego mi brakowało 🙂

Myślę, że kupujący użył tylko takiej formy dowodu zakupu jak paragon a wystarczyłby mu każdy inny jak faktura czy też dowód zakupu od sprzedawcy nie muszącego posiadać kasy fiskalnej 😉

Niektórzy ludzie nauczeni pewnymi nawykami i doświadczeniami braku takiego dowodu, obawiają się ze tracą możliwości zwrotów czy też reklamacji i czują się pewniej posiadając taki dowód 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@ZibiK30, tak, myślę, że masz rację. Poniekąd wspominał też o tym @_Likos_ - taki "fizyczny" dokument dołączony do przesyłki ułatwia szybkie zweryfikowanie, czy każdy produkt został dostarczony. 😊

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

domkar04
#14 Krzewiciel#

@mr_oma i niby jak jako osoba prywatna mam wystawić dowód zakupu?

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@domkar04, tu sytuacja jest inna - jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności, nie masz obowiązku wystawiania dodatkowych dokumentów potwierdzających zakup. Jeśli odbywa się on na Allegro, to wysyłane przez nas potwierdzenia są w zupełności wystarczające.

Oczywiście jeśli chcesz, możesz spisać dla obu stron umowę sprzedaży, jednak podkreślam, że to żaden obowiązek. 🙂

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów