anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Legalność zmiany ceny produktu, który już mam w koszyku

MAMY ROZWIĄZANIE!
Gapone
#8 Zapaleniec#

Witajcie, zastanawiam się nad wystosowaniem pisma do UOKIK odnośnie wydania opinii prawnej odnośnie zmiany ceny produktu, który został wystawiony na sprzedaż po przez serwis Allegro a który to produkt już użytkownik dodał do koszyka. Mam podejrzenia, że taka praktyka jest po prostu nielegalna a po ludzku po prostu nieuczciwa. Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii, czy ktoś już taki temat poruszał lub widział gdzieś podobną sprawę? 

Będę wdzięczny o sugestie 

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17
xyz96
#21 Demiurg#

@Gapone Takie działanie jest legalne. Liczy się moment zakupu, czyli wciśnięcie Kupuję i płacę, a nie włożenie towaru do koszyka. Po włożeniu do koszyka możesz zapłacić za tydzień, a w tym czasie cena przedmiotu może ulec zmianie. Wkładając towar do koszyka nie dokonujesz zakupu.

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

Takie działanie nie jest zgodne z prawem, to tak jak w supermarkecie bierzesz towary do koszyka i zanim dojedziesz do kasy, cenę sobie sklep zmienia, obowiązuje cię cena jaką była na półce, tu podobnie.

oznacz moderatorów
Client:80340374
#14 Krzewiciel#

a najgorsze jest to, że miałem coś w koszyku od tygodnia i ktos mi to wyjął, postawił znowu na półce i ktoś inny kupił ;(

tak sie nie robi !!! 

oznacz moderatorów
Client:44052296
#21 Demiurg#

@Client:80340374  sprzedawca miał tylko jeden przedmiot. Trzeba było nie czekać tylko kupować od razu 😀 

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@Client:80340374 Jak masz towar w koszyku to on z pułki u sprzedawcy nie znika ,jest ciągle widoczny i dostępny dla innych ,tak samo cena może w tym czasie ulec zmianie (również w dół) .Najlepiej jak jesteś pewien że potrzebujesz dany produkt od razu go zakupić zanim ktoś cię ubiegnie lub zmieni się cena.

oznacz moderatorów
Gasmin_pl
#12 Orędownik#

@Client:80340374  Z koszyka towar zniknie tylko wtedy jak on się skończy u sprzedawcy, ale w takim przypadku będziesz poinformowany przez Allegro jeśli taki sam towar pojawi się u sprzedawcy ponownie. Natomiast jeśli jesteś już w trakcie zakupu, wybrałeś sposób dostawy, zapłaty, tylko nie zapłaciłeś, to takie zamówienie czeka na opłatę przez 7 dni na zwykłym Allegro i przez 5 dni na Allegro Lokalnie. Po tym terminie zamówienie zostaje anulowane i towar wznawia się i jest dostępny dla innych kupujących.

oznacz moderatorów
Gasmin_pl
#12 Orędownik#

@TATLOK  w supermarkecie bierzesz konkretny towar i idziesz z nim do kasy. Na Allegro wkładasz do koszyka aukcję. W momencie wkładania do koszyka to był towar A od dostawcy B w cenie zakupu C. Za parę dni to może być towar A od dostawcy B2 w cenie C2 (drożej lub taniej ale innej). A ty masz w koszyku cały czas to samo. Przecież nie możesz wziąć mleko dzisiaj w supermarkecie w promocji, schować go za półkami (a nawet będzie leżeć w koszyku do zakupów) i kupić parę dni później w tej samej cenie jak promocja się kończy. U mnie w koszyku już przez pół roku leży pewny towar. Sprzedawca może mieć tego towaru 10 sztuk, a 100 osób mogło dodać go do koszyka. Więc nie jest to to samo co w supermarkecie. Sprzedawca nigdy nie wie ile osób dodało jego towar do koszyka i nie ma możliwości zmiany ceny jak nie ma nikogo w sklepie i wszystkie koszyki są puste.

@Gapone  gorzej jest jak dodałeś towar do koszyka a przez kilka minut nie możesz go kupić, bo się skończył u sprzedawcy. Nikt nie wie co i w jakim momencie dodajesz do koszyka. Możesz dodać do koszyka i od razu kontynuować zakup, lecz nie sfinalizować opłaty. Da to Tobie 7 dni, przez które cena się nie zmieni. Po 7 dniach zamówienie automatycznie zostanie anulowane i nie będzie możliwości kupić w tej samej cenie jeśli ona się zmieni.

oznacz moderatorów
_Likos_
#20 Guru#

@Gapone  to nie jest kwestia legalności działań sprzedawcy lub jej nielegalności. Sprzedawca nie widzi tego czy ktoś wrzucił produkt do koszyka czy też nie wiec nie jest to żadne świadome działanie. Po prostu czasem ceny ida w góre. Obowiązuje cena z chwili zawarcia umowy czyli kiedy kupisz przedmiot. No i oczywiście pod warunkiem że zapłacisz za niego w ciągu 7 dni bo potem transakcja zgodnie z regulaminem jeśli nie jest opłacona jest anulowana automatycznie przez allegro.

@TATLOK  nie zgodze sie z Tobą. W markecie nie można wlożyć towaru do koszyka i czekać miesiąc na podejscie do kasy. W tej sytuacji jeśli wrzucamy towar do koszyka i od razu placimy cena także sie nie zmienia. Lecz jeśli ktoś wrzuca towar do koszyka i chce go zakupic po jakims dłuższym czasie wówczas niestety cena moze sie zmienic. NIc nie poradzisz.

oznacz moderatorów
betizdaleka
#9 Pomysłodawca#

Ale jaja....spadłem z krzesła 🙂   

Gdyby to był kabaret to fajny żart by z tego by wyszedł. A najciekawsze jest to, że autor poważnie tak myśli. 

Z drugiej strony niezłe by to było...wrzucił bym sobie do koszyka kilka rzeczy i na spokoju czekał aż naprawdę będą mi potrzebne. Toż to złoty środek na obejście inflacji. Nic z tego, że towar 3 razy podrożał......ja go miałem w koszyku 🙂

oznacz moderatorów
terazauto
#13 Ambasador#

@Gapone - a co w przypadku kiedy cena by zmalała ? UOKiK ? Czy wtedy wszytko byłoby OK ?

 

oznacz moderatorów
Gapone
#8 Zapaleniec#

To nie jest takie proste jak wam się wydaje.  Nie wiem na czym opieracie niektórzy legalność takiego działania. Jestem audytorem i mnóstwo projektów gospodarczych kontrolowałem pod różnym zakresem prawa. Słusznie zauważono, że w każdym sklepie obowiązuje ta cena, która jest podana na regale z towarem. Nie ma innej zasady w gospodarce a jeśli klient został wprowadzony w błąd i pójdzie z tym do sądu to w 100% spraw wygrywa jako konsument. Na allegro nie może obowiązywać regulamin w oderwaniu od obowiązującego prawa powszechnego, klauzury niedozwolone w praktykach obiegu towaru czy nawet jego reklamowaniu mają właśnie ujednolicać prawo w różnych obszarach. Każdy towar umieszczony w koszyku zawsze ma jakiś termin aktualności. Jeśli w allegro brakuje takiego narzędzia to jeśli UOKiK wyda decyzję o nielegalności takich praktyk to będzie musiał stworzyć. Obowiązuje także pewnego rodzaju niepisana zasada, orzekana w sądach, że orzeka się na rzecz konsumenta jako słabszej strony, oczywiście gdy ciężko jest jednoznacznie określić coś. Gdy towar idzie z ceną w dół to chyba jasne, że zależy sprzedawcy aby go sprzedać ale jeśli towar znika z koszyka lub cena zostaje podwyższona to nie ma prawa zmienić w mojej opinii sprzedawca ani ceny ani sprzedać towar, który jest w koszyku innego klienta. Zamieszczenie towaru w koszyku jest podobne do złożenia zamówienia bez obowiązku zapłaty jeszcze, jest to swoista rezerwacja danego towaru. Nie wyobrażam sobie sklepu, handlarza, czy firmy, która zawiera wstępną umowę i nie wywiązuje się z niej jako wiarygodnego kontrahenta. Po to też jest opcja Obserwuj na Allegro aby nie wrzucać do koszyka towaru. Jak otrzymam odpowiedz z UOKiK dam znać a jeśli potwierdzi moje obawy to zwrócę się bezpośrednio do Allegro 

oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@Gapone Czy zdarzyło ci się chodzić po supermarkecie z zapakowanym koszykiem przez miesiac, albo chociaż tydzień, no dobra chociaż 3 dni? Bo klienci w sklepach internetowych i na Allegro potrafią zapakować koszyk i porzucić go na długi czas. Czasem wcale nie kupują tego co mają w koszyku. Myślisz, że po np. 3 miesiacach trzymania towaru w koszyku należy im się wcześniejsza cena? Sprzedawca nawet nie wie, że pakujesz koszyk i zmiana ceny nie ma nic wspólnego z twoimi zakupami.

PS. Niedozwolone są kaluzule. Klauzura, to zamknięta część klasztoru.

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Agent051 

Wrzucić do koszyka świeże szparagi i potrzymać tak z tydzień. Myślisz, że wciąż będą świeże? 🤣🤣

_____________
Kama
oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Gapone 

Koniecznie daj nam znać co na to UOKiK 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@Kaliope_Brzeg Byle szybko bo mam kiełbasę na grila w koszyku a myślę jeszcze dorzucić .

oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@kolekcjoner608 Chyba będziesz musiał potrzymać tą kiełbasę w koszyku do następnego sezonu. Przynajmniej za rok tanio kupisz 😂

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@kolekcjoner608 Śpiesz się bo sezon grillowania się skończy.😁

oznacz moderatorów