anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

O sprzedaży podróbek

andseg
#8 Zapaleniec#

W dniu 2 bm kupiłen na aukcji Allegro przedmiot "Cyfrowy oscyloskop DSO138 zmontowany [f-ma PL] (7696304593)". Zapłaciłem, po kilku dniach przedmiot otrzymałem. Okazał sie wadliwy. Reklamowałem, zwróciłem, dostałem inny egzemplarz, który też okazał
się niesprawny. Sprzedający stwierdził że ja je psuję.

Poszperałem - znalazem stronę producenta oryginału i okazało się że oba przesłane mi egzemplarze są podrobionymi produktami, które m.in. charakteryzują się niską jakością podzespołów, pirackim oprogramowaniem i niestabilną pracą.

Zaczęła się długa wymiana listów. Sprzedający przytaczał swoje dziwne argumenty, np.
-jak można mówić o oryginalności skoro taki sam towar produkuje i sprzedaje kilkadziesiąt firm?
-odkąd to produkty chińskie są chronione prawnie w Europie?

Na wzmiankę ze opiszę to w komentarzu otrzymałem tekst:
" W przypadku komentarza oszczerczego i naruszającego moje dobre imię rezerwuję sobie prawo do wystąpienia na drogę sądową. Rozważę również opcję zgłoszenia sprawy do prokuratury z paragrafu dotyczącego niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Pana mail traktuję jako groźbę i jako próbę zmuszenia mnie do określonych zachowań."

Oferty sprzedającego (ma status super sprzedawcy !) dot. tego przedmiotu "Cyfrowy oscyloskop DSO138 " są nadal aktualne, numery ofert to 7696304593 i 7679596917 . Tytułu nie zmienił, ale po w/w korespondencji wprowadził do dalszych opisów wzmianki "Oscyloskop cyfrowy kompatybilny z DSO138" i "Oscyloskop cyfrowy klon DSO138"

I teraz pytanie.

Czy sprzedający ma prawo sprzedawać towar, o którym wie że jest nieoryginalny?
Czy wystarczy, że doda gdzieś na dole opisu iż przedmiot "jest kompatybilny", lub "jest klonem"?
Jeżeli tak, to jak chronione są prawa producenta oryginału?

oznacz moderatorów
4 ODPOWIEDZI 4

xyz96
#21 Demiurg#

Sprzedaż towarów podrobionych jest na Allegro niedozwolona.

Przedmioty wystawiane na Allegro nie mogą:
  • naruszać w jakikolwiek sposób praw uzyskanych przez osoby trzecie, w tym praw do znaku towarowego, handlowego, firmowego i oznaczeń pochodzenia

Na Allegro nie można sprzedawać przedmiotów nieoryginalnych (tak zwanych podróbek).

Zabroniona jest sprzedaż przedmiotów, które w jakikolwiek sposób naruszają prawa innych osób, w tym prawa znaku towarowego, handlowego, firmowego (marki towaru) i oznaczeń pochodzenia.

Nie można również sprzedawać przedmiotów, których oznaczenie (na przykład opis na opakowaniu) może wprowadzać klientów w błąd co do istotnych cech tych towarów - na przykład pochodzenia, jakości, sposobu wykonania i innych.

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/abc-sprzedazy/jakich-przedmiotow-nie-mozna-wystawiac-na-a...

oznacz moderatorów

andseg
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za odpowiedzi na moje wystąpienie. 

Byłem przekonany że nie ma prawa sprzedawać tych przedmiotów, zwracałem mu uwagę w korespondencji że to podróbki, ale on to olał - i nadal je sprzedaje na aukcjach o numerach jak wyżej. 

Czy te aukcje będą trwały nadal ? Czy sprzedający ponlesie jakieś konsekwencje za naruszenie regulaminu ?

Pozdrawiam andseg.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Musisz zgłosić te oferty do Allegro. Tu na forum nikt z Allegro się tym nie zajmie.

W zgłoszeniu podaj numery ofert i przedstaw dowody, że to towary nieoryginalne. Jednym z dowodów jest samo oświadczenie sprzedawcy w aukcji - przedmiot nie jest danej marki, tylko jest klonem lub jest kompatybilny.

Przygotuj się na to, że Allegro odmówi podjęcia działań i oferty pozostaną. Będziesz musiał zgłaszać to samo w tej samej korespondencji kilka, albo kilkanaście razy.

https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=1588cdd0-0680-4a7f-a68c-8e1864769ebb

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Nie daj się zastraszyć sprzedawcy w kwestii komentarza - teraz wielu tak straszy. Możesz wystawić komentarz zgodny z rzeczywistym przebiegiem transakcji, możesz opisać problemy ze sprzętem, z reklamacją, możesz napisać, że Twoim zdaniem towar jest nieoryginalny, niskiej jakości itp. Jeśli komentarz nie będzie zawierał pomówień, kłamstw, absolutnie nic Ci nie grozi.

oznacz moderatorów