anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Opłata celna za zakup z Allegro?

Zeltron
#8 Zapaleniec#

Kupiłem na Allegro przedmiot (części rowerowe) za cenę 849 zł. Lokalizacja sprzedawcy według opisu jest w Polsce. Wysyłka też była z Polski. Dostałem paczkę po 2 dniach, z przedmiotem wszystko jest ok, ale nie dołączyli żadnego dowodu zakupu. Poprosiłem więc sprzedawcę  w wiadomości czy mógłby dosłać mi fakturę. Przysłał mi skan faktury angielskojęzycznej zatytułowanej "commercial invoice", w której podmiotem sprzedającym jest firma z adresem w Hong-Kongu, a podmiotem kupującym jestem ja. 
Czy w związku z tym, w świetle prawa, jest to import z Hong-Kongu i powinienem  zapłacić cło i VAT za zakup poza UE?
Chciałbym tę fakturę rozliczyć w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, bo są to części do roweru, który przerabiam dla klienta w ramach  mojej działalności.  

oznacz moderatorów
18 ODPOWIEDZI 18

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

@Zeltron w/g mojej wiedzy sprzedawcą jest firma która wysłała ci towar i to ona powinna opłacić wszelkie podatki i cła oraz wystawić paragon lub fakturę .Ciebie nie powinno interesować skąd bierze towar który wprowadza na rynek. Jeśli tak nie jest to ktoś tu mocno kombinuje i raczej nie księgował bym takich faktur. Sprawdź sprzedawcą czy ma polski NIP. 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@ZeltronJeszcze raz sprawdź opis ( czy to nie była usługa pośrednictwa ). Jeżeli w email od allegro dostałeś dane sprzedawcy w Polsce - on powinien dostarczyć Ci fakturę.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

@pinsplash  usługa pośrednictwa jaka przychodzi mi do głowy to Komis ,Notariusz Pośrednik Handlu Nieruchomości, faktura Vat marża.

oznacz moderatorów

a_brod
#12 Orędownik#

 Właśnie przez takich nieuczciwych sprzedawców-kombinatorów coraz ciężej jest coś sprzedać. Wiadomo, gość działa nielegalnie, nie płaci cła, Vatu, PIT-u, nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z odprawą celną towarów. Sprzedaje z magazynu z Polski więc to on jest importerem i to on wprowadza towar na teren EU i to on ma towar oclić i zapłacić VAT, a Tobie wystawić fakturę. 

@Zeltron Mam prośbę, czy mógłbyś nam podać nazwę tego sprzedawcy?

Endrju
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Zeltron 

Jeśli był to zakup rzeczy od firmy to powinieneś otrzymać dowód zakupu od tej firmy. Na Allegro przy sprzedaży rzeczy, zgodnie z regulaminem, podane ceny muszą być cenami brutto, nie może być więc mowy o zapłacie cła i VAT oprócz ceny brutto podanej w ofercie – nie może to być cena netto. Zapis o usłudze pośrednictwa w przypadku sprzedaży przedmiotów jest także niezgodny z regulaminem, takie oferty powinny być wystawiane w kategorii „ogłoszenia i usługi”.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

dyskusja ze sprzedjącym - towar niezgodny z zamówieniem

i na każdą jego odpowiedź

klikaj poproś o pomoc allegro

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

@Zeltron  Jak w takim razie traktować sprzedawców oferujących towar z Chin. Wprawdzie wysyłają towar jako prezent o niskiej wartości i raczej nie płaci się dodatkowych opłat, ale różnice w cenie są bardzo kuszące. Przykład, znajdziesz w kategorii obuwie, buty pewnej sławnej marki, sprzedawane pod tą nazwą  są w zaskakująco niskich cenach. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Sprzedawca, który sprzedaje towar w Polsce podlega polskim przepisom.

Jeżeli uda mu sie z tego wykpić, to w przypadku uznania przez służby celno-skarbowe takich butów za podróbki - możesz ponieść poważne konsekwencje prawne

https://nto.pl/mieszkaniec-otmuchowa-sprowadzil-podrobki/ar/10234668 

 

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

@RED a co w przypadku firm wysyłających z Tajwanu?

oznacz moderatorów

SFtheGreat
#7 Wielbiciel#

@xyz96  Czy może Pan wskazać konkretne punkty w regulaminie mówiące, że "Zapis o usłudze pośrednictwa w przypadku sprzedaży przedmiotów jest także niezgodny z regulaminem"?

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@SFtheGreat A to jest bardzo proste. Rzeczy sprzedajemy i wystawiamy je w kategoriach przedmiotów. Usługę pośrednictwa wystawiamy w Usługach, a nie w kategoriach przedmiotów.

oznacz moderatorów

SFtheGreat
#7 Wielbiciel#

Ja wiem, Pan wie, ale urząd celny nie wie i naliczył mi podatek VAT za już zgodnie z regulaminem allegro opodatkowana cenę brutto i na coś w stylu konkretnego zapisu w regulaminie muszę się powołać.

Ale nie zapomnę wspomnieć, że zakupiłem przedmiot, a nie usługę sprowadzenia przedmiotu. Bo regulamin sprzedawcy nie może stać w sprzeczności do odgórnego regulaminu serwisu allegro.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@SFtheGreat 

urząd celny nie jest stroną

ale Sprzedawca tak

te koszta można spróbować wyegzekwować od niego

ale wpakowałeś się w małe bagno

bo dla urzędów w pl jesteś teraz importerem i to z poza eu

z pełnymi konsekwencjami prawnymi (zapytaj swojej księgowości jak do tego podejdą)

odpowiadasz za prawidłowe oznakowanie produktu, normy, certyfikaty, instrukcje w pl, musisz odprowadzić opłatę za opakowania (koszta gospodarowania odpadami), raportowanie i tak dalej


ponio

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Jeśli nie jest już za późno, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odmowa przyjęcia przesyłki. Ponieważ nic nie kupowałeś z Chin nie miniesz się z prawdą, że nie jesteś importerem. Nie wiem o jakich kwotach mówimy, ale VAT, odprawa i ewentualne cło uczynią zakup mocno nieopłacalnym.

Łatwiej też będzie odzyskać wpłacone pieniądze przez allegro niż poniesione koszty od sprzedawcy.

oznacz moderatorów

SFtheGreat
#7 Wielbiciel#

No niestety próbuję odzyskać od urzędu celnego, zanim telefon przyszedł, zanim dostałem pismo, to czas na rozpoczęcie sporu już wygasł, tak cwaniaczki działają...

Skończy się chyba na tym, że będę musiał zrobić postępowanie w sądzie administracyjnym, bo odwołanie wysłane w listopadzie i ani do widzenia, ani sprdl...

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@SFtheGreat 

Regulamin, Postanowienia ogólne, art. 1. Definicje;

Towar - rzecz, usługa lub prawo będące przedmiotem Oferty

Załącznik nr 2, art. 1. punkt 1.

W celu stworzenia opisu Transakcji Sprzedający wypełnia dostępny na stosownej stronie Allegro formularz sprzedaży, w którym należy w szczególności zamieścić tytuł Transakcji, opis Towaru, określić kategorię odpowiadającą specyfice Towaru

 

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Kupując na allegro zwracaj uwagą na to skąd jest wysyłany. Jeśli kupujesz z dostawą z poza UE musisz się liczyć z tym , ze będziesz musiał zapłacić należne podatki. Pośrednicy wystawiający towar raczej tego nie robią. Cóż cena czyni cuda.

Allegro skasowało prowizję i jest zadowolone. Ty zapłaciłeś należne cło i podatki wiec jest Ok. Jeśli sprzedawca nadal sprzedaje to możesz zgłosić jego aukcje jako niezgodne z regulaminem , co z tego wyniknie trudno powiedzieć. Jeśli masz już telefon to się nim ciesz. Jak odeślesz do sprzedawcy to możesz nie mieć pieniędzy i telefonu. Wszak termin odstąpienia od umowy już dawno minął. Zanim założysz sprawę w sądzie i wniesiesz wszystkie opłaty sprawdź czy to nie firma krzak. Prawnik najpierw przyjmie swoje honorarium a czynności procesowe rozpocznie później. Powodzenia jestem po twojej stronie.

oznacz moderatorów

SFtheGreat
#7 Wielbiciel#

Na razie jedyne co mogę zrobić, to wskazać odpowiednie zapisy regulaminu sprzedaży allegro, żeby wykazać, że zgodnie z tymże VAT był ujęty w cenie brutto oferty, a w suplemencie do regulaminu jest napisane, że ta cena nie musi zawierać CŁA, ale podatek musi, natomiast przy sprowadzeniu zza granicy może powstać obowiązek opłat CELNYCH, ale nie podatkowych, bo podatkowe są uregulowane w regulaminie, jako, że mają być w cenie brutto w ofercie i koniec, tak samo nie można naliczyć VATu poza transakcja, żeby np dostać fakturę.

oznacz moderatorów