anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Próbowałem wyszukać pozycje finskiej wokalistki Tarji Turunen, ale się nie da

glenmoranghie
#13 Ambasador#

Próbowałem w dziale płyty CD wyszukać pozycje finskiej wokalistki Tarji Turunen. Tak, próbowałem, bo się nie da. Serwis allegro bezczelnie uznał że jestem indolentem i analfabetą, i za każdym razem gdy wpisałem "Tarja" samowolnie podmieniał na "tarka".  
Allegro uważa że użytkownikami są sami [edycja]  skoro na siłę bez pytania daje im do zrozumienia że nie wiedzą czego szukają, i że allegro wie lepiej. Bezmiar arogancji allegro powala. 
Że już nie wspomnę o bezużyteczności wyszukiwarki w przypadku niektórych słów.

oznacz moderatorów
26 ODPOWIEDZI 26

mdrogeria
#21 Demiurg#

masz tu -https://allegro.pl/listing?string="Tarja"

na drugi raz frazę weź w cudzysłów 

oznacz moderatorów

MrMarco
#13 Ambasador#

Nie sposób się nie zgodzić. Moim zdaniem algorytm  wyszukiwarki w takiej formie wręcz utrudnia znalezienie interesującego mnie towaru.

Niestety Allegro twierdzi, że mi ułatwia i koniec dyskusji😁

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

"na drugi raz frazę weź w cudzysłów"

A w imię czego  to ja mam kombinować jak ominąć kretyńskie pomysły allegro? 
A jak ktoś na to nie wpadnie, i sobie  nie wyszuka, i nie kupi? Przecież allegro takimi skrajnie bezmyślnymi pomysłami strzela sobie w stopę. Pracownicy allegro którzy wymyślają temu podobne debilizmy działają na szkodę serwisu oraz jego użytkowników.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

glenmoranghie nic nie musisz , wyszedłeś z problemem to podpowiedziałem jak go rozwiązać , a racji w Twojej wypowiedzi jest dużo , ale my / kupujacy- sprzedający / nie mamy na to wpływu .

Allegro jak zawsze wie lepiej .... pozdr.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@glenmoranghie dla pewności usiadłem przy prywatnym kompie i wybrałem tryb prywatny w przeglądarce. Wpisałem słowo Tarja (bez cudzysłowu) w wyszukiwarkę Allegro - otrzymałem w wynikach kilkaset ofert. Nie przeglądałem wszystkich, ale wśród pierwszych 100 nie znalazłem niczego oprócz płyt tej wykonawczyni. Rzeczywiście system zadaje mi pytanie, czy przypadkiem wpisałem prawidłową frazę (ludzi szukających tarek jest w Allegro więcej niż tych, którzy szukają Tarji), ale niczego na mnie nie wymusza ani na siłę nie zastępuje. Mogę tę propozycję zignorować:

 

screenshot-allegro.pl-2022.01.20-15_01_20.png

Co więcej, widzę też trafne podpowiedzi kategorii pod oknem wyszukiwania:

Bez tytułu.png

Żeby sprawdzić wszystko na 100%, wpisałem też nazwę wykonawczyni celowo z błędem, został on wychwycony i automatycznie poprawiony:

screenshot-allegro.pl-2022.01.20-15_06_01.png

 

 

 

 

A więc nie udało mi się powtórzyć sytuacji, o której mówisz, a Ty nie umieściłeś żadnych linków ani screenów na jej potwierdzenie. Będę wdzięczny, jeżeli to zrobisz, będziemy mogli zgłębić ten temat.

Jeszcze jedno: czy rzeczywiście tworzenie wątków o tytułach w stylu "To już jest szczyt złośliwości i głupoty pracowników serwisu allegro!" - ani w żaden sposób nie opisujących problemu, ani nie prowadzących do porozumienia, jest Twoim zdaniem pomysłem najlepszym z najlepszych?

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

@msniezek 

Istotnie byłem niewystarczająco precyzyjny. Chodziło mi o płytę "In the raw" wspomnianej wokalistki. Wpisanie  frazy "tarja raw" skutkuje debilnym niechcianym przekierowaniem na "tarka raw". Screen: 
szukasz tarka.jpg

Co ciekawe, analogiczne pójście na skróty i wpisanie 
"davis cool" skutkuje prawidłowym wyszukaniem pozycji "Birth Of The Cool" Milesa Davisa. Zatem traktowanie użytkownika jak debila i analfabetę przez waszą wyszukiwarkę jest zadziwiająco niekonsekwentne i wybiórcze. 
davis cool.jpg

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@glenmoranghie rzeczywiście, cały kłopot w tym, że istnieje firma Raw, która produkuje tarki (i taka tarka jest sprzedawana na Allegro). Zadaniem wyszukiwarki jest pokazanie szukającemu tego, czego najprawdopodobniej szuka, a to implikuje pewną niewielką, niszową liczbę błędnych wyników. Działanie przeciwne - wyświetlanie zawsze wyników dla dokładnie takiej frazy, jaką szukający wpisał - spowodowałoby całe mnóstwo sfrustrowanych niedoszłych klientów, którzy np. nie zauważyli, że popełnili literówkę.

To powiedziawszy, pozwolę sobie zauważyć, że po pierwsze, możesz zawsze zrezygnować z takiego przekierowania, wystarczy kliknąć w link pod oknem wyszukiwarki ("Przekierowano z tarja raw"). A po drugie, wpisanie tarja raw w wyszukiwarce na pierwszej stronie powoduje wyświetlenie na pierwszej pozycji podpowiedzi produktu - dokładnie tego, którego szukasz:

screenshot-allegro.pl-2022.01.20-18_04_40.png

Dzięki za szczegóły.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

 

 

@msniezek 

Zadaniem wyszukiwarki jest pokazanie szukającemu tego, czego najprawdopodobniej szuka

Nie zgadzam się z takim podejściem które sugeruje że użytkownik jest debilem który nie wie czego szuka, za to wy (allegro) wiecie lepiej czego szuka. 


a to implikuje pewną niewielką, niszową liczbę błędnych wyników.

Błędnych wyników dla fraz świadomie wpisanych przez świadomych użytkowników niebędących analfabetami. Jest to niezwykle irytujące kiedy przemądrzała wyszukiwarka allegro traktuje świadomego użytkownika jak debila i analfabetę, w dodatku będącego kretynem szukającym tarek firmy raw w dziale z płytami CD.

Działanie przeciwne - wyświetlanie zawsze wyników dla dokładnie takiej frazy, jaką szukający wpisał - spowodowałoby całe mnóstwo sfrustrowanych niedoszłych klientów, którzy np. nie zauważyli, że popełnili literówkę. 

Z tym, że tacy użytkownicy byliby sami sobie winni bo otrzymują błędne wyniki na skutek własnego niedbalstwa, indolencji bądź głupoty. Jednocześnie użytkownicy świadomi są dyskryminowani i flekowani za to, że dokładnie wiedzą czego chcą i prawidłowo wpisują frazy w nadgorliwą w służalczości wobec kretynów wyszukiwarkę. 
Ogólny wniosek z Twojego wywodu jest taki, że allegro stara się hołubić kretynów i półanalfabetów rozwijając im czerwone dywany pod stopami i starajac się nieba przychylić, jednocześnie flekując użytkowników świadomych, dokładne wiedzących czego chcą. Allegro pod waszą kontrolą konsekwentnie ewoluuje w stronę portalu dla **piiip**ów.


oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

Robisz problem z niczego. Wyszukiwarka "G' działa dokładnie tak samo. Wpisałeś np" kafel", a wyświetla "szukasz kabel" i podaje wyniki dla słowa kabel. Trzeba trochę cierpliwości i czasu jak się chce coś znależć. Niestety wszystkie wyszukiwarki posługują sie podobnymi algorytmami. Zaparzyć dobrą herbatę, usiąść przed kompem i na spokojnie szukać. Mniej stresu.

 

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

@Ziolko39 

Nieprawda, Gugiel nie robi obstrukcji po wpisaniu słowa "kafel", nie robi jej także po wpisaniu frazy "tarja raw". W tym ostatnim przypadku guglowi nawet na myśl nie przychodzi pytanie czy przypadkiem nie chciałem wpisać "tarka raw".  
Problemem w allegro jest to, że wyszukiwarka nie stara się delikatnie podpytywać (jak gugiel) czy aby nie walnąłeś przypadkiem literówki. Nie, wyszukiwarka allegro arogancko, chamsko i brutalnie z góry zakłada że jesteś nieogarniętym półanalfabetą który z całą pewnością chcial wyszukać coś zupełnie innego niż wpisał. 
Z identycznym nastawieniem działają niektórzy konsultanci aleegro, czego parę dni wcześniej doświadczyłem na sobie. Takie podejście wyziera tutaj z każdego kąta, too jest po prostu filozofia ludzi zarządzających allegro. To już się zaczyna mścić, a efekty tego kumulują się od lat, aż w końcu doprowadzą do tego że albo allegro się opamięta, albo sczeźnie bezpowrotnie. Bo älíëxprëß i reszta konkurencji nie śpi, tylko zaciera ręce patrząc na te wszystkie wpadki i obsuwy allegro.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

Jako " świadomy użytkownik niebędący analfabetą" powinieneś się domyslić, Ze słowo "kafel" zostało użyte tylko dla przykładu. Tak chwalone przez Ciebie "ali" po wpisaniu frazy 'obiektyw" wyświetla z 500 wynków, z czego 350 nie dotyczy szukanego przedmiotu. Każda wyszukiwarka ma swój algorytm, dla każdej jest on inny, każda się opiera na własnym uczeniu. Poza tym jak na razie to niestety Allego jest monopolistą na rynku. Żadne portale sprzedażowe typu "am", ani 'o", ani "eb" nie dają takich wyników kupna i sprzedaży. Nie piszę już o innych - jeszcze bardziej niszowych. I żeby nie było nieporozumień - piszę o rynku polskim. Wystawiałem na kilku i w tej chwili mam tam coś, ale traktuje je wyłacznie jako informacyjne.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@glenmoranghie Ogólny wniosek z Twojego wywodu jest taki, że allegro stara się hołubić kretynów i półanalfabetów rozwijając im czerwone dywany pod stopami i starajac się nieba przychylić, jednocześnie flekując użytkowników świadomych, dokładne wiedzących czego chcą.

Komplikujesz. Pozwolisz, że uproszczę: Allegro stara się sprzedawać jak najwięcej. Takie działanie wyszukiwarki powoduje, że sprzedajemy więcej. Nie czerpiemy satysfakcji z tego, że ktoś nie znalazł przedmiotu, który chciał kupić, bo "sam jest sobie winien". Zdecydowanie wolimy po prostu pomóc mu to coś znaleźć.

I Tobie również - na co podałem kilka przykładów. Płyta, której szukasz, prawidłowo wyświetla się w wynikach wyszukiwania. Banalnie prosto do niej dotrzeć. Nie musiałeś nawet klikać "szukaj", wystarczyło wybrać produkt...

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

@msniezek  " Pozwolisz, że uproszczę: Allegro stara się sprzedawać jak najwięcej." 

Nic z tych rzeczy. To sprzedawcy starają się sprzedawać jak najwięcej, a allegro stara się ich tresować i musztrować za pomocą różnych debilnych i niesprawiedliwych wymysłów. Jednym z takich kretyńskich wymysłów jest nachalne wciskanie wyszukiwania po trEfności. I nawet jak sobie zmienisz na wyszukiwanie od najtańszych, to tak naprawde nie do końca zmienisz. Bo jeszcze trzeba wiedzieć, że i tak przemyciliście w tym wyszukiwaniu wasze "dopasowanie". I że żeby mieć prawdziwe wyszukiwanie od najtańszych, to trzeba zjechać na sam dół, i tam odklikać "sortuj bez dopasowania". Namolnie staracie się wcisnąć waszą trEfność, która dla świadomego użytkownika zasadniczo NIGDY nie jest trafna. Bardzo nie lubicie użytkowników świadomych którzy kupują to co sami chcą. Wolicie debili którzy sortują wyszukiwania po waszej trEfności i nie kupują tego czego sami chcą, tylko kupują to co wy chcecie żeby kupowali. 

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@glenmoranghie 

Nie do końca się zgadzam. Myślę, że każdy świadomy użytkownik zauważy "przekierowano z..." i kliknie w link, żeby wrócić do oryginalnego wyszukiwania. Chociaż kiedyś było chyba lepsze sformułowanie: "czy chodziło Ci o...?" zamiast stwierdzenia faktu przekierowania.

Osobiście uważam, że przekierowanie powinno następować tylko wtedy, gdy dokładnych wyników nie ma żadnych. Ale cóż - dyktat większości... Więcej ludzi chce trzeć ziemniaki niż słuchać muzyki🙄

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@Kasiulki2 te dwa mechanizmy (przekierowanie i "czy chodziło Ci o") funkcjonują obok siebie i są stosowane w zależności od kontekstu. Mechanizm "czy chodziło Ci o" działa, gdy ewentualny błąd we wpisanej frazie jest mniej pewny, mniej oczywisty.

melitta.png

Na tarkach niestety się nie znam 🙂

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@msniezek 

Na żartach słownych też się nie znasz?

Nie wierzę...

Dzięki za wyjaśnienie😊

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

@msniezek  " Mechanizm "czy chodziło Ci o" działa, gdy ewentualny błąd we wpisanej frazie jest mniej pewny, mniej oczywisty."

W moim przykładzie widać jak na dłoni że system jest wadliwy, bo dość często mi się zdarza że system uznaje za rzekomo oczywisty błąd to, co świadomie z premedytacją wpisałem i chcę wyszukać. Przestańcie na siłę, nachalnie, wręcz przemocą "uszczęśliwiać" użytkowników. Jeżeli nie chcecie psuć portalu tylko go ulepszać, to bierzcie poważnie pod uwagę głos użytkowników. 
Tymczasem wy od lat konsekwentnie ten głos arogancko lekceważycie likwidując pożyteczne funkcje (notatki w obserwowanych, wybór zakresu czasu wystawienia przy wyszukiwaniu) a wprowadzając jakieś nikomu niepotrzebne, niechciane i utrudniające obsługę portalu wodotryski (znienawidzona trEfność, konieczność zjeżdżania na dół listy wyszukiwania by wyłączyć "dpasowanie" które w istocie jest niedopasowaniem, itp. itd).

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@msniezek 

Maciek, doradź mi proszę: jakbym chciała utrzeć gotowane warzywa na takiej tarce - to mogę, czy nie mogę?

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@glenmoranghie Tak działa wyszukiwarka. Jeżeli na Allegro czegoś nie ma, fraza jest zmieniana na taką, aby pokazać jakiekolwiek wyniki. 

oznacz moderatorów