anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wysyłka towaru z innego adresu, a zwrot.

kibolek_1
#8 Zapaleniec#

Chciałbym zapytać jak wygląda sytuacja w przypadku zakupu towaru na linii sprzedający: osoba prywatna->kupujący: osoba prywatna w przypadku takim, że nie dostaliśmy żadnej informacji o wysyłce towaru.

I nagle pojawia się paczka z innego adresu nadawcy (bez żadnego dopisku na etykiecie) niż jest na allegro i ja tej paczki nie odbiorę, bo nie wiem co to jest, i pójdzie zwrot do nadawcy.

I ja już z tego towaru chce zrezygnować bo nagle sprzedający twierdzi, że towar wysłał i mi może wysłać jeszcze raz, jeżeli zapłacę za wysyłkę jeszcze raz i za zwrot do nadawcy.

oznacz moderatorów
34 ODPOWIEDZI 34

RED
#21 Demiurg#

mówi o tym tzw fikcja doręczeń

do odbierania przesyłek odnoszą się także

przepisy mówiące o odebraniu niechcianych przesyłek w ustawie konsumenckiej

cały dropshopping to przesyłki od nieznanych nadawców

 

odwórćmy sytuacje - a jakby konsument wysłał w ten sposób reklamację to co?

 

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@RED "odwórćmy sytuacje - a jakby konsument wysłał w ten sposób reklamację to co?" - celnie😏 Ale wiesz, że zadałeś niewygodne pytanie na które prawdopodobnie nie uzyskasz odpowiedzi (chociaż w innym wątku tydzień czy dwa temu padło stwierdzenie, iż wystarczy że konsument ma dowód nadania przesyłki reklamacyjnej, nieważne na jaki adres - sprzedawca i tak ma zwrócić pieniądze).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@RED Nie ma nakazu odbierania paczek od nieznanych osób. Nie mam obowiązku odbierać paczki od nieznanej osoby.

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż wysyłkową to zupełnie inna sprawa. On ma obowiązek przyjmować paczki ze zwrotami i reklamacjami od swoich klientów, to jego ryzyko gdy takiej paczki nie odbierze, ponieważ poniesie konsekwencje. W ramach tego ryzyka może nie odebrać paczki od osoby o której wie na pewno, że nie jest jego klientem, ale jeśli tego nie zrobi, a będzie to zwrot lub reklamacja, w ramach tego ryzyka konsekwencje może, nie musi, ponieść. Ja na pewno nie poniosę żadnych konsekwencji jeśli nie odbiorę paczki od nieznanej osoby.

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@kibolek_1, jeśli jako Kupujący odmówisz odbioru przesyłki i wróci ona do Sprzedającego, może on wymagać od Ciebie zwrotu kosztów wynikających z nieodebrania paczki.

Ty z kolei możesz wymagać od Sprzedającego wysłania potwierdzenia nadania towaru i powinieneś wówczas otrzymać informację, że nadano go z innego adresu.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

@kibolek_1

Spróbuję Ci wytłumaczyć.

- Np. nie zamawiam żadnych listów z Urzędu Skarbowego, Urzędu Celnego, Sądu, z kancelari adwokackiej - załóżmy, że moim zdaniem nie mam tam żadnej sprawy, nikogo tam nie znam, żadne postępowanie przeciw mnie się nie toczy, nie czekam na żaden duży spadek. Nic bardziej mylnego - nieodebranie tych przesyłek może mieć poważne konsekwencje.

- Przyjechała córka do matki, zrobiła zdjęcia swojej spódnicy i ze swojego konta ją wystawiła i wyjechała za granicę. Po sprzedaży i zapłacie matka spakowała spódnicę , pojechała na pocztę i nadała przesyłkę. Wpisując swój adres.

- Sprzedający nie chce się bawić w pakowanie i wysyłki (lub po prostu nie ma jednej ręki i nie może zapakować) i korzysta z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pakowaniem i wysyłką paczek, stąd jest inny adres nadania.

xyz96 - w tych przypadkach to całe Twoje rozumowanie "bierze w łeb"

lew433 - nie przesadzaj - to nie była przesyłka pobraniowa, więc każdy by ją odebrał. A zamawiał jakieś inne? Gdzie jest napisane, że paczka ma iść z adresu sprzedającego? Listonosz przynosi ulotki, darmowe biuletyny, gazety typu "wiadomości gminne czy powiatowe" - czy ktoś ich nie przyjmuje? Chociaż nie zamawiał?

W powyższych przypadkach sprzedający dysponuje dowodem nadania przesyłki i Allegro już Ci tą kwestię słusznie wyjaśniło.

Nigdzie nie pisze, że sprzedający ma wysyłać informacje o nadaniu przesyłki. Ma tylko wysłać przesyłkę w zadeklarowanym terminie (nie mylić z szacunkowym terminem dostawy podawanym przez Allegro ). Tym bardziej, że wszelkie dodatkowe opcje (typu powiadomienia) w przypadku osób prywatnych są dodatkowo płatne.

Inna sprawa - sprzedający osoba prywatna, nie ma każdego dnia do pakowania kilkudziesięciu lub kilkuset paczek, więc mógł się jednak postarać o informację o dacie nadania przesyłki i jej numerze (chociaż chyba już wszyscy przewoźnicy wysyłają takie informacje).

Generalnie - sprawę ze sprzedawcą załatwiłeś, a stanowisko Allegro masz takie jak widzisz. Pociesz się tym, że w przypadku sprzedających jest mniej "różowo".

 

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@AGD-SERVICE Naprawdę, każdy by odebrał paczkę której nie zamawiał, JA NIE.

oznacz moderatorów

algeroth81
#2 Obserwator#

Ja odebrałam paczke cudzą ale nie z allegro i mam problem bp myślałam że to do mnie bo w mojej skrytce wraz z innymi przesyłkami do mnie i w zasadzie ona była upominkiem dla mnie od pewnej firmy ale zorientowałam się dopiero kilka dni po wyrzuceniu tego upominku do śmieci że to było chyba nie moje  to co teraz...jestem zgłupiała bo nie chciałam nikogo oszukać a jednocześnie myślałam że to do mnie 

oznacz moderatorów

algeroth81
#2 Obserwator#

Wyrzuciłam zawartość a pudełko obejrzałam z adresem dopiero przy segregownaiu śmieci 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@AGD-SERVICE Nic nie bierze w łeb. Co innego listowa korespondencja urzędowa, a co innego paczka od nieznanej osoby. Nie znam adresata, nie wiem co jest w paczce, od tej osoby niczego nie zamawiam, absolutnie nie odbieram, nie mam takiego obowiązku.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@mr_oma tak z ciekawości wskaż przepis, który tego wymaga

Ty z kolei możesz wymagać od Sprzedającego wysłania potwierdzenia nadania towaru i powinieneś wówczas otrzymać informację, że nadano go z innego adresu.

oznacz moderatorów

AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

@lew433 - Sęk w tym, że kupujący zakupił towar i oczekiwał przesyłki. To nie jest sytuacja typu : nic nie zamawiałem, nic nie kupowałem, a tutaj nagle ktoś mi usiłuje "wcisnąć" prezent w postaci opłaconej z góry paczki. Jak nic nie kupowałeś i nie zamawiałeś - to prosta sprawa (raczej).

Ja odbieram takie paczki - czasem zamawia je mój ojciec podając mój adres, z racji wieku czasem zapomina mi o tym powiedzieć. Czasem do sklepu przychodzi mi paczka, kurier kładzie obok drzwi, OK, płacić nie trzeba, niech leży. Potem patrzę - to do sklepu obok.

@RED - mod nie wskaże Ci takiego przepisu, gdyż go po prostu nie ma.

@lew433 - Sęk w tym, że kupujący zakupił towar i oczekiwał przesyłki. To nie jest sytuacja typu : nic nie zamawiałem, a tutaj nagle przychodzi mi paczka, i w dodatku opłacona. Jak nic nie kupowałeś i nie zamawiałeś - to prosta sprawa (raczej).

Ja odbieram takie paczki - czasem zamawia je mój ojciec podając mój adres, z racji wieku czasem zapomina mi o tym powiedzieć. Czasem do sklepu przychodzi mi paczka, kurier kładzie obok drzwi, OK, płacić nie trzeba, niech leży. Potem patrzę - to do sklepu obok.

@RED - mod nie wskaże Ci takiego przepisu, gdyż go po prostu nie ma.

@lew433 - Sęk w tym, że kupujący zakupił towar i oczekiwał przesyłki. To nie jest sytuacja typu : nic nie zamawiałem, a tutaj nagle przychodzi mi paczka, i w dodatku opłacona. Jak nic nie kupowałeś i nie zamawiałeś - to prosta sprawa (raczej).

Ja odbieram takie paczki - czasem zamawia je mój ojciec podając mój adres, z racji wieku czasem zapomina mi o tym powiedzieć. Czasem do sklepu przychodzi mi paczka, kurier kładzie obok drzwi, OK, płacić nie trzeba, niech leży. Potem patrzę - to do sklepu obok.

@RED - mod nie wskaże Ci takiego przepisu, gdyż go po prostu nie ma.

@lew433 - Sęk w tym, że kupujący zakupił towar i oczekiwał przesyłki. To nie jest sytuacja typu : nic nie zamawiałem, a tutaj nagle przychodzi mi paczka, i w dodatku opłacona. Jak nic nie kupowałeś i nie zamawiałeś - to prosta sprawa (raczej).

Ja odbieram takie paczki - czasem zamawia je mój ojciec podając mój adres, z racji wieku czasem zapomina mi o tym powiedzieć. Czasem do sklepu przychodzi mi paczka, kurier kładzie obok drzwi, OK, płacić nie trzeba, niech leży. Potem patrzę - to do sklepu obok.

@RED - mod nie wskaże Ci takiego przepisu, gdyż go po prostu nie ma. mr_oma wyraźnie pisze, że :

Ty z kolei możesz wymagać od Sprzedającego wysłania potwierdzenia nadania towaru i powinieneś wówczas otrzymać informację, że nadano go z innego adresu.

Sęk w tym, że kupującemu nikt tego nie zabronił i zawsze mógł to uczynić. Nawet przy odbieraniu przesyłki mógł zadzwonić do sprzedającego i się spytać.

 

oznacz moderatorów

kibolek_1
#8 Zapaleniec#

@AGD-SERVICE porównując przesyłki z umowy kupna sprzedaży do listów z zaufanych instytucji publicznych to słabe porównanie. 

Ja zamawiam paczki z kilku portali i czasem przychodzi do mnie kilka paczek dziennie, ale je sobie śledze i wiem co idzie.

Dam Ci taki przykład:

Zamawiasz ten sam towar u dwóch różnych sprzedawców i się okazuje, że korzystają z tej samej firmy pakującej przesyłki i idą 2 paczki z tego samego adresu bez żadnego dopisku od kogo. Już Ci przykładów nie będę pisał co z tymi paczkami możesz zrobić, a może coś w środku jest nie tak, a komu tu komentarz wystawić. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@kibolek_1 odnośnie Twojego pytania na przyszłość. Po prostu pisz w wiadomości do sprzedającego zaraz po zakupie że prosisz o numer i date nadania przesyłki i że bez tego nie odbierasz. Wówczas powienieneś ten numer otrzymać bez problemu gdyż w interesia sprzedawcy jest abyś tą przesyłke odebral. Mając numer przesyłki wystarczy spojrzeć na 4 ostatnie cyfry i wiesz czy to Twoja paczka czy nie. Niezależnie od adresu nadawcy.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mr_oma Taką informację powinien otrzymać przed dostawą.

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@kibolek_1 

Sytuacja nie jest jakoś bardzo nietypowa. Jak już inni podali przykłady - często zdarza się, że dane nadawcy nie pasują do danych sprzedającego. Mąż, żona, firma od wysyłek itd. itp.

Ja zwracam uwagę na adresata, bo już mi się zdarzyło, że z okienka na poczcie dostałem nie moją przesyłkę ;] W większości przypadków nie pamiętam od kogo coś kupiłem na allegro, więc nawet otrzymany wcześniej numer nadania nie pomaga specjalnie gdy dzwoni kurier "mam przesyłkę dla pana". Mam lecieć do komputera i sprawdzać dane dla przesyłek które do mnie jadą a jak nie pasują, to nie odbierać ?

Reasumując - jeśli nie jesteś szpiegiem na usługach dla ruskich, to chyba nie ma powodu do takiej ostrożności :] Odbierz, potem sobie porównuj, a jak nie chcesz, to nie otwieraj przed skontaktowaniem się z konkretnym nadawcą czy sprzedawcą. A jeśli w środku jest na przykład telefon, a zamawiałeś skarpety, to pewno i tak się ktoś w tej sprawie sam odezwie, czyż nie ? ;]

oznacz moderatorów