anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot zakupu na fakturę na zasadach konsumenckich

pablo1965
#8 Zapaleniec#

Czy w świetle obowiązujących od 01-01-2021 przepisów mogę zwrócić towar (laptop) zakupiony na fakturę na zasadach konsumenckich ?

Prowadzę działalność ogólnobudowlaną więc chyba zakup nie jest "towarem zawodowym".

Czy przysługuje mi 2 lata rękojmi ?

Czy  przy obecnym stanie prawnym jest możliwość wyłączenia w w/w przypadku prawa do 2-letniej rękojmi.

oznacz moderatorów
28 ODPOWIEDZI 28

RED
#21 Demiurg#

@annas14-firma kupiłeś takie przedmioty, inne niż do prowadzenia działalności?

mogę cię podkablować do twojego us?

drukarkę możesz kupić bo drukujesz faktury i możesz ją zwrócić

betoniarkę też możesz zwrócić ale jak to us znajdzie w kosztach 🙂

przecież nawet z reprezentacją i wrzuceniem w koszta kawy czy herbaty jest problem

 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@RED  Nie bardzo chcę tu dyskutować o US, ale jeżeli już to bądźmy precyzyjni: do ustalenia podstawy opodatkowania koszty dzielimy na pomniejszające podstawę i nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu. Przy tej kwalifikacji relacja: zakupiony przedmiot - PKD kupującego nie występuje w literaturze (no ja nie spotkałem).

Z tą betoniarką to miała być taka kpina🙄. Sorry, nie wyszło. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@pablo1965 skonsultowałam Twoje zapytanie z działem prawnym. Od 1 stycznia rękojmia nadal może być wyłączona dla wszystkich przedsiębiorców tak jak do tej pory. W zakładce “Reklamacje” Sprzedający zawarł odpowiedni zapis, może więc wyłączyć rękojmię dla Przedsiębiorców. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

pablo1965
#8 Zapaleniec#

A jaka podstawa prawna? Wg nowego prawa osoba  fizyczna prowadząca działalność będzie traktowana jak konsument w przypadku zakupu "nie zawodowego" więc rękojmia należy się jak pozostałym konsumentom.

Chyba że czegoś nie doczytałem. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@pablo1965 Art. 558. § 1. KC: Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych. 
Ostatnie zmiany w Kodeksie Cywilnym nie mają wpływu na powyższy art. Zmiany nie zrównują praw właścicieli Jednoosobowych Działalności Gospodarczych dokonujących zakupu niemającego dla nich charakteru zawodowego z konsumentami. Definicja konsumenta pozostaje bez zmian natomiast Jednoosobowe Działalności Gospodarcze zyskują tylko część uprawień przysługujących konsumentom, ale nie wszystkie (zwłaszcza w zakresie rękojmi).

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

pablo1965
#8 Zapaleniec#

Chyba zgoda co do:

"Ostatnie zmiany w Kodeksie Cywilnym nie mają wpływu na powyższy art. Zmiany nie zrównują praw właścicieli Jednoosobowych Działalności Gospodarczych dokonujących zakupu niemającego dla nich charakteru zawodowego z konsumentami. Definicja konsumenta pozostaje bez zmian natomiast Jednoosobowe Działalności Gospodarcze zyskują tylko część uprawień przysługujących konsumentom, ale nie wszystkie (zwłaszcza w zakresie rękojmi)."

w dwa artykuły z Dziennika Prawnego wprowadziły zamieszanie w moim punkcie widzenia:

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/prawo-konsumenckie-2020-w-jakich-sytuacjach-przedsiebiorca-zyska-...

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/rekojmia-dla-przedsiebiorcy-jak-dla-osoby-fizycznej-zmiany-w-praw...

Z ustawy  wynika jednoznacznie (Art. 38a. Rozdział  4) -  rozszerzenie tylko w kwestii praw do zwrotu (jak konsument).

... i weź tu czytaj prawników 😂

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@la_nika tu się z Tobą zgodzę @Kaliope_Brzeg jak widzisz każdy inaczej to interpretuje 🙂

Artykuł 385⁵ i nakazuje on stosować ochronę konsumencką określoną w przepisach art. 385¹ - 385³ Kodeksu cywilnego co nie zmienia Art. 558. § 1. 🙂

Od 1 stycznia 2021 r. mają zastosowane przepisy dotyczące :

  • niedozwolonych klauzul
  • rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, z zastrzeżeniem, że ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialność sprzedawcy na zasadzie rękojmi będzie jednak nadal możliwe;
  • prawa odstąpienia od umowy  (wynikającego z art. 38a ustawy o prawach konsumenta).
  • pomoc rzecznika konsumenta 🙂

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@kostas11  I bądź tu mądry człowieku 😊 Kiedy ograniczać lub wyłączać rękojmię a kiedy nie.

Znów pewnie będzie przerzucanie się interpretacjami i wyrokami i bajzel na kółkach 🙄

_____________
Kama
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Kaliope_Brzeg takie życie 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów