anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dobre praktyki kupujących

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

Tutaj możecie podzielić się Waszymi sposobami na ekologiczne zakupy, ale możecie też dać znać sprzedającym, że również od nich oczekujecie proekologicznego podejścia.

Dzielcie się też tym jak na co dzień dbacie o ekologię. Czy korzystacie z wielorazówek? W jakich obszarach życia wprowadziliście zmiany, aby być bardziej eko? Czy polecacie jakieś sposoby lub produkty, które pomagają Wam zmniejszyć ilość produkowanych odpadów? Znacie apki, które walczą np. z marnowaniem żywności?

☘️ Wszystkie rady są mile widziane i na pewno przydadzą się innym! 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

vonNogay
#16 Inspirator#

Najbardziej ekologiczną postawą jest wg mnie minimalizm, czyli po prostu ograniczenie zakupów wyłącznie do niezbędnych rzeczy, nie kupowanie nowych rzeczy tylko maksymalne przedłużanie życia starych a jeśli już coś trzeba kupić to najlepiej towar używany.

Handel i ekologia się kłócą, bo każdy sprzedawca chce sprzedać jak najwięcej a w trosce o środowisko jest mieć węża w kieszeni i kupować jak najmniej = ograniczać liczbę przyszłych odpadów.

Jeśli dużo kupujemy (w większości niepotrzebnych rzeczy) to drugorzędną sprawą jest, czy zostanie to zapakowane w papier czy plastik.

Jeśli chodzi o marnowanie żywności to najlepiej robić zakupy codziennie albo co 2 dzień i kupować produkty na bieżące potrzeby a nie na zapas. To również jest sprzeczne z interesem każdego sklepu, który chce jednorazowo sprzedać jak najwięcej, z czego 30% się zmarnuje.

oznacz moderatorów

Vetinari
#9 Pomysłodawca#

@vonNogaypewnie, że masz rację, ale brzmi to trochę neoficko 🙂 Oczywiście, że najlepiej dla środowiska byłoby, gdybyśmy w ogóle przestali kupować. Ale nawet jeżeli nie przestaniemy, możemy podejmować działania lepsze lub gorsze dla planety.

oznacz moderatorów

nika_miles
#7 Wielbiciel#

Uważam, że ekologiczne życie w zgodzie z naturą nie musi wiązać się z wieloma ograniczeniami. Mnie na pewno nauczyło zastanawiania się przed zakupami czy NAPRAWDĘ czegoś potrzebuję, ale też nie czuję, żebym się bardzo ograniczała. Na pewno nie robię już nieprzemyślanych zakupów, które wiążą się tylko z wydawaniem pieniędzy, bo coś jest tanie. Kiedy pomyślimy o kosztach środowiskowych już takie tanie nie jest 😉 Uważam, że świadome kupowanie jest kluczem do sukcesu i nie wymaga wiele wysiłku. Jeśli kupuję np. krem do twarzy to zwracam uwagę na jego skład i opakowanie i wybieram taki bez plastiku  zbędnych folii.
Z takich codziennych rzeczy to zrezygnowałam z produktów jednorazowych na rzecz wielorazowych, przy planowaniu podróży zastanawiam się czy mogę skorzystać z pociągu lub autobusu, w mieście podróżuję komunikacją publiczną albo rowerem, nie jem produktów pochodzenia zwierzęcego, książki raczej pożyczam, niż kupuję, ubrania kupuję z drugiej ręki.
Jeżeli chodzi o zakupy to staram się zamawiać u jednego sprzedającego i grupować zamówienia, żeby przy jednej wysyłce otrzymać całość, w wiadomości do sprzedającego proszę o możliwie jak najbardziej ekologiczne zapakowanie przesyłki, jestem ciekawa czy sprzedający często dostają takie prośby?. 
Cieszę się, że jest coraz więcej osób dostrzegających problemy środowiskowe, które starają się zmienić swoje codzienne nawyki.  

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

Jeśli chodzi o zakupy online to jeśli tylko mogę wybieram odbiór w punkcie np paczkomat.

Odbieram przy okazji 😉

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Wiecie z tym życiem ECO to należy mieć w głowie rozsądek, po co się sprzedaje opakowania jednorazowe a nie wielorazowego użytku? przykładów jest tysiące, chcemy żyć w pięknym, czystym świecie a sami go niszczymy, zużycie wody- pralki, zmywarki a kąpiemy się 7 razy dziennie i co, mówimy tak, robimy inaczej, drzewa- kiedyś piękne aleje w miastach, teraz betonowe płyty. Uważam że dużo ludzi mówi o tym jak powinno być ale robią inaczej.

oznacz moderatorów

pulkownik66
#19 Nestor#

@LEW433  Bo teraz jest moda na ECO, jak dawniej na spodnie dzwony i okulary Top Guny🤣🤣. Bicie fałszywej i złudnej piany, a co za tym idzie niebotyczne zyski ze sprzedaży pseudo ekologii.

Ps; ale z ciebie jest czyścioszek😂 no no, 7 razy dziennie....kąpiel😂

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Stać mnie to mam.🤣🤣🤣

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@pulkownik66 Wczoraj to nawet mogłem kąpać się przez cały dzień, lało.🛀

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@LEW433 zgadzam się ze wszystkim. Powinniśmy zrezygnować z przedmiotów jednorazowych na rzecz wielorazowych. Uświadomić sobie, że to nasze wybory wpływają na środowisko. Nie przesadzać z praniem, kąpaniem i podchodzić do tego z rozsądkiem tak jak napisałeś. Możemy cały dzień korzystać z jednego kubka, pić wodę z kranu zamiast kupować butelkowanej, podpisywać petycje i zwracać uwagę na przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu i właśnie pamiętać o środowisku. 
Mi również bardzo nie podobają się wycinki drzew i bezmyślne zarządzanie przestrzenią w mieście, pokazujmy to przedstawicielom władz i nie zgadzajmy się na degradację przyrody 
@pulkownik66 przyznaje, że nie każdy produkt z etykietą eko jest rzeczywiście ekologiczny oraz że powstaje wiele produktów, które właściwie nie są nam potrzebne do ekologicznego życia np. bez sensu jest wymienianie plastikowych opakowań na jedzenie, które już mamy na szklane, które musielibyśmy kupić itp. Ale troska o ekologie nie wynika z mody, ale z kryzysu, w którym się znaleźliśmy i katastrofy klimatycznej. Moim zdaniem jeśli panuje moda na ECO to możemy się tylko z tego cieszyć, a rozsądne podejście będzie tu kluczem do sukcesu.     

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

majster_man
#14 Krzewiciel#

Czy również uważacie że darmowe zwroty zakupionych towarów potęgują nieprzemyślane zakupy i kłócą się z postawą proekologiczną?

Za zwroty takich towarów powinien płacić klient, dodatkowo część opłaty za taki zwrot mogła by być przekazywana za pośrednictwem allegro na jakąś fundację na rzecz środowiska.

oznacz moderatorów