anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prawa autorskie do zdjeć i opisów.

MAMY ROZWIĄZANIE!
Pengano
#13 Ambasador#

Przed produktyzacją Allegro prosiło o usunięcie znaków wodnych ze zdjęć z obietnicą, że sami będą chronić nasze zdjęcia i opisy, aby nie podebrała ich konkurencja. Chyba coś przegapiłem, bo właśnie dostaję powiadomienia z zachętą do nieautoryzowanego użycia zdjęć i opisów konkurentów bez ich zgody w ramach produktyzacji i jeszcze obietnicę, że na ofertach frajerów płacących za wyróżnienia ogłoszą niższe ceny produktu u konkurencji z linkiem! Czy ci co się napracowali, wydali pieniądze, pracują na jakość, nie czują się lekko wy...

Co sądzicie o tym, że właściciel lokalu użytkowego, który wynajmujecie na swój sklep, wywiesza Wam banner, że za rogiem mają taniej i jeszcze tym za rogiem pozwala kopiować 1:1 wystrój Waszej witryny i pomysły marketingowe? Ja jestem delikatnie wstrząśnięty i zmieszany.

Czyli tworząc nowy produkt trzeba koniecznie zrobić tandetne zdjęcia i opisy, bo to robimy dla naszych szanownych konkurentów. Jak teraz zrobić, żeby te dobre zdjęcia za które płacimy i poświęcamy im wiele tygodni pracy, jednak były chronione i pozostały naszą własnością, tylko do naszych ofert? Czy Allegro będzie jakoś płacić za nasza pracę, którą rozdaje innym gratis? Ba, nie jakimś przypadkowym innym, tylko największym konkurentom!

I jeszcze takie pytanie czy można poprosić o zaprzestanie wykorzystywania i rozdawania naszych treści autorskich, podmiotom bezpośrednio konkurującym?

oznacz moderatorów
121 ODPOWIEDZI 121
LEW433
#21 Demiurg#

Wstawiając zdjęcia na Allegro i akceptując ich regulamin dajesz zezwolenie do korzystania  z katalogu produktów, więc niczego nikomu nie zabronisz.

oznacz moderatorów
Pengano
#13 Ambasador#

OK, ale jak ma się do tego wcześniejsza obietnica i deklaracja, że znaki wodne są już zbędne, bo Allegro będzie treści chronić i zadba, aby konkurencja nie pozyskała naszych zdjęć? Nieważne. Pytanie retoryczne.

Mam inne pytanie, może ktoś wie. Czy można najpierw zrobić bardzo tandetny produkt z jednym byle jakim zdjęciem i marnym opisem? A następnie po dodaniu zrobić edycję oferty i umieścić prawidłowe zdjęcia i opisy, które już nie wejdą do katalogu i nie udostępnią się konkurentom?

Z cała pewnością nie zamierzam pracować dla konkurentów, to oczywiste. Jakie jest wiec obejście problemu?

 

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Mało słyszałeś w życiu obietnic -to kolejna do której nikt nie przykładał wagi gdy ją głosił.

oznacz moderatorów
Pengano
#13 Ambasador#

Tak, nie ma sensu boksować się ze słoniem. Trzeba iść do przodu i tworzyć dla Allegro treści bardzo niskiej jakości. Do tego nas zmuszają. A gdy ktoś stworzy piękne opisy i zdjęcia, napracuje się to wtedy myk i bierzemy za darmo.

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@Pengano  omg prawie dwa lata katalogu a Ty sie nie zorientowałeś? 

Przecież zasada " najtaniej od..." oraz "najszybciej od.... " obowiązuje już od bardzo dawna.

Myslisz że jakośc zdjęc i oferty ma w tym czasie jakiekolwik znaczenie ??????

Przykład:

Szukam jakiegos produktu i go znajduje - kosztuje 150 zł - super oferta, świetny opis , idealne zdjęcia- wiec sobie poczytam i obejrze  a potem....   Klikam " najtaniej od" - i kupuje u kogos kto ma to samo tylko 30 zł taniej. Tylko dokładnie sprawdzam czy to ten sam produkt.

Odkąd powstal katalog tworzenie unikatowych ofert kompletnie straciło sens. Wiec jakiekolwiek staranie sie o obróbke zdjęć i o to czy ktos je wykorzysta także.

My juz od jakiegoś czasu korzystamy wyłącznie ze stron producentów kopiując zdjęcia, parametry i opis (oczywiście na wszystko mamy zgody producentów). I widze że coraz wiecej firm to robi

Wiec przywiązywanie wagi do zdjęc w tym momencie nie ma sensu

oznacz moderatorów
Pengano
#13 Ambasador#

Przyciski na bezczelnego: "Skopiuj sobie cudze zdjęcia i opisy" są od niedawna. Zastanawia mnie jedno: Czy jeżeli użyję tandetnego produktu lub stworzę byle jaki produkt, a następnie we własnym opisie wyedytuję ofertę i wszystko poprawię, to czy taki produkt może potem wchłonąć te moje lepsze opisy i zdjęcia jako swoje, czy jednak będę miał je na wyłączność?

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@Pengano  nie wiemy jak działa mechanizm ale obstawiam że każdy kto wystawi ofertę później , po Twojej edycji - będzie mógł z niej skorzystać.  W tym momencie system takze w jakiś sposób typuje zdjęcia do katalogu a do tego sa ludzie którzy zgłaszają poprawki. Wiec jeżeli ktos skorzysta z Twojego zdjęcia i opisu a potem zglosi to jako poprawke do katalogu - to tak pójdzie

Zwróciłbym jeszcze uwage na jedno. Dla allegro katalog to podstawa. Wiec rozważyłbym czy unikatowe oferty docelowo nie bedą gorzej pozycjonowene niże te zunifikowane w katalogu wiec nie dosyć że sie napracujesz to jeszcze Twoje oferta może być na samym koncu. Zaznaczam są to tylko moje domysły wynikające z dotychczasowych obserwacji

oznacz moderatorów
artjewlery
#9 Pomysłodawca#

Szanowni Państwo wszelkie opisy oraz foto pochodza z katalogu allegro i są zaciągane automatycznie a regulamin allegro stanowi jednoznacznie "W ofertach ... sprzedawca wykorzystał opis i zdjęcia z katalogu produktów Allegro.
Na podstawie art. 5.5 wyraziła Pani zgodę na wykorzystanie tych materiałów (“Użytkownik wyraża zgodę na wykonywanie autorskich praw osobistych do Treści przez Allegro.pl”).
Na tej podstawie został stworzony produkt, z którego wszyscy sprzedawcy mogą korzystać łącząc go ze swoją ofertą." i tu jest po ptakach !!!!! Katalog allegro znosi prawa autorskie

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

@artjewlery allegro nie znosi żadnych praw tylko nabywa licencję do ich użytkowania, a to trochę inne pojęcie.

Inna sprawa, że jak widać w wielu opisywanych sytuacjach, pobranie materiałów z katalogu allegro może wiązać się z odpowiedzialnością, skoro są podmioty, które posiadają do nich prawa i nie wyraziły zgody na dalsze rozpowszechnianie tych materiałów.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
Pengano
#13 Ambasador#

W Allegro podstępnie wprowadzono ten zapis do punktu 5.5, który dotyczył kompletnie innych rzeczy, tak aby tego nie zauważyć. Dopisano na końcu mało istotnego paragrafu super istotne rzeczy.

Następnie umieszczono maleńkimi literami notkę, u niektórych poza ekranem, że logując się akceptujesz nowy regulamin. W ten sposób wszyscy zgodzili się na nieodpłatne bezterminowe używanie materiałów, oraz udostępnianie podmiotom trzecim, oraz wprowadzanie do obrotu, czyli Allegro może czerpać korzyści, sprzedawać prawa i udostępniać dalej.

Owszem, prawo autorskie należy do autora, ale jest pełna zgoda na używanie treści i przez Allegro na dalsze ich bezpłatne rozpowszechnianie bezterminowo. Była taka zgoda udzielona, choć podstępnie, oraz zgoda na to że Allegro może udzielać dalszych zgód. Możesz cofnąć tą zgodę kasując swoje konto.

Wielu autorów nie zauważyło nawet na co się zgodzili. Np. na rozdanie ich prac konkurentom i wykorzystanie przeciw autorowi. Zagadką jest tylko co w sytuacji, gdy ktoś użył treści do których nie miał prawa i zgodził się na ich wykorzystanie. Taki sprzedawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, bo rozdał nie swoje dzieła i pewnie będzie musiał autorowi za to zapłacić.

Natomiast swobodne i bezpłatne użycie materiałów z katalogu jest jak najbardziej legalne bo każdy sprzedawca zgodził się zostać wykorzystanym w ten sposób, zatwierdzając nowy regulamin logowaniem. Allegro zachęca przy wystawianiu nowej oferty aby sobie używać zdjęć i opisów z katalogu. Można tego zabronić jedynie likwidując swoje konto Allegro.

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

dokładnie, ja  mając juz dosyć kopiowania moich aukcji jota w jotę, jak wprowadzam nowy towar, to celowo wrzucam jakieś zdjęcie pudełka, albo czegokolwiek jako miniaturkę, żeby mi z automatu nie podbierali. Co prawda mogą sobie podmienić zdjęcie, ale zawsze to trochę roboty.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
maxr01
#17 Koryfeusz#

Nigdy czegoś takiego nie było.

Zgłaszałem kilka razy kradzież zdjęć do Allegro - zaproponowali wysłanie informacji do sprzedawcy, że użytkownik (podają mój login) zgłasza zastrzeżenia odnośnie publikowania zdjęć.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów
jurus_onz
#8 Zapaleniec#

Można. Po prostu zrób to, co dokładnie tu opisałeś. Ta metoda zadziała Ci w 100%. Dobry opis i tak w sumie każdy może może Tobie zerżnąć z oferty, ale przynajmniej nie dasz konkurencji gotowca. Ja wystawiam swoje stare rzeczy i mimo że je jakoś tam znam (bo od dawna moje), to zdarzało mi się spędzić baaardzo długie godziny żeby dokompletować informacje przed wystawieniem, aby opis był rzetelny i wyczerpujący.

oznacz moderatorów
nikl
#14 Krzewiciel#

Okazuje się, że nie można. Monopol Allegro bardzo przypomina teraz rządy PRLu. Dokonano nacjonalizacji majątków i tworzy się PGRy. W punkcie 5.5 napisano, że te małe poletka własności jakimi są jeszcze oferty mogą w każdej chwili zostać wcielone do PGRu, czyli produktyzacji. I to bez pytania kułaków o zgodę. Ludziom z czasem odechce się pracować kolektywnie na nierobów. Jeszcze jak ktoś sprzedaje jednorazowo to tak. Ale nie da się budować firmy i stałej oferty w oparciu o systemowe pomaganie własnym konkurentom. Taki system całkowicie podcina skrzydła.

oznacz moderatorów
GalerieHandlowe
#7 Wielbiciel#

"Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (cytat z ustawy aktualnie obowiązującej prawa autorskiego)." Jest to akt wyższego rzędu,więc żaden regulamin nie może derogować zapisu aktu wyższego rzędu.Zapis regulaminu  odnoszący się do przeniesienia autorskich praw majątkowych należy uznać za nieważny tym samym.Nie trzeba też go wypowiadać,bo jest nieważny.

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

tylko zwróć uwagę, że w regulaminie nie ma mowy o przenoszeniu praw, a tylko o udzielaniu licencji na ich użytkowanie. Co oczywiście nie zmienia faktu, że udzielenie tej licencji jest bardzo chaotyczne i tak naprawdę nie wiemy na co pozwalamy, na jaki czas i w jakiej formie, bo tego nikt dokładnie nie doprecyzował.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 To twój konik - zapraszamy ! Proszę wytłumacz @Pengano dlaczego nie opłaca się starać, wykładac funduszy i robić własnych profesjonalnych zdjęć.

Hint : bo one kosztują czas i pieniądze a inni na Allegro nie mając tych kosztów mogą z tego korzystać za darmo.

ps 2 Przypomnisz jak taka grabież własności intelektualnej nazywa sie poza allegro?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

najlepsze jest to, ze z tych gotowych ofert korzystają tacy, którzy wystawiają setki tysięcy aukcji z automatu. My mamy kilkaset, max 1000-2000, wszystko dopieszczone, zdjęcia, opisy. a taki gość rzuca wirtualny towar i wszystkie oferty z pliku skopiowane 1:1. nie chcę się denerwować, ale to jest temat, który wyjątkowo mnie wku...wia. tyle lat pracy, zbierania doświadczenia i wiedzy, i to wszystko poszło w diabli.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@mikeza 

nic nie stoi Ci na przeszkodzie pozwać takiego delikwenta

allegro rości sobie prawa do twoich treści ale jakoś nigdzie w regulaminie nie ma

zapisów, że może nimi dysponować ktoś trzeci w sposób dowolny

@Pengano dopiero teraz się zorientowałeś, że zostałeś oszukany lub delikatnie wprowadzony w błąd?

takich myków allegro było już w historii serwisu już więcej

produktyzacja jest np: drugą próbą stworzenia katalogu produktów - wcześniej serwis przyjmował się bardziej prawami autorskimi

obecnie jak wystawisz ofertę ze zdjeciami z tagami i opisem w którym podasz w treści, że jesteś autorem wpisu to allegro doda taką ofertę do katalogu a potem usunie ci aukcję jako niezgodną z regulaminem

przypominam, że wprowadzający ofertę nie musi mieć praw do opisu i zdjęć - a serwis potraktuje je i tak jak swoje

oznacz moderatorów