anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odmowa wysyłki towaru

Darmik24
#8 Zapaleniec#

Wygrałem licytację, ale sprzedawca nie chce wysłać mi wylicytowanego towaru twierdząc, że sprzedał je poza allegro. Podejrzewam, że to nieprawda. Sprzedawca nie chce wysłać mi towaru, bo liczył na wyższą kwotę z licytacji. Pewnie za jakiś czas wystawi to ponownie licząc na większy zysk. Co mam zrobić w tym przypadku? Czy sprzedawca nie ma prawnego obowiązku wysłać tego towaru? Podaję link do wygranej licytacji.

Oryginalny stary, kompletny, komplet bierek z PRL | Kosina | Licytacja na Allegro Lokalnie

oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

kostas11
#21 Demiurg#

@Darmik24 ma obowiązek tak samo jak kupujący ma obowiązek odebrania paczki pobraniowej 🙂 A co zrobisz ? nic 😞 chyba że pójdziesz do sądu, innego wyjścia nie ma 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Darmik24
#8 Zapaleniec#

A zgłosiłem też sprawę do Allegro poprzez formularz. Wypadałoby, żeby takich nieuczciwych sprzedawców jakoś ukarać, np. zablokować konto. Ciekawe, czy Allegro zareaguje.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Darmik24 może, jak będzie to często robił to tak, po za tym jaki masz dowód że faktycznie nie sprzedał czy pies mu nie pogryzł 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@Darmik24 Obowiązek wysłania ma , ale jak zwróci Ci środki to Allegro nic z tym nie zrobi, zostaje Ci sąd, ale czy warto?🤔

oznacz moderatorów

Darmik24
#8 Zapaleniec#

Sąd nie warto. Kasy nie musi i zwracać, bo jej nie wysłałem. Uprzedził, żeby nie wysyłać kasy, bo bierki sprzedał poza allegro.  A dowodu, że nie sprzedał bierek, nie mam. Wydawało mi się, że sprzedawca ma prawny obowiązek wysłać wylicytowany towar, a nie że może sobie robić co chce. Bo tak to żadne licytacje nie mają sensu. Dziękuję wam za konwersację, w sumie to drobna sprawa z tymi bierkami 😉

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A setki takich tu było opisanych.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Darmik24 oczywiście że ma obowiązek bo umowa zawarta tak samo kupujący ma ma swoje obowiązki, ale jak i jedna i druga strona czasem oleje sprawę, bez sądu nic nie wskórasz 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Skill_Player
#14 Krzewiciel#

@Darmik24 sprzedawcy na allegro lokalnie to przeważnie osoby fizyczne=prywatne które nie siedzą na allegro w godzinach 8-16 czy dłużej i które nie czerpią korzyści z handlu.

To sie zdarza, że sprzedadzą poza allegro i zapomną zamknąć lub zakończyć aukcję.

Towar został sprzedany poza allegro, kasa nawet nie została wpłacona? Poszukaj innego podobnego towaru u innego sprzedającego.

oznacz moderatorów

Darmik24
#8 Zapaleniec#

Kasa nie została wpłacona, bo uprzedził, żeby nie wpłacać, bo towaru już nie ma. Są podobne towary na innych aukcjach, ale nieprzyzwoicie drogie. Za stare bierki z PRL-u życzą sobie 50 - 70 zł, co jest przesadą.

oznacz moderatorów

Skill_Player
#14 Krzewiciel#

@Darmik24 no niestety, za rzeczy rzadkie trzeba słono płacić. To samo jest z samochodami czy, dziełami sztuki czy nawet niektórą elektroniką.

To dobrze, że uprzedził iż towar już wcześniej sprzedał. Oszczędzi to kłopotów z oddaniem kasy. 

Już to pisałem chyba w innym podobnym temacie. W zeszłym roku pytałem się jednego sprzedającego o zasilacz, był wystawiony na lokalnie. Facet odpowiedział, że miesiąc temu sprzedał a zapomniał po prostu zakończyć aukcję. Po odpowiedzi na moje pytanie błyskawicznie ją zakończył.

To jest całkiem normalne w sprzedaży od czasu do czasu i pojedynczych przedmiotów.

oznacz moderatorów

ol000
#7 Wielbiciel#

Aktualnie mam ten sam problem, ponieważ wylicytowałem towar za ok. 50% wartości i sprzedający oświadczył, że mi go nie wyślę i zwrócił środki. Jednak w mojej ocenie została zawarta umowa kupna-sprzedaży i towar po wpłacie (zgodnie z regulaminem Allegro do 5 dni) jest moją własnością.
Co więcej wystawił ten sam towar z identycznymi zdjęciami na kup teraz za ponad dwa razy więcej.
Obecnie czekam na odpowiedź od Allegro w dyskusji, ale z tego co czytam na foru to nie łudzę się, że to specjalnie pomoże.
Wstępnie orientowałem się równiez w kwestii prawnej i wiem, że sprzedaż przez niego tego towaru jest przestepstwem polegającym na sprzeniewierzeniu.
Jeżeli sprzedający nie wyśle mi towaru wiem również, że mogę żądać zadośćuczynienia w postaci rynkowej wartości towaru czyli np. kwoty za którą obecnie ją wystawia, ale wiąże się to z postępowaniem cywilnym.
Czy ktoś z forumowiczów w takiej sytuacji poszedł do Sądu i ewentualnie jak zakończyła sie sprawa cywilna lub próbował zgłaszać taką sytuacje jako przestępstwo ścigane z kodeksu karnego?

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@ol000  taka sprawa może sie zakonczyc w taki sposób masz wyrok sądu:

https://czasopismo.legeartis.org/2018/11/uchylenie-skutkow-bledu-niska-cena-aukcji/

 

Jak sam napisałeś miałeś świadomośc rażąco niskiej ceny zakupu " wylicytowałem towar za ok. 50% wartości" i tak naprawde jelsi sprzedający napisze że pomylił sie nie ustalając ceny minimalnej sąd może odalic powództwo o wydanie rzeczy. Zwłaszcza że sprzedajacy w kolejnej ofercie wystawił przedmiot w prawidłowej cenie. Co będzie w stanie udowodnić

No ale możesz pójść do sądu i to sprawdzić. Jak mawia mój prawnik " wyroki boskie i sądów są niezbadane"

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@_Likos_ akurat w licytacji nie ma mowy o pomyłce w cenie, zły przykład 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@kostas11  właśnie akurat to była licytacja 🙂 wiiec przykład jak najbardziej na miejscu cyt:

"wystawiła trzy zbiorniki na paliwo (3×20 metrów) o wartości 80 tys. złotych — jednak pracownik spółki omyłkowo określił cenę wywołwczą na 1 tys. złotych"

Określanie CENY WYWOŁAWCZEJ występuje wyłącznie w licytacjach

Zreszta widziałm już kilka wyroków gdzie sprzdawca powołując sie na błąd cenowy twierdził że omyłkowo nie ustawił ceny minimalnej. Sądy to uznawały

oznacz moderatorów

ol000
#7 Wielbiciel#

Dziękuję za odpowiedź i wskazanie konkretnego artykułu i orzecznictwa.

Przypadek opisany rzeczywiście jest ewidentnym błędem i wydaje się decyzja Sądu słuszna, szczególnie, że sprzedawca złożył stosowne oświadczenie.

Ja takiego nie otrzymałem, jedynie informacje, że towar został sprzedany, co jest nie prawda, bo został wystawiony ponownie za wyższą cenę. Poza tym sprzedający wystawiam przedmioty od 1pln i wygląda, że te co sprzedał drożej rzeczywiście wysyła, więc nie można tu mówić o pomyłce.

oznacz moderatorów