anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedający z zagranicy

norbert740
#8 Zapaleniec#

Od jakiegoś czasu dyskutuję z jednym ze sprzedających tanie telefony za 260zł wyglądające jak markowe.

Nic w tym złego lecz sprzedający ten nie rozumie że sprzedaje w Polsce i wymyśla sobie swoje reguły sprzedaży.

Na moje pytania odpowiada ciągle "Drogi sprzedający zapoznaj się z parametrami telefonu" mimo że pytania nie są związane z parametrami telefonu a z obsługą sprzedaży.

Pytanie:

Czy taki sprzedający może oferować nam towar na własnych zasadach np 6 miesięcy gwarancji naprawa lub wymiana w kilka miesięcy?

Czy kupując na Allegro nie zawieramy umowy kupna sprzedaży na polskich warunkach z poszanowaniem praw konsumenta?

Czy sprzedający może wpisywać w opisie tekst "Informacje o sprzedającym: Jeśli kupisz u tego sprzedawcy Twoje dane osobowe mogą zostać przekazane poza Europejski Obszar Gospodarczy, gdzie nie chroni Cię RODO" 

Wydaje mi się że Allegro to nie Alixxxx i wszyscy sprzedający są równi a kupujący ma się czuć bezpiecznie

Nie wspomnę o tym że w adresie reklamacji jest adres firmy której nie ma a psełdo firma jest ze Szczecina a sprzedający z Chin. 

 

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

ZibiK30
#18 Luminarz#

@norbert740 Masz zgodnie z prawem polskim możliwość go dopytań o wszelkie parametry, producenta, żądać polskich opisów i instrukcji, szczególnie certyfikatów CE do wybranych towarów. Jeśli on twierdzi, ze nie posiada lub nie musi, bo taka jest prawda że nie musi i nikt mu nic nie zrobi u nas w PL czy UE, gdyż jego prawem jest prawo z miejsca gdzie ma zarejestrowaną firmę, ale możesz dopytać allegro o to 😉

Allegro twierdzi, ze Ci sprzedawcy wyrażają zgodę i chęci na działanie zgodnie z naszymi przepisami jak to ktoś z moderatorów napisał lub admin. 

Otóż przeczytaj sobie  art 546 i 546¹ k.c. zadaj odpowiednie pytania temu sprzedawcy a następnie poproś allegro o wyjaśnienia 😉

Mi także się to nie podoba i fajnie gdyby allegro to jak najszybciej zmieniło lub uregulowało zgodnie z moim pomysłem https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zg%C5%82o%C5%9B-sw%C3%B3j-pomys%C5%82/zakup-i-dostawa-z-poza-unii-...

 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@norbert740 Gwarancja nie ma tu nic do rzeczy, sprzedawca żadnej gwarancji udzielać nie musi. Musi jedna na przedmioty nowe udzielać 2-letniej rękojmi, to lepsze niż gwarancja. Przy rękojmi masz znacznie więcej praw, możesz na przykład przy wystąpieniu drugiej wady, gdy sprzęt był już naprawiany lub wymieniany, odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy. Rękojmi udziela w zakładce Reklamacja. Poczytaj o rękojmi na stronie UOKiK i nie myl jej z dobrowolną gwarancją.

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Lepiej odpuść sobie takie zakupy aby uniknąć problemów z kosztowną reklamacją w Chinach za którą to tobie przyjdzie zapłacić .

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@mwmonety Tu nawet nie jest ważna reklamacja, tylko jakie mogą być następstwa po użyciu takiego sprzętu niewiadomego pochodzenia bez certyfikatu. Co jak urządzenie się uszkodzi podczas ładowania w nocy i spali Ci mieszkanie lub dom z domownikami, albo wybuchnie przy uchu i okaleczy na całe życie lub zabije.

Takie rzecz się zdarzają przy markowych urządzeniach, ale wówczas nie trzeba szukać producenta, on się nie schowa, można spokojnie iść do sądu po odszkodowania a z tymi niewiadomego pochodzenia nie pójdziesz szukać kogoś w Chinach kto ma "lipną" firmę i jakiś "towar którego producenta nigdy nie znajdziesz". Allegro się wypnie a urzędy, policja , sądy rozłożą ręce lub ktoś pójdzie po rozum do głowy i obciąży odpowiedzialnością tych co do tego dopuścili.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

owady
#11 Animator#

@ZibiK30 Policja się nie wypnie, tylko oskarży kupującego, bo jego mają na miejscu  🙂 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@owady Mogliby, gdyby widzieli w kupującym "ofiarę losu" co nie bardzo wie jak sobie poradzić z problemem 😉 Jednak policja to też ludzie jak wszędzie, zależy na kogo trafisz 😉 Na szczęście to część "administracji" i mają też przełożonych oraz "żywicieli" 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@norbert740 

Czy taki sprzedający może oferować nam towar na własnych zasadach np 6 miesięcy gwarancji naprawa lub wymiana w kilka miesięcy?

Tak ! bo gwarancja jest dobrowolna nie mylić z rękojmią 🙂

Czy sprzedający może wpisywać w opisie tekst "Informacje o sprzedającym: Jeśli kupisz u tego sprzedawcy Twoje dane osobowe mogą zostać przekazane poza Europejski Obszar Gospodarczy, gdzie nie chroni Cię RODO" 

Tak bo wymaga tego prawo i Twoje dane są przekazywane poza obszar unii 🙂

Nie wspomnę o tym że w adresie reklamacji jest adres firmy której nie ma a psełdo firma jest ze Szczecina a sprzedający z Chin. 

Prawdopodobnie pośrednik, i on opowiada za towar 🙂 

Najlepiej poszukaj telefon w normalnej cenie z polskiej dystrybucji bo oszczędność może Ci wyjść bokiem, jak sam widzisz jest dużo niewiadomych, i te koszty odesłania na reklamację, fakt jak uznają zwracają ale co się naszarpiesz 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

norbert740
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za liczne odpowiedzi.

Wpis ten nie miał na celu oceny czy ja mam kupić ten telefon czy nie lecz chciałem zwrócić uwagę na proceder który zaczyna wyglądać jak Alixxxx a mianowicie:

Walczymy z naszymi sprzedającymi że mają dopełniać swoich obowiązków a w tym przypadku nie mamy nawet informacji o producencie. Nie wspomnę że zadając pytanie o producenta przeczytałem "Proszę zapoznać się z opisem produktu" zapoznałem się i producenta nie widziałem więc zadałem kolejne odpowiedz była "telefon nie posiada producenta"

Do czego zmierzam a do tego że jak tu kolega wspomniał wybuchnie ci telefon spali ci dom poparzy i nikt nie weźmie za to odpowiedzialność mimo iż kupione na polskim portalu aukcyjny z polską umową kupna sprzedaży.

Inaczej ma się to z polskimi sprzedającymi bo to sprzedający ponosi odpowiedzialność za sprzedawany produkt (Opinia Rzecznika Praw Konsumentów)

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Takie aukcje są często wystawiane przez rodzimych sprzedawców ,którzy celowo utrudniają proces reklamacyjny aby go ograniczyć wpisując adres do zwrotu gdzieś w Chinach a towar jest wysyłany z naszego kraju.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@norbert740 Według naszego prawa masz prawo, stąd podałem Ci przepisy które to regulują. Powinieneś teraz zapytać allegro, dlaczego ten sprzedawca nie chce Ci podać tych danych a allegro samo ma prawo zażądać tych danych od sprzedawcy.

Ale do póki wszyscy żyją,żadne media nie nagłośnią jakiejś tego typu sprawy to jest jak jest

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@norbert740 Tu nie ma różnicy kto sprzedaje i na jakim portalu, odpowiada za towar tak samo, problem się robi z miejscem prowadzenia działalności firmy, jeśli firma z polski mamy rzecznika co i tak nic nie może prócz rozmowy i pomocy w założeniu sprawy w sądzie ale jest wsparcie dla konsumenta i łatwiej coś wyegzekwować,  kupując z poza unii pozostanie Ci w razie dochodzenia odszkodowania wynajęcie prawnika obeznanego na rynku chińskim  🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@kostas11 Myślę, ze to ma duże znaczenie kto gdzie sprzedaje. Znaczenie odpowiedzialności obowiązujących przepisów prawa. Zarejestrowana firma musi się dostosować do przepisów prawa firmy z której chce skorzystać w celu prowadzenia swojej działalności, ponieważ ta musi takich wymagać do jakich sama jest zobowiązana 😉

Przeczytaj np art 5 pkt 5.2 regulaminu allegro dot transakcji o treści transakcji

"Treść Oferty powinna być rzetelna i kompletna oraz nie może wprowadzać w błąd innych Użytkowników, w szczególności co do właściwości Towaru, takich jak: jego stan, jakość, pochodzenie, marka czy producent. Treść Oferty powinna być zgodna z wymogami prawa, w szczególności zawierać informacje wynikające z obowiązujących przepisów dotyczących ochrony praw konsumentów i ponadto nie może sugerować wykorzystania Towaru w sposób naruszający obowiązujące przepisy prawa. Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści umieszczone przez siebie w Ofercie, w tym jest odpowiedzialny za wszelkie jej błędy lub nieścisłości."

Z tą końcówką nie do końca się zgadzam, jest typowa jak 90% tych zabronionych przez uokik , czyli próba przeniesienia całej winy na użytkownika 😉 Nie podoba mi się również, ze opcja zgłoś ma być ochroną przed nieregulaminowymi ogłoszeniami chociaż każdy wie, ze na etapie tworzenia narzędzia mogą już wykryć jej regulaminowość bądź też  nie. 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

norbert740
#8 Zapaleniec#

@ZibiK30  Super tylko czy producent NoName to tez producent ? 😀 Śmieje się teraz bo w konwersacji która prowadzę padło słowo telefon niskobudżetowy bez producenta 😀 

Zreszta uważam ze kupując na znanym chińskim portalu osobiscie zdaje sobie sprawę co kupuje ale zobaczcie ile ludzi zrobi zakup na Allegro  bo nie chce u chińczyka i nie chce czekać a tu się okaże ze kupili nie dość ze bubel NoName to jeszcze miesiąc czekają a i zwrotu kasy nie będzie albo wymiany uszkodzonego sprzętu bo trzeba kolejne dwa miesiące czekać albo i więcej. 

Wydaje mi się ze jaka by to kasa nie była 50-100-200 zł to jednak kasa na ulicy nie leży 😀

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@norbert740 Oczywiście, że nie ma czegoś takiego jak producent "noname" 😅 To po prostu podróbka czegoś, na wzór czegoś. Znam mechanizmy powstawania takiego towaru oraz jego przychylne warunki 😉

To nie prawda, ze wyrób z Chin jest kiepski. większość świata tam produkuje ze względu na tanią siłę roboczą, ale to rodzi wyśmienitą okolicę na rynek takich podróbek, ale także jest tam produkcja dla krajów"trzeciego świata". Wszystko pod nosem i prawie po kosztach 😉 To co u nas jest "szajsem" i niezgodne z wymogami gdzieś tak może być super sprzętem na poziomie tamtych realnych finansów 😉

Przykro, ze ktoś tego nie pilnuje by nie zalewało to "legalnie" naszego rynku stwarzając niebezpieczeństwo

 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów