anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

waga monety

marek5820
#7 Wielbiciel#

witam. monetka 5 gr.1923 waga 3.37 g. podawana prawidłowa 3g. z mosiądzu z brązu 3g. ze srebra 3.20 g. nie wiem co o tym myśleć. jest w ciemnej patynie więc po kolorze nie do rozpoznania. czy wahania w wadze w tych monetach jest normą.?

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

kostas11
#21 Demiurg#

@marek5820  dokładnie ta moneta jest z mosiądzu waga 3g sprawdź czy trzyma średnicę 20mm @mwmonety porada ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Moneta 5 groszy 1923 r. w obiegu była z mosiądzu ,wahania wagi są spotykane sam spotkałem kilka nieco cięższych od tych jakie podaje katalog i ogólnie uznawane jest to za normę. Dokładniejsza weryfikacja bez oględzin monety  nie jest możliwa. Proponuję dać gdzieś w swoim mieście do sprawdzenia u jakiegoś fachowca od sprawdzania metali .

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@mwmonety  ale ponad 10% róznicy to dużo..

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

@pinsplash  Widziałem więcej ale najlepiej iść do jakiegoś jubilera czy kogoś co robi w branży metalurgicznej i sprawdzić spektometrem materiał ,pisze że jest spatynowany to też może podwyższać wagę a szkoda by ją było czyścić bo jeśli to inny metal to dużo straci na wartości.

oznacz moderatorów

kasi_ak
#12 Orędownik#

W takim przypadku badanie spektrometrem jest najlepszym i bezinwazyjnym sposobem zbadania skladu monety😉

oznacz moderatorów

Bogus1239
#9 Pomysłodawca#

5 groszy 1923 byla tylko bita w mosiadzu  co do wagi sprawdz czy to oryginalna moneta a nie falsyfikat jakich wiele

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Falsów wiele to jest tylko 5 groszy z 1934 r ,gdzie cena tego rocznika jest wysoka ,reszty nie bardzo się opłaca podrabiać .

oznacz moderatorów