anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy Allegro definiuje w regulaminie użycie "sztuk" oraz "kompletu" w ofertach ?

MAMY ROZWIĄZANIE!
GesGes
#8 Zapaleniec#

Mam pewne wątpliwość co do zastosowania "sztuk" oraz "kompletów" w wystawianych przez siebie ofertach.

Chciałbym wystawić ofertę na wiele sztuk pewnego towaru, którego dostępność jest ograniczona obecnie na rynku. Zależy mi na tym, aby w tytule aukcji poinformować kupując o tym, że dana ilość sztuk jest dostępna i że można kupić na 1 aukcji wiele sztuk danego towaru, co jest rzadko spotykane.

Czy użyciu "sztuk" w formularz jednoznacznie definiuje ofertę jako wieloprzedmiotową ?
Zakładając, że wybiorę odpowiedni produkt (w ilości pojedynczej), potem określę ilość sztuk i cenę za sztukę, natomiast w tytule aukcji chciałbym umieścić informację o dostępnej ilości towaru.

Odszukałem w archiwum takie posty jak ten:
https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/ilo%C5%9B%C4%87-sztuk-w-opisie-a-w-sprzed...

i chciałbym uniknąć podobnych problemów - i ewentualnie w przypadku problemów, mieć pewność, że to nie jest błąd po mojej stronie, tylko zła interpretacja kupującego.

Niestety przejrzałem regulaminy Allegro i nigdzie nie doszukałem się informacji odnośnie zastosowania "sztuk" i "kompletów", które były by w jakiś sposób wiążące.
Pomijam ogólnie zrozumienie i logikę - że "sztuka" to "sztuka", bo jeśli ktoś zechce wykorzystać taką sytuację jak opisana w linku powyżej - to muszę mieć jakieś podstawy prawne do dyskusji.

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17
xyz96
#21 Demiurg#

Jeśli wystawiasz sztukę, to cena obejmuje sztukę. Jeśli wystawiasz komplet składający się z wielu sztuk, to cena obejmuje cały komplet, czyli wszystkie sztuki w komplecie.

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

Logika na to wskazuje - ale co w przypadku, gdy ktoś powoła się na tytuł oferty mówiący o 100 sztukach ? 🙂 
Czy jest to gdzieś uregulowane w regulaminie może ? Czy raczej odwołujesz się tutaj do logiki i ogólnie przyjętego zrozumienia ?
Widziałem wiele aukcji, gdzie ludzie wystawiają na przykład "KOMPLET 6 KRZESEŁ" a przy cenie jest "SZTUKA" nie "KOMPLET"

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

To co piszesz jest niezgodne z zasadami. Ale o co Ci chodzi? Chcesz coś zakombinować? Wystawiasz na przykład 10 przedmiotów z ceną za sztukę i każdy może kupić jedną sztukę w cenie podanej na aukcji. Wystawisz komplet składający się z 10 sztuk i kupujący nabywa 10 sztuk za cenę podaną na aukcji. Czego nie rozumiesz?

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

Chciałbym wystawić na przykład:
10 krzeseł firmy XXXX
sztuk 10 - cena za sztukę 100 zł / sztukę

I użyć w tytule:

"10 krzeseł firmy XXX" - ale umożliwić klientowi zakup 2 lub 4 lub 6 - nie całego kompletu poprzez zdefiniowanie sprzedaży jako "sztuki".

Zastanawiam się tylko czy nie będzie to prowadziło do konfliktu, że klient odczyta, że kupując "sztukę", może zażądać 10 krzeseł w tej cenie - szukam potwierdzenia w regulaminie lub zasadach Allegro, że "sztuk" to "sztuka" - a tytuł nie stanowi całości oferty i nie będzie wykorzystany do wymuszenia na mnie sprzedaży 10 w cenie 1 🙂

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

To będzie niezgodne z regulaminem. Oferta będzie wprowadzała w błąd.

W tytle wpisz "krzesło", a nie "10 krzeseł".

W opisie "10 sztuk" i podaj cenę za sztukę.

Nie powołuj się na żadne komplety. Jednak chcesz kombinować.

Jeżeli oczekujesz zakupu minimum dwóch sztuk, wystaw komplet składający się z dwóch sztuk i podaj cenę za ten komplet. Jeżeli oczekujesz zakupu minimum 4 sztuk, wystaw oddzielną aukcję z kompletem 4 sztuk. Itd.

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

Nie - nie chce 🙂 ale dzięki - w takim razie w tytule daruje sobie informacje o dostępności w jakiejkolwiek formie - będzie najbezpieczniej.

Szkoda, że nie reguluje tego jakoś regulamin Allegro, że jeśli sprzedajesz za określoną cenę więcej niż 1 sztukę danego produktu - musisz użyć "kompletu" i tyle. A jeśli użyjesz "sztuki" i cenę za sztukę - to tytuł nie powinnien mieć w sumie znaczenia i powinnien tylko zachęcić do zapoznania się z ofertą.
W moim przypadku istotne jest, aby pokazać, że danego towaru mam więcej niż 1 sztukę - konkurencja ma pojedyncze sztuki - u mnie na aukcji będzie można zamówić ich do 100 sztuk - tyle obecnie mam na magazynie. I tutaj chciałem wykorzystać tytuł jako promocję, tego że towar jest w dużej ilości na tej aukcji. Ale odpuszczę sobie żeby uniknąć problemów ewentualnych, bo widzę, że jest sporo wątpliwości i rozbieżnych opinii na ten temat.

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

GesGes aaa...... takie kwiatki . Tytuł krzesło .......xxx , ilość szuk - 10 ,

cena za sztukę -abc

inaczej nie próbuj bo będą niedomówienia .

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

To brzmi niby najrozsądniej, ale chyba pominę generalnie tę informację dla bezpieczeńtwa - jak ktoś będzie chciał wykorzystać jakąkolwiek dwuznaczność, lepiej się przygotować, aniżeli potem uchylać się od błędnego oświadczenia i ciągać po sądach 🙂

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Miałeś to tłumaczone od samego początku.

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

GesGes trochę namieszałeś . Jeśli sprzedajesz komplet 6szt , podajesz cenę na komplet .

podanie sztuki przy ,,KOMPLET 6 KRZESEŁ,, może wprowadzać klienta w błąd

oznacz moderatorów
ZibiK30
#18 Luminarz#

@GesGes Podaj mi przykład takiej oferty o której piszesz z tym 100 szt w ofercie to powiem Ci czy jest zgodna czy nie względem przepisów prawa

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

@ZibiK30 

Na przykład taka aukcja: nie mam linka na żywo - ale w tytule "4 krzesła od ręki firmy XXX" - cena za sztukę. 

I pytanie czy tutaj kupujący nie wykorzysta tego, żeby kupić 4 krzesła za 399 zł - bo nie taka jest moja intencja.
Ale przedmiot oferty jest określony jako "KRZESŁO" - liczba pojedyncza - określone są "4 sztuki" i można wybrać ile się chce i cena za sztukę.
Do tego widać porównanie że najtańsze krzesło tego typu, które sprzedawane jest na sztuki kosztuje tyle co tutaj czyli 399 zł.

Pytanie czy jednak nie jest to zbyt śliskie i czy nie będzie kupujący mógł żądać w takim wypadku 4 krzeseł za 399.00 tylko na podstawie samego tytułu i zdjęcia głównego.
Nie znalazłem niestety nigdzie żadnej informacji jak należy rozumieć sztuki i produkt.

O ile podczas tworzenia aukcji jest to dość jednoznaczne - wybierasz produkt, wpisujesz sztuki i cena za sztukę i potem promujesz aukcję na podstawie tytułu - to już patrząc na to jak wygląda wygenerowana w ten sposób aukcja, można mieć pytania 🙂


GesGes_0-1612353340458.png

 

oznacz moderatorów
ZibiK30
#18 Luminarz#

@GesGes Link jakiś, ofertę trzeba zobaczyć aby ją ocenić inaczej się nie da bo nawet mały szczegół pominięty może wszystko zmienić

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

Nie mam gotowej aukcji, póki nie rozwiąże tego problemu, to nie wystawiam jej na świat, żeby nie ryzykować.

Oprócz tego co widać na dole będzie napisane:
"WSZYSTKIE 4 KRZESŁA DOSTĘPNE OD RĘKI"

oraz pod spodem opis pojedynczego krzesła.

Dodatkowo ilość krzeseł będzie o wiele większa - rzędu 50 więc cena będzie widocznie niska przy takiej aukcji.
Tylko wiadomo jak z kupującymi - mogą odczytać to jako okazję.

oznacz moderatorów
ZibiK30
#18 Luminarz#

@GesGes "Diabeł tkwi w szczegółach" z tego screena mogę się sugerować, ze cena dotyczy 4 szt krzeseł, jednak w opisie, specyfikacji "parametry" może być podana informacja, ze cena dotyczy pojedynczej sztuki lub 4.

krzesła.png

Mając tą możliwość informacji dla klienta a nie pokazując jej i sprzedając w/w cenie 1 krzesło jest próbą oszustwa poprzez wprowadzenie w błąd i niezgodne z art 543 kc. na podstawie którego możesz się domagać pozostałych 3 krzeseł 😉

Jednak jeśli w opisie jest napisane, ze podana cena dotyczy 4 krzeseł to jest ok. Jeśli byłoby napisane w opisie, ze 4 krzesła kosztują 4x399 to też nie jest zgodne z zapisem 543 kc gdyż nie jest to przedmiotem sprzedaży który wskazuje na 4 krzesła i cenę 399 PLN, byłaby to próba wprowadzenia kupującego w błąd

"diabeł tkwi w szczegółach jak napisałem.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Jeśli kilka przedmiotów stanowi całość najlepiej użyć definicji ,, komplet ,, W tytule oferty określ np produkt,, ;xccgjnhvrejgmu77ci x5 ,, lub 5 szt . Dobrze jest umieścić fotkę sugerującą zestaw .

oznacz moderatorów
GesGes
#8 Zapaleniec#

Ja chciałbym nieco w drugą stronę - wystawić wiele przedmiotów w aukcji, pokazując ich natychmiastową dostępność, ale jednocześnie nie wprowadzić kupujących w błąd co do ceny - że dotyczy ona pojedynczej sztuki, a nie wielu sztuk.
Biorąc pod uwagę tylko tytuł i na przykład zdjęcie dostępnych 100 sztuk mogą odnieść mylne wrażenie, że cena dotyczy całości.

oznacz moderatorów