anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupiłem i sprzedałem produkty z Chin, zapomniałem o cle

koza1_2_3
#9 Pomysłodawca#

Witam kupiłem na portalu Ali... towary które następnie sprzedałem na Allegro. Niestety dopiero teraz zauważyłem, iż cło dotyczy również mnie. Co radzicie zrobić? To, że zacząć płacić muszę jest dla mnie oczywiste, ale co zrobić z tym co nie zapłacone? (sprzedaje od stycznia 2022r. i wtedy było to max 230zł obrotu na miesiąc) w lipcu rozpocząłem poważniejszą sprzedaż i teraz mam 4000zł obrotu w ostatnich 30 dniach (prowadzę działalność nierejestrowaną, bo przychody to nadal mniej niż połowa najniższej krajowej) - piszę to bo może urząd inaczej patrzy na mniejszych sprzedawców.

oznacz moderatorów
29 ODPOWIEDZI 29

7-MALY-7
#10 Popularyzator#

4000 to mniej niż połowa najniższej?

oznacz moderatorów

koza1_2_3
#9 Pomysłodawca#

4000 obrotu - nie przychodu (ale jestem na granicy więc właśnie specjalnie podwyższam ceny)

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@koza1_2_3  Zapoznaj się dobrze z pojęciem przychodu.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@koza1_2_3 obrót = przychód nie myl z dochodem 🙂  od przyszłego miesiąca musisz założyć działalność 😄

  • jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia)
________
Κώστας
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@kostas11 od przyszłego miesiąca, może się mylę ale wydaje mi się, że chodzi o 7 dni od chwili przekroczenia kwoty 1505zł.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Agent051 masz rację 🙂

Jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodu, twoja działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG

________
Κώστας
oznacz moderatorów

darecki-2009
#7 Wielbiciel#

Przychód to jest obrót. I cała kasa co przychodzi. PRZYCHÓD - KOSZTY = dochód.

oznacz moderatorów

7-MALY-7
#10 Popularyzator#

Przychód nie może przekroczyć 1505 zł.

Według mnie, jeżeli obrót masz na poziomie 4000 to przychód musi być większy niż te 4000 🙂

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@7-MALY-7  jak doliczy koszt wysyłek to na pewno przychód będzie większy 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Agent051

 nie mylisz się. Ma 7 dni na rejestrację w CEIDG a jako datę rozpoczęcia działalności musi podać dzień uzyskania przychodu przekraczającego limit.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

koza1_2_3
#9 Pomysłodawca#

OK dzięki - zdaje się, że rzeczywiście jak najszybciej powinienem założyć firmę. 

Więc teraz pytanie jak z tym cłem?

I czy jako, że mam już zbyt duży przychód od ponad 7 dni to czy mogą mnie spotkać kary za to, że spóźniłem się w założeniu firmy?  - na gov jest napisane:

"Pamiętaj! Jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodu, twoja działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG. Pamiętaj, że jako początkującemu przedsiębiorcy może ci przysługiwać prawo do zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne."

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@koza1_2_3 co z cłem, jak wydali Ci paczki bez naliczania to zapomnij, jeśli to pojedyncze nie powinni dochodzić co i jak, chodź mogą Cię namierzyć 🙂 

Ale jak masz zamiar importować zawodowo to polecam lekturę https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00374

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

Jeśli chodzi o cło to masz dwa wyjścia:

- rozkminić temat we własnym zakresie
- zwrócić się z pytaniami do Agencji Celnej / biura rachunkowego.

Wątpię aby ktoś za frajer zdradzał Ci sekrety handlu z Chinami.

Po tym co napisałeś na twoim miejscu dałbym sobie spokój biorąc pod uwagę, że nie napisałeś nawet jakiego typu towaru dotyczy problem 😄
To o czymś świadczy 😞
I niekoniecznie dobrze.

oznacz moderatorów

koza1_2_3
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję za odpowiedź (oczywiście wszystkim), jeśli chodzi o typ towarów to zabawki, naklejki, troszkę elektroniki. 

Zauważyłem, że na niektóre produkty potrzebne są certyfikaty (np. CE) - ich oczywiście również nie posiadam co o tym myślicie?

oznacz moderatorów

7-MALY-7
#10 Popularyzator#

Każdy sprzęt elektroniczny wprowadzany na rynek europejski MUSI posiadać certyfikat CE.

CE często przez nieświadomych konsumentów mylony jest z CE (China Export). Różnica polega na długości środkowej kreski w literce E oraz odstępie między literkami. Wiele osób kupujących i sprzedających elektronikę z chin widzą CE myśli, że to certyfikat europejski... Warto wpisać w google:)

Pamiętaj, że musisz sprzedawać towar z instrukcją obsługi w języku polskim. Bez instrukcji - klient ma prawo do zwrotu. Może też przetłumaczyć ją sobie na język polski, a kosztami obciążyć Ciebie.

 

Co do naklejek, od bodajże 3 lat jest wymóg, aby papier, sylikon oraz klej nie zawierałby BPA (europejscy i amerykańscy producenci podłoża się do tego zastosowali - przynajmniej Raflatac i Avery, nie wiem jak jest z Chinami - Jinda raczej nie. Nie dotyczy to naklejek na foliach PE i PP.

oznacz moderatorów

koza1_2_3
#9 Pomysłodawca#

Możliwość zwracania towarów to pół biedy. Czy ktoś kontroluje czy mam certyfikaty na naklejki, zabawki, gadżety - typu śmieszne gadżety (o tym zapomniałem napisać), elektronika - bez niej ewentualnie się obejdę. Czy do reszty - oprócz elektroniki działa to tak jak napisałeś o instrukcji w języku polskim, że klient ma prawo zwrócić i obciążyć mnie kosztami?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@koza1_2_3 import to odpowiedzialność, za produkty, bezpieczeństwo, certyfikaty, zgłoszenie do odpowiednich instytucji BDO itp. 

Zwrócić i tak ma prawo bo podlegasz pod ustawę konsumencką 🙂 

Elektronika i niektóre produkty wymagają kasy fiskalnej czy wejścia od razu w Vat nie ma tu znaczenia czy to działalność nierejestrowana 😞

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

koza1_2_3
#9 Pomysłodawca#

 


Zwrócić i tak ma prawo bo podlegasz pod ustawę konsumencką 🙂 

 


Zwrócić prawo ma, ale normalnie jeśli zaznaczę, że kupujący płaci za zwrot to on za niego płaci i myślałem, że jeśli nie ma tej instrukcji to ja ponoszę koszty zwrotu mimo, iż wcześniej zaznaczyłem, że to kupujący je ponosi - ale to w sumie nie ważne.

 


@kostas11  napisał(a):

@koza1_2_3 import to odpowiedzialność, za produkty, bezpieczeństwo, certyfikaty, zgłoszenie do odpowiednich instytucji BDO itp. 


Chodzi mi o to czy urzędy normalnie się interesują certyfikatami dopóki się nic nie stanie - wiadomo, że jak ktoś mnie zgłosi, że przez mój produkt zachorował to wszystko sprawdzą.  - Pytam się czy wy sprzedający tak w praktyce dbacie o certyfikaty, czy macie to gdzieś? - Nie w przypadku elektroniki, ale w przypadku reszty.

oznacz moderatorów

kuba1550
#12 Orędownik#

Przy tak małym obrocie ja bym dał se spokój z zakładaniem firmy bo cię podatki, zusy, biuro rachunkowe zeżrą. Chociaż z Chin jest dobry przelicznik. Trzeba tanio kupować drogo sprzedawać zrób biznes życia, a będziesz bogaty to wszystko rady mojego taty 😎 Zobacz ile kosztują podzespoły komputerowe. Sama karta graficzna to 3-5 tysięcy. Mnóstwo osób sprzedaje używane i nikt z tego nie zakłada działalności. Myślę że firmę warto założyć jak w ciągu pół roku w każdym miesiącu będziesz miał dochód na poziomie 5 tysięcy abyś nie musiał jej zaraz zawieszać. To że jeden miesiąc jest udany może przed świętami jest większe zapotrzebowanie, a po świętach zaraz nie będzie sprzedaży to nie zarobisz nawet na zus. Ostatnio był tu na forum jakiś sprzedawca co ma podobno 3 tysiące książek po dziadkach i też nie ma firmy bo mówił że ma za małą sprzedaż. W czasie pandemii ludzie kupowali maski z chin i sprzedawali z ogromnym narzutem zarabiając miesięcznie po 30 tysięcy i jakoś mało kto założył firmę. Takich osób osiągających dochód na poziomie 3-5 tysięcy jest mnóstwo na allegro lokalnie. Kiedyś sprzedawali klucze do gier teraz to już zakazali ale ludzie zarabiali ogromne pieniądze miesięcznie jak liczyłem to po 100 tysięcy zysku, a na aukcjach było napisane nie wystawiam faktury sam też kiedyś kupiłem z dwie gry i tez nie dostałem ani paragonu ani faktury. Wyznacz sobie zakres czasu np. do lutego jak co miesiąc będziesz mieć dochód czyli twój zarobek na poziomie 4-5 tysięcy to załóż firmę. Zakładając firmę to przez pół roku płacisz zus 270zł, a po pół roku w ciągu dwóch lat jakieś 700zł, zamiast 1200zł jak reszta. Ja bym sobie darował zakładanie firmy przy tak niskim obrocie jak odliczysz koszty życia, firmy, podatki to prawie nic nie zostanie w portfelu 🙂 Do niczego cię nie namawiam ale państwo już czeka aby wyssać z ciebie każdy grosz 😀

oznacz moderatorów