anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

PRAWA AUTORSKIE DO ZDJĘĆ (odzież outlet)- Allegro przymyka oko czy jak to jest?

od_stop_do_glow
#9 Pomysłodawca#

Witam,

proszę o wyjaśnienie pewnej sprawy, która zastanawia mnie od początku prowadzenia działalności na allegro... Chodzi o sprzedaż odzieży/obuwia typu outlet. Czy mogę bezkarnie zamieszczać zdjęcia produktów kopiowane ze stron takich jak ZALANDO czy stron producenta odzieży? Setki firm na allegro robi KOPIUJ-WKLEJ- w ten sposób mają na aukcjach kilkanaście tysięcy produktów bez większego wysiłku... Ja przez to, że sama robię zdjęcia każdej sztuki, opisuję je itd., fizycznie nie jestem w stanie dobić nawet do 200 aukcji... Próbowałam szukać informacji na zagranicznych stronach producentów czy też Zalando- niestety wszędzie jest napisane, że jest to zabronione...

Czy Allegro ma interes w tym, aby nie upominać sprzedawców "na których mają największy zysk" czy po prostu jednak na allegro.pl kopiowanie tego typu zdjęć z tego typu stron jest dozwolone? Blokuje się konta mini sprzedawców za jedno skopiowane zdjęcie, a tam kilkanaście tysięcy zdjęć- do tego z twarzami modelek...Wnioskuję, że jednak to legalne skoro nasz OPIEKUN-PRACODAWCA na to pozwala.

Proszę o informację zwrotną od MODERATORA- czy to jest karalne czy nie? 

P.S. Dodam jeszcze, że wczoraj zauważyłam, że konkurencja ukradła moje zdjęcie, nad którym długo pracowałam, gdyż niestety nie mogła znaleźć tego produktu na stronach typu Zalando...smutne...!!!:-/ To przelało czarę goryczy...

Pozdrawiam serdecznie:)

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@od_stop_do_glow Prawo autorskie chroni przed wykorzystaniem - bez pisemnej zgody właściciela - takich materiałów jak na przykład tekst, zdjęcia czy grafiki. W ofertach Allegro można wykorzystać tylko takie materiały, do których ma się prawo.

W pierwszej kolejności skontaktuj się z osobą, która wykorzystała Twoje zdjęcie. W tym celu skorzystaj z opcji Pytanie do sprzedającego na stronie oferty. Jest to najszybszy sposób na wyjaśnienie tej sprawy.

Jeśli nie uda Ci się wyjaśnić tego w ten sposób, napisz do nas. Dokładnie opisz problem i wskaż, skąd pochodzą materiały (podaj na przykład numer oferty, link do strony). Przed podjęciem odpowiednich kroków musimy mieć pewność, że doszło do naruszenia praw autorskich.

Jeśli na podstawie Twojego zgłoszenia nie będziemy pewni, że doszło do naruszenia, nie usuniemy oferty. Możemy wysłać oficjalny komunikat, w którym poinformujemy sprzedającego o Twoich zarzutach i poprosimy o wyjaśnienie tej sprawy bezpośrednio z Tobą.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

od_stop_do_glow
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję za informację odnośnie kradzieży mojego zdjęcia- sprawa jest już zgłoszona do allegro, gdyż na razie sprzedający nie odpisuje na moje maile i zdjęcie wciąż widnieje na aukcji. 

Nikt NIC nie wie na temat używania  zdjęć producenta lub ze stron typu Zalando?

 Na stronach producenta itp. jest informacja o zakazie i nawet powoływanie się na artykuły karne...

No cóż, pozostaje tylko skonsultować szczegółowo tę sprawę z prawnikiem- lepiej stracić na poradę niż płacić ogromne kary... 

JESZCZE APEL DO SPRZEDAJĄCYCH: Jeśli macie taką zgodę od producenta lub platformy odzieżowej, to proszę dajcie znać w jaki sposób możną takową uzyskać i jaki koszt? Pomożecie wielu nowym/małym/uczciwym sprzedawcom:)

 

oznacz moderatorów

xjux
#7 Wielbiciel#

Też chętnie dowiedziałabym się;) 

Wiadomo już coś?

oznacz moderatorów

MWmwMW1
#8 Zapaleniec#

Czy udało Ci się może dowiedzieć jak dokładnie jest ze zdjęciami z Zalando? bo ja czytam i czytam i to temat rzeka a większość sklepów wykorzystuje właśnie ich zdjęcia 

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Nie wygrasz. Jeśli produkt został dodany przez Ciebie do tego pseudo-katalogu Allegro  - to każdy może wykorzystać to zdjęcie.  Zdjęcia z aukcji - wystarczy że zmieni odcień, rozmiar, "wagę" - i już pozamiatane. 20 lat temu Allegro usuwało aukcje na wskutek zgłoszeń sprzedawców - kto pierwszy zamieścił na aukcji zdjęcie producenta -  ten był "Panem".

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@od_stop_do_glow 

przeczytaj sobie regulamin allegro

ładujesz zdjęcia - pozbywasz się praw autorskich

i oczywiście ładując je musisz mieć do nich prawa by je przekazac allegro. jak napisała

@nat_not 

oznacz moderatorów

MaL_project
#7 Wielbiciel#

Co.

Zapoznaj się proszę z prawem autorskim - nie możesz pozbyć się praw autorskich osobistych, majątkowe przez umowę.

Regulamin Allegro stanowi, ze pozwalasz Allegro na wykorzystywanie, tj. w celu umieszczenia na portalu i ew. promowania gdzir indziej. Ale nie pozbywasz się i tak wtedy, a inni użytkownicy nie mogą kraść grafik.

 

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

temat był wałkowany, allegro wszystko może, nawet działać ponad prawem 😞 według ich interpretacji dodając produkt do katalogu umożliwiasz korzystanie ze zdjęć innym użytkownikom, pomimo, że stanowia one Twoją właśność.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

socha_pasieka
#10 Popularyzator#

@od_stop_do_glow niestety odkąd Allegro zabroniło używania znaków wodnych na zdjęciach własnego autorstwa, to kradzieże zdjęć są na porządku dziennym i nikt się tym nie przejmuje. Allegro ma to głęboko z tyłu, a sprawę masz sam załatwiać (przeglądać portal, wysyłać maile i prosić się o swoje), a jak jest problem to Allegro łaskawie ruszy 4 litery i coś z tym zrobi. Taki sprzedawca usuwa twoje zdjęcie i kopiuje z innej aukcji...
Jeszcze większy problem to kopiowanie zdjęć z aukcji Allegro i umieszczanie ich na własnych stronach czy sklepach (praktycznie nie do wykrycia) 😞  

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@od_stop_do_glow  nie wiem jak to jest w branży odzieżowej. U nas np mamy zgode kazdego z naszych dostawców na wykorzystywanie ich materialów ( zdjęć, opisów itp) do sprzedazy inetrnetowej.

Byc może warto by było skontaktować sie ze swoim dostawcą?? Byc moze ma jakąs strone i pozwoli Ci pobierać zdjecia i opisy. 

Chyba że nie masz stałych dostawców a zaoptrujesz sie gdzies okazyjnie tam gdzie taniej (nie znam rynku odzieżowego) to wówczas będzie Ci trudniej o taka zgode.

oznacz moderatorów