anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż karty graficznej a zwrot

MAMY ROZWIĄZANIE!
WorldTechIT
#8 Zapaleniec#

Witam.

Mając zwykłe konto na allegro sprzedałem, kartę graficzną jako przedsiębiorca (prowadzę salon komputerowy) za kwotę 8180zł. Z kupującym kontaktowałem się. Był zdecydowany i nie chciał faktury. Wystawiłem paragon, dołączyłem do paczki i wysłałem do klienta. Po 12 dniach kupujący przysyła mi formularz odstąpienia od zakupu bez podania przyczyny i prosi o szybki zwrot pieniędzy. Wszystko zgodnie z prawem, ale rynek kart graficznych w dobie koparek to porażka. Ta karta na dzień dzisiejszy kosztuje 6600zł najtańsza na allegro. W ciągu 10 dni potaniała ponad 1500zł. Jeżeli to przyjmę to będę bardzo dużo stratny. Jeżeli to przyjmę to otrzymam używaną kartą, którą będę musiał sprzedać na minusie.

Znalazłem podpunkt na allegro taki:  

W przypadku prawidłowo złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy, możesz odmówić przyjęcia zwrotu towaru, jeśli dotyczy to umowy: w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.

Druga sprawa:

Z pomocą w interpretacji zakresu możliwego korzystania z rzeczy przychodzą organy takiej jak Prezes UOKiK, czy Komisja Europejska, które w swoich publikacjach doprecyzowały, że konsument odstępujący od umowy może korzystać z towaru tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym. Jest to zatem bardzo korzystna wiadomość dla sprzedawców internetowych, ponieważ wynika z niej, iż przed dokonaniem zwrotu, podobnie jak w sklepie stacjonarnym, większość towarów można jedynie obejrzeć i przetestować w sposób mocno ograniczony

UOKiK w poradniku Przepisy Konsumenckie dla Przedsiębiorców podaje, iż na konsumencie spoczywa obowiązek sprawowania pieczy nad towarem do czasu jego zwrócenia. Po otrzymaniu produktu może zatem sprawdzić czy jest kompletny, nie posiada wad, jest zgodny z opisem, jego funkcjonowanie –ale tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta zawiera przepisy prawne, nakładające na konsumenta odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy zwróconej po odstąpieniu od umowy. Zgodnie z art. 34 ust. 4 ww. ustawy, Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy. W przypadku bowiem gdy konsument zwraca towar nadmiernie zużyty, uszkodzony lub zniszczony, to sprzedawca ma prawo obciążyć go kwotą odszkodowania z tego tytułu.Odstąpienie w takim przypadku jest nadal skuteczne, klient może bez podania przyczyny zwrócić towar nawet zupełnie zniszczony, a sklep nie może tego zakwestionować. W takiej sytuacji kupujący nie odzyska jednak sumy równowartości zakupu, kwota zostanie pomniejszona o wartość zniszczeń

Z powyższego wynika, że otrzymaną kartę graficzną może sprawdzić tylko tak jakby mógł to zrobić w sklepie - czyli odpieczętować, obejrzeć. Bez uruchamiania. W żadnym sklepie stacjonarnym klient kupujący kartę graficzną, która jest oryginalnie zapakowana nie sprawdza na miejscu jak działa, jak na niej gry działają ani jak kopie kryptowaluty. 

oznacz moderatorów
57 ODPOWIEDZI 57
kostas11
#21 Demiurg#

@WorldTechIT nie czytałem do końca ale wystawiłeś paragon, masz obowiązek przyjąć zwrot i oddać kasę do 14 dni od odstąpienia 🙂

Tak jak karta będzie używana możesz pomniejszyć jej wartość do ceny używanej, zapewne można to sprawdzić w systemie ile śmigała 🙂

O wahania cen to chodzi o waluty, srebro, złoto i inne instrumenty finansowe a nie karta graficzna 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@kostas11 "zapewne można to sprawdzić w systemie ile śmigała" - nie można, karta to nie dysk ssd/hdd.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Knowhere myślałem że tak wypasiona karta ma ile godzin pracowała itp. 😞  

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@kostas11 Nieważne jak bardzo wypasiona jest karta, nie zapisuje ona informacji o użytkowaniu (właściwie to nie zapisuje żadnych informacji - poza BIOS-em, gdy jest flashowany). Karty graficzne nie mają odpowiednika S.M.A.R.T. znanego z dysków.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@WorldTechIT skonsultuję Twoje zapytanie z działem prawnym i wrócę z odpowiedzią, gdy tylko ją otrzymam. 
Potwierdż tylko proszę czy chodzi o to zamówienie 603cc441-d023-11eb-9274-ff003911e01f z 18.06.2021?

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@la_nika Wasz dział prawny nie ma kompetencji sądowniczych, więc nie wyda wiążącego postanowienia. Może tylko doradzać, jak każdy forumowicz.

oznacz moderatorów
Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@xyz96 Gdzie moderator napisał coś świadczącego o chęci wydania wiążącego postanowienia?

oznacz moderatorów
WorldTechIT
#8 Zapaleniec#

Tak o to chodzi.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@WorldTechIT odstąpienie jest złożone, nic z tym nie zrobisz, teraz czekaj na kartę kupujący powinien ją odesłać niezwłocznie nie później niż 14 dnia, zobaczysz w jaki stanie wróci i podejmiesz decyzję 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@WorldTechIT otrzymałam odpowiedź. W tej ofercie w zakładce zwroty nie umieściłeś żadnego wyłączenia, pod które możnaby zastosować odmówienie przyjęcia zwrotu.
Z resztą nawet gdyby był taki zapis jest to dyskusyjne i kupujący mógłby się od niego odwoływać, ponieważ dotyczy on instrumentów inwestycyjnych jak np. złoto itp. Ceny różnych towarów ulegają zmianie więc wątpliwe jest aby dało się pod wskazany zapis podciągnąć karty graficzne. 
Co do obniżenia ceny nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ owszem, klient ponosi odpowiedzialność za utratę wartości towaru jeśli korzystał z niego w sposób wykraczający. Ale sprzedający musiałby być w stanie wykazać przed rzecznikiem konsumentów lub sądem, że towar rzeczywiście stracił tyle i tyle na wartości (muszę to być realne kwoty, które można wykazać) w wyniku korzystania z niego przez klienta (a nie dlatego, że ceny na rynku spadły bo np. pojawiła się jakaś promocja). 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
_Likos_
#20 Guru#

@WorldTechIT  odnośnie pierwszego

"w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli" - cóż myśle że cena kart graficznych nie zalezy od wahan na rynku finansowym ( aż tak bardzo sie kursy walut nie zmieniły - mówimy o róznicy około 20%)  W Twoim przypadku to raczej wahania na rynku technologicznym- ktos wypuścił nową, mocniejszą, fajniejszą karte stad spadek ceny. Po prostu wszyscy wyprzedaja zapasy. Ryzyko zawodowe

Co do drugiego powodu. NIe wiem czy jestes w stanie udowodnić że kupujący podłączał karte ( nie znam sie na tyla na elektronice aby stwierdzić czy to pozostawia ślady. Być moze jej nie podłaczał lecz po prostu zorientował sie że staniały.

Jełsi klient podłączył karte i jesteś w stanie to udowodnić mozesz próbowac. Trudno mi powiedzieć czy ile karta straciła na wartości.

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@_Likos_ "W Twoim przypadku to raczej wahania na rynku technologicznym- ktos wypuścił nową, mocniejszą, fajniejszą karte stad spadek ceny. Po prostu wszyscy wyprzedaja zapasy. Ryzyko zawodowe" - no nie, ceny kart graficznych są mocno powiązane z rynkiem kryptowalut (i scalperami). W ostatnim czasie Chiny zakazały w kilku prowincjach ich wydobycia, co spowodowało dość szybki spadek cen kart graficznych.

Dla przykładu: kilka dni temu była prezentacja Windows 11, ogłoszono wymagania systemu - m.in. moduł TPM - co w ciągu dosłownie kilku dni spowodowało 4-krotny (z $25 do $100) wzrost cen (również przy udziale scalperów) tychże modułów.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@xyz96 kombinuje tak samo jak kupujący który znalazł taką kartę po tygodniu taniej o 2000 zł i żąda szybkiego zwrotu kasy co by kupić tańszą, taka nasza natura 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@kostas11 Wprowadzasz w błąd. Kupujący, który znajdzie taniej, może odstąpić od umowy droższej i kupić taniej.

Ten sprzedający kombinuje szukając pretekstu, aby odmówić prawa do zwrotu, gdy ten zwrot się należy.

oznacz moderatorów
WorldTechIT
#8 Zapaleniec#

Ja kombinuję? Facet kupił kartę 12 dni temu, używał przez kilka dni. Teraz mocno karty potaniały i chce ją oddać, a kupić sobie tę samą tylko za mniejszą kwotę. Ceny kart graficznych lecą w dół drastycznie 1000zł w tydzień. Kupi kolejną, poużywa kilka dni, znów potanieją i powtórzy to. Powiedz co ja mam zrobić. Po odliczeniu prowizji na allegro zarobiłem na karcie 200zł - sprzedając ją za 8180zł. Jak mu ją przyjmę to otrzymam używana kartę, która NOWA teraz stoi za 6600zł. Co ja zrobię z ta kartą? Używki nie sprzedam nawet za te 6600zł.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@WorldTechIT Tak, najwyraźniej kombinujesz. Kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy. Zgodnie z ustawą, po odstąpieniu umowa jest uznana za niezawartą, a kupującemu należy się zwrot kosztów. Nie odpowiadają Ci zasady, nie sprzedawaj.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

w których cena lub wynagrodzenie zależą od wahań na rynku finansowym, niezależnych od przedsiębiorcy i mogących wystąpić przed upływem terminu na odstąpienie od umowy – np. sprzedaż walut obcych;

UOKiK; https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/prawo-odstapienia-od-umowy/wylaczenia-prawa-do-odstapienia/

Allegro Ci nie pomoże.

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów
gierland
#12 Orędownik#

@WorldTechIT wszystko jest dokładnie tak jak napisał ci @_Likos_

Nie słuchaj tutaj rad kupujących, którzy chcą abyś oddał całość kwoty, najlepiej na kolanach i z gratisem dla kupującego, który raczył zwrócić towar.

Dodam tylko, że "możesz odmówić przyjęcia zwrotu towaru, jeśli dotyczy to umowy: w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy." - dotyczy to sprzedaży np. metali szlachetnych, których kurs często się zmienia.

Natomiast "konsument odstępujący od umowy może korzystać z towaru tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym." jest to bardzo dobry argument, zgodny z prawem. W twoim przypadku konsument jeżeli zainstalował kartę graficzną to oznacza, że produkt został użyty, ponieważ w stacjonarnym sklepie kupujący nie mógłby tego zrobić. W tej sytuacji kupujący co prawda ma prawo odstąpić od umowy i zwrócić kartę graficzną ale taki zwrot możesz potraktować jako zwrot produktu, który był używany. Oznacza to, że możesz pomniejszyć kwotę zwrotu i oddać kupującemu pieniądze w kwocie takiej jak za kartę używaną.

Kolejne dwie sprawy:

1. Jak wyliczyć kwotę, o którą masz pomniejszyć zwrot, proste: zobacz na Allegro ile kosztuje ten model używanej karty graficznej, jak jest ich kilka to oblicz ich średnią cenę i właśnie tyle zwróć. Masz podkładkę na jakiej podstawie właśnie tyle oddałeś.

2. Trudniejsza sprawa, to ty musisz udowodnić, że ta karta była instalowana. Jak to zrobić: nie wiem 😞

oznacz moderatorów