anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż nowego produktu przez osobę fizyczną

MAMY ROZWIĄZANIE!
plusz0wy
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry,

Mam pytanie o moją pierwszą aukcję. Nie jestem w ogóle obeznany z allegro... Nie prowadzę działalności gospodarczej. Kupiłem okazyjnie wentylator ale niestety okazało się, że nie pasuje nam do wnętrza. Nie mogę go już zwrócić bo byliśmy na wakacjach i minął czas na zwrot. Wystawiłem go na aukcję i sprzedałem go znacznie drożej 🙂
Teraz moje pytanie. Czy jako osoba fizyczna mogę wystawić jakiś rachunek? Kupujący nie zgłosił chęci faktury. Ale wiem, że nawet jako osoba fizyczna mogę wystawić fakturę tylko, że bez VAT. Chodzi mi o to aby kupujący miał dowód zakupu na kwotę, którą faktycznie zapłacił a nie rachunek mojego zakupu.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
20 ODPOWIEDZI 20
LEW433
#21 Demiurg#

@plusz0wy Pytanie tylko po co ?

oznacz moderatorów
plusz0wy
#8 Zapaleniec#

Musi mieć jakiś dowód zakupy w przypadku reklamacji. Tylko czy muszę (mogę lub muszę?)dać oryginalny paragon?
Nie chcę aby czuł się oszukany, że zapłacił więcej niż ten przedmiot jest warty 🙂

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Jeśli masz oryginalny dowód zakupu od przedsiębiorcy to wystarczy w przypadku ew reklamacji 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Możesz. Wystaw mu pokwitowanie przyjęcia wpłaty. Data, miejscowość, swoje dane, przedmiot sprzedaży, cena, Twój podpis.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@xyz96 Takie pokwitowanie nie jest przypadkiem umową kupno-sprzedaż ??

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

To jest faktura.

Faktura - pisemny dowód transakcji kupna i sprzedaży lub wykonania jakiejś usługi, będący podstawą rozliczenia. https://sjp.pwn.pl/sjp/faktura;2458335.html

 

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Nie pytałem co to jest "Faktura"

oznacz moderatorów
plusz0wy
#8 Zapaleniec#

czyli mogę wystawić jako osoba fizyczna po prostu fakturę na ten przedmiot. A co z ewentualną reklamacją?

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Reklamację kupujący składa u sprzedawcy, czyli u Ciebie.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@plusz0wy Teraz się martwisz że może czuć się oszukany a jak mu sprzedawałeś po wyższej cenie nie miałeś wyrzutów sumienia????

oznacz moderatorów
plusz0wy
#8 Zapaleniec#

a czy Ty jako sprzedawca na allegro nie czujesz się źle, że zarabiasz na tych biednych osobach, które kupują towary drożej niż by mogły to zrobić np w Chinach?
Jeśli ktoś był skłonny zapłacić za towar więcej to znaczy, że jest dla niego tyle wart.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@plusz0wy Ty napisałeś o tym nie ja Ja tylko się ciebie zapytałem Każdy ma wybór i każdy ma swoje sumienie

oznacz moderatorów
grubcio2987
#11 Animator#

Kupujący może skorzystać z rękojmi,ma na to dwa lata.I w tym wypadku Ty za to odpowiadasz i do Ciebie wraca sprzęt jak się zepsuje i Ty go reklamujesz. Nie musisz mu wystawiać żadnego dokumentu.Jednorazowa sprzedaż to nie prowadzenie działalności zarobkowej w dłuższym wymiarze czasu.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Rękojmia trwa dwa lata.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@grubcio2987 Napisałem że nie musi ale jemu sumienie się odezwało i chce wystawić

oznacz moderatorów
grubcio2987
#11 Animator#

Czyli może tylko powiedzieć żeby sobie potwierdzenie zakupu z aukcji wydrukował bo formalnie to chyba tylko umowa kupna- sprzedaży obowiązuje.A zakup na allegro jest wiążący prawnie i jest to forma umowy kupna sprzedaży mająca charakter prawny o ile się nie mylę:)

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@grubcio2987 Pisałem że to umowa kupno -sprzedaż ale (ana)fabeta zaczął wtrącać faktury

oznacz moderatorów
grubcio2987
#11 Animator#

Tyle że od osoby prywatnej to pusty papier:)

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@grubcio2987 Nie -zasada taka że obejmuje reklamacja w ramach rękojmi

oznacz moderatorów