anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dziwne zapisy Regulaminu Allegro n.t. sprzedaży e-booków

Idź do rozwiązania
Tadesor
#9 Pomysłodawca#

W Regulaminie Allegro zapisano: "Sprzedaż w kategorii Ebooki prowadzić mogą wyłącznie oficjalni dystrybutorzy, po spełnieniu odpowiednich wymagań technicznych i podpisaniu osobnej umowy z Allegro.".

Ciekawią mnie dwie kwestie:

  1. Dlaczego dyskryminowani są autorzy. Jeżeli użytkownik Allegro jest autorem e-booka, uzyskał dla swojej elektronicznej publikacji numer ISBN, to dlaczego musi sprzedawać swoją własność intelektualną przez pośredników. Nie znam przepisu prawa, który by to narzucał. A może...
  2. problemem są kwestie techniczne wskazane w Regulaminie? Jakie to "odpowiednie wymagania techniczne" muszą spełnić wydawcy, a autorzy nie byliby w stanie ich spełnić?

Generalnie portale aukcyjne powinny wspierać wolną konkurencję, gdyż ich zyski rosną wraz ze wzrostem użytkowników generujących obrót. Dlatego dziwi mnie takie ograniczenie i bardziej je łączę z monopolizacją rynku przez wydawców niż z rzeczywistą koniecznością wynikającą z przepisów prawa i spraw technicznych.

Mam nadzieję, że ten zaczątek uruchomi dyskusję i pozwoli sprzedawcom poznać stanowisko Allegro w tej sprawie.

 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12
lecho901
#8 Zapaleniec#

Ogólnie nie do końca rozumiem czy tutaj jest sens narzekać 😄 to forum moderuje allegro. Osoby z tego działu mają za zadanie uspokajać inne osoby, a nie wprowadzać zmiany, spróbuj na e-mail pisać do nich - sądzę, że większa szansa na jakieś zmiany. 

oznacz moderatorów
Tadesor
#9 Pomysłodawca#

To nie jest narzekanie.

To jest forum dyskusji o Allegro.

Co jest dobrze, co jest źle, a co może należałoby zmienić. Sądzę, że forum nie zostało założone tylko po to, byśmy mogli sobie ponarzekać, ale także by Allegro lepiej poznało preferencje i oczekiwania użytkowników.

oznacz moderatorów
lecho901
#8 Zapaleniec#

Ja nie mówię, że nie, ale może nie mieć mocy sprawczej, spróbuj na https://allegro.pl/pomoc/kontakt będę musieli coś napisać. Sam temat dobry, bo dlaczego nawet najmniejszy e-book musi lecieć przez wydawcę...

oznacz moderatorów
misia_la
#10 Popularyzator#

Myślę, że warto bezpośrednio skontaktować się z Allegro, jak wyżej napisał lecho901, ale warto też na forum poruszać takie tematy, bo może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takie problemy są, a nagłośnienie sprawi zapewne, że jakaś reakcja nastąpi. Taką mam nadzieję...  że właśnie po to powstała ta społeczność, by komunikacja z Allegro też była bardziej przejrzysta, a nie sprowadzała się do czekania na wymuszone odpowiedzi z formularza kontaktowego. Zresztą wiadomo nie od dziś, że taki "tajemny" kontakt nie przekazuje rozwiązań ogółowi, a tylko jednostce. Może ktoś ze społeczności będzie wiedział coś nt. podstaw prawnych itd. 

oznacz moderatorów
nat_not
Moderator
Moderator

@Tadesor Nie dyskryminujemy twórców. Nasza polityka dotycząca ebooków poparta jest właśnie troską o prawa autorskie. Ebooki udostępniane ze sprawdzonych źródeł dają nam pewność, że własność intelektualna autorek i autorów jest chroniona we właściwy sposób. Wprowadzenie innych rozwiązań otworzyłoby furtkę do nadużyć - tego chcemy uniknąć.

   Natalia
   Moderator

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
Vryko
#18 Luminarz#

Czyli jeśli jestem autorem - właścicielem, mam przyznany ISBN, ale nie chcę korzystać z usług pośrednika, a przy okazji mogę bezproblemowo udowodnić swoje autorstwo - nie mogę sprzedać tutaj swojej twórczości? Hmm.. UOKiK się nie czepia tego zapisu? 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów
Tadesor
#9 Pomysłodawca#

Nie uznaję takich praktyk ani za zasadne, ani za usprawiedliwione. Są one (niestety) symbolem naszych czasów.

Na ulicy Klonowej zdarzył się wypadek? No to władza montuje na tej ulicy próg niszczący samochodowe podwozia zwany dla niepoznaki "zwalniającym". Nie jest dla tej władzy istotne, że tysiące kierowców niszczy samochody, zużywa więcej paliwa (bo często przez coś takiego dla dobra samochodu należy się przetoczyć z prędkością pieszego). Gdy to przemnożymy przez tysiące kierowców straty są kolosalne - ale ich nie widać, bo się rozkładają na wielu.

Gdzieś tam zdarzyła się katastrofa na przejeździe kolejowym wynikła z głupoty JEDNEGO człowieka. Już się zbiera Sejm by uchwalić jakiś idiotyczny przepis utrudniający życie milionom kierowców, który z góry zakłada, że WSZYSCY kierowcy na przejazdach kolejowych zachowują się głupio.

Podobnie tutaj: nie jest sprawą Allegro pilnowanie, czy ktoś nie przekracza prawa sprzedając cudzą własność intelektualną.

Jeżeli ktoś wobec Allegro oświadcza, że jest autorem i sprzedaje swoją własność, a tego nie robi - łamie prawo i od tego są policja i prokuratura. Nie można karać setek, czy tysięcy autorów blokadą możliwości sprzedaży tylko z tego powodu, że kilku ludzi może złamać prawo. Jeżeli e-book autorstwa Jana Burskiego jest sprzedawany przez Jana Burskiego, to ta "furtka do nadużyć" za bardzo uchylona nie jest.

Nie wierzę, że chodzi tu o troskę o kupujących, bo oszukiwać można na miliony sposobów. Mocą sprawczą powstania takiego zapisu w Regulaminie są raczej naciski wydawców, którzy zazwyczaj zdzierają z autorów 50% ceny sprzedaży e-booków

 

oznacz moderatorów
mojosoft
#11 Animator#

a to ciekawe ... bo jak się ta troska allegro o prawa autorskie ma do sprzedaży licencji na oprogramowanie np windows za 5 zł lub office za 7 zł , przy cenach w hurtownii kilkaset złotych netto...

 

oznacz moderatorów
nat_not
Moderator
Moderator

@mojosoft Jeśli w przypadku takiej oferty zgłosi się do nas przedstawiciel Microsoft, podejmujemy odpowiednie działania. W Allegro działa program Współpraca w Ochronie Praw: https://dlakupujacych.allegro.pl/bezpieczenstwo/wspolpraca-w-ochronie-praw/pl/o-programie

   Natalia
   Moderator

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
mojosoft
#11 Animator#

W takim razie te same zasady mogły by być w przypadku również ebooków.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@nat_not To stanowisko jest niezgodne z prawem. Podróbki może zgłaszać każdy, nie tylko przedstawiciel marki. Kłania się Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 

oznacz moderatorów
RED
#17 Koryfeusz#

ta sytuacja obowiązuje już od dawna (kilka lat)

allegro zrobiło sobie monopol na sprzedaż ebooków

nam allegro usunęło dobrych kilka lat temu oferty z ebookami legalnie wydanymi, które były sprzedawane na kartach pamięci producenta ebooka (legalnie wydane)

czyli produkt był fizycznie wysyłany a nie np: mailem

w dyskusji allegro napisało nam wprots - teraz my będziemy tym handlować

a jest taki przepis

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Stan prawny aktualny na dzień: 06.03.2020
Art. 15. nieucz. konk.
Utrudnianie dostępu do rynku innym przedsiębiorcom
1.
Czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez:
1)
sprzedaż towarów lub usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub świadczenia albo ich odprzedaż poniżej kosztów zakupu w celu eliminacji innych przedsiębiorców;
 
2)
nakłanianie osób trzecich do odmowy sprzedaży innym przedsiębiorcom albo niedokonywania zakupu towarów lub usług od innych przedsiębiorców;
 
3)
rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane traktowanie niektórych klientów;
 
4)
pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży;
 
5)
działanie mające na celu wymuszenie na klientach wyboru jako kontrahenta określonego przedsiębiorcy lub stwarzanie warunków umożliwiających podmiotom trzecim wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy.
 
 
2.
Czyn, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, może polegać w szczególności na:
1)
ograniczeniu w istotny sposób lub wyłączeniu możliwości dokonywania przez klienta zakupu u innego przedsiębiorcy;
 
2)
stworzeniu sytuacji powodujących pośrednio lub bezpośrednio narzucenie klientom przez podmioty trzecie konieczności dokonania zakupu u danego przedsiębiorcy lub u przedsiębiorcy, z którym dany przedsiębiorca pozostaje w związku gospodarczym;
 
3)
emisji, oferowaniu oraz realizacji znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi oferowane przez jednego przedsiębiorcę lub grupę przedsiębiorców pozostających w związku gospodarczym, w okolicznościach wskazanych w pkt 1 lub 2.
 
 
oznacz moderatorów