anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Fenomen licytacji-czym się różni licytacja u osoby prywatnej a firmy?

Kate1020
#8 Zapaleniec#

Obserwując licytacje zastanawiam się a zarazem mnie to dziwi, dlaczego ludzie licytując wolą wybrać taką samą rzecz od firmy i wylicytować dwukrotnie  lub trzykrotnie większą kwotę, gdzie pod ręką mają taką samą rzecz u sprzedawcy prywatnego-tańszą o tej samej jakości-. Wiem,że napiszą Państwo że firma daje gwarancję,ale często prywatni sprzedawcy są uczciwi, mają dobre rzeczy i dużo na tym tracą. Na czym polega ten fenomen? Głównie myślę o dziale numizmatycznym i filatelistycznym. Nie dziwię się,że prywatni sprzedawcy boją się wystawiać do licytacji za 1zł, bo z reguły albo sprzedadzą za grosze albo wcale.

oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3

Vryko
#18 Luminarz#

Być może jednym z powodów jest widoczność - przedsiębiorca często używa np. promowania - więc jego towar jest wyżej w listingach. Sprzedający prywatnie robi to chyba raczej rzadko.. Ale bez wątpienia także powody podane przez Ciebie są istotne. Widzisz - ja też wole kupić od firmy, choćby dlatego, że w razie czego, przedsiębiorca zwykle zna swoje obowiązki, w tym ten o reklamacji i nie robi schodów. A sprzedający prywatnie najczęściej nie mają zielonego pojęcia, że jak coś sprzedają, to odpowiadają za to przez - w przypadku rzeczy używanych - rok czasu. I są potem problemy, bo za 5zł nikt do sądu nie pójdzie. A przedsiębiorcę można zdyscyplinować na wiele sposobów...

 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

lidiaszulc3
#9 Pomysłodawca#

Do firmy często wracają stali klienci , a z latami jest ich coraz więcej. Jeden licytujący, drugi, trzeci a potem ich ilość przyciąga uwagę, bo skoro tyle osób licytuje to coś w tym musi być . Owieczki 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Układ firma-konsument chroni prawnie szczególnie konsumenta

układ konsument-konsument - tutaj tylko kodeks cywilny

dla własnej uwagi polecam także zapoznanie się z definicja działalności gospodarczej

Zgodnie z treścią art. 3 Ustawy, przez działalność gospodarczą należy rozumieć: „zorganizowaną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły”, przy czym zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy, nie stanowi działalności gospodarczej działalność:

  • wykonywana przez osobę fizyczną,
  • której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, oraz
  • która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
oznacz moderatorów