anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 
Highlighted

Zwrot pieniędzy kupującemu

#7 Wielbiciel#

Witam,
mam taki problem: wystawiłem na sprzedaż części komputerowe PC, które leżały w szufladzie, część udało mi się sprzedać prywatnie po znajomych, natomiast kilka rzeczy wystawiłem na Allegro i **piiip**.
W opisie rzeczy wystawionych na Allegro opisałem, że nie znam się do końca na nich i tylko na tyle na ile mogłem sprawdziłem czy działają - podłączyłem zasilacz i wentylator i uruchomiłem płytę główną, opisałem, że się zaświeciła, więc powinna działać. Niestety dalej nie sprawdzałem, bo się po prostu na tym nie znam!
Ktoś to ode mnie kupił, a teraz chce zwrotu pieniędzy, bo twierdzi, że procesor jest coś uszkodzony jakoś wewnętrznie a płyta główna ma wygięte jakieś nóżki??

Poradziłem się kolegi informatyka, który powiedział, że teraz nie mam pewności, czy to ten kupujący nie uszkodził tych rzeczy bądź nie podmienił!?

Czy muszę uznać zwrot i zwrócić pieniądze? Jaką mogę mieć teraz pewność, czy wrócą do mnie rzeczy, które wysłałem, lub czy nie zostały one uszkodzone przez kupującego?
Nadmienię, że sprzedaż była 10 maja, a dzisiaj, 18 maja, dostałem wiadomość od kupującego, że według niego towar jest wadliwy, cytując: "nie będzie go nawet uruchamiał, bo to nie ma sensu" i że chce teraz zwrot pieniędzy!

Highlighted

Odp.: Zwrot pieniędzy kupującemu

#16 Inspirator#

Nie musisz przyjmować zwrotów - to dotyczy w zasadzie wyłącznie firm. Oczywiście - możesz go przyjąć. Ale, co ważniejsze, odpowiadasz za sprzedawany towar z ramienia rękojmi przez co najmniej rok czasu. Klient ma pełne prawo do złożenia reklamacji, Ty zaś masz prawny obowiązek jej rozpatrzenia. To, jak ją rozpatrzysz, to już Twoja sprawa. Proponuję zapoznać się z własnymi prawami i obowiązkami. 

"Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, w przypadku zawierania umowy sprzedaży sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego jeżeli sprzedana rzecz ma wady. Wynika to z art. 556 Kodeksu cywilnego. Co istotne odpowiedzialność ta, zwana rękojmią za wady, nie musi zostać określona w samej treści umowy."

#7 Wielbiciel#

Dziękuję za odpowiedź!
Wiem, że jako sprzedający powinienem znać "prawa i obowiązki", ale chciałem się właśnie Was poradzić.
Nie chcę robić swoim kupującym problemów, ale dziwi mnie fakt, że jak ja sprawdzałem u siebie sprzęt to się uruchamiał, a po tygodniu dostałem wiadomość od kupującego, że jego zdaniem sprzęt ma wady i on go nie będzie nawet uruchamiał! To skąd wie, że jest wadliwy??
Jaką mam pewność, że to nie jest jakiś wałek i teraz nie będę miał ani sprawnego sprzętu ani pieniędzy? 😮

Highlighted

#21 Demiurg#

To nie jest zwrot bez podania przyczyny, to jest reklamacja z powodu wad - możesz ją uznać lub odrzucić. Niech kupujący odeśle Ci to urządzenie, a Ty zwrócisz mu pieniądze, jeśli zdecydujesz się tę reklamację uznać. Po odrzuceniu reklamacji kupujący może starać się o rekompensatę z Programu Ochrony Kupujących. W takich sytuacjach jednak Allegro czasem nakłada ograniczenia na konto sprzedawcy.

Highlighted

#12 Orędownik#

@xyz96, tylko, że nawet jak uzyska kasę z POK, nie znaczy, że allegro to ściągnie z prowizji sprzedającemu, bo jak sami mówią, nie są stroną w sprawach, więc jak chcą, niech oddają, a sprzedającego nie zmuszą do opłaty, bo to nie prowizja 🙂