anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Ostatnie pytanie dosyć proste i będzie bez scrrenów jak zwykle. Kiedy uporządkujecie listę wydawnictw? Po co masa dublujących się? Jeżeli jest inne wydawnictwo w produkcie nie można automatycznie wznowić oferty.

Przykłady:

1. Czytelnik i Czytelnik Spółdzielnia Wydawnicza (dla ścisłości jeżeli już to Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik)

2. Państwowy Instytut Wydawniczy i Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW)

3. LSW i Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

4. Rebis i Dom Wydawniczy Rebis

5. Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Wydawnictwo Ossolineum

6. WAM i Wydawnictwo WAM

7. PWN i Państwowe Wydawnictwo Naukowe

8. Czarna Owca i Wydawnictwo Czarna Owca

9. Moje ulubione! Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej (jak za długa nazwa może być Wydawnictwo MON), dlaczego jest w pięciu bodajże wersjach

10. w jakim celu jest na liście "Black Publishing" skoro to seria wydawnicza Wydawnictwa Czarne?

11. itd. itd. itd. 

ps. Krajowa Agencja Wydawnicza KAW (nie bardzo wiadomo po co ten KAW, bo albo albo) piszemy tak a nie tak jak jest na liście.

 

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Nawet nie staram się czytać wszystkich odpowiedzi w tym temacie.

Zbliza się czas - gdzie 100% produktów musi być połączone z katalogiem Allegro. 

Przy wystawianiu ofert już były problemy - mogłeś połączyć swoją ofertę z błędnym produktem z katalogu, lub wystawić bez połączenia. Teraz jest jeszcze gorzej - Allegro odłącza produkty od ofert, z którymi je łączyło wcześniej automatycznie. 

Produkty w katalogu - znajdują się w "debilnych" kategoriach - tylko i wyłącznie w celu ściągnięcia jak najwyższej prowizji. Np. wkład do filtra do wody (Dafi do azotanów) , który jest montowany w kuchni pod zlewem, do uzdatniania zimnej wody pitnej - znajduje się w kategorii "ogrzewanie". To jest chore, ale prowizja dla All jest wtedy dużo wyższa. I nie można wybrać innej kategorii. @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Umieszczenie tego wkładu w takiej kategorii wprowadza w błąd kupujących - ale cóż, prowizja jest najważniejsza.

Amok spowodowany produktyzacją i połączeniami do końca miesiąca - to już jest totalna paranoja.

A konkurencja sobie rośnie.... A Allegro stawia jedynie na reklamę, a nie na sprzedających....

Dziwna sprawa....

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Zacznę od sprostowania - 1 sierpnia nie wszystkie oferty muszą być połączone z Katalogiem. Wymóg będzie dotyczył wyłącznie nowo wystawianych ofert, te które trwają i nie mają wybranego produktu nadal będą aktywne i nic z nimi nie będziemy robić. Wiem, że część produktów ma 'dziwne' kategorie', ale w większości trafiły do nich w momencie dodawania do Katalogu, przez sprzedających, którzy je założyli podczas wystawiania oferty. Jak pisałam wyżej, w kontekście katalogowania nie patrzymy na prowizje, a na to, czy dana kategoria ma jak najlepsze parametry do dobrego opisania produktu. Teraz mocno ciśniemy właśnie z porządkowaniem kategorii, dubli i ogólnie poprawą jakości katalogu, tak żeby jak najbardziej zniwelować ból transformacji serwisu z jakim Wy (sprzedający) głównie się mierzycie. Projekt chcemy skończyć do 2024 roku, więc jeszcze dużo do poprawy. 

oznacz moderatorów

Methrylis
#13 Ambasador#

@k_owczarek1 ja cały czas mam pytanie dotyczące tych 100%. "1 sierpnianie wszystkie ofertymuszą być połączone z Katalogiem. Wymóg będzie dotyczył wyłącznienowo wystawianych ofert, te które trwają i nie mają wybranego produktu nadal będą aktywne i nic z nimi nie będziemy robić." No dobrze, ale kiedy wystawiam masowo oferty przez API, obecnie muszę mieć oferty połączone z katalogiem w minimum 50%, żeby wystawić cokolwiek nowego - jeśli jest poniżej 50%, nie wystawię nic, bo pojawia się komunikat, że mam niedostatecznie wysoki procent połączenia produktów z katalogiem. Więc jeśli teraz ma być 100%, to dosłownie WSZYSTKO będę musiała mieć połączone w danym katalogu - inaczej nie wystawię nowej oferty? A jako że tych ofert do połączenia mam obecnie dosłownie setki, ta zmiana od 1 sierpnia całkiem mnie blokuje, jeśli dobrze rozumiem? Poza tymi ofertami, które będą w tamtej chwili aktywne, bo one będą się mogły sprzedawać, no ok. Ale mam tu na myśli możliwość wystawienia czegokolwiek nowego, jeśli nie dam rady - a nie dam - połączyć dosłownie wszystkiego z katalogiem. Zwłaszcza że w większości przypadków to łączenie uniemożliwia mi Allegro swoją dramatyczną ilością bubli. A zgłaszanie ręcznie co drugą ofertę z tysiąca to dosłownie śmieszność

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Jeśli chodzi o uporządkowanie wydawnictw w książkach to wiem, że temat jest obecnie wzięty na tapet przez osoby z biznesu odpowiedzialne za tę kategorię. Nie wiem jednak kiedy to nastąpi, więc z taką listą przykładów na pewno będzie można zadziałać doraźnie i pozmieniać od ręki... a przynajmniej spróbuję.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 

Do listy przykładów wydawnictw dołożę jeszcze te zgłaszane już wieki temu :

2022-07-04 (5).jpg

_____________
Kama
oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Daj spokój. Naprawde liczysz że ci coś tu z sensem doradzą ? Korpo i pani Specjalista Owczarek wyrobili norme  , a teraz siedzą i sie cieszą że im sie udało kolejny miesiąc przepracować 😉

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@eightbitclone2 wierz mi, że chciałabym, aby odpowiadanie na Wasze pytania w tym wątku było moim jedynym zajęciem. Przykra prawda jest taka, że jest to tylko jeden puzzel w obrazku złożonym z 2000 kawałków. Więc nie takie wakacje jak się wydaje. 

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@ko_alka@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

@k_owczarek1  

Proszę o informację
czy lista, podana w  tym artykule , w części "Sprawdź, w jakich kategoriach parametr EAN jest obowiązkowy"

jest to lista kategorii w których EAN jest wymagany do utworzenia nowego produktu w katalogu?
Czy to znaczy, że we wszystkich pozostałych kategoriach, których nie ma na tej liście można utworzyć nowy produkt bez podawania parametru EAN?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Tak. Jeśli kategorii nie ma na liście to nie traktujemy GTIN (EAN) jako parametr ,który identyfikuje produkt, a bazujemy na innych parametrach dostępnych w tej kategorii. Najczęściej jest to Producent, Marka, Model, Kod producenta, ale mogą być też parametry fizyczne jak długość i szerokość. Wszystko zależy o jakiej dokładnie kategorii mówimy 🙂 

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@k_owczarek1  

Dziękuję za odpowiedź - tak właśnie mi się wydawało ... ale
dlaczego w takim razie bez podania EAN nie można utworzyć nowego produktu w kategorii dziecko / zabawki / figurki kolekcjonerskie ??

Kategorii tej nie ma na ww. liście.

Przy tworzeniu produktu pojawia się komunikat: Nie można stworzyć produktu bez podania poprawnych wartości wszystkich parametrów wymaganych: [EAN]

W kategorii tej nie można też zgłosić zmian do istniejącego produktu bo wg. formularza EAN jest wymagany ??

Proszę o wyjaśnienie.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Sprawdziłam tę kategorię i EAN nie jest wymagany do utworzenia produktu w Katalogu, ale jest już wymagany do wystawienia oferty ehhh, czyli de facto trzeba go podać (chyba, że wybierzesz Stan inny niż Nowy). 

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@k_owczarek1  

jest wymagany, wiele razy próbowałam już stworzyć nowy produkt i się nie da bez podania EAN także przy stanie używany!!

kiedyś było to możliwe, teraz już nie

czy można to zmienić?? - wiele używanych figurek nie ma własnych EAN, bo kiedyś były częścią większych zestawów

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hmmm dziwna sprawa. Przeklikałam się przez formularz wystawiania i rzeczywiście jest tak jak mówisz, mimo, że wg danych w systemie dla tzw. Używek EAN jest opcjonalny 😕 

Wrzucę ten temat do zespołu i wrócę z informacją jak uda się to naprawić. 

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@k_owczarek1  

proszę o informację jak można wystawić używany zestaw klocków Playmobil (który składa się z elementów z różnych zestawów) skoro w kategorii Allegro - Dziecko - Zabawki - Klocki - Plastikowe nie można dodać nowego produktu bez podania EAN??
Mimo że przy parametrze używany w formularzu EAN jest opcjonalny.

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@ko_alka@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 
@k_owczarek1  

Znowu nie można stworzyć nowego produktu w kategorii dziecko / zabawki / figurki kolekcjonerskie, bez podania EAN, mimo że EAN nie jest wymagany w tej kategorii (nie ma go na liście "Sprawdź, w jakich kategoriach parametr EAN jest obowiązkowy"  w  tym artykule .

Przy tworzeniu produktu pojawia się komunikat:
Nie można stworzyć produktu bez podania poprawnych wartości wszystkich parametrów wymaganych: [EAN (GTIN)]

Proszę o wyjaśnienie. Jeszcze kilka dni temu była możliwość dodania tu produktu bez EAN, coś się zmieniło??

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Cześć.

Wczoraj na wniosek biznesu od poszczególnych kategorii oznaczyliśmy EAN jako obowiązkowy w nowych kategoriach. Na stronie Dla sprzedających dodałam news na ten temat. Patrzę jednak na listę, którą dostałam i nie widzę na niej kategorii, którą wskazujesz - jednak potwierdzam w systemie widać, ze EAN jest w niej obowiązkowy w zależności od stanu (czyli niewymagany jeśli sprzedajesz produkt używany). Załatwię aktualną listę i podrzucę ją do artykułu, który podajesz, bo fakt, zapomniałam, że tam też był taki spis. Odezwę się jak już wszystko poprawię. Dzięki za zwrócenie uwagi 🙂  

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@k_owczarek1  
ale dla produktu używanego w kategorii dziecko / zabawki / figurki obecnie nie można stworzyć produktu w katalogu - wymaga podania EAN,
jeśli produktu, który wystawiam nie ma w katalogu, nie mogę wystawić oferty, bo nie mogę stworzyć nowego produktu bez podania EAN

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hmm, z tego co widzę to w tej kategorii nie traktujemy EAN jako parametr podstawowy dla produktu - dziwne zatem, że dostajesz taki komunikat. Czy możesz zrzucić formularz wystawiania, gdzie widać jaki stan zaznaczasz i jaki jest ostateczny komunikat przy próbie publikacji oferty?

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@k_owczarek1  

przesyłam print screen formularzaClipboard04.jpg

oznacz moderatorów