anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@pinsplash 

Wiedziałam, że mogę liczyć na twoje zaangażowanie 😉 jednak z tego co kojarzę ten temat już przerabialiśmy. Trafił do konsultacji ponad miesiąc temu. Pozwolę sobie ponowić to co odpowiedzieliśmy ostatnio - 

Pytałeś: Jakie ISBN/EAN przypisać do oferty

Odpowiedź: W zależności od tego jakie wydawnictwo uzupełnisz. Zasadniczo, w tym przykładzie wydawnictwem głównym per se jest BOSZ. Tak jak widać to w BN

Potem była drobna dywagacja, że co jak Ty byś chciał wpisać coś innego. 

Odpowiedź: Możesz, ponieważ parametr ISBN przyjmie więcej, niż 1 wartość. Więc tak jak w tym przypadku - nie będzie z tym problemu aby dodać 3 wartości.

Czy trafiłeś na jeszcze jakieś przykłady tego typu?

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 No , masz jestem Twoim nieustającym fanem. To jeszcze odpowiedź o ile więcej osób szuka po EAN niż wpisując frazy ( przykłady podałem).

ps zgłaszanie aukcji nie działa, osoby sie tym zajmujące....chyba sie tym nie zajmują🤔

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Co do liczby i częstotliwości wyszukiwania po EAN to nie mam takich danych, ale w sumie warto byłoby je wyciągnąć. Zobaczymy, czy będę mogła się z Wami nimi podzielić.

"Zgłaszanie aukcji" - chodzi o błędne połączenia z Katalogiem?

Zrzut ekranu 2022-07-5 o 23.15.16.png

Jeśli tak, to samo kliknięcie w link nie powoduje odpięcia. Zgłoszenie trafia do weryfikacji. Każde sprawdzamy, ale nie zawsze znajdujemy powód do odpięcia (czyt. nie ma różnic między danymi w ofercie, a w produkcie) 

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@k_owczarek1 "Na ten moment prawda jest taka, że robimy co możemy, żeby jednak skatalogować wszystko co jest dostępne na Allegro, ambicji na świat jeszcze nie mamy. Pracujemy, żeby tych problemów, na które napotykacie było jak najmniej, ale mierzymy się z tysiącami kategorii i parametrów."

Z całym szacunkiem, ale jako programista jestem przekonany, że tutaj zaszło jakieś nieporozumienie. Te "głowy, które kontrolują i kalkulują" nie znają podstaw tworzenia oprogramowania? Ja rozumiem, że to nie jest waterfall, że to jest stale rozwijana funkcjonalność - tylko najpierw trzeba dojść do minimum, którego Allegro swoją produktyzacją nie spełnia. Co mam na myśli?

Projekt produktyzacji w tym momencie pozwala każdemu dodać cokolwiek, bez jakiejkolwiek kontroli. System nie jest dostosowany do masowego dostosowania produktów do zmieniających się zasad parametrów. System pozwala na istnienie produktu w katalogu, który nie może zostać wykorzystany do stworzenia oferty, bo ma nieprawidłowe parametry (i tak, można zgłosić do poprawy ale... tego nie powinien robić automat?!). Wisienką na torcie są błędy w API, które są naprawiane niemalże latami. A i ostatnia zmiana walidacji GTIN, na którą z bożej łaski dajecie parę nieokreślonych dni testowania przed wprowadzeniem na produkcję w bliżej nieokreślonym dniu. No to dwie wisienki w zasadzie.

Produktyzacja tutaj leży u podstaw, dane przez nią zwracane są nierzetelne i często nieprawdziwe. Do tworzenia ogromnej bazy danych zaciągnęliście sprzedawców, którzy nie chcą jej uzupełniać, tylko sprzedać. Wiesz, co robi sprzedawca mający wymóg 100% w sierpniu, kiedy jego produkty nie posiadają znanych mu kodów EAN (np. outletowe ubrania)? Będzie produktyzację robił na oślep. A tego jest tona na Allegro. Kto będzie to potem weryfikował?

1 sierpnia będzie tak wielki chaos, że nikt tego nie ogarnie. Jeżeli kontynuowanie projektu w takim stanie zleca ktokolwiek, to ja osobiście wyrażam szczere ubolewanie, bo to jest kolos na glinianych nogach.

Jedynymi, którzy się nie przejmują zmianami, są wasi najwięksi współpracownicy - sklepy. Jeżeli nie chcecie małych sprzedawców, to wystarczy to powiedzieć wprost. Bo poza dużymi sklepami sprzedawcy będą mieli piekło na ziemi i jedyny rodzaj odpowiedzi to takie sztuczne Q&A z Ekspertem, które wiele naprawdę nie wyjaśnia. Zresztą dyskusje o produktyzacji są prowadzone już latami, gdzie sprzedawca zapiera się rękami i nogami, a wy go pchacie dalej. To Q&A coś zmienia w temacie? Ja osobiście widzę znowu tych samych ludzi, którzy mają dosyć i tłumaczą wam wiernie od dawna, że macie tego nie robić. 

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

Pytanie do pani ekspert
czy lista, podana w linkowanym artykule W tym artykule , jest to lista kategorii w których EAN jest wymagany do utworzenia nowego produktu w katalogu?
Czy to znaczy, że we wszystkich pozostałych kategoriach, których nie ma na tej liście można utworzyć nowy produkt bez podawania parametru EAN?

oznacz moderatorów

petscenter
#9 Pomysłodawca#

@k_owczarek1 Tylko, że Katalog oparty na parametrach w niektórych kategoriach jest kompletną porażką. I wielokrotnie było to Wam udowadniane. Sama przez kilka miesięcy walczyłam z pisaniem i tworzeniem list produktowych dla Was. Straciłam mnóstwo czasu i energii a przez Was zostałam potraktowana jakbym była głupia bo przecież Wasi specjaliści lepiej się znają na danym produkcie niż Sprzedający czy producent. Przesyłałam karty produktowe czy screeny z baz danych. Jak grochem o ścianę. I potem mamy, że w zoologii w Katalogu 90% karm dla psów i kotów danych producentów jest wpisanych jako "Mokra karma dla kota Animonda wołowina". I nikogo nie obchodzi, że ten opis jest nierzetelny i wprowadzający w błąd bo Animonda ma kilkanaście różnych karm z wołowiną i każda z nich występuje w co najmniej 2 wariantach wagowych. Przecież nie możecie napisać w Katalogu zrozumiale dla wszystkich: "Mokra karma dla kota Animonda wołowina z jagnięciną 200g" lub samo "Animonda Carny wołowina z jagnięciną 200 g" - jak funkcjonuje wszędzie indziej. I potem się dziwicie, że Sprzedający tego "genialnego" spisu nie popierają.

oznacz moderatorów

domiogrod_eu
#8 Zapaleniec#

Nie mam problemu z katalogowaniem produktów, ale dziś wystawiając donicę o kodzie DLOFR400-R624 wyskoczyło 10 do wyboru. Nie wiem, którą mam wybrać, aby pojawiać się w sekcji "inne oferty tego produktu" na aukcjach. dokupowanie wyróżnień nic nie da, jeśli połączę się produktem w katalogu gdzie są 2 oferty zamiast 20

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@domiogrod_eu tak, mamy problem z powielonymi produktami i cały czas pracujemy, aby je zidentyfikować i scalić.  Ostatnio udało się trochę posprzątać w częściach samochodowych, ale wiemy, że pozostałe kategorie też wymagają czyszczenia. Dla tego kodu produktu zleciliśmy scalenie duplikatów.

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Bzdura, w "Książki i komiksy" nie robicie nic a nawet więcej, sami powielacie produkty. Na ponad 600 zgłoszonych przeze mnie błędów w więcej niż 60% przypadków poprawki zostały w całości lub częściowo odrzucone. Często został stworzony nowy produkt. Zgłoszenia weryfikują ludzie niekompetentni, po uwagach do odrzuconych poprawek sprawa trafia do tak samo niekompetentnego tajemniczego "zespołu". Największa ilość produktów jaką widziałem dla tego samego wydania książki to 56 na 56 wystawionych ofert. 

Jak uporacie się z katalogiem produktów w 10 lat to będzie sukces.

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

Wakacyjni stażyści tam pracują, myślałem że tylko ja trafiam na de...., ale widzę że to epidemia w tym katalogu...

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

A masz może jakieś konkretne przykłady produktów, które powieliliśmy? Chętnie im się przyjrzę. 

 

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Stawka godzinowa czy od znalezionego produktu?

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Fajnie, że jedyne do czego jest odniesienie to dublowanie produktów. Napisałem trochę więcej jak wygląda sytuacja w jednej kategorii.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Nie odniosłam się do części dotyczącej procesu weryfikacji zgłaszanych sugestii, gdyż nie czuję się w mocy oceniać kompetencje osób, które tę weryfikację prowadzą. Wy jako sprzedający dany asortyment macie na jego temat większą wiedzę, więc jeśli uważacie, że zgłoszenie zostało nieprawidłowo rozpatrzone możecie się odwołać przez zakładkę Zgłoszenia zmian i wyrazić swoje wątpliwości. 

Zrzut ekranu 2022-06-27 o 14.42.50.png

Jeśli jednak trafisz na jakieś przykłady i będziesz chciał się nieodpłatnie nimi ze mną podzielić to daj znać, będziemy w stanie od razu naprawić problem, a nie kluczyć wokół tematu, ze istnieje.

Co do książek i komiksów nadałam temat do osób odpowiedzialnych za tę kategorię.

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

@k_owczarek1 po 3 zgłoszeniu w każdym produkcie tego samego, ludziom już się nie chce bić ze ścianą...

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Przy 3 odbiciu poproszono mnie o nagranie i przesłanie video potwierdzającego brak możliwości stworzenia nowego produktu. Zrobiłem to i nawet mi podziękowano.

"Sprawę konsultuję z naszym działem technicznym. Jak tylko otrzymam odpowiedź, wrócę do Pana z informacją."

To było 2022-06-21, 17:57 Odpowiedź na zgłoszenie nr "24172973"
Do dziś cisza.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Ok, odkopałam Twoje zgłoszenie. Obejrzałam filmik i  udało nam się zmienić konfigurację dla producenta, którego wskazujesz, więc system nie powinien podpowiadać czarnych nosków, tylko dodać produkt do Katalogu. 

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Może nie Wy powieliliście a może Wy. Pisałem że jedna i ta sama książka może być jako kilka do kilkudziesięciu produktów:

Przykład z dzisiaj: Ryszard Binkowski - Eksmisja 13 produktów - jedno wydanie książki, posiadającej ISBN, tylko że każdy produkt nie wiedzieć czemu ma swój własny.

Tak tworzonych produktów jest kilkaset tysięcy w jednym tylko dziale. 

Więc jeszcze raz: 10 lat będzie mało żeby uporządkować Katalog produktów. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

Parafrazując Klasyków:

Ale w tym projekcie nie o to chodzi
By złowić króliczka ale by gonić go

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Nad_Pilica  

Stawiam, że tego już nigdy nie da się uporządkować 😂  Te wszystkie książkowe produkty, które w nazwie mają rozmaite dopiski- uszkodzona okładka, outlet. Przekręcone tytuły i nazwiska autorów. Dział podręczników zaśmiecony do granic możliwości. Sama mogę placem wskazać sprzedających, którzy większość swojego asortymentu upchnęli w tym dziale. W końcu co 5 % prowizji to nie 15. I kto niby miałby to wszystko odkręcać i czas swój poświęcać?

_____________
Kama
oznacz moderatorów