anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Dzięki. Wrzuciłam go do zespołu odpowiedzialnego za walidację parametrów, gdyż przy obecnej konfiguracji kategorii nie powinieneś dostawać takiego komunikatu. Wrócę z info jak uda nam się to naprawić. 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Dzięki.

Skonsultowałam sprawę z zespołem od parametrów i wychodzi, że przy obecnej konfiguracji kategorii zależność EAN od stanu nie działa, więc rzeczywiście musisz podać EAN nawet dla używanej figurki. Jako rozwiązanie pojawił się pomysł włączenia mechanizmu produktów tymczasowych dla tej kategorii. Przekazałam go do osób, które mogą podjąć decyzję w tym temacie. Nasz biznes też dostał info, że obowiązkowy EAN w figurkach to może nie być najlepsze rozwiązanie. 

Z lepszych wieści - dodałam świeżą listę z kategoriami gdzie mamy obowiązkowy EAN, w artykule, który wspomniałeś. 

oznacz moderatorów

elemino
#11 Animator#

@k_owczarek1 

Czy wiadomo coś już produktach tymczasowych w kategorii figurek? Czy i kiedy będzie dostępna taka możliwość?

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej @elemino, niestety nie mam dobrych wieści - dostałam informację, że mechanizm ten nie sprawdzi się w tej kategorii, więc nie uda się go włączyć. Próbuję jeszcze złapać ludzi, którzy odpowiadają po naszej stronie za te kategorie, żeby przegadać obowiązkowość EAN. Wrócę do Ciebie jak uda mi się coś zdziałać. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@k_owczarek1 Na stronie Dla sprzedających dodałam news na ten temat. 

Tak się składa, że dziś przejrzałem ten załączony plik. Uznałem za bezużyteczny i dałem sobie spokój. Ale skoro przyznajesz, że ty go zamieściłaś, to przyjmij bez urazy poniższe uwagi.

annas14firma_0-1668638330809.png

Plik jak widać został wyczyszczony w sposób uniemożlwiający określenie źródła ani czasu pochodzenia. W sumie to się nie dziwię, bo zawarte treści są przedstawione w sposób uniemożliwiający wyfiltrowanie interesujących mnie kategorii. Jadaną funkcją jaką posłużył się autor było dodanie koloru tła dla dwóch różnych grup kategorii. Excel pozwala na trochę więcej.
Takie dokumenty powinny być (i w wielu firmach są) podstawowym źródłem wielu analiz. Wszystkie zmiany powinny być dostępne wraz z datą ich wprowadzenia lub obowiązywania. Jeżeli nie chcecie upubliczniać takich informacji, to nie róbcie tego. Ale jak już przekazujecie coś do przestrzeni publicznej, to niech to jakoś wygląda.
Przykro mi, że choc jestem już prawie na emeryturze, ciągle muszę robić  wykłady poważnym specjalistom.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@annas14-firma przyjmuję bez urazy :), jak zwykle dzięki za cenne info co jest istotne dla sprzedających jeśli chodzi o pracę z plikami. Zanotowałam, że tak proste rozróżnienie jak kolory jest niewystarczające. Prawda jest taka, że ten plik nie został przygotowany przez analityka i nie służy do analiz, więc nie wykorzystuje pełnego potencjału excela. Jak wspomniałam wyżej, poprosiłam o stworzenie kompletnej listy, która powinna mieć tak poukładane dane żebyście mogli skorzystać z filtrów. Rozumiem, że ważna jest też data wygenerowania pliku, tak żeby można było sprawdzić jego aktualność - to też będę miała na uwadze. Dzięki 🙂 

oznacz moderatorów

musicsklep_pl
#12 Orędownik#

Dzień dobry. Dwa pytania?

1. Co zrobić w przypadku produktów, które nie maja ean? Jak je połączyć z katalogiem?

2. Jak stworzyć produkt, który ma swój ean, po kilku próbach typu edytuj aukcje, stwórz produkt po wystawieniu aukcji, zrobienie nowej oferty, itp, allegro tworzy produktu to tego produktu....?

Poproszę o pomoc. 

 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej. 

ad 1. A o jakich kategoriach dokładnie mówimy? Bo może EAN nie jest wymagany do utworzenia produktu. Jeśli jest to nie ma innej opcji jak go podać. Inaczej nie uda się skatalogować oferty - chyba, że znajdziesz ten produkt w Katalogu. 

ad 2. Nie do końca rozumiem pytanie. Masz jakąś przykładową ofertę, albo screen z komunikatem, który otrzymujesz?

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Dzień dobry! Niedawno dodałam nowy produkt: PŁATKI MIGDAŁOWE 5 KG. Produkt ten ma własny kod EAN, firma Borex:

https://allegro.pl/oferta/platki-migdalowe-5-kg-12314626531

Ponieważ takiego produktu nie ma w katalogu, Allegro zazwyczaj tworzy nowy produkt w takich sytuacjach. Niestety produkt ten ciągle ma statut: BRAK PODŁĄCZENIA Z KATALOGIEM.

Jak można rozwiązać tę sytuacje?

oznacz moderatorów

krzysztofpl
#9 Pomysłodawca#

Witam.

Czy istnieje szansa dostać do pani prywatnego E-miala.

Chciałbym się odnieść do katalogu produktów i rozmowy z allegro którą posiadam.

Jest tego na tyle dużo... iż forum nie pozwala mi udostępnić tyle screnów. A skoro mam szanse porozmawiać z osobą odpowiedzialną za katalog, to nie ukrywam iż chciałbym wspomnieć o kilku sprawach które sprawiają iż nie da się sprawnie z tym pracować.

 

Szczególnie kiedy pracownicy allegro każą zmieniać prawidłowe dane na fałszywe " gdyż nie się się z tym nic zrobić"

Prościej mówiąć dla przykładu... Mamy jedną oferte która różni się kolorem i kodem EAN, ale ma kod producenta podobny do innego.

System narzuca podpięcie do katalogu produktu który nie zgadza się z parametrami które wystawiamy.

 

Dodatkowo ciągła walka z niewłaściwymi parametrami które ciągle są zmieniane przez osoby postronne... znacząco wydłużają prace, a także walke z system nad którym sami nie panujecie.

 

ss 11.JPG

oznacz moderatorów

autocentro_pl
#7 Wielbiciel#

Hej Kasiu,

podczas akademii allegro prosiłem o wyjaśnienie jak chcecie rozwiązać problem gdy jeden produkt (w tym przypadku lampa przeciwmgielna) numer OE 26150-4122R ma kilka możliwych producentów, a co za tym idzie różnych jakości.
Przykładowo wystawiłem ofertę łącząc ją z obecnym katalogiem (nie mogłem wystawić bez katalogu). Stworzony produkt w katalogu ma jakość "P - zamiennik o jakości porównywalnej do oryginału" ale mój produkt jest oryginalny. Takich produktów jest masa, jeden jest jakości zamiennika i ma producenta np. NO NAME, drugi jest jakości porównywalnej do oryginału i ma producenta TYC, lub tej samej jakości ale ma kolejnego producenta DEPO, a czwarty jest jakości oryginału i ma producenta HELLA, lub tej samej jakości VALEO czy też RENALUT OEM.
W jaki sposób mam wystawić te 5-6 produktów. 
To nie jest przypadek tylko w lampach, ale także w innych kategoriach jak maski, zderzaki itd.

oznacz moderatorów

autocentro_pl
#7 Wielbiciel#

hej @k_owczarek1 

podczas akademii allegro prosiłem o wyjaśnienie jak chcecie rozwiązać problem gdy jeden produkt (w tym przypadku lampa przeciwmgielna) numer OE 26150-4122R ma kilka możliwych producentów, a co za tym idzie różnych jakości.
Przykładowo wystawiłem ofertę łącząc ją z obecnym katalogiem (nie mogłem wystawić bez katalogu). Stworzony produkt w katalogu ma jakość "P - zamiennik o jakości porównywalnej do oryginału" ale mój produkt jest oryginalny. Takich produktów jest masa, jeden jest jakości zamiennika i ma producenta np. NO NAME, drugi jest jakości porównywalnej do oryginału i ma producenta TYC, lub tej samej jakości ale ma kolejnego producenta DEPO, a czwarty jest jakości oryginału i ma producenta HELLA, lub tej samej jakości VALEO czy też RENALUT OEM.
W jaki sposób mam wystawić te 5-6 produktów. 
To nie jest przypadek tylko w lampach, ale także w innych kategoriach jak maski, zderzaki itd.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hejo. Ostatnio mieliśmy podobny wątek, którego efektem było dodanie po stronie naszego mechanizmu parametru Jakość części (zgodnie z GVO) do reguły działającej przy procesie wiązania oferty z Katalogiem. Teraz jeśli w ofertach mamy różne wartości w tym parametrze (np. O - oryginał, P- zamiennik) to będziemy traktowali przedmioty z tych ofert jako różne produkty. 

Dodam, że od początku bierzemy pod uwagę to co sprzedający wpisali w parametrze producent i zgodnie z tym założeniem jeśli gdzieś jest no name, a gdzieś Depo to również są to różne produkty.

Generalnie będę rozmawiać z zespołem, który zajmuje się kategoriami w dziale Motoryzacja, żeby jeszcze raz przejrzeć na jakie dane patrzymy i czy rzeczywiście oddają cechy asortymentu, który tam wystawiacie. 

Jeśli masz jeszcze jakieś uwagi to chętnie je przyjmę i przekażę 🙂 

oznacz moderatorów

autocentro_pl
#7 Wielbiciel#

Kasiu, tak czytałem ten wątek, ale w przypadku kiedy produkt ma ten sam Numer katalogowy części (wymagany), nic nam nie daje sama zmiana jakości części. System allegro i tak rozpozna ten produkt jako ten sam jeden numer (popraw jeśli się mylę). Dla przykładu wystawiałem lampę producenta HELLA - jakość "Q" nr kat. 26150-4122R (nr aukcji 12619997409), ale katalog allegro zasugerował mi wybór już stworzonego wcześniej produktu o tym samym numerze ale o jakości "P" zamiennika. Kolejnego katalogu o tym numerze nie stworzę. Patrząc na ilość części samochodowych w grę nie wchodzi zaproponowanie zmiany, gdyż jest za dużo SKU, co więcej sama zmiana nic nie da, ponieważ jak wspomniałem wiele produktów ma różne jakości i producentów pod tym samym numerem katalogowym. Wg mnie powinna być możliwość dublowania numeru katalogowego części, a podczas tworzenia katalogu produktu allegro powinien być wybór i jakości i producenta dla każdego dubla z osobna (produktu o tym samym numerze katalogowym), z tym, że wg obecnych założeń produktyzacji, jeśli już ktoś stworzy produkt np. producenta DEPO to drugi produkt w katalogu allegro mający producenta DEPO nie powinien mieć możliwości stworzenia (tutaj jednak była by dalej możliwość zgłoszenia zmiany jeśli zajdzie potrzeba).

Co myślisz?

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Okej, to potwierdź, że dobrze rozumiem. Mamy jeden numer seryjny i pod nim może się ukrywać zarówno oryginał od jednego producenta i zamiennik od innego?

oznacz moderatorów

autocentro_pl
#7 Wielbiciel#

Tak dokładnie przykładowo lampa, o której wspomniałem 26150-4122R, kolejny przykład numer producenta 6206L4, a mamy np. TYC, DEPO, HELLA, VALEO, NO NAME.
Samochód, który wyjeżdża z fabryki ma części, które mają swoje numery. Idąc do sklepu podajesz albo numer z części albo numer nadwozia VIN, po którym dopasowujesz część o danym numerze producenta. Nie zawsze poprawnie dobierzesz po modelu, silniku czy roczniku.

Co więcej np. producent DEPO może wydać lampę z silnikiem regulacji lub bez, są to dwa różne produkty, a dalej ten sam numer producenta.

W przypadku błotnika może być np. blacha ocynkowana lub bez - dwa różne produkty i znowu ten sam numer producenta.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej. Sprawdziłam dokładnie kilka kategorii z częściami, w tym lampy przednie i widzę, że odróżniamy od siebie produkty na podstawie  numeru seryjnego, który jak piszesz jest ten sam i producenta. Czyli jeśli mamy ten sam numer seryjny to powinien powstać osobny produkt dla DEPO, osobny dla VALEO. Masz może jakiś konkretny przykład gdzie tak nie jest lub napotkałeś na komunikat, który wskazuje, że nie działa to w ten sposób?

Co do pozostałych różnic, jak ocynk blachy lub jego brak, itp. Możemy wziąć pod uwagę te cechy o ile mamy w danej kategorii parametr, który ją opisuje. W błotnikach na ten moment nic takiego nie ma 😞

Zrzut ekranu 2022-09-20 o 15.15.21.png

oznacz moderatorów

autocentro_pl
#7 Wielbiciel#

Cześć Kasiu,

przykładowo lampa 5G0 945 308 P, producent "Magneti Marelli".
Podczas próby wystawienia informacja "ProductDuplicate".
Jest stworzony katalog:
Producent części : Inny (Inny|Taiwan) (wymagany)
Numer katalogowy części : 5G0 945 308 P (wymagany)
Strona zabudowy : Prawe
Numer katalogowy oryginału : 5G0 945 308 P
Typ samochodu : Samochody osobowe

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hejo, dla pewności - oprócz producenta cała reszta parametrów się zgadza?

oznacz moderatorów

autocentro_pl
#7 Wielbiciel#

Tak. W tym przypadku reszta zgadza się.

oznacz moderatorów