anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

[Pytanie z webinaru]
Co ma większe znaczenie przy pozycji w wynikach wyszukiwania - parametry czy tytuł? Na ile tytuły są jeszcze istotne?

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Parametry są kluczowe. Obecnie na stronie produktu mamy część z Katalogu (produktową) i część ofertową, docelowo będziemy to uspójniać. Elementy związane z produktem (nazwa, parametry, zdjęcia, opisy) będą pochodziły z Katalogu, a sprzedający będą mogli skupiać się na warunkach ofertowych dla klienta (cena, dostawa, rabaty itp.) Tytuł przestanie istnieć, a obowiązywać będzie nazwa produktu, dlatego warto uzupełniać parametry.

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

[Pytanie z webinaru]
Czy można połączyć licytację z katalogiem?

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Tak, ale to jak docelowo będą wyglądać licytacje jest jeszcze dopracowywane, ponieważ zastanawiamy się nad tym jakie rozwiązania przyjąć, aby te połączenia były sensowne. Wyzwaniem w tym temacie są różne kategorie, w których nie zawsze łatwo można połączyć produkt. Np. w kategorii Elektronika są pewne “twarde” informacje o produkcie (jak numer GTIN), więc połączenie będzie łatwiejsze, niż w innych kategoriach np. w nieruchomościach. W przyszłości każda oferta będzie musiała być połączona z Katalogiem, w innym wypadku nie będzie widoczna dla kupującego.  

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

[Pytanie z webinaru]
Na jakiej zasadzie są łączone produkty w katalogu?

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Na podstawie parametrów. Dla konkretnej kategorii mamy zestaw parametrów, z każdej kategorii do katalogu wybraliśmy takie parametry, które będą mogły coś nam powiedzieć o produkcie który jest wystawiony w danej ofercie. Najczęściej takim parametrem jest GTIN (czyli kod EAN, ISBN, ISSN), czyli wszystkie kody nadawane przez organizację GS1; Marka; Producent i Kod producenta. O tym jak prawidłowo uzupełniać parametry przeczytasz w tym artykule.
Podczas wystawiania oferty można albo wybrać produkt już dostępny w Katalogu (wówczas parametry są uzupełnione automatycznie) lub utworzyć nowy produkt. Aby utworzyć nowy produkt uzupełnij wszystkie parametry produktu, dodaj zdjęcia, opis i wystaw ofertę. Te dane i na ich podstawie utworzymy nowy produkt. Popularnym problemem jest brak możliwości utworzenia produktu, ponieważ już istnieje, ale w innej kategorii. Aby tego uniknąć należy zastanowić się w jakiej kategorii nasz produkt powinien być, w razie potrzeby zgłosić błąd, a przy tworzeniu produktu unikać kategorii “pozostałe” oraz wskazać właściwe dane. Rozumiem, że w niektórych branżach jest to trudniejsze. Aby dowiedzieć się więcej o poprawnym dodawaniu produktów zajrzyj do tego artykułu. 

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

CZyli nie wiecie jak to zadziała ale wprowadziliście 😉 A teraz patrzycie gdzie sie pali . No jak rany... specjaliści , LOL.

 

oznacz moderatorów

hurtkosmetyki_pl
#10 Popularyzator#

Jako producent kosmetyków pewnej marki, jakiś czas temu otworzyliśmy na allegro oficjalny sklep (oczywiście pod innym loginem niż ten z którego piszę)

Próbując wystawić oferty naszych produktów napotkaliśmy gigantyczne bzdury w parametrach katalogu allegro wprowadzone przez innych sprzedających, straciłem około dwóch tygodni czasu żeby pozgłaszać błędy w produktyzacji, wiele z nich było odrzucanych i musiałem się odwoływać i wykłócać. Po tych dwóch tygodniach walki z wiatrakami udało się zmienić wszystko tak jak powinno być.

Niestety radość nie trwała za długo ponieważ po kilku miesiącach parametry wielu produktów zostały znów pozmieniane przez innych sprzedających, pomimo tego że to my jesteśmy producentem tych produktów i chyba wiemy lepiej jakie wartości w parametrach są prawidłowe.

W jaki sposób chcecie rozwiązać problem zmieniania parametrów w produktyzacji przez innych sprzedających, czy nie powinno to działać tak że wartości wprowadzone przez producenta mają wartość nadrzędną?

Generalnie już nawet nie zaglądam w parametry bo nie mam na to czasu, wystarczy że poprawiałem to raz a cała moja praca została wywalona w błoto. Reagujemy tylko w przypadku gdy któraś z aukcji nie chce się wystawić ponownie z powodu błędów w produktyzacji.

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

Dokładnie taką samą sytuacje mam, 2 tyg walczyłem z Allegro w przypadku 10 produktów, a w kolejce czeka kolejne 150 i mi się porostu nie chce, olewam temat. Problemem są jedynie kupujący który kupują czytając tytuł z katalogu, a nie z oferty, gdzie w katalogu tytuł jest absurdem pracownika Allegro który miał jakąś wizje, ale przez to że nie wie co to za produkt to pisze głupoty i później odrzuca zmiany, a ja muszę tłumaczyć klientowi że musi pisać do Allegro bo moja oferta zawiera to co jest w tytule oferty i opisie, a nie to "Andersen" z Allegro napisał w katalogu.

oznacz moderatorów

hurtkosmetyki_pl
#10 Popularyzator#

No niestety, tytuły z produktyzacji pozostawiają wiele do życzenia.

Jeszcze gdyby tytuł wprowadzony przez sprzedającego wyświetlał się wytłuszczoną czcionką jako pierwszy a ten z produktyzacji jakoś jako pomocniczy to może mniej pytań i dyskusji byśmy mieli.

A w obecnej formie jest to duży problem, co chwila są pytania co tak naprawdę klient kupuję albo dyskusję że otrzymał nie to co zamawiał. W wersji mobilnej allegro problem jest jeszcze większy. Pretensji do klientów nie mam bo tutaj wina głównie leży po stronie allegro, ale to my później świecimy oczami przed klientem próbując wytłumaczyć w czym leży problem żeby nie dostać negatywa 😞

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Jest to problem, który wynika z faktu, że obecnie jedną nogą jesteśmy w świecie ofertowym, a drugą nogą w produktowym. Docelowo będziemy uspójniać tytuł i nazwę produktu, więc nie będzie miejsca na rozbieżności. W tym wszystkim ważne jest, aby nazwa produktu była poprawna i zgodna z pozostałymi danymi w jego parametrach. Czyli np. jeśli mamy EAN, który definiuje sześciopak, w tytule nie było info o jednej sztuce.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@WeebAll_pl jeśli masz 150 produktów w kolejce do zmiany możemy to obsłużyć excelem. Co do tytułów to widzę, że w książkach mamy zasadę nazwy, czyli jest tworzona z automatu na podstawie wybranych parametrów dostępnych na tej kategorii. Tym samym jeśli chcesz zmienić nazwę, musisz zmienić wartości w tych parametrach. 

oznacz moderatorów

hurtkosmetyki_pl
#10 Popularyzator#

@k_owczarek1Poproszę o odpowiedź o ile jest taka możliwość, zapomniałem oznaczyć przy dodawaniu posta. 🙂

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

odpowiedziane 🙂 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej @hurtkosmetyki_pl 

Mamy w planach stworzenie osobnej ścieżki weryfikacji błędów w produktach i ogólnie całego programu dla marek/producentów. Na ten moment pracujemy nad koncepcją jak to ma dokładnie działać (jak weryfikować marki, jak obsługiwać zmiany, itp) Niestety na dziś nie jestem w stanie powiedzieć kiedy to rozwiązanie będzie dostępne, ale idziemy w tym kierunku, ponieważ nie ma się co oszukiwać, że duży procent problemów z jakością produktów wynika z faktu, że każdy może je dodawać i zgłaszać do nich zmiany. 

Jeśli widzisz, że duża liczba twoich produktów ma niepoprawne wartości w parametrach przygotuj nam excela ze zmianami i spróbujemy w ten sposób obsłużyć twoje hurtowe zgłoszenie. 

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Ale jak to teraz ??????  Gdy 100 % produkuryzacja  już puka do drzwi ? A wy TERAZ pracujecie nad koncepcją jak to ma dokładnie działać  ? Upsss....

W sumie to ruscy tak komunizm wprowadzali. Według nich system był wspaniały tylko ludzie nawalili 😉

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Dla jasności te 100% nie dotyczy wszystkich wystawionych ofert, a każdej nowej oferty wystawianej na Allegro. Z końcem projektu, czyli skatalogowaniem całej platformy celujemy w 2024 rok lekko. Koncepcja dotyczy podejścia do marek/ producentów, a nie wszystkich sprzedających na Allegro, bo to już mamy wypracowane. 

Czy ten pomysł powinien pojawić się wcześniej? Może i tak, ale projekt jest tak duży i tak zmienia Allegro, że nie jesteśmy  w stanie wszystkiego zaadresować za jednym podejściem. Dlatego przed nami jeszcze dwa lata zmian i wiem, że cokolwiek nie napiszę i tak (przynajmniej na tym etapie) będzie to zhejtowane 😉  

Ja ten hejt przyjmuje i przekazuję dalej, jednak, żeby coś mógł zmienić potrzebujemy zejścia do szczegółu, konkretnej kategorii/ parametru/ oferty, bo podstawowa trudność polega na tym, że każda z nich ma odmienną konfigurację i globalne zasady bardzo rzadko mają zastosowanie. 

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Tu nie chodzi o hejtowanie. Tylko w odróżnieniu od was ludzie tu próbują sprzedawać i zarabiać pieniądze a nie szarpać sie z ciągłymi zmianami.

Kilku naiwnych nawet próbowało pomagać w tym temacie . W większości przypadków zostali zignorowani i sie poddali.  Ot, wprowadzacie czasami małe kosmetycznie zmiany żeby pokazać jacy to łaskawi jesteście i jak to sie wsłuchujecie w głos ludu. A pod spodem .....dup...20 % prowizji w mojej kategori 😉 Poważnie !  20 % od rupieci do 30 -40 letnich komputerów 😉

1,5 roku na skatalogowanie całej platformy ? No, to chociaż jakiś konkret bo teraz przynajmniej wiadomo do kiedy drobnica ma sie z Allegro wynieść. 😉

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Rozumiem ból ciągłych zmian, ponieważ sama sprzedaję na Allegro + muszę je komunikować 😉 20%? tak z ciekawości, co to dokładnie za kategoria? 

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Stare komputery>inne . Zabawek które produkuje do Amstrada juz nie wystawiam bo to absurd. Podobnie zarżneliście większość małych sklepów z trudnymi do dostania częściami elektronicznymi . Ale, kto o to dba. Przecież my sie nie liczymy w Excellu.

 

oznacz moderatorów