anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

Monika
   Moderatorka

oznacz moderatorów
176 ODPOWIEDZI 176

Kaliope_Brzeg
#20 Guru#

@k_owczarek1  Mam na myśli 10-cyfrowe numery. Coraz częściej mam z nimi problem.

Np przy próbie stworzenia produktu książki z numerem ISBN 8391375366, otrzymuję taki komunikat:

2022-07-04 (3).jpg

Często też są problemy z ponownym wystawieniem książek z takimi numerami i wtedy właśnie jest komunikat w omijaczu opłat  utrzymaniowych : Podany ISBN nie jest zgodny z jakimkolwiek ISBNem produktu. 

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej @Kaliope_Brzeg, wybacz, że dopiero teraz wracam do tematu. Generalnie formularz nie ma problemu z przyjęciem numeru o 10 ciu cyfrach. W tym przypadku chodzi jednak o to, że w Katalogu mamy tę książkę: Rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód. Konsekwencje dla dobrobytu i zatrudnienia w Europie redakcja Andrzej Stępniak, pod ISBN 9788391375365.

I teraz w tej kategorii identyfikujemy produkty po parametrze:

- tytuł

- ISBN

- autor

- okładka.

Jeśli wprowadziłaś w pozostałych parametrach takie same wartości, ale w polu EAN masz inny numer, niż aktualnie w produkcie to pojawi się właśnie taki komunikat. I teraz, jeśli uważasz, że ten ISBN jest niepoprawny to zostaje zgłoszenie błędu. Jeśli jednak jest okej to powinnaś wprowadzić go do swojej oferty. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#20 Guru#

@k_owczarek1   Produkt jest bo widzę, że jednak udało mi się go stworzyć, ale tak jak pisałam wcześniej system odmówił wprowadzenia numeru 10 cyfrowego ISBN i musiałam ręcznie wprowadzać ISBN, który mi się wyświetlił w okienku.

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej, problem nie wynikał z faktu, że ISBN był 10-cio cyfrowy, tylko z tego, że był nieprawidłowy dla tego produktu. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#15 Entuzjasta#

@k_owczarek1 Nie zajmuję się profesjonalnie rynkiem wydawnictw, ale 5 minut wystarczy mi na ustalenie, że numery 10 i 13 cyfrowe są stosowane zamiennie dla tych samych pozycji:

annas14firma_0-1658771662606.png

Czy nie było tego w założeniach projektu "produktyzacji"?

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Było, jak wspomniałam wcześniej, system przyjmuje zarówno GTINy 10-cio, jak i 13-sto znakowe. W omawianym produkcie mamy tylko ten drugi, więc system nie przepuścił połączenia z pierwszym, jeśli reszta danych pokrywała się z tym co w Katalogu. I teraz jeśli oba są prawidłowe należy do tego produktu zgłosić sugestię dodania numeru z dziesięcioma znakami, aby późniejsze próby powiązania nie odbijały się błędem.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#15 Entuzjasta#

@k_owczarek1 A nie prościej byłoby weryfikować i uzupełniać parametry w oparciu o istniejące profesjonalne bazy danych?

annas14firma_0-1658776383064.png

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#9 Pomysłodawca#

@annas14-firma a po co xD Sprzedawca sam im to za darmo zrobi... 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Oczywiście, że by było i tak robimy. Czy jednak korzystamy z innych baz, niż Biblioteka Narodowa, i czy jest to konieczne?  Tego nie wiem. Nadam temat do zespołu, który zajmuje się integracją. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#15 Entuzjasta#

@k_owczarek1 Z całym szacunkiem, ale baza danych Biblioteki Narodowej służy do zupełnie innych celów i nawet do głowy by mi nie przyszło żeby tam szukać.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hmmm, mówisz. A rozwiniesz dlaczego to złe miejsce na poszukiwanie informacji o książkach?

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#20 Guru#

@k_owczarek1 

Aż zajrzałam do bazy Biblioteki Narodowej i książka o której mowa figuruje tam pod ISBN: 8391375366.  Dostępna jest w kilku bibliotekach w Polsce, między innymi w Jagiellońskiej, wszędzie właśnie pod tym numerem ISBN. A w Allegro:

rozszerzenie.jpg

I takich i podobnych przypadków miałam już mnóstwo podczas wystawiania i tworzenia produktów.

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@annas14-firma czyli jednak ta BN nie taka zła 😉 A tak serio, to jeśli produkt został założony przez Ciebie @Kaliope_Brzeg, to trzeba wyjaśnić skąd sugestia tego dłuższego GTINu. Czy masz id oferty na podstawie, której powstał produkt 4 lipca? Ja niestety nie mam prostego i szybkiego dostępu do tego info. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#15 Entuzjasta#

@k_owczarek1 Z przyjemnością. 

Zajrzałem na stronę BN  i przeczytałem jakie bazy są dostępne. Typowy katalogi tego co jest w zasobach biblioteki. Dużo tego (łącznie z archiwaliami i wydawnictwami naukowymi) ale nas interesują pozycje z nadanym ISBN pozostające  obrocie handlowym. Szacuję, że taką informację znajdziemy w 20% - 30% zasobów BN. Przeszukiwanie tych baz jest technicznie zorganizowane pod wykorzystanie przez "czytelników" więc raczej byłoby trudne w integracji z ecommerce.

Porównanie z bazą ISBNdb.com:

• 31 milionów kodów ISBN (May-25-2022 w tym  około 2 miliony dodane od Apr-03-2021)
  • pojedynczy rekord zawiera 19 pól w tym ISBN10, ISBN13 i rok wydania
  • zapytania REST API z dopuszczalną częstotliwością do 5 na sekundę
  • możliwość zapytania o ISBN wszystkich wydań

Jest to więc typowa baza do weryfikacji informacji o tytule, a nie baza do celów naukowych.

Nie kryję, że poświęciłem temu tematowi mniej niż godzinę, ale mam trochę doświadczeń w 40 letniej pracy zawodowej. Potraktuj to jako refleksje starego człowieka - z wyrozumiałością.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Bardzo dziękuję za poświęcony czas 🙂  Prawda jest taka, że przyjmuję każdą Waszą refleksję z wdzięcznością. Żyję w przekonaniu, że wiecie więcej i warto z tej wiedzy korzystać. Dopytam o tę bazę ISBNdb.com po naszej stronie. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#20 Guru#

@k_owczarek1  

W rzeczonej książce jest tylko krótki ISBN i dlatego taki wprowadzałam. To Allegro wymusiło na mnie stworzenie produktu z długim ISBN.

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Rozumiem. Jednak z tego co widać na screenie od @annas14-firma oba dotyczą tego produktu, więc nie była to błędna podpowiedź. Tak naprawdę rozbijamy się o kwestię pełnego nasycenia produktów wszystkimi możliwymi danymi. Pracujemy nad tym, aby w Katalogu było jak najwięcej informacji i jak dobrze wiemy zostało jeszcze dużo do zrobienia. 

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 

"Okej, więc ad zmiana kategorii na Pozostałe- na pewno nie jest to celowe działanie, żebyście płacili wyższe prowizje."

Jeżeli nie jest celowe to jaki jest cel takich praktyk lub kto za tym stoi? 20% przeniesionych do "Pozostałe" to przypadek?

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Nie zganiałabym tego na przypadek, ale na pewno z perspektywy Katalogu nie jest to dla nas korzystne działanie. Jeśli masz jakąś listę tych ofert to chętnie sprawdzę co tam właściwie się zadziało.

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Ostatnie pytanie dosyć proste i będzie bez scrrenów jak zwykle. Kiedy uporządkujecie listę wydawnictw? Po co masa dublujących się? Jeżeli jest inne wydawnictwo w produkcie nie można automatycznie wznowić oferty.

Przykłady:

1. Czytelnik i Czytelnik Spółdzielnia Wydawnicza (dla ścisłości jeżeli już to Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik)

2. Państwowy Instytut Wydawniczy i Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW)

3. LSW i Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

4. Rebis i Dom Wydawniczy Rebis

5. Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Wydawnictwo Ossolineum

6. WAM i Wydawnictwo WAM

7. PWN i Państwowe Wydawnictwo Naukowe

8. Czarna Owca i Wydawnictwo Czarna Owca

9. Moje ulubione! Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej (jak za długa nazwa może być Wydawnictwo MON), dlaczego jest w pięciu bodajże wersjach

10. w jakim celu jest na liście "Black Publishing" skoro to seria wydawnicza Wydawnictwa Czarne?

11. itd. itd. itd. 

ps. Krajowa Agencja Wydawnicza KAW (nie bardzo wiadomo po co ten KAW, bo albo albo) piszemy tak a nie tak jak jest na liście.

oznacz moderatorów