anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Okej, więc ad zmiana kategorii na Pozostałe- na pewno nie jest to celowe działanie, żebyście płacili wyższe prowizje. Z perspektywy katalogowania jest to najgorsza z możliwych kategorii, ponieważ nie ma w niej parametrów, którymi moglibyśmy opisać produkty, a ciężko jakiekolwiek wyznaczyć ponieważ trafia tam różny asortyment. Co więcej walczymy o to, żeby jak najmniej ofert było przypisanych do kategorii tego typu i od jakiegoś czasu sprzątamy je i przenosimy do kategorii nazwanych.

W tym przykładzie, jak i tym powyżej z Quo Vadis mamy do czynienia z działaniem, które na pewno wymaga wyjaśnienia, bo nie czarujmy się tak nie powinno być. Zbieram wszystkie pomyłki i przekażę do osób, które działają w temacie weryfikacji, bo z takimi przykładami nawet nie mam jak dyskutować 😞 

Co do krótszych numerów ISBN to jakie masz na myśli? Przyjmujemy kody od 8 cyfr, czy są jeszcze krótsze?

 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@k_owczarek1  Mam na myśli 10-cyfrowe numery. Coraz częściej mam z nimi problem.

Np przy próbie stworzenia produktu książki z numerem ISBN 8391375366, otrzymuję taki komunikat:

2022-07-04 (3).jpg

Często też są problemy z ponownym wystawieniem książek z takimi numerami i wtedy właśnie jest komunikat w omijaczu opłat  utrzymaniowych : Podany ISBN nie jest zgodny z jakimkolwiek ISBNem produktu. 

_____________
Kama
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej @Kaliope_Brzeg, wybacz, że dopiero teraz wracam do tematu. Generalnie formularz nie ma problemu z przyjęciem numeru o 10 ciu cyfrach. W tym przypadku chodzi jednak o to, że w Katalogu mamy tę książkę: Rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód. Konsekwencje dla dobrobytu i zatrudnienia w Europie redakcja Andrzej Stępniak, pod ISBN 9788391375365.

I teraz w tej kategorii identyfikujemy produkty po parametrze:

- tytuł

- ISBN

- autor

- okładka.

Jeśli wprowadziłaś w pozostałych parametrach takie same wartości, ale w polu EAN masz inny numer, niż aktualnie w produkcie to pojawi się właśnie taki komunikat. I teraz, jeśli uważasz, że ten ISBN jest niepoprawny to zostaje zgłoszenie błędu. Jeśli jednak jest okej to powinnaś wprowadzić go do swojej oferty. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@k_owczarek1   Produkt jest bo widzę, że jednak udało mi się go stworzyć, ale tak jak pisałam wcześniej system odmówił wprowadzenia numeru 10 cyfrowego ISBN i musiałam ręcznie wprowadzać ISBN, który mi się wyświetlił w okienku.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hej, problem nie wynikał z faktu, że ISBN był 10-cio cyfrowy, tylko z tego, że był nieprawidłowy dla tego produktu. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@k_owczarek1 Nie zajmuję się profesjonalnie rynkiem wydawnictw, ale 5 minut wystarczy mi na ustalenie, że numery 10 i 13 cyfrowe są stosowane zamiennie dla tych samych pozycji:

annas14firma_0-1658771662606.png

Czy nie było tego w założeniach projektu "produktyzacji"?

 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Było, jak wspomniałam wcześniej, system przyjmuje zarówno GTINy 10-cio, jak i 13-sto znakowe. W omawianym produkcie mamy tylko ten drugi, więc system nie przepuścił połączenia z pierwszym, jeśli reszta danych pokrywała się z tym co w Katalogu. I teraz jeśli oba są prawidłowe należy do tego produktu zgłosić sugestię dodania numeru z dziesięcioma znakami, aby późniejsze próby powiązania nie odbijały się błędem.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@k_owczarek1 A nie prościej byłoby weryfikować i uzupełniać parametry w oparciu o istniejące profesjonalne bazy danych?

annas14firma_0-1658776383064.png

 

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

@annas14-firma a po co xD Sprzedawca sam im to za darmo zrobi... 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Oczywiście, że by było i tak robimy. Czy jednak korzystamy z innych baz, niż Biblioteka Narodowa, i czy jest to konieczne?  Tego nie wiem. Nadam temat do zespołu, który zajmuje się integracją. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@k_owczarek1 Z całym szacunkiem, ale baza danych Biblioteki Narodowej służy do zupełnie innych celów i nawet do głowy by mi nie przyszło żeby tam szukać.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Hmmm, mówisz. A rozwiniesz dlaczego to złe miejsce na poszukiwanie informacji o książkach?

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 

 Aż zajrzałam do bazy Biblioteki Narodowej i książka o której mowa figuruje tam pod ISBN: 8391375366.  Dostępna jest w kilku bibliotekach w Polsce, między innymi w Jagiellońskiej, wszędzie właśnie pod tym numerem ISBN. A w Allegro:

rozszerzenie.jpg

I takich i podobnych przypadków miałam już mnóstwo podczas wystawiania i tworzenia produktów.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@annas14-firma czyli jednak ta BN nie taka zła 😉 A tak serio, to jeśli produkt został założony przez Ciebie @Kaliope_Brzeg, to trzeba wyjaśnić skąd sugestia tego dłuższego GTINu. Czy masz id oferty na podstawie, której powstał produkt 4 lipca? Ja niestety nie mam prostego i szybkiego dostępu do tego info. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@k_owczarek1 Z przyjemnością. 

Zajrzałem na stronę BN  i przeczytałem jakie bazy są dostępne. Typowy katalogi tego co jest w zasobach biblioteki. Dużo tego (łącznie z archiwaliami i wydawnictwami naukowymi) ale nas interesują pozycje z nadanym ISBN pozostające  obrocie handlowym. Szacuję, że taką informację znajdziemy w 20% - 30% zasobów BN. Przeszukiwanie tych baz jest technicznie zorganizowane pod wykorzystanie przez "czytelników" więc raczej byłoby trudne w integracji z ecommerce.

Porównanie z bazą ISBNdb.com:

  • 31 milionów kodów ISBN (May-25-2022 w tym  około 2 miliony dodane od Apr-03-2021)
  • pojedynczy rekord zawiera 19 pól w tym ISBN10, ISBN13 i rok wydania
  • zapytania REST API z dopuszczalną częstotliwością do 5 na sekundę
  • możliwość zapytania o ISBN wszystkich wydań

Jest to więc typowa baza do weryfikacji informacji o tytule, a nie baza do celów naukowych.

Nie kryję, że poświęciłem temu tematowi mniej niż godzinę, ale mam trochę doświadczeń w 40 letniej pracy zawodowej. Potraktuj to jako refleksje starego człowieka - z wyrozumiałością.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Bardzo dziękuję za poświęcony czas 🙂  Prawda jest taka, że przyjmuję każdą Waszą refleksję z wdzięcznością. Żyję w przekonaniu, że wiecie więcej i warto z tej wiedzy korzystać. Dopytam o tę bazę ISBNdb.com po naszej stronie. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@k_owczarek1  

W rzeczonej książce jest tylko krótki ISBN i dlatego taki wprowadzałam. To Allegro wymusiło na mnie stworzenie produktu z długim ISBN.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Rozumiem. Jednak z tego co widać na screenie od @annas14-firma oba dotyczą tego produktu, więc nie była to błędna podpowiedź. Tak naprawdę rozbijamy się o kwestię pełnego nasycenia produktów wszystkimi możliwymi danymi. Pracujemy nad tym, aby w Katalogu było jak najwięcej informacji i jak dobrze wiemy zostało jeszcze dużo do zrobienia. 

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 

"Okej, więc ad zmiana kategorii na Pozostałe- na pewno nie jest to celowe działanie, żebyście płacili wyższe prowizje."

Jeżeli nie jest celowe to jaki jest cel takich praktyk lub kto za tym stoi? 20% przeniesionych do "Pozostałe" to przypadek?

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Nie zganiałabym tego na przypadek, ale na pewno z perspektywy Katalogu nie jest to dla nas korzystne działanie. Jeśli masz jakąś listę tych ofert to chętnie sprawdzę co tam właściwie się zadziało.

oznacz moderatorów