anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[7.04] Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

Aktualne informacje na temat Katalogu produktów znajdziecie w tym wątku

Od dziś zwiększymy procent ofert powiązanych z Katalogiem produktów Allegro i rozszerzymy go o nowe kategorie, ponieważ
do końca 2021 roku planujemy skatalogować wszystkie oferty w kategoriach, w których jest to możliwe.

Na wasze pytania odpowiadała Katarzyna Owczarek. Poniżej znajdziecie zapis sesji, która odbyła się 7 kwietnia. 

la_nika_0-1617781155027.png

Kasia w Allegro pracuje od 4 lat. Przez 3 lata wspierała Sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. W codziennej pracy zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

UWAGA!! Za wszystkie pytania dziękujemy, było ich bardzo dużo! Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań i odpowiedzi.   

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
163 ODPOWIEDZI 163

pinsplash
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 tak jak pisała Edka - będzie Ci ciężko ( ale doceniamy starania 😁) , i po pierwszym dniu chyba powinnaś coś przekazać managementowi ( pliz nie używaj wulgaryzmów ) 😉

@RED @logario_ig @mikeza @_Likos_ @konto zamknięte Podsumujmy Pierwszy dzień wypowiedzi:

1. Badania z kupującymi pokazały, że ok 40% z nich nie zawsze znajduje na Allegro to czego szuka, a prawie 25 % porzucało zakupy, bo w ich ocenie liczba ofert w serwisie była za duża.

Owszem, uważam, że każdy dobry sprzedawca sprzeda swój towar na Allegro jeśli klient będzie mógł łatwo znaleźć to czego szuka, a nie przebijać się przez dziesiątki stron z ofertami i porzucać zakupy, bo nie ma zdrowia, czasu i chęci tego robić. Jeśli chodzi o produktyzację to poza wymogiem % skatalogowanych ofert nie planujemy innych obowiązków.

Rozwiązanie Allegro : Nie robimy nic z setkami / tysiącami zgłaszanych aukcji tego samego produktu ( co jest wbrew naszemu regulaminowi) bo z reguły wystawiają je duzi sprzedawcy. Do tego dopuszczamy sprzedających z Chin wystawiających produkty gdzie popadnie w olbrzymich ilościach. Za to wdrażamy Produktyzację !

2. Łączenie produktów o takich samych co do istoty ale z różnym kodem EAN ( przykład herbaty Lipton - 100torebek, 2g, ten sam smak - ale import z różnych krajów). Jak ma to pomóc kupujacym gdy będzie n takich samych produktów z innymi EAN?

Rozwiązanie Allegro : Brak rozwiązania

3.Na tym etapie badamy w co klikają kupujący i co ich interesuje. Wyniki jednak mogą nie być pocieszające, bo polski klient lubi kupić taniej i klikalność w odnośnik do najtańszych jest duża.

Tak było jest i będzie z klientami w każdym kraju - chcą kupić najtaniej. Istotą jest nie zrozumienie przekazu. Zniechęcacie profesjonalnych sprzedajacych do inwestowania w przedstawienie i promowanie produktu bo inny Sprzedajacy może się podpiąć pod ten produkt z niższą ceną.

Rozwiązanie Allegro: Doszły do nas słuchy że wypuściliśmy babola. Analizujemy co by tu zmienić.

4. Produkty niszowe bez kodu EAN : Po pierwsze primo sprawdź, czy w kategorii w której planujesz wystawić swój niszowy produkt EAN rzeczywiście jest oznaczony jako identyfikujący (dużo kategorii bazuje na innych parametrach). Jeśli jest to musisz go podać, aby skatalogować swoją ofertę. W tej sytuacji powinieneś skontaktować się z producentem, aby go uzyskać. Jeśli sam jesteś producentem/ właścicielem marki handlowej możesz zwrócić się do GS1.

Rozwiązanie Allegro : Nie możesz wystawić bez kodu EAN, a nie masz go od producenta - kup w GS1 zapłacisz, wrzucisz w cenę - pamiętaj chodzi o to aby Kupujacy kupował na Allegro jak najdrożej. Aha - jak nie - to spadaj na Lokalnie.

5. Zestawy : Jeśli chodzi o zestawy to rzeczywiście jest to temat, który często się przewija i wiemy, że rozwiązanie dla takich ofert jest Wam potrzebne. Z naszej strony prace nad opcją dodawania zestawów produktowych są już zaawansowanej fazie, dlatego pozwolę sobie zacytować klasyka, że "już bliżej, niż dalej", ale nadal muszę Cię prosić o cierpliwość. 

Co do zestawów to problem jest nam znany i pracujemy nad rozwiązaniem. Obecnie zakończyliśmy prace koncepcyjne i będziemy zajmować się rozwijaniem opcji, która pozwoli wystawić zestaw produktów.

Rozwiązanie Allegro: Oczywiście powinno to być gotowe PRZED wprowadzeniem produktyzacji aby pomóc sprzedającym. Ale czym by się wtedy zajmował dział poprawek? Dlatego teraz nad tym intensywnie pracujemy.

6. Kod EAN Wszystkim nam zależy, aby dane w Katalogu były poprawne i miały wysoką jakość, dlatego wpisywaniu wymyślonych EANów mówimy zdecydowane nie. Co więcej cały czas pracujemy nad walidacją tego pola, tak, aby już na etapie wystawiania oferty ich nie przepuszczać.

Tak był już tutaj podawany przykład gdzie system nie puszczał prawidlowego kodu produktu z pudełka.

Rozwiązanie Allegro : Pracujemy nad tym - dział naprawiania błędów się cieszy.

7. Podpięcie się kogoś pod cudze zdjęcia produktu.

Nie do końca. Jeśli chodzi o możliwość pobrania zdjęć, które sprzedawca numer 1 wrzucił do Katalogu produktów Allegro, sprzedawca numer 2 musiałby wystawiać swoje oferty za pomocą pliku lub po API. Korzyścią dla sprzedawcy numer 1 jest to, że to on decyduje w jaki sposób jest prezentowany jego produkt na całym Allegro i klient nie musi oglądać efektu jego pracy na zdjęciu z koca. 

No to wystawi przez API lub z pliku...

Rozwiązanie Allegro : osoba której profesjonalne zdjęcia wykorzystują inni do promocji swojej sprzedaży może mieć z tego satysfakcję że oni też nie mają zdjęć "z koca". Wniosek : nie rób profesjonalnych zdjęć!!! Stracisz czas, pieniądze i będziesz promował konkurencję.

8. kod EAN do produktów które są porcjowane z większych opakowań (tylko duże opakowania mają EAN) Jeśli skala takich ofert jest duża to możemy się temu przyjrzeć.

Rozwiązanie Allegro : Brak. Najpierw coś wdrożyliśmy a potem się przyglądamy ile osób dostaje po d...

8. Pytanie odnośnie jakości produktyzacji, wprowadzanych produktów i parametrów (na razie jest "wolna amerykanka" )

Na ten moment najwięcej problemów z jakością w Katalogu mamy z powodu tego, że wszyscy mogą dodawać do niego produkty i zgłaszać błędy. Czy zamierzamy to ograniczyć? Póki co nie ma takich planów, przynajmniej dopóki wdrażamy nowe wymogi % sproduktyzowanych ofert. Chciałabym móc Ci napisać, że tak, za dwa tygodnie zaserwujemy nowy Katalog, gdzie wszystkie pozycje są zweryfikowane od góry do dołu i całość jest na medal. Niestety nie zrobię tego, ponieważ aby do tego doszło musielibyśmy obok postawić drugie Allegro i przeprowadzić cały ten proces, który trwa od 2019 roku. Czy jest szansa na poprawę? Wierzę, że wtedy kiedy uda nam się wystarczająco nasycić katalog i oferty produktami. Oprócz tego, że liczymy i polegamy na waszym wsparciu przy zgłaszaniu błędów. Sami cały czas łączymy duplikaty, usuwamy produkty, których nie idzie zweryfikować i staramy się zaprowadzić porządek.

Rozwiązanie Allegro : BRAK ( z czasem będzie lepiej - na razie macie przerąbane jako sprzedawcy)

8a. Niestety niechęć do EANu ze strony sprzedawców jest na tyle duża, że wiele kategorii opiera swoją identyfikację na zdjęciu i parametrach stringowych. Podsumowując temat jest żywy i pracujemy nad tym, żeby zaadresować problemy jakościowe w Katalogu produktów.

Hint : odnośnie niechęci Sprzedawców do EAN - wielokrotnie niemożliwe jest jego zdobycie.

9. Wielowariatowość ( ten sam EAN ale np różne kolory)

Zgodzę się jednak z tym, ze powinniśmy obsługiwać wielowarianty produktowe (grupy produktowe) i nad tym obecnie pracujemy. 

Rozwiązanie Allegro : Pracujemy nad tym co powinno być gotowe przed wprowadzeniem produktyzacji.

10. Połączenie produktów i opinii o produkcie. Ktoś jeden oferuje produkt z tym samy kodeam EAN ale niepełnowartościowy. Kod EAN może być jeden ale produkt sie różnić. mimo to opinie o nim będą "dostawać" wszyscy sprzedawcy produktu z danym kodem. Nawet Ci sprzedający produkt w super stanie.

Owszem opinie produktowe agregujemy w ramach jednego produktu w Katalogu i wyświetlamy we wszystkich ofertach z nim połączonych. Co do zasady stan przedmiotu powinien zostać określony przez parametr ofertowy oraz dokładnie przedstawiony w opisie oferty. Jako, że jest to cecha konkretnego przedmiotu oceny tego typu powinny zostać zgłoszone do weryfikacji.

Rozwiązanie Allegro: Nie mamy pomysłu co z tym zrobić.

11. Sprzedaż książek wydanych przed 1989 ( temat wałkowany od dawna)
Temat braku możliwości połączenia z produktem książek wydanych przed 1989 rokiem jest znany i pracujemy nad rozwiązaniem, aby sprzedawcy nie musieli uciekać się do takiego obejścia tematu.

Rozwiązanie Allegro: Pracujemy nad tym co powinno być gotowe przed wprowadzeniem produktyzacji.

12. Co z czasopismami? One mają ten sam numer dla każdego wydania?

Owszem, rzeczywiście tak jest, że czasopisma mają jeden numer ISSN dla wszystkich wydań. W tej sytuacji podczas wystawiania pierwszej oferty i tworzenia produktu nie podawaj w tytule oferty dokładnego numeru egzemplarza, który wystawiasz. W ten sposób utworzony produkt będzie miał uniwersalną nazwę, która będzie pasowała do wszystkich numerów.

Rozwiązanie Allegro: Podane teraz, a powinno być opisane jako instrukcja przy wystawianiu czasopism.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Teoria spiskowa jest prawdopodobnie taka:

serwis upodabnia się do zachodniego i wschodniego barachła z wyglądem i możliwościami z lat 90tych bo właściciele liczą że przejmie go większa firma

W allegro mają jakiegoś speca pewnie zagramanicznego, który wychował się na super intuicyjnych, nowoczesnych i wyprzedzających swoją epokę interfejsach ebajecznych i amaznońskich

Allegro przy tych gigantach wygląda źle - bo syf, bałagan i ubogi wygląd to nowoczesność !

Ponieważ ten spec nie ogarnia polskiego języka podsuwane mu są rozwiązania typu kopiuj wklej a ponieważ ma władzę to myśli że tłumaczenia z gogle translate to poprawna polszczyzna

więc zamiast odstąpienia od umowy jest anulacja - a zamiast opcji odesłania towaru jest zwrot

a 21 norm informacyjnych wymienionych w ustawie konsumenckiej ukryte w zakładkach

Produktyzacja i grupowanie w katalogi jest dalekosiężną strategią eliminacji małych Sprzedawców - robione jest to powoli by nie wzbudzić aktywności instytucji kontrolnych typu uke uokik i itp

 

Za chwilę w pogrupowanych katalogami zbiorach ofert najpierw będą wyświetlały się oferty OSA a następnie promowane i dodatkowo płatne

a reszta dopiero jak kupujący rozwinie drzewo produktów

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marzy mi się serwis, który będzie się pytał Sprzedawców i Kupujących co jeszcze możemy dla was zrobić?

Gdzie takie proste zmiany, jak na stałe zapamiętywany wybór opcji chce otrzymać fakturę

były by wykonywane na bieżąco

Z programem i harmonogramem zmian rozpisanym na rok z góry

Z równym dostępem do prezentacji ofert bez jakiś oficjalnych sprzedawców co mogą inaczej opisywać i wystawiać oferty

Z pomocą i ochroną konsumentów i sprzedawców

Z własnym niezależnym arbitrażowym sądem konsumenckim

Z wyszukiwarką produktów wg upodobań szukających a nie po paramertach kto zapłacił więcej za ofertę czy trafności

oznacz moderatorów

mojosoft
#11 Animator#

@k_owczarek1 @la_nika 

Odłączyłem ofertę od produktu, niestety po kilku godzinach system automatycznie mi ją znowu połączył do katalogu w jaki sposób mogę wyłączyć automatyczne łączenie ofert ?

 

oznacz moderatorów

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

bo niepotrzebnie odłączałeś ofertę od produktu, ja mam samochodowy zamek centralny połączony z kategorią "telewizja satelitarna"  i wszystko gra, procentowo mam więcej produktów "powiązanych" niż gdybym samodzielnie wystawił  ten zamek w kategorii "zamki centralne" 

Jak widać kto pierwszy ten lepszy, ktoś wystawił ten zamek w kategorii "telewizja satelitarna" i teraz każdy kto chce wystawić zamek z tym kodem EAN  ma do wyboru:  "produkt powiązany od czapy" albo produkt wystawiony w prawidłowej kategorii/podkategorii ale już jako produkt  "nie powiązany" 

oznacz moderatorów