anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zapytaj eksperta - nowy sposób naliczania prowizji

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 czerwca w prowizji od sprzedaży zaczniemy uwzględniać również koszt dostawy. Zmiana nie obejmie jednak wszystkich transakcji. Jeśli sprzedacie przedmiot z dostawą za 0 zł lub z dostawą Allegro Smart!, naliczymy prowizję tak, jak dotychczas - jedynie od ceny przedmiotu. Szczegółowy opis nowego sposobu naliczania prowizji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszej Pomocy.

Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań do eksperta, jaka odbywała się od czwartku do soboty (28-30 maja). Rozmawiała z Wami Beata Szynder ( @beata_szynder ), lider zespołu wsparcia sprzedających. Beata pracuje w Allegro od 3 lat, a na co dzień wraz z zespołem pomaga sprzedawcom w sprawach dotyczących rozliczeń z Serwisem. Dziękujemy Wam za udział! Wszystkie odpowiedzi Beaty znajdziecie tutaj.

beata_szynder.jpg

Ten wątek został zamknięty, jeżeli macie dodatkowe pytania związane z prowizją od kosztów dostawy, zapraszam do zadawania ich w osobnych wątkach (przycisk Rozpocznij temat).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
373 ODPOWIEDZI 373

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dzień dobry @ejczbi,

Chętnie odpowiem na Twoje pytanie 🙂

Sesja, w której bierzemy udział nie dotyczy samego faktu wprowadzenia nowego sposobu naliczania prowizji, tylko aspektów, które dla naszych Sprzedających mogą być niejasne. 

Oprócz funkcji lidera zespołu wsparcia mam merytoryczną wiedzę dotyczącej omawianej zmiany i całego procesu opłat i prowizji w Allegro. Właśnie z tego powodu otrzymałam zaproszenie, aby odpowiadać na Wasze pytania 🙂

Rozumiem, że Tobie takie wsparcie nie jest potrzebne. Jednak wśród osób zadających tu pytania są takie, które potrzebują merytorycznego wyjaśnienia.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

ejczbi
#12 Orędownik#

No dużo merytorycznych pytań zostało zadanych już w lutym, a nigdy nie dostaliśmy na nie odpowiedzi. Można by je streścić w jednym: Jaki jest w tym sens?

oznacz moderatorów

heka-inkubator
#7 Wielbiciel#

Witam.
Co z kosztami wysyłki przesyłek paletowych?
W ofercie Allegro Pocztex Kurier 48 nie ma przesyłek paletowych.
Co z wysyłkami za pobraniem Allegro Pocztex Kurier 48 pobranie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Edyta
HEKA Inkubator

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@heka-inkubator od wszystkiego prowizja 🙂

Zmiana nie obejmie jednak wszystkich transakcji. Jeśli sprzedasz przedmiot z dostawą za 0 zł lub z dostawą Allegro Smart!, to naliczymy prowizję jedynie od ceny przedmiotu - czyli tak, jak dotychczas.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

jamp1991
#7 Wielbiciel#

Sprzedaję ciężki i wielkogabarytowy sprzęt chłodniczy. Nie rzadko ważący ponad 400kg a długość przekracza 3mb wysokość 2m głębokość 1m.
Proszę podpowiedzieć jak mogę skorzystać z usług allegro smart abym był konkurencyjny i nieposzkodowany poprzez dodatkowe naliczanie prowizji od dostawy.
Przygotowanie do wysyłki takiego gabarytu również zajmuje czas.
Należy przygotować skrzynię, paletę + ofoliować urządzenie takie profesjonale przygotowanie towaru do wysyłki zajmuje czasem 2dni.

oznacz moderatorów

3Tel_GSM1
#9 Pomysłodawca#

Sprawa wygląda tak że sprzedaję towar w z zarobkiem 3 zł netto na szt 

teraz jak dojdzie prowizja 12 % to dodatkowa prowizja od najtańszej wysyłki wyniesie  0,40 GR zarobek już spadnie do poziomu 2,40 netto a teraz drugi przykład jak kupujący zamówi kurierem pocztex allegro za 14.99 zł prowizja wyjdzie 1,80 zł czyli nam 1,20 zarobku xDDDD

 

 Przy zarobku teraz 3 zł netto na szt bez prowizji za wysyłkę 

3.30 = 0,40 zł  prowizji  zarobek spadnie do poziomu 2,60 zł na paczce 

14.99 = 1.80 zł prowizji  zarobek spadnie do poziomu 1,20 zł na paczce 

 

Teraz PYTANIE do Pracownika allegro jak podnieść cene za towar by dalej wychodziło 3 zł netto zarobku jak podniesiemy o X groszy to na najtańszej formie wyjdzie 3 zł netto zarobku a przy kurierze dalej 1,60 zł zarobku xDD 

a pakowanie paczki i zarobek 1,20 zł netto  jakoś mija sie z celem sprzedaży gdyż opłaty mamy zusy podatki lokal pracowników 

oznacz moderatorów

2end_2006
#8 Zapaleniec#

No raczej kiepsko poszło, merytorycznie. Poza informacją, że jest nowy sposób na "dojenie" sprzedających nic nadto nie wiem. Umowę o przesłanie i jego koszt mam zawartą z dostarczycielem przesyłek, nie z allegro. Kompletnie nie rozumiem dlaczego ta umowa ma być opodatkowana przez innego operatora. Żeby jasność nastała jest mi potrzebne wsparcie w temacie wyjaśnienia, rozumiem i choć uważam, że prowizja za sprzedaż przedmiotu jest wysoka godzę się, bo po to jest ten serwis, żeby zarabiać na sprzedaży wystawianych przedmiotów. Idąc dalej to kupujący za pośrednictwem sprzedającego niejako podpisuje umowę z dostarczycielem przesyłki. Tak? czy jestem w błędzie? Jeśli tak, to co ma allegro do formy i kosztu dostarczenia. W tym zakresie nie robi nic.

oznacz moderatorów

ik-mercado-uk
#9 Pomysłodawca#

" Oprócz funkcji lidera zespołu wsparcia mam merytoryczną wiedzę dotyczącej omawianej zmiany i całego procesu opłat i prowizji w Allegro". więc dlaczego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytanie w tej kwestii ...czyli PODSTAWA PRAWNA tej zmiany !! czekamy na sensowną odpowiedź bo chyba od tego Pani tutaj jest 

oznacz moderatorów

lopes1990
#12 Orędownik#

Moim zdaniem chodzi tu wyłącznie o zmniejszenie ilości sprzedawców. Postawienie na jakość a nie ilość . Handel przedmiotami o "sensownej" wartości. Drobnica ma przejść na lokalnie. 

Platforma ma przynosić jak największe zyski jak najniższym kosztem. Serwery , pracownicy , obsługa aukcji... wszystko kosztuje. Jeżeli coś jest nierentowne, staramy się zwiększyć tą rentowność podnosząc opłaty , albo zniwelować całkowicie takie aukcje. 

 

W mojej kategorii prowizja 10%. Czysto teoretycznie zakup za 1 zł + kurier pobranie 18 zł . 

Prowizja 0,25 zł + 1,80 od przesyłki. Zysk za sprzedaż przedmiotu 0,30 zł + koszt prowizji za paczkę i dokładamy 1,50 zł do zakupu klienta 😄

Ciekawe co by na to powiedział urząd skarbowy hahahha 

 

Do tego koszt pracownika, opakowanie , etykieta nadawcza...

 

Teraz wychodzi na to , że sprzedający ponoszą karę za promowanie allegro jako portal gdzie można znaleźć i kupić wszystko od A do Z. 

Nie sądzę , że zamówienia za 1-10 zł są dla któregokolwiek ze sprzedających opłacalne. Jednak mają one miejsce. A sytuacja, w której sprzedawca ponosi wyższą opłatę od zysku jest co najmniej absurdalna.

Proszę mi @beata_szynder w racjonalny sposób wytłumaczyć na jakiej podstawie sprzedawca, korzystający z form dostawy oferowanych przez Was ma ponosić dodatkową prowizję ?! Przecież to nasz wspólny klient dokonuję zakupu na Waszej platformie o takiej a nie innej wartości. 

Rozumiem przesyłki z inną formą dostawy bądź cenach wyższych od tych, które Państwo ustaliliście, ale to my sprzedający udostępniając formy wysyłek ze spedytorami, z którymi się dogadaliście nakręcamy Wam pieniążki. Z całym szacunkiem, ale niestety nie wierze, że nic nie zarabiacie na przesyłkach 😉 

 

Tak czy inaczej zapłaci za to klient, o którego rzekomo tak zabiegacie. Sprzedawcy zaczną inwestować we własne profesjonalne sklepy internetowe. A allegro zacznie być postrzegane jako sklep rtv-agd w połączeniu z drogerią i butikiem, bo chyba taką drogę obraliście. 

 

Nie chcecie sprzedawcom pozwolić na ustalenie wartości minimalnej zamówienia, co wg. Was mogłoby odstraszać potencjalnych klientów. Z drugiej jednak strony , karzecie sprzedawców dodatkową prowizję za zakupy o niższej wartości aniżeli 40 zł. To o co tutaj chodzi ?! 

 

Platforma, która jest pośrednikiem ma prawo ustalać wartość minimalną zamówienia, a sprzedawca, który jest stroną umowy z klientem nie ma takiej możliwości... 

 

Zwolnijcie przynajmniej z tej opłaty zamówienia powiedzmy do 10 zł, proszę zrobić w końcu coś dla sprzedających. Bo póki co to jedyną propozycją była oferta kredytowa z M-banku ^^ 

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dzień dobry @lopes1990 !

Poruszasz wiele wątków, więc mam nadzieję, że uda mi się na wszystkie odpowiedzieć.

Według naszych analiz zmiana sposobu naliczania prowizji w większej skali nie zmniejszy sprzedaży tanich przedmiotów, więc nie jest to powód omawianej zmiany.

Zależy nam na tym, aby zwiększyć liczbę ofert, w których dostawa kosztuje 0 złotych, czyli tych, w których koszt dostawy pokrywa Sprzedający lub są objęte programem darmowych dostaw SMART! Klienci często zwracają uwagę na koszt dostawy i wybierają te oferty, w których nie muszą płacić za dostarczenie zakupów. 

Sytuacje, kiedy Kupujący dokonuje zakupu jednego przedmiotu za “złotówkę” i wybiera przesyłkę za 18,00 zł są naprawdę marginalne. 

Bardziej prawdopodobne jest to, że kupujący kupi 10 sztuk przedmiotu kosztującego 1,00 zł i wybierze dostawę np. za 15 zł. W tej sytuacji prowizja od jednej sprzedanej sztuki w Twojej kategorii to 10 % z kwoty 2,50 czyli 0,25 zł. Przykład ten pokazuje, że są przypadki, w których wysokość prowizji nie wzrośnie.

Rozumiem, że dla Ciebie oferta kredytowa była jedyną dobrą propozycją ze strony serwisu Allegro, jednak zapewniam, że prowadzimy szereg innych działań mających na celu wsparcie Sprzedających np. zmiana polityki zwrotów prowizji, uruchomienie Pakietu Wsparcia.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

ZieloneOgrody_
#8 Zapaleniec#

Sytuacje, kiedy Kupujący dokonuje zakupu jednego przedmiotu za “złotówkę czy 3 złote” i wybiera przesyłkę za 18,00 zł nie są marginalne. Do takich zamówień już dokładamy a teraz będziemy  dodatkowo obciążeni za  nie przez allegro...

 

oznacz moderatorów

Paak_Sport
#10 Popularyzator#

Jakim prawem prowizja będzie pobierana od form dostawy, których stawki narzuca Allegro? Pobieranie dodatkowej prowizji argumentujecie tym, że sprzedający zawyżają koszty dostawy. Te czasy na allegro już dawno minęły. Jakim cudem zawyżam koszt dostawy na paczce inpost za 8,99, gdy tyle płacę inpost i wy jako Allegro doskonale o tym wiecie? Tak samo jak będziecie znać stawki na PP czy kuriera DPD, jeśli zechcę skorzystać tych form dostawy od Allegro. Włączanie do tego form dostawy Allegro jest kuriozalne.

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Witaj, @Paak_Sport.

Nie istnieją prawne przeciwwskazania do określenia takiej formy naliczania prowizji.  Liczymy, że wynikiem będzie poprawa jakości dostaw i popularyzacja preferowanych przez konsumentów opcji darmowych wysyłek.  W efekcie konsumenci zapłacą mniej za lepszą jakość.

Taki system naliczania prowizji funkcjonuje już od dawna na innych platformach sprzedażowych.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@beata_szynder To ja podpowiem : "liczymy również że za przedmioty drobne i tanie Kupujący zapłacą sporo więcej"

Nie, tam system funkcjonuje w tam sposób że znam wysokość moich kosztów PRZED wystawieniem. Tutaj : nie

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

Funkcjonuje na innych platformach sprzedażowych... A z jakim skutkiem?

Jakiś czas temu zrobiłam porównanie cen pewnej grupy towarów na "innej platformie sprzedażowej" w USA i tych samych towarów w wyspecjalizowanym sklepie internetowym w tym samym kraju.

Towar na "innej platformie" był droższy średnio o 20 procent niż w sklepie.

I wie Pani co? Nie tylko ilość drobnych zamówień na "innej platformie" była marginalna. Ilość WSZYSTKICH ZAMÓWIEŃ była marginalna. Wielki piiip, który z pompą wkroczył do Polski lata temu i zaliczył spektakularną klapę, ma może trzy procent sprzedaży JEDNEGO Z WIELU e-sklepów z towarem, który sprawdziłam. Padli - przynajmniej w tym segmencie rynku.

Klienci cenią wygodę zakupów w jednym miejscu. Ale jeszcze wyżej cenią niskie ceny. Ceny w mojej kategorii, z prowizją (liczyłam) rzędu 22-23 procent od czerwca, nie będą niskie.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

skoro Pani Beata wspiera sprzedawców, to może wesprze mnie radą. Skąd mam wytrzasnąć pieniądze na pokrycie prowizji od kosztów wysyłek ? Jakieś sugestie ?

Na moim przykładzie miesięczne koszty wysyłek oscylują w kwocie ponad 10 tys zł. Smart to aktualnie ok 10-15% wysyłek, pomimo moich usilnych starań, żeby go zwiększyć. Jak łatwo policzyć, prowizji za czerwiec będę płacił ok 1000zł więcej.

Skąd mam wytrzasnąć te pieniądze ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

@mikeza, zajmuję się wsparciem Sprzedających, jednak nie w kontekście ich możliwości finansowych. W tej kwestii nie mogę udzielić Ci porady. 

Podstawowe stawki prowizji nie ulegają zmianie i pozostają na poziomie od 1.5% do 15% w wybranych kategoriach. 

Według naszych analiz zmiana spowoduje obniżenie kosztów dostawy i poprawę atrakcyjności serwisu dla klientów.

Jako sprzedający możesz maksymalizować szanse na sprzedaż wchodząc w darmową dostawę lub oferując przesyłki Smart! we wszystkich ofertach. Sprzedaż z usługą Allegro Smart! to obecnie bardzo duża część transakcji na Allegro i stale rośnie.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@beata_szynder tradycyjna odpowiedź kopiuj wklej. W sumie nie jestem zaskoczony, bo ten tekst wklejacie od pół roku wszędzie gdzie się da.

Faktycznie - świetna rada godna eksperta, darmowe wysyłki dla produktów sprzedawanych w cenie 20-30zł.

A przesyłki SMART mam we wszystkich aukcjach, tylko co z tego skoro 10-15% kupujących je wybiera.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

LenkajFashion
#7 Wielbiciel#

Założyłam konto na Allegro ponieważ przeczytałam, ze do końca lipca nie płace prowizji. A teraz otrzymuje maile że zmieniacie opłaty prowizyjne gdzie będzie naliczany koszt dostawy. Ja rozumiem, żE to mnie nie dotyczy.

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dzień dobry @LenkajFashion!

Jeśli korzystasz z Pakietu Powitalnego dla Nowych Firm to zgodnie z Regulaminem Promocji nie płacisz prowizji, w tym tej od kosztów dostawy 🙂

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów