anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nieuczciwa wypłata z POK kupującym 5000 zł na allegro lokalnie

MAMY ROZWIĄZANIE!
electrodrop
#9 Pomysłodawca#

Witam, 

 

Mam problem z wypłatą POK dla dwóch klientów. Parę miesięcy temu sprzedałam dwie hulajnogi elektryczne, nowe oryginalnie zapakowane na gwarancji producenta. 

Sprzedaż była prywatna stąd żadnych paragonów i faktur. 

Po sprzedaży nie wchodziłam na profil allegro,poniewaz nie miałam takiej potrzeby. 

Dziś weszłam na profil, zauważyłam blokadę na koncie. 

Kupujący postarali się o rekompensatę z POK chociaż nikt się że mną nie kontaktował (telefonicznie), wiadomości na profilu były, jednak o nich nie wiedziałam.

Teraz allegro żąda ode mnie wpłaty 5000 zł, a kupujacy mają i używany już towar i pieniadze.

Hulajnogi były na gwarancji producenta, wystarczyło skontaktować się ze mną telefonicznie. 

Czy ktoś miał podobna sytuację? Jak mogę sobie z tym poradzić? 

oznacz moderatorów
117 ODPOWIEDZI 117
konto zamknięte
Nie dotyczy

@mikeza chyba już się rozniosło, na gadane z dnia na dzień przybywa podobnych wątków.😏

oznacz moderatorów
asik777_a7
#9 Pomysłodawca#

To było do przewidzenia, jak nie "przekręt nigeryjski " to wnioski do POK od "uczciwych kupujących" masakra  - niech jeszcze allegro wymyśli kilka kolejnych udogodnień dla Kupujących typu- POK , lub otwieranie dyskusji tylko przez Kupujących,  albo komentarze i ocena transakcji tylko do pisania przez Kupujących - (  bo jak mi odpowiedziano zwyczajowo jest przyjęte w handlu ).  

Chociaż jak tak świetnie wymyślili ten - POK to może też powinni pomyśleć nad  równorzędnym - POS ( jestem jak najbardziej ZA 🙂

 

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@electrodrop Konsultowałaś się z jakimś prawnikiem? Przecież to się nadaje na postępowanie z art. 286 kk, zarówno względem allegro, jak i kupujących (no bo skoro dostali kasę z POK-u, to hulajnogi jakby nie są już ich i powinni je zwrócić).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
asik777_a7
#9 Pomysłodawca#

To jest chory układ - ( bardzo Ci współczuję ), niemniej to całe Allegro i ich kreatywność w wymyślaniu udogodnień dla Kupujących np.  ( POK - no to jest mistrzostwo świata , albo otwieranie Dyskusji - tylko dla Kupujących , albo pisanie komentarzy i oceny transakcji - tylko dla kupujących ) - to się w głowie nie mieści - i jeszcze ten numer który Ci wyciął ten cały BOK ,ze nie dość że nie masz sprzedanych chulajnog to jeszcze - POŚREDNIK Allegro - chce od Ciebie WYŁUDZIĆ zwrot 5000 zł , które zwrócili za Ciebie Kupującym ( mimo ze ich o to nie prosiłaś, jak rozumiem ), - przepraszam ja mam pytanie - Na jakiej podstawie POK z Allegro zwrócił , Kupujacym pieniadze za chulajnogii ? Rozumiem ,że wystarczy jako kupujacy wniosek do nich napisać a oni zwracają Kasę kupujacemu i zapominają poprosić o zwrot chulajnog  --- hymmm, o ile mi wiadomo to:

1. Allegro - nie jest stroną transakcji , jest tylko i wyłacznie Portalem / POŚREDNIKIEM , który tj. napisałam nie jest ani strona transakcji a tylko kojarzy lub inaczej umożliwia transakcję pomiędzy stronami.

2. Nie chcę być złośliwa - ale to Sprzedawca , płaci wszelkie opłaty dla Pośrednika czyli za wystawienie tych chulajnog - zapłaciłaś prowizje , za sprzedaż tych 2 chulajnog też im zapłaciłaś prowizję od "udanej " sprzedaży  - sadze ze min 500 zł , allegro przytuliło a ponadto płacimy jako Sprzedawcy jeszcze wszelkie wyróznienia , pakiety reklamowe do swoich aukcji.

3. Kupujacy - nie płaci nic , natomiast - ma mnóstwo udogodnień , ochrony itd.

4. Powiem tak jestem tu od 13 lat i takiego "burdelu" jaki jest od cchyba listopada 2019 r. to ja jeszcze nie widziałam .

5. Kolejne pytanie jakim prawem jako pośrednik Allegro - zwracacie przez POK, pieniądze kupujacym  bez porozumienia ze sprzedajacym - ( i prosze mi nie pisać Adminie ze Sprzedawca , nie logował sie na allegro przez 2 miesiace , i nie odbieerał od Allegro wiadomosci -  NIE MUSIAŁA SIĘ LOGOWAĆ  i nie musi sie nikomu z Tego tłumaczyć !!!

A NA PEWNO WY JAKO POŚREDNIK - ALLEGRO  - NIE MACIE PRAWA , PODEJMOWAĆ  DECYZJI ZA SPRZEDAWCĘ - ABY ZWRACAĆ po pierwsze kasę za TOWAR SPRZEDAWCY  / Kupujacym  - przepraszam upwaznił was do tego Sprzedawca ? A jeśli już bawicie się w Matkę Teresę - i skoro zwróciliście pieniadze to wydaje mi sie ze za nim je zwróciliście, co zrobiliście bezprawnie jako POK Allegro ( - a przypominam NIe jesteście stroną transakcji ), to jesli już się wtraciliście i przejeliście rolę - Sprzedawcy  ( do czego nie mieliście ani zgody sprzedawcy pierwotnego ani nie mieliście Uprawneń bo jesteście Pośrednikiem ), - to mimo to chyba wpierw powinniście WY - Pośrednik Allegro - otrzymać CHULAJNOGI czyli ich zwrot od Kupujacych , a dopiero potem zwracać Kupujacym kasę czyli te 5000 zł , przepraszam wam zapłacili Kupujacy czy Sprzedawcy ?

6. Więc co sie wtracacie ?  i teraz następna sprawa - nie macie ani chulajnog, za które jako pośrednik zwróciliśie pieniadze Kupujacym ( miimo ze nie powinniscie ) - to jeszcze chcecie aby Sprzedawca zwrócił wam - wywalone pieniadze tj. zwrot kupujacemu tych 5000 zł - PYTANIE - a po co zwracaliscie ? prosił was o to sprzedawca ? przeciez to nie wy sprzedawaliscie Kupujacym , to nie był wasz towar ? !

7. a teraz blokujecie konto sprzedawcy , aby zmusić ją do zwrotu sobie 5000 zł - które oddaliscie ZA sprzedawcę / kupujacym  i Mistrzostwo Świata - jakiś mądry pracownik Allegro ZAPOMNIAŁ poprosić o Zwrot chulajnog do BOK ( wydaje mi sie ze skoro chciliśie jako BOK - Allegro - Posrednik i Tylko posrednik w transakcjach miedzy sprzedawca a kupujacym ) , zwracać 5000 zł za nie swoje chulajnogi TO WPIERW powinniscie te chulajnogi odzyskać i dopiero ZAPŁACIĆ za Sprzedawcę !

8. i moja propozycja dla Głupot wypisywanych przez Admina - nie prubujcie zwalać winy na sprzedawcę , oskarzać ją ze sie nie logowała - nie musiała ! A wy, nie mieliście prawa wchodzić w tzw. buty i obowiazki sprzedawcy i podejmować decyzję czy zwracać pieniadze kupujacym - nie odzyskujac towaru dla sprzedawcy a potem jeszcze zadać zwrotu sobie (Pośrednikowi ) zwrotu od Sprzedawcy 5000 zł za chulajnogi i tlumaczenie aby sobie sprzedawca odzyskał chulajnogi sam a wam zwrócił 5000 zł  - ! 

Was chyba porypało ? - ja na miejscu sprzedawcy poprosiłabym o zwot chulajnog od was ( czyli BOK ALLEGRO , potem bym sprawdziła jak wygladają te chulajnogi , jaki jest ich stan a dopiero potem pomyślałabym nad zwrotem Wam tych 5000 zł - które ot tak daliście kupujacym nie odzyskujac reklamowanego przez niego Towaru czyli Chulajnog ).

Nie macie prawa blokować Sprzedawcy konta - to po pierwsze,

Po drugie podjeliście decyzję o zwrocie 5000 zł , kupujacym - nie uzgadniajac tego ze sprzedawcą , mało tego zwróciliście pieniadze kupującym i nie odzyskaliście towaru ( a teraz chcecie zwrot 5000 zł od Sprzedawcy - a przepraszam CO ODDACIE SPRZEDAWCY ? zanim odzyskacie 5000 zł które podarowaliście lekką ręką Kupujacym - nie uzgadajac tego ze Sprzedawcą ! i jeszcze zeby ją zmusić do zwrotu wam 5000 zł , nie oddajac Chulajnog Sprzedawcy to ją jeszcze Blokujecie ?

Na miejscu sprzedawcy - wystapiłabym do sadu z pozwem przeciwko Bok -Allegro, - za blokowanie bezprawne konta , oraz za przekroczenie uprawnień - o ile mi wiadomo nie BOK allegro jest stroną transakcji i nie BOK podejmuje decyzjie w sprawie reklamacji , gwarancji towaru, czy zwrotu częsciowego lub całości za reklamowany towar - JESTEŚCIE TYLKO POSREDNIKIEM !

Wasza jest wina Allegro a chcecie zwalić winę na Sprzedającą tj . napisałam Pozwałabym Was na miejscu tej Sprzedajacej - ( a co do pozwu przez prawników Bok Allegro - nie obawiałabym się na Twoim miejscu - to oni wycieli numer uszcześliwiajac Kupujacych bezprawnie 5000 zł i nie odbierajac twoich chulajnog ! 

A teraz brakuje Allegro w kasie 5000 zł / no cóż Błąd - natomiast brakuje Dobroczyńcą uszcześliwiaczom Kupujacych, brakuje również zepsutego i nieodebranego sprzętu od Kupujacych - KTÓRY powinni ci zwrócić zanim poproszą cię o zwrot brakujacych w kasie Allegro -5000 zł .Gratulacje za kreatywność dla BOK Allegro !

Żaden prawnik Allegro , nie wystapi z pozwem o zwrot przez tą sprzedajacą

5000 zł - złamaliście jako BOK Allegro - kilka paragrafów i jeszcze szantarzujecie sprzedajacą bokadą konta bezprawne . Szkoda mi czasu na wypisywanie tego i tłumaczenie ze to WY BOK Allegro - popełniliście Błąd i brniecie w niego dalej gnębiąc, szantarzując i blokując jeszcze bezprawnie konto sprzedawcy ! jestescie tylko Pośrednkiem między stronami transakcji a nie Stroną .

Powodzenia electrodrop 🙂

oznacz moderatorów
electrodrop
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję. Kontakt w prawnikiem mam w planach. Czytałam o darmowych konsultacjach od Państwa jednak mnie nie obejmują ... a wiszące 5000 zł i jeszcze kasa na prawnika nie wchodzi w grę. 

Czy ktoś może tu z obecnych jest w stanie udzielić informacji prawnych lub ma jakieś namiary na taką instytucję? 

 

 

oznacz moderatorów
electrodrop
#9 Pomysłodawca#

Może ktoś szukając tego posta, znalazł się w podobnej sytuacji? Może warto pomyśleć o zbiorowym "pozwie" . Zawsze w grupie siła ! 😉 

oznacz moderatorów
asik777_a7
#9 Pomysłodawca#

Nie znajdziesz chętnych na pozew zbiorowy , zresztą tego typu sprawy o kwotę 5000 zł i spór z allegro o blokadę konta i szantaż oraz próbę wyłudzenia - to pozew zbiorowy dla prawnika czy kancelarii prawnej jest nieopłacalna , takie sprawy zakłada się indywidualnie z powództwa cywilnego o zadośćuczynienie w Sądzie lub do prokuratury o próbie popełnienia przestępstwa .

Na górze masz artykuł od kogoś , przeczytaj o co chodzi w tym artykule , wzór pozwu weź z internetu  - musisz napisać o co pozywasz kogo i czego się domagasz i dlaczego ( ponżej opisz całą sytuację dodaj załaczniki , czyli wszystko co masz musisz wydrukować ) . Piszesz w 2 egz. a trzeci dla siebie . Albo zawozisz osbiscie i składasz w biurze podawczym , - potwierdzenie na kopi dla siebie albo wysyłasz poczta w liście poleconym za potwierdzeniem odbioru.

A za jakieś 2-3 mieesiace , moze wczesniej , dostaniesz pismo zwrotne z sadu z podaną sygnatura sprawy, oraz ewentualnym uzupełnieniem pozwu i informacja ile masz opłacić w znakach lub na konto sadu ( konto ci podadzą  - kwota do opłaty to max 100 zł ).

Nastepnie odsyłasz uzupełnienie do pozwu jesli beda chcieli jakieś dokumenty dodatkowe, pokwitowanie uiszczonej opłaty , i czekasz ( moze być tak ze sprawa zostanie rozpoznana na posiedzeniu niejawnym ) i za chwile bedziesz miała  wyrok w sprawie.

Wszystko zależy z kąd jesteś , ile spraw ma sąd na wokandzie i jakie - tego typu spraw często sad nie prowadzi tylko opiera sie i wydaje wyrok na załacznikach ( dowody ) ,- wiec czym wiecej bedziesz miała dowodów swoich racji to  tym lepiej dla Ciebie ( to trzeba podrukować ), co pisało do ciebie allegro , czego chca od ciebie , dlaczego , kto był strona sporu ( i zaden sad cie nie zabije ani nie skrzyczy ze nie odbierałaś wiadomosci od pośrednika Allegro - bo nie musiałaś , (mogłaś być chora , na wakacjach , mogłaś mieć sprawy rodzinne i nie interesowało cie allegro - jesli allegro miało do ciebie sprawe bo chciało pośredniczyć i zapłacić - kupujacemu lub wyjasnić spraweę "reklamacji " to oni maja cię znaleźć ostatecznie biora za to pieniadze - a jest to prowizja od sprzedaży tych hulajnog), 

Ale na pewno nie maja prawa blokować ci konta . Weszli w twoje tzw. obowiazki sprzedawcy , nie mieli prawa zwracać za ciebie pieniędzy kupujacym  - jedyną osobą która podejmuje decyzje względem towaru i reklamacji jest sprzedawca a allegro jak już wspomniałam to pośrednik i tylko pośrednik wiec co najwyżej może pilotować sprawę miedzy tobą i kupującym – ale nie ma prawa podejmować decyzji , wydawać wyroków bo to jest w gestii sadu .  

Powodzonka

oznacz moderatorów
electrodrop
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienia. Rzeczywiście jeżeli to granica 100 zł , to warto się za to zabrać. 

No nic, biorę się do roboty i zbieram odpowiednie dokumenty. Pozdrawiam! 

oznacz moderatorów
msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@electrodrop oczywiście, że zachęcamy kupujących do kontaktu telefonicznego ze sprzedawcami. Każdy, kto miał choćby niewielki problem podczas zakupu, doskonale to wie. Nie zmienia to faktu, że w jednej z Twoich dyskusji jest również wzmianka o utrudnionym kontakcie telefonicznym.

Oczywiście w sytuacji otrzymania odszkodowania kupujący powinni odesłać hulajnogi. Skontaktuj się z nimi - możesz również telefonicznie.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@msniezek Powinni odesłać, czy muszą odesłać?

Ula

Ula
oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@WREDZIA-W1 Oczywiste że muszą, nowe.😁Takie były.

oznacz moderatorów
msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@WREDZIA-W1 stawiam, że muszą, ale po pierwsze nie jestem prawnikiem, a po drugie - to sprawa między sprzedającym a kupującymi, nie dotyczy Allegro. Na przykład w sąsiednim wątku o POK (szafka) sprzedający nie chciał przedmiotu z powrotem. Tutaj wiem tylko, za ile hulajnogi były sprzedane, nie wiem za ile były kupione (sądząc na podstawie opinii kupujących, ta różnica była większa niż zazwyczaj).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Nie, po wypłacie rekompensaty nie jest to już sprawa między sprzedającym a kupującym, ponieważ kupujący przenosi na Allegro wszelkie wierzytelności. Allegro zwraca pieniądze kupującemu, nie sprzedawca, dlatego Allegro powinno w takim przypadku wymagać odesłania rzeczy przed wypłatą rekompensaty.

oznacz moderatorów
msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@xyz96 podasz podstawę prawną lub regulaminową tego, co napisałeś? Skonsultuję.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Może skonsultuj to z działem prawnym bez mojego wskazania na konkretne przepisy i potem napisz tu, że w oparciu o regulamin Allegro może zwrócić wpłatę kupującemu, który zgłasza wady towaru, bez odesłania tego towaru, a potem wymagać od sprzedawcy zwrotu tej kwoty, pozostawiając kupującego z towarem i pieniędzmi, a sprzedającego bez towaru i bez pieniędzy. Gdyby pieniądze w wyniku reklamacji miał oddać sprzedawca, zrobiłby to po odesłaniu wadliwego sprzętu. Dochodzi tu do kolizji przepisów dotyczących reklamacji z regulaminem Allegro w części dotyczącej POK. Moim zdaniem sąd rozstrzygnąłby to na korzyść sprzedawcy, czyli sprzedawca ma zobowiązanie finansowe wobec Allegro, jednak Allegro jest zobowiązane doprowadzić do zwrotu towaru sprzedawcy, zamiast kazać mu dzwonić i się upominać o ten zwrot.

oznacz moderatorów
WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@xyz96 Ja się obawiam, że sąd rozstrzygnąłby to inaczej. Sprzedawca nie miałby żadnych zobowiązań wobec Allegro. Miałby je kupujący i musiałby oddać rekompensatę oraz przeprowadzić normalną procedurę reklamacyjną.

Ula

Ula
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@WREDZIA-W1 Być może, nie mogę zaprzeczyć, nie wnikam w to aż tak głęboko, nie mam dostatecznej wiedzy i odpowiedniego zaplecza. W regulaminie POK napisano o przeniesieniu wierzytelności, chyba nie można tego pomijać. Zasada "my oddajemy pieniądze kupującemu, ty masz je oddać nam, a o zwrot towaru sam się staraj, nas to nie obchodzi" jest na pierwszy rzut oka wątpliwa pod względem prawnym.

oznacz moderatorów
msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@xyz96 myślałem, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne 🙂 To oczywiste, że nasze postępowanie jest zgodne z prawem, bo prawnicy zawsze mają udział w tworzeniu naszych procedur. A przede wszystkim - na razie nie ma mowy o żadnym sądzie.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@msniezek Moim zdaniem to nie jest takie oczywiste. To są Wasi prawnicy, a sąd się nie wypowiedział.

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

śmieszne jest twierdzenie "to oczywiste, że nasze postępowanie jest zgodne z prawem, bo prawnicy zawsze mają udział w tworzeniu naszych procedur" to tak jakby powiedzieć, że jestem już zdrowy, bo przecież właśnie byłem u lekarza.

Co by było jakby tak każdy prawnik był nieomylny, a każdy lekarz leczył ludzi, można pomarzyć 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów