anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro łamie polskie prawo ?

MAMY ROZWIĄZANIE!
RED
#21 Demiurg#

Mam problem z zakładką Dostawa i płatność oraz czasem dostawy tam podawanym

Zgodnie z informacjami allegro podawany tam jest przewidywany czas dostawy

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/metody-dostawy/przewidywany-czas-dostawy-w-ofertach-z8alPejW...

czyli wg słownika języka polskiego:  przewidywanie «to, co ktoś przewiduje, przypuszcza, czego się spodziewa, domyśla»

Prawo polskie np: ustawa konsumencka widzi to tak:

Art. 12 ustawy o prawach konsumenta: przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:
sposobie i terminie spełnienia świadczenia przez przedsiębiorcę

czyli nakłada na sprzedawcę obowiązek (i jest to sprawdzane podczas kontroli np: Inspekcji Handlowej) podania rzeczywstego czasu dostawy - może to być przedział czasowy

Kodeks Cywilny Art. 543[1].Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.

Wydanie rzeczy kupującemu - czas graniczny
§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej.

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/prawa-ogolne/wydanie-towaru/

Przypuszczenie z zakładki dostawa i płatność, że wysyła się towar w 24h 4dni 26dni jest tylko hipotetycznym podaniem czasu dostawy

nie obligatoryjnym ,rzeczywistym czy też granicznym.

jest jeszcze lepiej kupujący widzi czas dostawy 24h a ja w tej samej ofercie widzę Czas wysyłki zwykle do 2 dni roboczych- ale to chyba temat na osobny wątek

https://allegro.pl/pomoc/aktualnosci/przewidywany-czas-dostawy-na-podstawie-naszych-obliczen-jest-ju...

Podsumowując wpis.

Jako sprzedawca do tej pory podawałem w/w informacje na stronie o sprzedającym - było to akceptowane przez serwis allegro ale ostatnio to się zmieniło - pojawiły się zarzuty adminów

by wszystkie tego typu informacje znalazły się w zakładce dostawa i płatność

lub by ich wcale tam nie umieszczać cyt "W zakładce "Dodatkowe informacje o dostawie" dodać można jak sama nazwa wskazuje, tylko dodatkowe informacje dotyczące dostawy. Limit znaków tam to 650, stąd tekst jest zawijany, ponieważ z założenia ma to być krótka notatka."

Mam pytanie (ale tylko do długoletnich sprzedawców na allegro, którzy jak my przeszli kontrole wszystkim możliwych instytucji) - jak poradzić sobie z tym problemem, precyzyjne podanie czasu dostawy to jeden z filarowych obowiązków informacyjnych ustawy konsumenckiej - nie jest nim na pewno przewidywany czas dostawy?

 

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14
msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

Ponieważ wątek pojawił się z opóźnieniem (wynika to zapewne z zawartych w nim cytatów i linków, które system błędnie rozpoznał jako spam), podbijam go, namawiając równocześnie autora do konsultacji sprawy z prawnikiem, to najlepsze i najpewniejsze źródło tego rodzaju wiedzy.

Ale być może sprzedawcy mają coś do dodania.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Dlaczego powołujesz się na podlinkowany artykuł, który nie jest częścią umowy z kupującym?

W umowie, w zakładce dostawa i płatność jest od pewnego czasu w sposób jasny podawany czas realizacji, bez określenia „przewidywany”. Dawniej był to „przybliżony” czas realizacji i to mogło budzić wątpliwości.

Gdy sprzedawca nie wyda rzeczy w terminie realizacji określonym w umowie można, zgodnie art. 5431 Kc, wyznaczyć mu dodatkowy termin, a po jego niedotrzymaniu odstąpić od umowy.

oznacz moderatorów
Jano_35
#9 Pomysłodawca#

@xyz96niby jasny, ale niezgodny z regulaminami przewoźników np. dla wysyłki "Allegro Przesyłka polecona". W tym przypadku Poczta Polska podaje - Rozdział II pkt.2 "Przewidywany czas realizacji usługi...",  "...cztery dni robocze licząc od dnia następnego po dniu nadania przesyłki (z wyłączeniem sobót) – w obszarze zamiejscowym". Allegro podaje "Czas przewozu 2 - 3 dni". Nie raz miałem zapytania co się dzieje z przesyłką.

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

Kupującego i Sprzedawcę obowiązuje regulamin allegro - on prowadza także własną terminologię i definicję pojęć

w zakładce dostawa i płatność jest podany przewidywany czas dostawy

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/metody-dostawy/przewidywany-czas-dostawy-w-ofertach-z8alPejW...

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/przewidywany-czas-dostawy-twojej-przesylki-AVlrm8wY3Sg

a nie ten wymagany ustawami

allegro nie pozwala mi wpisać w ofercie i w regulaminie aukcji nawet tego paragrafu z kodeksu cywilnego czy też zacytować brzmienia odpowiedniego paragrafu ustawy konsumenckiej

 

 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

SUPER TO allegro gadane - utworzyłem wątek i zadałem pytanie - tutaj spierałem sie z innym użytkownikiem

a ktoś uznał że moja odpowiedź to odpowiedź na moje pytanie

 

absurd

 

Odpowiem więc co ja robię z tym tematem

składanie reklamacji na allegro nie przyniosło efektu - otrzymałem kilkanaście wzajemnie wykluczających się odpowiedzi głównie nie na temat

właśnie piszę donosiki do UOKIK UKE i Inspekcji Handlowej na allegro w sprawie

łamania prawa przy prezentowaniu czasu wysyłki i dostawy

polecam Państwu zrobić to samo

oznacz moderatorów
miliausia21
#8 Zapaleniec#

Witam też chcę złożyć skargę właśnie szykuję pismo z Prawnikiem na szereg niezgodności z prawem a regulaminem Allegro. Czy dostał Pan odpowiedź z któregokolwiek urzędu po złożeniu skargi ?

oznacz moderatorów
parts4toyota
#7 Wielbiciel#

Po raz pierwszy piszę na allegro gadane , widzę tu wielki haos i lobbing samego allegro.  Dlatego piszę tu po raz pierwszy i ostatni  , trzymając się wątku czasu dostawy.  Czas dostawy który widzi kupujący określą allegro i nieważne jakimi posługuje się narzędziami do wyliczenia tej wartości,  jeżeli terminu dostawy nie może zagwarantować samo allegro który ten termin określiło tojest to celowe wprowadzanie w błąd kupującego czyli nic innego jak oszustwo podlegające karze z przepisów o uczciwej konkurencji.  Dlaczego żadna instytucja państwowa nie podejmuje sprawy  ? Łapówki  , lobbing,  udziały w spółce ? Allegro jest organizacją przestępczą? Popełnia tysiące przestępstw dziennie  ? Żadne allegro gadane tego nie zmieni. 

oznacz moderatorów
-orbitkownia-
#12 Orędownik#

@RED  allegro wprowadza zmianę i za nas powoli zaczyna deklarować czas wysyłki, na wszystkich moich aukcjach jest 24 godziny , a ja mam 3 dni robocze ( allegro odpowiedziało że na chwilę obecna widzę to tylko ja "na chwilę obecną" a czas 24 godziny został ustawiony bo zgodnie z numerami przesyłek w takim czasie wysyłam) wysyłam 1 do 3 dni roboczych, to zależy od ilości zamówień

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

potwierdzam, dla mnie to jest kryminał - UOKIK, UKE i Inspekcja handlowa powinna się tym natychmiast zająć

na tej samej stronie oferty u mnie Kupujący widzi przewidywany czas wysyłki 24h

a ja widzę wchodząc po zalogowaniu na ten sam link aukcji czas wysyłki zwykle do 2 dni

czyli ani Kupujący ani Sprzedawca nie widzi tego samego

pomijam już fakt, o którym pisze w innym poście, że ta zakładka nie wypełnia obowiązku informacyjnego wynikającego z ustawy konsumenckiej, a czas dostawy towaru podany przez allegro jest sprzeczny z czasami dostaw podanymi w regulaminami przewoźników

 

oznacz moderatorów
Client:76124355
#7 Wielbiciel#
 
oznacz moderatorów
cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@RED obecnie 50 % sprzedających i kupujących widzi nowe informacje dotyczące czasu dostawy. 

Jak obliczamy czas wysyłki 

Wartość, którą wyświetlamy, oznacza, że dla danej deklaracji czasu wysyłki sprzedający 75% paczek wysyła o podanym czasie lub szybciej. 

Przykład: 

Sprzedający zadeklarował czas wysyłki 3 dni w swoich ofertach i wysłał 100 zamówień. 

  • 10 zamówień wysłał w 24h,
  • 70 zamówień wysłał w 2 dni,
  • 20 zamówień wysłał w 3 dni.

75% zamówień wysyła więc do 2 dni, dlatego podamy czas wysyłki: zwykle do 2 dni roboczych

Dotyczy to wartości historycznej z ostatnich 30 dni.

Z jakim regulaminem jest to niezgodne? Dlaczego Twoim zdaniem nie możemy tego liczyć w ten sposób? 

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów
Mis_Izydor
#9 Pomysłodawca#

Jako Sprzedającym dajecie nam możliwość określenia czasu wysyłki.  Jeśli definiuję czas nadania paczki na 72 godziny (dajecie mi taką możliwość), to każdy z moich potencjalnych Klientów ma otrzymać bardzo jasny komunikat, że jego paczka wyjdzie najpóźniej za 3 dni robocze.

Może zdarzyć się tak, że będę szybsza i wyrobię się w 48h. Wtedy każdy klient będzie szczęśliwy. Ale gdy wyznaczam termin na 3 dni, a wy zaczynacie sobie wyliczać statystyki i tworzyć komunikaty "zwykle do 2 dni roboczych" (bo akurat w tym momencie miałam możliwość być szybsza), to w przypadku Twojego przykładu (20% zamówień wysłanych w ciągu deklarowanych 72h) 20% moich Klientów ma prawo poczuć się poszkodowana. Bo Allegro wyświetla komunikat, że "zazwyczaj do 2 dni roboczych". A to ostatecznie znajduje przełożenie na oceny stawiane Sprzedającym.

I właśnie dlatego nie możecie liczyć tego w taki sposób.  

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

proszę się zapoznać z treścią wątku jaki założyłem

możecie sobie liczyć czas dostawy jak chcecie ale to sprzedawca ma obowiązek podać czas dostawy towaru nie allegro i to podany przez niego czas dostawy jest obowiązujący, Kupujący musi go znać i akceptować

przepis ustawy jest jasny

Art. 12 ustawy o prawach konsumenta: przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:sposobie i terminie spełnienia świadczenia przez przedsiębiorcę

a nie allegro

które podaje tylko wyliczony przez siebie przewidywany czas dostawy a w regulaminie usług piszę, że

Artykuł 7. ZAWARCIE UMOWY W RAMACH OFERTY

7.1.

Allegro nie jest stroną umów sprzedaży Towarów zawieranych pomiędzy Użytkownikami i nie gwarantuje, że Sprzedający oraz Kupujący są uprawnieni do zawarcia i wykonania umowy.

a tak mi odpowiedział konsultant allegro na pytanie, dlaczego w zakładce dostawa i płatność jest 650 znaków bez podziału na linie by coś dopisać

cyt:

Rozumiem Państwa stanowisko, jednak w naszej ocenie we wskazanej zakładce dana ilość miejsca jest wystarczająca do umieszczenia wszelkich niezbędnych informacji dotyczących wysyłki.


[edit]

a tak inny

Dzień dobry,

w zakładce "O Sprzedającym" można dodać informacje o sobie lub swojej firmie, aby ułatwić kupującym podjęcie decyzji o zakupie, również dane kontaktowe.

W zakładce "Dodatkowe informacje o dostawie" dodać można jak sama nazwa wskazuje, tylko dodatkowe informacje dotyczące dostawy. Limit znaków tam to 650, stąd tekst jest zawijany, ponieważ z założenia ma to być krótka notatka.

Czasu realizacji zamówienia nie ma potrzeby dodawać, jest on wyświetlany na podstawie ustawień oferty (czas wysyłki, czas przewozu, faktyczny czas realizacji zamówień). 

Jeżeli to nie wyjaśnia wątpliwości, proszę o zadanie konkretnych pytań, na które będę mógł udzielić precyzyjnej odpowiedzi. 

[edit]

Allegro.pl sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Grunwaldzkiej 182, 60-166 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000635012, kapitał zakładowy: 33 016 950 złotych, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 525-26-74-798, REGON 365331553

 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

jak pisałem w

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zaawansowani-sprzedawcy/allegro-%C5%82amie-polskie-prawo/m-p/2782

czas dostawy nie jest prezentowany wg mnie zgodnie z polskim prawem

allegro robiło w tym czasie testy i efektem finalnym jest, że od kilku dni możemy w zakładce dostawa i płatność znaleźć taką informację:

 cyt" Czas wysyłki: zwykle do 2 dni roboczych.

Wyliczamy na podstawie wcześniejszych wysyłek tego sprzedawcy. Podczas tworzenia tej oferty, sprzedawca zadeklarował, że wyśle towar w ciągu 24 godzin."

fajna opcja (widzimy jak sprzedawca  średnio wysyła towar) ale zupełnie źle prezentowana

przecież info że sprzedawca zadeklarował, że wyśle towar w ciągu 24 godzin

dotyczy przewidywanego czasu dostawy wg regulaminu allegro

jakby się zastanowić

 mamy obecnie w tej zakładce podane dwa przewidywalne czasy dostawy - przez sprzedającego i przez Allegro na podstawie statystyk

a gdzie jest podany rzeczywisty i graniczny czas dostawy?

dlaczego te kwestie nie zostały jednoznacznie uporządkowane?

dlaczego ciągle w systemie allegro istnieją strony

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/przewidywany-czas-dostawy-twojej-przesylki-AVlrm8wY3Sg

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/metody-dostawy/przewidywany-czas-dostawy-w-ofertach-z8alPejW...

które nie są wzajemnie jednoznaczne?

dlaczego zabraniane jest uporządkowanie tych kwestii w regulaminie aukcji czy też w dodatkowych informacjach w zakładce dostawa i płatność - co dosadnie wyrazili mi admini z allegro blokując konto?

oznacz moderatorów