anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro/PayU - Skan Dowodu Osobistego od sprzedającego od ok. 20 lat?! Co to za cyrk?!

neo86
#8 Zapaleniec#

Allegro we współpracy z PayU odwala cyrk. PayU aby wypłacić mi środki za dany sprzedany przedmiot żąda skanu dowodu osobistego. Wysłali do mnie maila gdzie w treści jest zaznaczone:

  • Wystarczy nam zdjęcie tylko tylnej strony dowodu osobistego lub tylko strony ze zdjęciem w paszporcie.
  • Widoczne i czytelne muszą być jedynie:
  • imię i nazwisko
  • PESEL (lub data urodzenia)
  • seria i numer dokumentu
  • data wydania i data ważności dokumentu.

Niby napisali:

Na zdjęciu swojego dokumentu możesz samodzielnie umieścić znak wodny lub inny element (na przykład przekreślenie lub napis), który zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa. Takie dodatkowe zabezpieczenie nie może jednak utrudniać odczytania wymaganych danych, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Nie może być przy tym nic zasłonięte.

Co mi da znak wodny?! Są programy do usuwania znaków wodnych bazujące na AI NVidia (sztucznej inteligencji)! Wystarczy, że takim programem przefiltruje jakiś oszust z allegro i ma czysty skan dowodu wymagany do pożyczki online! 

Dzwoniłem do nich w tej sprawie to uparcie twierdzą, że potrzebują skanu dowodu gdzie będzie wyraźnie widać imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego (dane wystarczające do pożyczki nawet na telefon bez skanu). No chyba ich popieściło. Na skan dowodu toż można brać pożyczki i to już grube! Oni żądają zaufania to powinno być po obu stronach zaufanie a za wysyłanie skanu dowodu to ja im nie ufam.  Na allegro jestem już prawie 20 lat! Kiedyś była tam opcja przelewu bezpośredniego teraz bez tego pośrednika PayU nie ma mowy. A skanu dowodu nie zamierzam im wysyłać (bo miewają wycieki danych).

Rok temu wysyłałem im owszem skan dowodu ale dokładnie wymazałem połowę numeru PESEL oraz połowę Numeru i Serii dowodu osobistego. I sprawa ma cały czas status od roku czasu "w trakcie weryfikacji". Czyli nie przyjmują takiej formy skanu dowodu. Musi być cały i nic nie zamazany i tyle!

Sorry ale tracę zaufanie do Allegro, PayU i temu podobnych.

Kiedyś na allegro kupiłem za jakieś 100 zł pewien obiektyw. Sprzedający go nie wysłał i się rozpłynął. Allegro żądało świstka od policji do wprowadzenia sprawy ochrony kupujących. A na policji stratę 100 zł wyśmiali mnie, że mają poważniejsze sprawy a bez tego świstka allegro sprawę olało.

W kwestii pożyczek na telefon to znam się na tym. Pracowałem w firmie gdzie takie wałki się odbywały i jest to jak najbardziej możliwe do 1000 zł na same dane "na gębę" czyli jak ktoś tylko telefonicznie poda imię, nazwisko, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego. Natomiast na czytelny całościowy skan dowodu osobistego w tej firmie można było brać do 3 000 zł. Jak to poznałem "od środka" co oni odwalają to uciekłem z tej firmy i sam się zwolniłem bo ja nie chciałem mieć problemów. Gdyż jest to niezgodne z prawem!

Dlatego też nie zamierzam ani do allegro ani do PayU wysyłać pełnego skanu dowodu bez zasłaniania danych istotnych przy pożyczkach online. 

Jeśli chodzi o sprzedaż na allegro to chyba się pożegnam z nimi. Ale ta ostatnią rzecz co sprzedałem u nich to bym chciał pieniądze za to a nie, że mi je blokują!

Ktoś? Coś? W tej sprawie Proszę niech się wypowie...

oznacz moderatorów
102 ODPOWIEDZI 102

Alma_Trend
#7 Wielbiciel#

"

  • Wystarczy nam zdjęcie tylko tylnej strony dowodu osobistego lub tylko strony ze zdjęciem w paszporcie.
  • Widoczne i czytelne muszą być jedynie:
  • imię i nazwisko
  • PESEL (lub data urodzenia)
  • seria i numer dokumentu
  • data wydania i data ważności dokumentu."

czyli wszystkie dane wrażliwe. Ja tylko nie rozumiem w jakim celu? Za dużo ważniejszą instytucję od allegro (i bardziej godną zaufania) uważam duży bank z funduszem gwarancyjnym BFG czyli np bank ING, PKO, Citi i tak dalej. 

Jeśli mam założone konto w takim banku (i chcę aby tam płyneła kasa z allegro) to znaczy że mają wszystkie moje istotne dane. Jeśli się okaże że piorę pieniądze czy wspieram terroryzm (bo rzekomo przez taką ustawę żądają skanu dowodu) to organy ścigania mogą to wszystko wziąć z tego banku. Przecież to tam jest. Po co ma to być jeszcze udostępniane allegro, payu czy przelewy24 (ja z nimi mam problem).

A najbardziej skandaliczne dla mnie jest to, że allegro najpierw pozwala wpłacić tam kupującemu MOJE PIENIĄDZE ZA MÓJ TOWAR, a później dopiero sobie życzy żebym jeszcze do firmy tej czy tamtej wysłał skan dowodu z "jedynie" peselem, numerem i serią dokumentu, datą ważności.

Trzebaby zgłosić to do sprawdzenia wyżej, tylko nie wiem komu.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@neo86 W drugim zdaniu swojej wypowiedzi sam stwierdziłeś, że to PayU, a nie Allegro wymaga od Ciebie takich dokumentów, ale z naszej strony chciałabym zaznaczyć, że kwestie i zasady weryfikacji dokładnie opisuje załącznik nr 7A do regulaminu Allegro. Polecam szczególnie art. 2 i przypominam, że sam ten regulamin zaakceptowałeś. 

Jeśli chodzi o natomiast o sposoby weryfikacji przez PayU to ich zasady najlepiej wyjaśnić z nimi, ale według mojej wiedzy, podstawy prawne, które dają operatorom finansowym prawo do wymagania takich danych są przynajmniej dwie. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

neo86
#8 Zapaleniec#

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@neo86 Dziękuję za link, przeczytałam wszystkie komentarze, również ten zaczynający się od słów: "Artykuł rodem z tabloidu, pełen nieścisłości". Nie będę tutaj odpowiadać za działania w tym temacie innych firm czy anonimowe komentarze internatutów, bo nie taka jest moja rola. Poprosiłeś o wypowiedź dotyczącą tego procesu ze strony Allegro, więc się zastanowiłam i Ci jej udzieliłam. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

Blaksad
#12 Orędownik#

Czy zgodnie z zmianą regulaminu od 15 września zwykli użytkownicy (okazjonalna sprzedaż) nie będą nękani obowiązkiem weryfikacji ponownej payu poprzez wysyłkę skanu dowodu ? 

2.5. Świadczenie Usługi PayU dla Sprzedającego poprzedzone jest w każdym przypadku
przeprowadzeniem przez Operatora płatności weryfikacji Sprzedającego. Weryfikacja Sprzedającego
obejmować może:
a. weryfikację uproszczoną, która stosowana jest w odniesieniu do Sprzedających, którzy zamierzają
dokonywać na Allegro wyłącznie okazjonalnej sprzedaży („Weryfikacja Uproszczona”). Weryfikacja
Uproszczona obejmuje przeprowadzenie przez Operatora płatności weryfikacji w oparciu o pozyskane
przez Operatora płatności od Spółki podstawowe dane Sprzedającego oraz przelew weryfikacyjny, o
którym mowa w art. 2.4. Regulaminu.
b. weryfikację pełną („Weryfikacja Pełna”), która stosowana jest w odniesieniu do Sprzedającego innego
niż określony w pkt a. powyżej, a także Sprzedającego, który, z uwagi na charakter działalności
Sprzedającego oraz wyniki przeprowadzonej przez Operatora oceny ryzyka, musi zostać poddany
Weryfikacji Pełnej zgodnie z wymogami obowiązującymi Operatora płatności na podstawie przepisów z
zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Weryfikacja Pełna
przeprowadzana jest przez Operatora płatności w oparciu o:
i. informacje wskazane w pkt. a. powyżej,
ii. informacje i dokumenty pozyskane od Sprzedającego, niezbędne do weryfikacji Sprzedającego
zgodnie z obowiązującymi Operatora płatności procedurami z zakresu prania pieniędzy i finansowania
terroryzmu

oznacz moderatorów

napoleon1970
#9 Pomysłodawca#

bo widzisz tak naprawde to  allegro stworzylo tych zawodnikow ...biurokracja,regulaminy ....chodzi o to zeby policja i sady mialy prace....zeby ktos zarobil.......juz dawno mozna  bylo tak zrobic aby to smigalo.....np...sprzedajacy wysyla i otrzymuje srodki po zatwierdzeniu od kupujacego.......ale nie ....bawia sie tez w jakies wyludzanie danych osobowych ..z bankow jak pisza takie dane wyplwaja a co dopiero allegro.....jeszcze raz ...i niech mi ktos powie ze nie mam racji...............kupujacy x przelewa srodki....srodki leza i czekaja na potwierdzenie kupujacego ze jest ok .sprzedajacy x moze je otrzymac po potwierdzeniu od kupujacego....jesli przedmiot nie zgodny z opisem ,uszkodzony srodki wracja do kupujacego po terminie np  2 tygodni.... zapewne mozna bylo by to ulepszyc......ale nie tworzy sie machine przestepczosci i biurokracj

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@neo86 zawsze możesz napisać https://uodo.gov.pl/pl/p/skargi

To jest najwygodniejsza forma ale są opinie UODO że ustawa nie nakazuje tylko dopuszcza skanowanie więc można w inny sposób potwierdzić dane, druga sprawa ustawa mówi że jeśli jest podejrzenie czyli mam rozumieć że wszyscy jesteśmy podejrzani o pranie pieniędzy 😄

https://fintek.pl/uodo-ponownie-bierze-sie-za-skany-dowodow-beda-kontrole-w-bankach/

"W odpowiedzi GIIF zgodził się ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, iż weryfikacja tożsamości klienta nie musi w każdym przypadku polegać na pozyskiwaniu kopii dokumentów. Mimo zajętego przez GIIF stanowiska problem jest powszechny i nadal aktualny. Dlatego Prezes UODO zdecydował się objąć planem kontroli sektorowych banki pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości"

https://uodo.gov.pl/pl/138/1182

Prezes UODO zaznacza jednak, że możliwość kopiowania dokumentów tożsamości w przypadkach określonych w tej ustawie nie jest równoznaczna z takim obowiązkiem po stronie banków. Ponadto za każdym razem, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, zgodnie z zasadami celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit b) i c) RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

To jest właśnie typowe działanie allegro i firm z nim powiązanych

typowe rżnięcie głupa - (msniezek dał mi tu bana jak o tym pisałem) czyli oficjalnie czegoś nie chcemy a jednak chcemy

w żadnym z wymienionych regulaminów i przepisów nie ma procedury opisywanej przez

@Alma_Trend 

czyli obowiązkowego dawania skanów dowodu a mimo to jest to wymuszane na ich klientach

@kostas11 prawidłowo pisze

Prezes UODO zaznacza jednak, że możliwość kopiowania dokumentów tożsamości w przypadkach określonych w tej ustawie nie jest równoznaczna z takim obowiązkiem po stronie banków. Ponadto za każdym razem, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, zgodnie z zasadami celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit b) i c) RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

do tego przypominam, że PAYU nie jest bankiem !

 

Ja tam widzę to w regulaminie:

Operator płatności może również przeprowadzić Identyfikację Użytkownika na podstawie innej procedury przewidzianej w przepisach prawa.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Najbardziej podobają mi się te zapisy regulaminu

2.1. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że w ramach Usługi PayU prowadzona jest kwalifikacja wiarygodności finansowej zgodnie z art. 10 Ustawy i w związku z tym można zróżnicować zasady obsługi płatności lub uzależniać niektóre warunki świadczenia usług w zależności od zakwalifikowania Użytkownika do danej grupy ryzyka. Operator płatności dokonuje powyższej analizy ryzyka obsługi płatności w oparciu o dane dostępne przy wykonywaniu Usługi PayU. W uzasadnionych przypadkach Operator płatności zastrzega sobie prawo odmowy obsługi danej płatności, w przypadku powzięcia wątpliwości co do legalności transakcji, z tytułu której następuje płatność lub legalność samej płatności. Operator płatności nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione przez Użytkownika z powodu odmowy, o której mowa w zdaniu poprzednim.

 

@neo86 jak sie uprzesz to nie będziesz musiał dawać skanu dowodu osobistego - ja mam te płatności i przelewy24 a nikt mojego skanu dokumentów nie widział bo są inne procedury na weryfikację

oznacz moderatorów

neo86
#8 Zapaleniec#

@RED 

Możesz mi powiedzieć jakie to procedury? Bo nawet telefonicznie jak do nich dzwoniłem i przedstawiałem się aczkolwiek nie miałem zamiaru tel. podawać numeru PESEL i innych wrażliwych danych nie chcą mnie zweryfikować. A skanu nie ma opcji. Nie wyślę im! Ja już zdecydowałem, że skoro tak utrudniają mi jako wieloletniemu użytkownikowi (konto mam od od 17 lat i 10 miesięcy (swoją droga wykasowali mi wszystkie moje 100% pozytywnych opinii: https://allegro.pl/uzytkownik/neo86/oceny ) to się z nimi pożegnam jeśli chodzi o jakąkolwiek sprzedaż i tyle. Natomiast zastanawia mnie czy da się z zablokowanym kontem PayU cokolwiek kupować. Przekonam się jak coś kiedyś będę potrzebował z internetu. Bo mnie zablokowali chamy jedne. Ze statusu który od roku miałem jako "w trakcie weryfikacji" (posłałem im skan dowodu ale PESEL i seria dowodu oraz wszelkie niezbędne dane potrzebne np. do pożyczek online zasłoniłem - i takiego skanu widać nie akceptowali)

2021-04-06_12h45_14.jpg

zrobili mi status całkowicie "nieaktywny".

2021-04-06_18h32_42.jpg

Normalnie chamstwo ze strony Allegro i PayU!

I ciągle wysyłają mi żądania o dane osobowe:

2021-04-06_12h46_48.jpg

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

konta payu potrzebujesz do sprzedaży jeżeli jesteś firmą

a ta to nic nie musisz wysyłać

opisywałem na tym forum jak działałem z przelewy24

składaj reklamacje do allegro i payu osobno i domagaj się podstaw prawnych

są jeszcze takie podmioty jak uokik, rzecznik finansowy i inspekcja handlowa - pisz do nich

tu masz przykładowego linka

https://rf.gov.pl/postepowania-poreklamacyjne/postepowania-interwencyjne/

oznacz moderatorów

neo86
#8 Zapaleniec#

Dzięki za chęci ale nie chce mi się z nimi szarpać. Mam ich w 4 literach. Po prostu nie sprzedam już nic na allegro to na mnie nie zarobią (a brali ode mnie ostatnio spore marże po 200-300 zł). Niech sobie szukają innych jeleni co im naiwnie wyślą skany dowodów. 

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

neo86 - nic nie wskórasz, wszyscy tak mają. A te 200-300 zł za rachunki to maluteńka kropeleczka, nikt nawet na to nie zwróci uwagi. Ja płacę ok. 5 tys. i to też jest malutka kropeleczka. Tyle co nic. 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@neo86 ta twarz na zdjęciu ma uśmiech szyderczy, kpiący czy też widzący zarobek na danych użytkownika?

oznacz moderatorów

neo86
#8 Zapaleniec#

Tak jest. Śmieje się zapewne z jeleni co wysłali skan dowodu osobistego.

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Jak można żądać skanu dowodu wraz z istotnymi danymi od kogoś kto sumiennie sprzedaje i płaci rachunki ,to jest kompletne przegięcie i nikt na to się nie powinien zgadzać może wtedy by się im jakaś lampka rozsądku zapaliła .

oznacz moderatorów

Blaksad
#12 Orędownik#

Cześć, wysłałeś czy jest inny sposób niż wysyłanie zdjęcia dowodu ?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie ma innego sposobu, możesz zasłonić nr dowodu oraz pesel.

oznacz moderatorów

Blaksad
#12 Orędownik#

wymagają: 

imię i nazwisko
PESEL (lub data urodzenia)
seria i numer dokumentu
data wydania i data ważności dokumentu 

to jak prześlę niekompletne (bez nr dowodu i pesela) to przejdzie weryfikację ? Na jakiej podstawie mogę odmówić wysyłania całości ? Oni to losowo wysyłają i miałem pecha czy wszystkich chcą kontrolować ?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Na takiej podstawie że wielokrotnie o tym pisali na forum moderatorzy, czytałem.

oznacz moderatorów