anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy importer i dystrybutor może wpisać jako producenta siebie ?

mikeza
#20 Guru#

Pytanie całkiem poważne, bo zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Zauważyłem, że allegro umożliwiło taką opcję dużym graczom w dziale motoryzacja. Nagle firmy, które ciągną towar z Chin i sprzedają produkt no name, mają prezent od allegro, bo ich nazwy zaczynają się pojawiać jako producentów w filtracji i opcji wyboru. Wczesniej było tak, że jak nie znalazło się faktycznego producenta na liście to wybierało się "inny" a potem wpisywało np. fikcyjnego producenta (często była to nazwa sprzedawcy z allegro). Teraz zauważyłem, że allegro zaczęło dodawać do list producentów własnie tych sprzedawców co mają sporo ofert i mogą oni sobie wybrać z listy producentów siebie ? pomijając fakt, że nic nie produkują.

Zresztą w dziale motoryzacja jest wszystko ze wszystkim pomieszane. Dystrybutor, importer, producent, w zasadzie nie ma żadnego rozróżnienia. podobnie rzecz ma się z kodami produktów, kod producenta, czy kod oryginału - nie ma to żadnego znaczenia, po prostu kosmos. Dla przykładu wrzucam zrzut jak wygląda dodawanie ofert. Oferta dotyczy ramienia do citroena, wpisuję prawidłowe dane EAN i kod producenta, a to wyskakuje:

zrzut ekranu.jpg

 

oczywiście, ktoś wpisał kod oryginału zamiast zamiennika, podał błędnego producenta i dodatkowo podał nawet błedny rozmiar pióra, bo wpisał 250mm, zamiast 400mm ?? i tak jest z większością produktów w tym dziale, teraz jeszcze dochodzą oferty, które rzekomo są produkowane przez importera.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
27 ODPOWIEDZI 27

kostas11
#21 Demiurg#

@mikeza podaj kod ean zaraz @_HolaOla_ go odepnie od zamiennika i dodasz swój oryginał 😄

Powinni wystąpić o swoje kody anie posługiwać się oryginalnymi 😞 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@kostas11 właśnie uruchomili nową funkcję podglądu zgłaszanych wniosków dotyczących błedów w produktyzacji. Korci mnie, żeby to przetestować, więc zobaczymy jak działa to narzędzie w realu. Ale tak na marginesie, to musiałbym kogoś zatrudnić na pełny etat do zgłaszania tych błędów, bo samemu to jest nie do ogarnięcia 😞

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

mimo wszystko nadal nie rozumiem dlaczego część dużych sprzedawców może sobie wpisać z listy, że są producentami sprzedawanych przez siebie produktów pomimo, że to nie prawda ? O co w tym chodzi ? dlaczego allegro wprowadziło do listy producentów niektórych sprzedawców z allegro ? Czy jak ja będę dopisywał, że sprzedaję produkty firmy "mikeza" to też pojawię się na liście producentów ? to jest pytanie do moderatorów, bo nie rozumiem tego procederu ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@mikeza kiedyś była możliwość zgłoszenia allegro własnej marki np. "mikeza". Wszystko zależy od ilości ofert na allegro danego producenta.

Znalazłem jeszcze coś takiego Uzupełnij w ofercie własną nazwę marki i zasugeruj nowe parametry 

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@Client:44052296  wszystko byłoby zrozumiałe jakby faktycznie Ci sprzedawcy byli producentami i wspisywali siebie jako producenta, ale tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, jakby 10 osób sprzedawało takie same gatunkowo jabłka, jeden ze sprzedawców po jakimś czasie wpisuje, że te jabłka to jednak nie są papierówki, ale jakieś tam xxyxety. Allegro wprowadza na tej podstawie nowy gatunek jabłek, który jest powiązany tylko i wyłącznie z tym jednym sprzedawcą (np. nazwa na allegro)

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

STX340
#8 Zapaleniec#

Jeśli ktoś zarejestrował kod EAN to może wpisać siebie jako producenta. Ale w przypadku, gdy tak nie jest należy podać nazwę faktycznego producenta, czym często są problemy.

Załóżmy całkiem fikcyjną sytuację, że osoba X chce sprzedawać na allegro ściągnięte przez siebie z chin myszki komputerowe. Myszka taka jest identyczna, co sprzedawany w Polsce odpowiednik jednego z dużych importerów. Wyjechała z tej samej fabryki, a więc producent jest ten sam. Czy osoba taka ma prawo użyć kodu EAN zarejestrowanego przez importera, powinna zarejestrować własny kod, co kosztuje? Chińczycy EAN-ów nie używają, więc wpisanie kodu od producenta nie wchodzi w grę. I co? W pole producenta ma wpisać nazwę importera, siebie, czy Chińską fabrykę?

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@STX340 tutaj mamy do czynienia z sytuacją taką, że towar nie ma kodu EAN, pochodzenie oczywiście dalekowschodnie. Jest on ogólnie dostepny w różnych hurtowniach ogólnopolskich. Jeden ze sprzedawców na allegro wprowadza go jako swój produkt (przy opisie producenta jest nazwa sprzedawcy z portalu), mało tego allegro samo wprowadziło tą nazwę do listy producentów, a jeszcze 2-3 tygodnie temu tej nazwy nie było, a sprzedawane przez tego allegrowicza produkty miały opis "producent - inny".

Nie rozumiem na jakiej podstawie allegro wprowadza do listy producentów tego konkrentego sprzedawce z allegro ? według mnie powodem jest tylko i wyłacznie duża liczba aukcji i to, że dopisywał on w polu producent "inny z dopiskiem nick z allegro". Jeśli na tej podstawie można być uznanym producentem to jest to jakieś kuriozum ???

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

milka1234567890
#17 Koryfeusz#

@mikeza Czy xxyxety to tylko rodzaj jabłek, takie skojarzenie.😁

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@milka1234567890 jakoś tak mi się napisało, bez personalnych skojarzeń :):) a swoją drogą wieki temu był w Lublinie sklep komputerowy XYX, jeszcze za czasów Amigi i Atari, ależ tam były cudeńka 🙂 ale pewno nazwy nie zastrzegli

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

milka1234567890
#17 Koryfeusz#

@mikeza Nie było w nich twardych dysków.😁

oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#

@mikeza to nie taka sama sytuacja jak z jabłkami różnych gatunków. Ten sam gatunek może być uprawiany przez wielu różnych sadowników. Tak samo są marki własne, posiadające zarejestrowany znak firmowy, a produkcja zlecana u producenta, który może sprzedawać swoje wyroby pod marką własną, albo koncentruje się tylko na sprzedaży hurtowej i wytwarza pod konkretne firmy. Będąc importerem i zlecając produkcję możesz być producentem, choć nim faktycznie nie jesteś.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@TATLOK przykład z jabłkami był tylko taką przenośnią, ale mniej więcej o coś takiego mi chodzi. Mamy na rynku 10 firm, które importują ten sam towar od tego samego producenta, towar nie ma kodów, nie ma logo itd. jest to tak zwany no name. Z początku wszystkie te firmy sprzedają ten towar jako jakiś bliżej nieokreślony zamiennik bez nazwy. po jakimś czasie każdy z dystrybutorów zaczyna wpisywać, że ten produkt to jednak nie zamiennik, a oni są producentem. Dla mnie jeszcze jest to zrozumiałe, dziwi mnie tylko ,że allegro po jakimś czasie wprowadza nazwę takiej firmy do listy producentów, pomimo, że wiele podmiotów na allegro sprzedaje ten sam towar. Czyli ja mam wpisać w tej chwili, że sprzedaję produkt, którego producentem jest mój konkurent, który go nie produkuje tylko importuje tak samo jak ja ? Czy mogę również siebie wpisać tak. samo jak on, że jestem również producentem ?

w tym przypadku nie ma mowy o żadnych znakach własnych, logach, czy rejestrowanych markach. po prostu kupujesz produkt, który na opakowaniu nie ma nic, a w allegro jest wpisane, że producentem jest firma taka i taka (tutaj nazwa/nick sprzedającego)

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#

@mikeza Tak teraz Cię rozumie, problem występuje gdy wielu sprzedawców ma ten sam towar. W takiej sytuacji, jedynym wyjściem jest poprosić producenta by umieszczał Twoje logo na opakowaniu, które wcześniej zastrzeżesz i sam wygenerujesz kody EAN - zakładam, że nie zawsze w takiej sytuacji bilans zysków i strat wyjdzie korzystnie. 

Czytałem wcześniej o problemach z klockami lego i wielu innych produktach - jeśli mnie ten proceder dotknie to usunę się z Allegro. 

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@TATLOK na tą chwilę bezpośrednio mnie to nie dotyka, ale śmieszne jest to, że w dziale motoryzacja do tej pory anonimowe zamienniki nagle stały się firmowymi produktami. Odnoszę wrażenie, że znaczenie ma też siła sprzedawcy, akurat ta opisywana sytuacja dotyczy bardzo dużego gracza w tym dziale, które zaczął wpisywać nazwę sprzedawanych produktów jako swoją własną, allegro po jakimś czasie "łaskawie" dodało do listingu producentów nazwę tego sprzedawcy (jego nick). Ciekaw jestem czy inni mniejsi mieliby na to szansę, znając życie zapewne nie 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mikeza  wiesz myśle że jeśli robią to bezpośredni importerzy to ma to jakis sens. Importer jest wprowadzajacym dany produkt na teren UE czy Kraju. Jesli tworzy własną marke i odpowiednio oznakuje produkty onaczając także kraj pochodzenia wówczas moze byc traktowany jako producent jednoczesnie ponoszac taka sama odpowiedzialnośc jak producent. Nie widze tutaj problemu

Tak robia wszystkie wielkie firmy. Czyz produkty oznaczone: BOSCH/ ADIDAS/  TUDZIEZ INNE WIELKIE MARKI  nie są produkowne na zlecenie tychże firm przez podwykonawców w różnych krajach także w Chinach???

Wiec de facto te firmy także są importerami a jednak wszedzie są oznakowani jako producenci. Myśle że to ten sam mechanizm

Oczywiscie wiadomo że na allegro cel jest inny mianowicie ominięcie produktuyzacji- tworze własny produkt i nie mam konkurencji. Nie ważne ze ten sam produkt tworzy lub handliuje niem jeszcze 10 innych firm ale "producentem" tego co ja sprzedaje jestem tylko ja 🙂 Ot taki trick 🙂 W sumie ma to sens.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@_Likos_ oczywiście, że ma to sens, ale kolejny raz widać, że allegro kłania się dużym graczom. Sprzedaję ten sam produkt co firma X, tylko ,że firma X ma kolosalne obroty i zaczyna wpisywać sobie, że produkt ten i ten jest ich produktem co oczywiście nie jest prawdą. Allegro "łaskawie" dodaje nazwę firmy X do listy producentów, a jeszcze 1-2 tygodnie temu go tam nie było. Co się zmieniło od tego czasu ? Firma X oczywiście jest na allegro od wielu lat i wczesniej sprzedawała te same produkty jako no name, w momencie wejścia produktyzacji te produkty stały się nagle ich produktami, a allegro to utrwaliło wpisując ich jako producenta na listę wyboru. Nadmienię, że produkty te nie posiadają żadnych kodów EAN, kodów producenta, oznaczeń na opakowaniu, ot całkowity no name, i nagle okazuje się, że produkuje go ta i ta firma, chociaż ciągnie go oczywiście ze wschodu.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mikeza  cóż jedyne co można zrobić to sprawdzic czy firma odpowiednio oznacza "swoje " produkty. Właśnie te oznaczenia o ktorych wspominaleś.

To że allegro pozwala tak rejestrowac . Mysle że to kwestia automatyki nagle pojawiło sie sporo produktów producenta XXXX wiec przy pewnej ilości produktów został dodany przez system do listy producentów

 

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@_Likos_ zadziało prawo większego, bo firma ta zaczęła wpisywać producent "inny" z dopiskiem swój "nick", a że ma sporo ofert i spory obrót, to allegro dodało nick sprzedawcy do listy producentów. Co nie zmienia faktu, że jest to wypaczeniem całej tej produktyzacji, bo produkty sprzedawane przez tą firmę, są w ofercie wiekszości sprzedawców na allegro. na tą chwilę oczywiście działa to tylko i wyłacznie w dziale gdzie nie wymaga się kodów EAN, bo żaden z tych produktów takowego kodu nie ma, zobaczymy co będzie potem 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@mikeza, jeśli nie wyprodukowałeś np. danej części, to nie powinieneś podawać siebie w tym parametrze, ponieważ celem nadrzędnym jest prawidłowy, kompletny i zgodny ze stanem faktycznym opis produktu w ofercie.

Jeśli chodzi o drugą poruszoną przez Ciebie kwestię - w przypadku, gdy trafiasz na niepoprawną wartość parametru produktu, będzie to dla ogromną pomocą, jeśli zgłosisz błąd w produkcie.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów