anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy jeśli podam dane do faktury po zaplaceniu za zakupy to sprzedający powinien tę fakturę wystawić?

Art_bazarek
#8 Zapaleniec#

Pytanie do sprzedających - Kupując przedmiot za szybko przeszłam do płatności i nie zaznaczyłam opcji FAKTURA, dane na firmę. Nie udało mi się wrócic do zaznaczenia tej opcji. Czy jeśli podam dane do faktury po zaplaceniu za zakupy to sprzedający powinien tę fakturę wystawić?

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

markam43
#13 Ambasador#

@Art_bazarek Może wystawić, podaj tylko dane do faktury jak najszybciej.

oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#

@Art_bazarek nie zawsze może, to zależy od systemu sprzedawcy. Jeśli np. z automatu wystawił paragon, to faktury już nie wystawi. Wówczas pozostaje odstąpienie od umwy i ponowny zakup

oznacz moderatorów

RED
#18 Luminarz#

jeżeli wystawił już paragon to nie może wystawić faktury

podziękuj za to rządzącym

@TATLOK nie do końca piszesz prawdę bo w przepisach o odstąpieniu od umowy\nie ma nic o fakturach

jak firma sp z o.o. nabyła towar a zapomniała podać danych do faktury i wystawiono fakturę

to jest to już ich problem

 

 

oznacz moderatorów

ebricker
#9 Pomysłodawca#

Jeśli nie wystawia paragonów bo nie ma kasy to późniejsze podanie danych zobowiązuje do wystawienia faktury czy jest to tylko dobra wola sprzedawcy?

oznacz moderatorów

nat_not
Moderator
Moderator

@ebricker Skonsultowałam tę kwestię z działem pomocy prawnej i uzyskałam informację, że na żądanie nabywcy towaru podatnik ma obowiązek wystawić fakturę, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

   Natalia
   Moderator

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

mikeza
#17 Koryfeusz#

@nat_not  Jeśli został do transakcji wystawiony paragon bez nr nip, to nie ma możliwości wystawienia do niego w późniejszym okresie faktury. Po to między innymi wprowadzono ten zapis, żeby nie można było swobodnie wystawiać faktur na dowolne podmioty.

W myśl art. 106b ust. 5 ww. ustawy w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, faktura czyli dokument sprzedaży dla podmiotu gospodarczego może być wystawiony jedynie wówczas gdy paragon pierwotnie potwierdzający sprzedaż opatrzony jest NIP-em nabywcy. Oznacza to, iż wystawienie faktury do paragonu uzależnione jest od zamieszczenia na nim NIP nabywcy. Jeżeli zatem sprzedawca wystawi fakturę dla podmiotu będącego podatnikiem VAT do paragonu nie posiadającego tego numeru postępuje niezgodnie z prawem.

Wszystko więc zależy od tego, czy transakcja została zarejestrowana na kasie fiskalnej. Taką informację należy przede wszystkim umieścić w odpowiedzi na wyżej zadane pytanie.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

nat_not
Moderator
Moderator

@mikeza Moja odpowiedź dotyczyła konkretnie tego pytania: "Jeśli nie wystawia paragonów bo nie ma kasy to późniejsze podanie danych zobowiązuje do wystawienia faktury czy jest to tylko dobra wola sprzedawcy?"

   Natalia
   Moderator

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

mikeza
#17 Koryfeusz#

@nat_not zgadza się, ale autor postu nie wspominał nic o paragonach i kasie fiskalnej, potem pomyśli, że Twoja odpowiedź dotyczy jego pytania i będzie problem 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

maxr01
#15 Entuzjasta#

- hahaha....!!!

Sugeruję redukcję zatrudnienia w dziale "pomocy prawnej".

Pytanie od Art_bazarek : "Pytanie do sprzedających - Kupując przedmiot za szybko przeszłam do płatności i nie zaznaczyłam opcji FAKTURA, dane na firmę."

Odpowiedź "działu pomocy prawnej Allegro" :

"na żądanie nabywcy towaru podatnik ma obowiązek wystawić fakturę, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar bądź otrzymano całość lub część zapłaty."

Przepraszam, ale nie będę komentował tego nawet.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

maxr01
#15 Entuzjasta#

Art_bazarek 

Jeszcze jedna rzecz - powiem szczerze, że nie wiem jak to jest w sprzedaży przez internet, ale chyba tak samo.

Jak kupisz towar np. za 400 zł to w sklepie stacjonarnym możesz nie otrzymać FV tylko paragon z nr NIP. I musisz to podać w chwili zakupu. I nie dasz rady zmusić sklepu do wystawienia FV. Jedziesz na Orlen - tankujesz i też masz tylko paragon z numerem NIP.

Więc takie teksty o żądaniu FV po iluś tam miesiącach - są co najmniej nie na miejscu. Nie wierzę, że "dział pomocy prawnej Allegro" udzielił takiej informacji.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

RED
#18 Luminarz#

@nat_not jak piszę, że allegro może łamać prawo to usuwacie mi posty

jak piszę, że w dyskusjach piszecie bzdury - to się oburzacie

a jak wasz dział prawny nie odróżnia zasad wystawiania faktur imiennych od faktur na firmę z nipem

i w rok od zmiany przepisów

to co mam napisać?

zwolnijcie swój dział prawny bo namawia do łamania prawa

oznacz moderatorów