anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy przedmioty elektroniczne mogą podlegać zwrotowi?

miliarderzy
#12 Orędownik#

Czy przedmioty elektroniczne mogą podlegać zwrotowi?

Chodzi o przedmioty typu klucze do Steam i podobnych?

Klient zakupił klucze, otrzymał je, po czym zgłosić zwrot przedmiotu, po odmowie wystąpił do POK a Allegro chce żebym mu zwrócił pieniądze.

????

oznacz moderatorów
43 ODPOWIEDZI 43

Ziolko39
#21 Demiurg#

@miliarderzy Pierwsze odpowiedzi są od cyborga

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@A3dam Wypowiedz się w kwestii ; "Ale są przecież te przepisy o wykluczeniach oraz paragrafy o tym, jakich przedmiotów zwrócić nie można, są wyłączone ze zwrotów."

Najlepiej się na tym znasz.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Ziolko39 

Art. 38. kc
Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

13) o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym,
jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@A3dam Bardzo piękny ten cytat ale chyba nie o to chodzi w tej dyskusji. Nie kwestionujemy prawa odmowy  odstąpienia w przypadku treści cyfrowych, natomiast ciągle jest wątpliwość  czy przedmiotem sprzedaży były treści cyfrowe.

Z rozmowy wynika że  przedmiotem transakcji był jakiś kod dostępu, ot  taka forma biletu wstępu powiedzmy na imprezę typu steam.   Sam bilet nie jest chyba treścią cyfrową chociaż jest przesyłany elektronicznie w postaci zakodowanej.

Wiem że niektóre platformy umożliwiają zwrot zapłaty jeśli użytkownik nie korzysta wystarczająco długo z udostępnionego programu.

Na próby dopytania  co było przedmiotem transakcji zainteresowany odpowiada w sposób nieco dziwny, a może nawet ironiczny: "....potrafisz chyba rozpoznać klucze: origin, psn, box, uplay itd... ; mam ci rozpisać wszystkie?"

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@br. 
natomiast ciągle jest wątpliwość  czy przedmiotem sprzedaży były treści cyfrowe.

Poproś Autora wątku o podanie linku do oferty. Będziesz wiedział co było przedmiotem sprzedaży i czy cytowany przeze mnie przepis znajduje w takim przypadku zastosowanie (i wyłącza prawo konsumenta do odstąpienia od umowy) czy nie.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@A3dam  Dziękuję za radę, ale nie skorzystam. Niech te wątpliwości rozstrzygają eksperci Allegro,  a z tego co tutaj napisano wiadomo że kupującemu przyznano zwrot kosztów  i taka  wiedza tymczasem wystarczy.

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

@Ziolko39 z tego co kojarzę, to odkąd pamiętam, sprzedaż papierosów na sztuki nie była dozwolona ale w pubach czy innych miejscach, sprzedawali a w niektórych nadal sprzedają.

Z tymi papierosami chodziło mi o to, że jeśli babuszka musiała by przyjąć pół paczki, bo inaczej mogłaby mieć duże problemy, to znalazłyby się takie osoby, które te pół paczki chciałoby zwracać.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@miliarderzy Nie obraź sie, ale musisz być za młody, że by znać takie rzeczy. Kiedyś były takie malutkie kioski (1,5m x 1,5m) tzw inwalidzkie, gdzie właśnie sprzedawały "babuszki" i tam wisiała na szybie kartka  "Papierosy na sztuki" Najczęściej stały w dużych miasyach przed dworcami kolejowymi

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

@Ziolko39 nie mam się na co obrażać: tak, jestem młody 🙂

i wcale nie znam się na tym najlepiej

chodziło mi bardziej o czasy, maksymalnie 10-15 lat temu

Zwrot kupującego:

"Powód zwrotu: odstąpienie bez podania przyczyny"

A przepisy o których mówię to:

"Art. 38. Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

13) o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym,
jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy."

I ta podstrona:

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/zasady-zwrotow-i-reklamacji/kiedy-sprzedajacy-moze-odmowic-p...

 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@miliarderzy Nie miałem na celu obrażanie Cię . To było tylko informacyjnie. Poprosiłem specjalistę @A3dam o pomoc. Poczekajmy.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@miliarderzy   "...nie przysługuje konsumentowi   ...13) o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, "

Hmm...  Masz absolutną rację, ale dobrze by było wyjaśnić nam maluczkim co takiego są te kody sprzedawane rzekomo w postaci cyfrowej.

Wydaje mi się  że  masz możliwość zablokowania wykorzystania  tych kodów na platformie steam jeśli  klient się rozmyślił?  A może się mylę? Oświeć nas jeśli łaska 🤔

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

@br.  nie mam takiej możliwości, nie jestem ani administratorem ani moderatorem, ani tym bardziej właścicielem platformy STEAM

"wyjaśnić nam maluczkim co takiego są te kody sprzedawane rzekomo w postaci cyfrowej"

oznacza to dokładnie to, co jest napisane:

"treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym"

co do tematu:

od Allegro otrzymałem wiadomość e-mail:

"Dzień dobry, Proszę uznać sprawę za wyjaśnioną, jako sprzedawca nie ma Pan obowiązku przyjęcia odstąpienia od umowy w tym wypadku."

w zwrotach:

"Zwróciliśmy pieniądze za ten przedmiot z Programu Ochrony Kupujących."

dodatkowo otrzymałem zwrot prowizji

ale w płatnościach mam zero, czyli allegro zwróciło pieniądze które jako sprzedający ja otrzymałem czy ze swoich? trochę nie rozumiem

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@miliarderzy Przecież pisałem że nie musisz ponieść konsekwencji!😊

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

tak, @LEW433 dziękuję, w sumie to nie wiem, za co te konsekwencje miałbym ponieść? za przestrzeganie prawa i nie przyjęcie zwrotu zgodnie z prawem oraz przysługującym mi prawom jako sprzedającemu?

zastanawiam się w takim razie, dlaczego allegro zrobiło zwrot z POKu?

i czy skoro w płatnościach mam zero przy tym zamówieniu, to zrobiło to z moich środków czy z własnych? jeśli ze swoich to dlaczego? jeśli z moich, to sprawa nie jest wyjaśniona

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@miliarderzy No emocje miałeś, więc próbowałem Ci powiedzieć że należy poczekać. Także nie wiem jakie ale czytałem rożne tu decyzje.😊

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

@LEW433 no miałem emocje - uspokoiliście mnie, za co dziękuję 🙂

jesteś psychologiem biznesu?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Raczej nie, ale naczytałem się tu wielu  sprawach i trochę poznałem mechanizm działania. Najważniejsze że emocje opadły i wszystko skończyło tak jak powinno. Allegro nie powinno tak hołubić kupujących ale.....😯

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@miliarderzy   Więc dostałeś wiadomość że wszystko jest cacy, nie rozumiem więc po co drążysz temat. Mogło być gorzej.

Nie chce mi się teraz studiować regulaminu Allegro, ale jeszcze nie tak dawno było oczywiste że handel kodami  do platform typu Steam czy Netfliks był zakazany.  Jeśli ten zakaz jest ciągle aktualny powinieneś mieć blokadę konta.

Wszyscy wiemy że ten handel jest tak jakby tolerowany, więc skoro wystąpiły jakieś problemy z  zakupem, to w interesie i twoim i w interesie Allegro jest szybkie i ciche rozwiązanie problemu.  Allegro zachowuje się prawidłowo, nie wiem co ty chcesz osiągnąć drążąc  ten temat ?

Myślę że nawet jeśli wystąpią do ciebie o zwrot kwoty z POK, to zapłacisz chętnie bo jest  to w twoim interesie.

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

@br. zakazany jest handel KONTAMI, nie KODAMI

ja sprzedaję KODY a nie KONTA

czytaj ze zrozumieniem co czytasz, bo widzę, że nie czytasz, tego co czytasz 😛

a drążę, bo ostatecznie chcę wiedzieć, czyje środki zostały przesłane kupującemu

oznacz moderatorów

miliarderzy
#12 Orędownik#

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/przedmioty-zakazane-i-dopuszczone-warunkowo/jakich-przedm...

Na Allegro nie możesz sprzedawać dostępu do kont...." z rozwinięciem.

Oraz:

"Na Allegro możesz sprzedawać klucze do gier. " bez rozwinięcia.

Gdyby to było zakazane, nie robiłbym tego.

oznacz moderatorów