anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy przy sprzedaży C2C, sprzedawca może wyłączyć całkowicie rękojmię ?

E-T-C
#7 Wielbiciel#

Czy przy sprzedaży C2C, sprzedawca prywatny może zawsze wyłączyć całkowicie rękojmię ?

Konsultant Allegro twierdzi że tak, ale Kupujący (konsument) twierdzi inaczej:
że wyłączenie rękojmi jest możliwe dla konsumentów tylko w przypadkach określonych w przepisach KC:

Art. 558 Kodeksu cywilnego
§ 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.

Szukam zatem takich przepisów sczególnych i znajduję:

Art. 568 Kodeksu cywilnego
§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

 

Innego przepisu w KC nie znalazłem.
Na jakiej podstawie Allegro twierdzi że sprzedający osoba prywatna może zawsze wyłączyć całkowicie rękojmię ?
Czy pracownik Allegro mógłby to wyjaśnić ?
oznacz moderatorów
2 ODPOWIEDZI 2

kostas11
#21 Demiurg#

@E-T-C mylisz i mieszasz tu dwa pojęcia konsument i osoba prywatna 🙂

sprzedaje osoba prywatna to nie ma mowy o sprzedaży konsumenckiej 🙂

22 (1) k.c. „Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.”

Czyli jak sprzedajesz jako osoba prywatna możesz wyłączyć rękojmie !

Jak sprzedajesz jako firma osobie prywatnej lub ( firma Art. 38a. UK ) musisz dać dwa lata lub rok na używane !

________
Κώστας
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@E-T-C 
w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.

ale ... jednym z warunków koniecznych, aby kupujący był konsumentem to sprzedawca musi być przedsiębiorcą.

Jeżeli sprzedawca nie jest przedsiębiorcą - kupujący (kimkolwiek by nie był) nie jest konsumentem w rozumieniu Ustawy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów