anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Data zakupu a data faktury

pinsplash
#21 Demiurg#

Sprzedający ma wystawione przedmioty, ale urlop do 16.01. Jeżeli zakup będzie w tym roku, to z jaką datą wystawi fakturę? 🤔

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
20 ODPOWIEDZI 20

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@pinsplash 

Bry! 😊  Na moich fakturach jest data sprzedaży, data zapłaty i data wystawienia faktury. Więc nawet jak wystawi z datą noworoczną to dla kupującego najważniejsza jest data sprzedaży i zapłaty.

Tak mi się przynajmniej wydaje 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@Kaliope_Brzeg Bry!😘 Tak powinno być. Ale zwróć tez uwagę na przepisy które mówią że musi wystawić do 15go następnego miesiąca. A ma urlop do 16go... 🤔

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@pinsplash   Pewnie poświęci ostatnie dni urlopu na wystawianie papiurów 😂  No chyba że łapie się na jakieś wyjątki :

Fakturę wystawia się nie później niż:

60. dnia od dnia wydania towarów - w przypadku dostawy książek drukowanych

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Powinien zgodnie z data zakupu wystawić w tym roku, ale możesz opłacić a on zajrzy do kompa w styczniu i....nie wiem jak to się skończy.🤺 Zawsze FV dostaje z datą realizacji zamówienia więc domniemam że będzie to styczeń.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@LEW433 Ale zakup fizycznie nastąpi w grudniu. Tylko wysyłka w styczniu....

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@pinsplash  ajak wystawisz paragon jeśli ktos kupi i zapłaci w sylwestra o 23:30 ?

Moim zdaniem zarówno w przypadku FV o której piszesz jak i w przypadku takiego paragonu ksziegowanie powinno byc w styczniu 2022r

Co do przypadku z fakturą to lepiej po prostu znależć oferte u kogoś kto nie jest na urlopie 🙂

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@_Likos_ Ja to rozumiem, ale po prostu zastanawiam się jak to powinno być rozwiązane.... i nie wiem..

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@pinsplash  moim zdanie w obydwu przypadkach data styczniowa.

Sprzedający będący w posiadniu towaru musi zrobic remanent koncowy i początkowy a dopiero potem może wystawiac dokumenty sprzedazy. Wiec chyba po prostu nie ma wyjscia.

Kiedys mialem przypadek że jeden  dostawców wyslał mi towar 28-12. Towar przyjechal na początku stycznia i juz po zamkknięcu roku obrotowego. Nie było wyboru :zarówno faktura zakupu jak i toware na stan magazynowy został zaksiegowany z datą styczniową. Nie mogłem liczyc towaru do remanentu gdyż w momencie zakonczenia roku obrotowego nie było go w moim magazynie. Wiec nie moglem takze ksiegowac FV kosztowej . Wszystko zostalo zaksiegowane już w styczniu nastepnego roku i oczywiscie odpowiednio opisane.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@_Likos_ Rozumiem, ale masz przepis który mówi o wystawieniu faktury do 15go nastepnego miesiaca... a tego nie da rady zrobić.... Wiec pytanie czy sam fakt zakupu na Allegro i opłacenia to sprzedaż? Jezeli tak to musi wystawić do 15go.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@pinsplash  ohh po prostu: po powrocie z urlopu sprzedajacy napisze ze nie ma możliwosci prawnej wystawienia FV i po prosi odstąpienie od umowy ( bedzie to możliwe poniewż wyrazi na to zgode a jednoczesnie nie wejdziesz w posiadanie towaru) a potem zakupisz ponownie 16 stycznia i otrzymasz fakture 🙂

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@pinsplash z tego co wiem to do momentu sprzedazy może dochodzić w dwóch przypadkach:

1) w momencie dostarczenia towaru wraz z dowodem zakupu lub

2) w momencie całkowitej zapłaty za towar

Nie dochodzi natomiast do sprzedażyw przypadku opłacenia zaliczki za towar

Wiec jeśli kupisz i opłacisz całość z góry - to jet to moment sprzedazy, natomiast jeśli po powrocie z urlopu sprzedający poprosi Cie o dopłate 1 grosz to wówczas pierwsza transakcja może być tylko zaliczką a dopiero druga bedzie zakupem

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@_Likos_ 😂 podajesz sposoby jak to "omniąć"  - i ok. Ja jestem ciekawy jak na to zaopatruje się Allegro i co wazniejsze jaka byłaby interpretacja właściwych organów

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@pinsplash  o interpretacje organów to już musiałbys organów zapytac 🙂

Ja podaje sposoby jak z tym żyć :). NIekoniecznie ominąć, raczej jak sie dostosować tak aby prawne wymogi były spełnione na tyle ne ile jest to mozliwe. Koncówka roku to zawsze trudny okres rozliczeniowy i ja staram sie po prostu używac zdrowego rozsądku.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@_Likos_ ale obaj wiemy że "zdrowy rozsądek" i "odpowiednie organy" to raczej nie idzie w parze 😂🤣

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

problem istnieje od zawsze

@_Likos_ ma rację

faktura będzie z datą styczniową

liczy się termin realizacji

@pinsplash  a ci co w tym roku zamówią auto i wpłacą 100% zaliczki to z jaką datą dostaną fakturę? podobnie z nowo budowanym domem?

miałem w firmie wszystkie przypadki opisane tutaj

zakupy 31 grudnia

zakupy gdzie kupujący otrzymał paragon w grudniu a w styczniu chciał do niego fakture

dostawy, które dotarły w styczniu a były wysłane w grudniu i itp

i nawet miałem za to negatywa

@_Likos_ to cytat godny końca roku

Ja podaje sposoby jak z tym żyć :). NIekoniecznie ominąć, raczej jak sie dostosować tak aby prawne wymogi były spełnione na tyle ne ile jest to mozliwe. Koncówka roku to zawsze trudny okres rozliczeniowy i ja staram sie po prostu używac zdrowego rozsądku.

 

to są **piiip**oły

lepiej sobie poczytaj o tym, że będziesz płacił składkę zdrowotną za stan magazynowy towarów

https://www.rp.pl/zus/art19223061-polski-lad-duza-skladka-zdrowotna-od-sprzedanych-towarow

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@RED  oj tam juz od dwóch miesiecy mam zaplanowane zakupy na styczen i luty wiec jestem przygotowany na koszty adekwatne do sprzedaży:)

Po prostu trzeba bedzie pilnować stanów magazynowych oraz nie robić zapasów lecz zakupy adekwatne do wartości sprzedaży

A potem moze cos sie zmieni.

Natomiast drobnym szczególem jest tylko zus który w grudniu powinien byc dwukrotnie zapłacony tak aby jeszcze skladka zdrowotna w koszty poszla.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@RED  ten artykuł zaklada że przedsiebiorca kupuje towar w grudniu i sprzedaje w styczniu.

Nie zaklada jednak że te zapasy są takze w styczniu uzupełniane wiec są takze faktury zakupu które są odliczane od podstawy składki. Nie odliczany jest tylko towar z remanentu.

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@pinsplash Z datą zakupu lub otrzymania zapłaty. Jego "urlop" na Allegro nie jest żadnym urlopem i nie zwalnia go to obowiązków wynikających z prowadzenia działalności. 

oznacz moderatorów

czesci_truck
#9 Pomysłodawca#

Chyba logiczne jest ze fakturę wystawi po powrocie z urlopu, czyli w styczniu

oznacz moderatorów