anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktury korygujące

Weronikaroszyk
#7 Wielbiciel#

Witam pracuje w firmie która sprzedaje obuwie sportowe na allegro. mam pytanie odnośnie faktury korygującej czy kupujący musi mi podpisać taka fakturę czy nie ? Szef twierdzi że nasza księgowa tego wymaga proszę o radę

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

RED
#21 Demiurg#

nie musi podpisać - musi potwierdzić jej otrzymanie

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Dokładnie.

Klient wysyła Ci "czysty" email (bez żadnej ciągłości odpowiedzi) z informacją typu:

"Potwierdzam odbiór Faktury korygującej nr....." - i to wystarcza.

Zakładam, że transakcja dokonana przez serwis Allegro.

Dobrze by było, gdyby e-mail od kupującego zawierał jeszcze jakieś dane stwierdzające jego identyfikację - adres e-mail użyty do zakupu, podpis w stopce wiadomości z odpowiedzią.

Jeśli księgowa twierdzi inaczej - no cóż.... czas na zmianę księgowej. Czasy się zmieniają, przepisy się zmieniają,  takie błahe problemy to już rozwiązuje sam sprzedający minimalnie obeznany z prawem (chociaż , jak widać, niekoniecznie). chyba jednak to księgowa powinna być "na czasie". A wychodzi na to, że to i tak sprzedający powinien się lepiej na tym znać. Sam tego doświadczyłem kilkukrotnie pouczając swoje biuro rachunkowe.

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

Yoopi3
#10 Popularyzator#

Do pierwszej kontroli z VAT-u, kiedy odwiedzą cię panie 60+ (nic nie mam do starszych pań). Ale takie tam emaile, to dobre dla młodzieży. 🙂 Podpis to podpis. Ostatnio sprawa nie związana z podatkiem, ale z innego obszaru- wierzytelności przed łódzkim sądem u mnie- jedna ze stron przedstawiła wydruki e-maili jako dowód w sprawie, sąd wywalił wszystkie jako nieprawidłowe dowody, tylko podpis na fakturach się liczył.

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@RED piszesz o kupującym nie konsumencie? Bo konsument to nie musi nic robić z fakturami wg mnie. 

 

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@exoryna  z fakturami nie musi. Z fakturami korygującymi - powinien. Faktura korygująca pomniejsza sprzedaz wiec sprzedawca powinien mieć podpis odbiorcy że dany dokument sprzedażowy zostal skorygowany. Tak mi to łumaczyli urzednicy podczas kontroli.

To w interesie sprzedawcy jest aby takie dokumenty były podpisane lecz oczywiscie nie zawsze da sie to zrobic. Dlatego warto do takich dokumentów dołączac zamowienie+ oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Umnie to wystarczyło aby nie skonczyło sie mandatem

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@_Likos_ w przepisach, które obowiązują konsumenta nie ma wzmianki o fakturach korygujących. Sprzedawca nie ma narzędzia, aby cokolwiek wymusić na kupującym w tym zakresie. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@exoryna  masz racje. Nie ma możliwości wymuszenia. Lecz powinno sie podjąć próbe ot tak dla spokojności.

Zreszta tak naprawde nawet na kontrahencie- firmie nie ma możliwości wymuszenia takiego podpisu czy daty. No bo jesli nie podpisze to co ???.

Po prostu w sprawach korekt trzeba wszystko jak najdokładniej dokumentować i opisywać. Wówczas w razie kontroli sa podstawy do wyjasnien i można mandatu uniknąc. I to tyle co sprzedający moze tak naprawde  zrobic

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Weronikaroszyk  generalnie faktura korygująca powinna być podpisana i opatrzona datą odbioru. NIemniej majac kontrole z US własnie odnośnie VATu miałem podobny problem.

Ja przy braku podpisanych korekt podpinam zamówienie klienta + odstąpienie od umowy (aby mozna było jednoznacznie ustalić co i dlaczego jest korygowane)

Zadałem wiec Panstwu kontrolerom pytanie. W jaki sposób ja mam wpłynąc na klienta i zmusić Go jesli klient mi takowego potwieredzenia (podpisu i daty ) nie złozy. U mnie skończyło sie na tym że musiałme napisać wyjasnienia i oświadczyć że wszystkie korety faktur które są bez podpisu były dostarczone klientom w ciągu 7 dni oraz że brak podpisów wynikał z braku mozliwości wpływu na odbiorce.

Jeśłi odbiorcą była firma mój US od razu informował odpowiedni US w celu zweryfikowania a jeśłi faktura dotyczyła osoby fizycznnej po prostu sprawa konczyła sie na moim oświadczeniu. Mandatu za brak podpisów i dat na korektach nie dostałem lecz wyjasnienia musialem napisac

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Od 1 stycznia 2021 roku nie jest już niezbędne posiadanie potwierdzenia przez odbiorcę otrzymania faktury korygującej w formie podpisu na dokumencie. Od tej daty aby móc ująć fakturę in minus, zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, wystarczy "... że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją."

Oficjalnych interpretacji jeszcze chyba nie ma. My przyjęliśmy zasadę, że nie przyjmujemy zwrotu sprzedaży fakturowanej bez otrzymania potwierdzenie przyjęcia korekty faktury sprzedaży  - reply na nasz email. 

Korekty wcześniejsze muszą być podpisane w oryginale.

oznacz moderatorów