anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak działają prowizje allegro?

HouseDesignn
#7 Wielbiciel#

Witam!

Jestem początkującym sprzedawcą na allegro działającym w dropshippingu, przy sprzedaży produktów allegro nalicza taką prowizję, że finalnie wychodzę na minus (nawet po podniesieniu marży) i moje pytanie to co powinienem zrobić aby zarobić na allegro a nie tracić, jak to obliczać ?

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@HouseDesignn Cześć. 🙂 Myślę, że niezwykle przydatnym narzędziem dla Ciebie będzie kalkulator opłat Allegro: https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/kalkulator-oplat 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@HouseDesignn Przede wszystkim nie wystawiaj w kategoriach "pozostałe", bo w tej chwili prowizja wynosi tam 17% i będzie wyższa, więc musisz mieć sporą marżę, żeby w takiej kategorii zarobić. Pierwszy produkt z brzegu: blacha w cenie 30,39 zł - prowizja wynosi 5,17 zł.

W kategorii Pozostałe, jeżeli Twoja marża jest na poziomie 21%, to Twój zysk wyniesie blisko 0. Jeżeli już musisz w tej kategorii wystawiać, Twoja marża musi być na poziomie powyżej 42%, żeby zarabiać 50:50 z Allegro. Absolutnie unikaj kategorii Pozostałe. Do tego będziesz miał niezłą przygodę z Katalogiem Produktów, bo jest jeden wielki bajzel 🙂

Jeżeli masz pod ręką kalkulator marży, to koniecznie z niego korzystaj przy wyliczaniu ceny detalicznej.

Twój towar głównie należy do kategorii Dom i Ogród, w większości prawidłowych podkategorii prowizja wynosi 11%, więc Twoja marża tutaj może śmiało wynosić 27%, żeby zarabiać 50:50 z Allegro, więc wygląda to o wiele lepiej.

Dla przykładu, jeżeli kupujesz produkt w cenie 20 zł netto, VAT mamy tutaj 23%, więc cena na Allegro (według mnie) powinna wynosić minimum 33,9 zł, co daje 7,56 zł zysku, z prowizją 3,78 zł (50% dla Allegro). W Dropshippingu moim zdaniem jest to i tak dobra marża, bo zlecasz pakowanie firmie zewnętrznej, więc nie robisz praktycznie nic, tylko zbierasz zamówienia. Gdybyś stacjonarnie pakował, to wiadomo, dochodzą koszty pakowania, ewentualnego pracownika i inne, więc marża drastycznie skoczy.

Koniecznie musisz zastanowić się nad poprawą kategorii swoich ofert, po 12 godzinach od wystawienia nie będziesz miał możliwości zmiany kategorii, więc będziesz musiał wystawiać ponownie.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Jeżeli Twoja hurtownia Dropshippingowa obsługuje również zamówienia Smart, to pamiętaj, że dochodzi jeszcze kolejna opłata za nadanie takiej paczki, która jest bezzwrotna. Przy zwrocie towaru tej opłaty Allegro Ci nie zwróci, a przy przesyłkach kurierskich takie nadanie ściąga sporo z marży. Jest to opłata uzależniona od wysokości transakcji.

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/1-lutego-2022-zmienimy-sposob-rozliczania-kosztow-przesylek-all...

 

Problemem również jest sprzedaż drobnicy, jeżeli kiedykolwiek będziesz o tym myśleć. Co teraz mam na myśli - Allegro pobiera prowizję od każdej sprzedanej sztuki, więc jeżeli sprzedajesz pojedyncze produkty do 2zł i to w kategorii Pozostałe, to szybko zrezygnujesz. Taka prowizja wynosi teraz 30 groszy. Przy sprzedaży 20 przedmiotów po 2 zł, Allegro nie pobierze prowizji od tych 40 zł łącznie, tylko 20x 0,30 zł (prowizja minimalna), czyli od takiej transakcji 40zł nie będzie ona wynosić 4,40 zł, tylko 6 zł + ewentualne nadanie paczki Smart.

 

To jeszcze nie koniec 🙂

Mamy jeszcze prowizję od kosztów wysyłki, ale jest ona o wiele niższa niż nadanie towaru w Smart dla transakcji o wyższych kwotach.

Jeżeli faktycznie dopiero zaczynasz sprzedaż na Allegro, to będziesz miał niezłą jazdę:

  • subiektywne negatywy - często z pupy 🙂
  • zaniżanie ocen
  • oceny od konkurencji
  • jakość sprzedaży 
  • pilnowanie odpowiedzi na zadane pytania
  • pilnowanie dyskusji
  • Produktyzacja

Ta ostatnia rzecz do nasza największa zmora na Allegro, z czasem zaczniesz to odczuwać 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@DarkStoorM 

co to jest hurtownia Dropshippingowa?

@HouseDesignn jak chcesz bawić się w dropshopping to sprawdź

najpierw jakie są przepisy w Polsce
bo wg w/w przepisów to ty jesteś sprzedawcą i ponosisz np: konsekwencje działań

podmiotów trzecich

 

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@RED Nie wiem czy to pytanie z haczykiem 😄 ale generalnie mogę to chyba porównać troszkę do fullfilmentu - logistyką zajmuje się hurtownia, tylko oczywiście mówimy o naszych Polskich, nie jakichś chińskich. Hurtownia udostępnia swój stok magazynowy kontrahentom, którzy wystawiają go w swoich sklepach, nie posiadając go u siebie fizycznie. Zaleta jest taka, że hurtownie mają zautomatyzowane stoki, więc jest mała szansa, że sprzedamy coś, czego nie mają - oczywiście zakładając, że nasz sklep jest poprawnie zsynchronizowany z hurtownią.

Współpracowałem już z różnymi hurtowniami: 

  • Gimmik: zabawki RC / modelarstwo
  • Kecja: zabawki RC / modelarstwo
  • ArtB2B: obrazy i naklejki drukowane
  • Nidea: Galanteria skórzana (już nie istnieją)
  • Handlosfera: Zabawki i gadżety

Z naszego Polskiego dropshippingu byłem zadowolony, zero problemów z niedostępnością, uszkodzeń w transporcie jeszcze nie miałem, reklamacje i zwroty załatwialiśmy szybko i sprawnie.

Ogólnie było okej, dopóki nie zaczął się wylew nowych firm, które Allegro przyciągało darmowymi wyróżnieniami i bonusami, więc konkurencja była po prostu zbyt duża i zrezygnowaliśmy, rozrzut cen był okropny. 30 różnych firm sprzedających jeden produkt, wiadomo, tak samo opisany, bo to opis hurtowni, czas wysyłki taki sam u każdego, więc wygrywał ten, który zjeżdżał z marży. W dropie to niby różnicy nie robi jakiejś ogromnej, bo praktycznie tylko koszty Allegro były na sprzedającym, pomijając logistykę całkowicie.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

Łoj dzoałajo aze strach , drenują nam kieszenie koncertowo 😁

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Nic tak szybko bez podlewania i nawożenia nie rośnie jak prowizje na allegro . Zaczynasz działalność i zanim się spostrzeżesz to trzeba się zwijać (nie zawsze ale tak bywa).

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@mdrogeria nie wiem co napisałeś, ale podoba mi się 🙂

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Tak jest w "dropie"... 

Musisz narzucać własne ceny po wcześniejszej kalkulacji kosztów.

DarkStoorM już sporo Ci wyjaśnił. W "dropie" - odpada Ci wiele kosztów, lecz musisz sobie wszystko skalkulować i dokładnie prześledzić koszty. 

Patrz też na koszty prowizji od przesyłek - na tym można się "nieźle przejechać".

@DarkStoorM  -  niestety - ta minimalna prowizja to już 50 gr. Czyli przy sprzedaży 20-tu przedmiotów po 2 zł (kwota sprzedaży 40 zł) - Allegro pobierze prowizję w wys. 10 zł (20x0,50 zł). To jest 25% ceny sprzedanego towaru. Do tego dochodzą jeszcze koszty prowizji od przesyłki SMART, jak ktoś nie korzysta z "dropa" - to jeszcze koszty obsługi zamówienia - dodatkowo ze 3-5 zł. 

Przykładowa kalkulacja dla przedmiotu zakupionego za 0,60 zł - w sklepie stacjonarnym sprzedaję go za 1,20 zł.

Na Allegro:

- koszt zakupu - 0,60 zł

- min. prowizja Allegro - 0,50 zł

- Koszt koperty bąbelkowej - 0,40 zł

- Wydruk etykiety, koszulka na etykietę, paragon - 0,20 zł

- koszt pracownika - przy takim "bzdecie" można policzyć za 1 zł.

W sumie koszty: 

Min. 2,70 zł brutto.

Więc jaka powinna być cena sprzedaży? - Przy zarobku 1 zł brutto - to 3,70 zł. 

A towar kupiony za 0,60 zł. 

Patrz w jakich kategoriach wystawiasz towary - może można towar wystawić w kategorii, gdzie jest niższa prowizja. Ale z tym mogą już być problemy.

Za chwilę 100% wystawianych produktów będzie musiało być powiązanych z katalogiem produktów Allegro. Pracownicy Allegro "produkują się" w odłączaniu ofert od produktów z katalogu, przenoszeniem produktów do kategorii, gdzie jest najwyższa prowizja. 

Ten "obłęd" sięga już chyba "apogeum". Sytuacje są absurdalne - mam do wyboru połączenie mojej aukcji z całkiem innym produktem z katalogu Allegro, lub z niewłaściwą kategorią (byleby prowizja była wyższa), ew. mogę wystawić przedmiot bez powiązania z katalogiem. I tak np. wkład filtrujący do filtra montowanego pod zlewem w kuchni, do wody pitnej, do zimnej wody - muszę zamieścić w kategorii "ogrzewanie" - gdzie prowizja jest sporo wyższa, a kategoria jest nieprawidłowa. 

Na tym koniec - nie chcę pisać książki.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@maxr01 Faktycznie zapomniałem, że oni przecież to rozdzielili na 0,30 zł / 0,50 zł / 1,00 zł.

Jest jeszcze 2,00 zł w grach PC, ale tej informacji akurat nie ma w sekcji "prowizja minimalna", tylko gdzieś niżej:

"Gry" (podkategoria "Gry na konsole", "Komputerowe PC", "Gry online (MMO)")
8% nie mniej niż 2 zł

 

No i parę innych "nie mniej niż", które nawet nie są wymienione w punkcie 3.3 regulaminu.

To tylko pokazuje jaki bałagan jest w tym regulaminie. Prowizja minimalna rozrzucona jest po różnych tabelach. Allegro już chyba straciło kontrolę nad ogromem informacji we własnym regulaminie, że nie mogą wszystkiego konkretnie pogrupować 😄

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Akurat w moim asortymencie to 50 gr. Nawet nie wiedziałem, że jest 30 gr i 1 zł, a nawet 2 zł.

Ale taka jest polityka tego serwisu:

- faworyzowanie dużych sprzedawców

- gnębienie małych sprzedawców (w każdej chwili mogę podać przykłady nierównego traktowania sprzedających w zależności od ilości wystawianych aukcji)

- nastawienie na max. drążenie kieszeni sprzedawców

- utrudnianie sprzedaży poprzez ciągłe zmiany

- i ten pseudo "katalog produktów" - to dopiero jest "chory" temat, aż szkoda słów...

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów