anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Karanie sprzedawców za błędy w produktyzacji

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

Witam,

Na początek chciałbym przywitać wszystkich członków tego forum gdyż to mój pierwszy wpis tutaj.

Sytuacja sprzed kilku dni. Wystawiam sobie masowo aukcję przez Baselinkera, łączę wszystko z katalogiem produktów (bo przecież Allegro mniej lub bardziej tego wymaga). Wstaję rano, a tam czeka na mnie -40 punktów i usunięta jedna aukcja z informacją

"W opisie oferty nie możesz zamieszczać informacji, które nie odnoszą się do oferowanego produktu. Usuń z opisu dane kontaktowe, informacje dotyczące przelewu lub też numeru rachunku bankowego."

Myślę sobie kurde, nowo podłączona hurtownia, może czegoś w opisie nie zauważyłem. Przyglądam się produktowi na stronie hurtowni, w baselinkerze, nic nie ma, brak czegokolwiek co naruszałoby regulamin.

No więc piszę do obsługi o co chodzi. Dowiaduję się, że chodzi o dwa zdjęcia z adresem strony internetowej sklepu, o którego istnieniu nie miałem zielonego pojęcia. Patrzę znowu, przecież ja żadnych takich zdjęć nie dodawałem. Co się okazało? W katalogu Allegro dla tego produktu są wklejone dwa zdjęcia, które łamią regulamin, a które Allegro wkleiło do mojej aukcji (fakt, miałem zaznaczone w baselinkerze, żeby korzystać ze zdjęć z produktyzacji, nie wiem czy wyłączenie tej opcji realnie coś zmienia w tej kwestii) i za które dało mi -40 punktów w jakości sprzedaży. Tłumaczenie - bo sprzedawca odpowiada za ostateczny wygląd aukcji. Zatem ja wystawiając aukcję ze swoimi zdjęciami muszę potem przejrzeć kilkaset aukcji czy czasem Allegro nie dorzuciło tam czegoś od siebie za co potem bohatersko mnie ukaże 🙂

Zatem pytam drogich moderatorów

@ko_alka@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

Czy to są jakieś jaja? Zmuszacie ludzi do korzystania z Waszego katalogu produktów, a potem ich każecie za to, że z niego skorzystali..

Dla mnie logicznym jest, że skoro istnieje jakiś produkt w katalogu to jest on choćby wstępnie przefiltrowany (rozumiem, że nie jesteście w stanie ogarnąć wszystkich parametrów produktów) choćby pod względem zdjęć. Czymś kompletnie nie do pojęcia jest fakt, że jakiś Wasz algorytm widzi złe zdjęcie w mojej aukcji, a nie widzi tego samego zdjęcia mając je cały czas w katalogu i dopuszczając do takich sytuacji.

Żeby było śmieszniej to nie był jednostkowy przypadek. Spędziłem wczoraj jakieś 12 godzin na przejrzeniu około 800 swoich aukcji czy aby nie dostałem w gratisie kolejnych tego typu prezentów na innych aukcjach. No i oczywiście dostałem. Musiałem poprawić kilkadziesiąt aukcji gdzie też z produktyzacji zassało zdjęcia z adresami stron internetowych kompletnie obcych mi sklepów.

Rozumiałbym gdybym ostrzeżenie dostał faktycznie za swoje przewinienie. Tymczasem ja dostałem ostrzeżenie za korzystanie z "uszczęśliwiającego na siłę" katalogu produktów, który zakłada takie skandaliczne pułapki na sprzedających. Ogarnijcie najpierw katalog, a potem dopiero każcie sprzedających.

oznacz moderatorów
53 ODPOWIEDZI 53

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@MultiverseShop A to jest nic akurat. W katalogu produktów istnieją takie pozycje, których nie da się wystawić z parametrami, jakie mają. Nieporządek to bardzo eufemistyczne określenie na to, co się z tym śmietnikiem tam dzieje.

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@MultiverseShop Wyjaśniam tę sprawę. Gdy będę wiedzieć więcej, odezwę się tutaj ponownie.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

Livioon
#7 Wielbiciel#

U mnie sytuacja wygląda identycznie jak u użytkownika @MultiverseShop . Napisałam do pomocy, że wystawiam aukcję z 1 zdjęciem, a po połączeniu z produktyzacją ma dołączonych jeszcze 9 zdjęć, które są niezgodne z regulaminem Allegro. I wszystko cały czas mam usuwane i wcale się nie dziwię, bo do mojej ofert są dodawane zdjęcia, które mogą zachęcać do zakupu poza Allegro.
Napisałam do pomocy, że tak się dzieje po połączeniu ofert, że ja nie dodaję zdjęć niezgodnych z regulaminem, a mimo to dostałam taką odpowiedź:

"Pani jako Sprzedawca jest odpowiedzialny za ofertę. Ma Pani wszystkie
możliwości modyfikacji oferty podczas jej tworzenia oraz edycji jej
parametrów , zdjęć w trakcie jej trwania.

Katalog produktów jest tworzony na bazie ofert wystawionych przez
Sprzedawców. Łącząc ofertę z produktem to Pani odpowiada za jej
prawidłowe połączenie .

Zatem odpowiada Pani za poprawność danych w ofercie po jej
wystawieniu i połączeniu z katalogiem .

Proszę zatem o dokonanie zmian w ofertach tak by były zgodne z
naszymi zasadami .

Może Pani również zgłosić zmiany do produktu poprzez opcję ''
zgłoś błąd w produkcie ''.

Jednak podczas wystawiania nie ma możliwości wyboru zdjęć jakie zostaną dołączone już po wystawieniu aukcji. Gdyby tak było, nigdy te zdjęcia nie zostałyby dodane do moich aukcji.
Nawet ostatnio zaraz po wystawieniu zedytowałam na szybko taką aukcję i pousuwałam te zdjęcia, które się dodały, a mimo to i tak aukcja została z ich powodu usunięta.
Już nie mam pomysłu jak wystawiać, żeby to się nie dodawało.
Będę wdzięczna za pomoc.

oznacz moderatorów

Livioon
#7 Wielbiciel#

Sprawa już rozwiązana. Ze wszystkich aukcji zdjęcia z produktyzacji zostały usunięte, ale powiem szczerze, że 1 dzień straciłam na rozwiązanie problemu. 🙂

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@MultiverseShop Powiedz, czy wystawiając przez BaseLinker masz możliwość dodawania własnego opisu czy zdjęć? Uprzedzam, wiem, że nikt nie będzie tego robił mając kilkaset lub kilka tysięcy ofert do wystawienia

Nie wiem jeszcze jak to działa w BaseLinkerze, ale na pewno wprowadzią za jakiś czas aktualizację po swojej stronie, bo Allegro udostępniło w API nowe zasoby do tworzenia ofert na podstawie produktów, gdzie można całkowicie pominąć ściąganie zdjęć i opisów z katalogu Allegro przesyłając własne dane.

Jest to tylko rozwiązanie jak zwykle od d**y strony, bo musimy unikać baboli wprowadzanych przez Allegro. Nie zmienia to faktu, że nadal tracimy czas na dodatkowe sprawdzanie parametrów, które są w katalogu i każą nam je zgłaszać. Nakładajcie sankcje na tych, którzy tworzyli te produkty 🙂

Największym błędem jakie popełniło Allegro było bezmyślne przepuszczanie nowego produktu do bazy danych. Mają setki pracowników, mogli przydzielić im obowiązek weryfikacji danych w produktach, głównie opisów i zdjęć. Zanim produkt trafiłby do katalogu, powinien być weryfikowany!!! Moim zdaniem powinni całkowicie wyczyścić ten katalog i automatycznie stworzyć listę produktów na podstawie istniejących ofert, gdzie największa ilość parametrów się pokrywa, potem niech pracownicy Allegro weryfikują te produkty i dodają je do katalogu. Ilu pracowników zatrudnia Allegro w danej chwili? Jestem pewien, że byłoby to roboty maksymalnie na tydzień lub dwa dla nich, a my, sprzedający walczymy z tym od wielu, wielu miesięcy.

A mogliśmy uniknąć masę problemów transakcyjnych, które ten katalog generuje dziennie...

oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

@DarkStoorM  napisał(a):

Powiedz, czy wystawiając przez BaseLinker masz możliwość dodawania własnego opisu czy zdjęć?


Tak, mam taką możliwość. Dodatkowo w ustawieniach integracji Allegro jest opcja

"Dołącz zdjęcia z produktyzacji"

Którą można ustawić na TAK lub NIE. Ja miałem, chyba domyślnie, ustawione TAK. Niemniej zdjęcia z produktyzacji nie są dla mnie widoczne w momencie wystawiania aukcji, ja widzę tylko swój opis, swoje zdjęcia i kartę z produktyzacji z jednym, głównym zdjęciem przypisanym do danego produktu. Nie mam pojęcia co tam więcej w tej produktyzacji się znajduje, pozostałe zdjęcia mogę zobaczyć dopiero jak wejdę na Allegro w "zgłoszenie zmiany" w katalogu.

Czy przestawienie opcji informującej o dołączeniu zdjęć z produktyzacji na NIE coś zmieni? Tego nie wiem, możliwe, że Allegro ją ignoruje i nadal będzie dodawać swoje zdjęcia wedle własnego uznania, a następnie karać użytkowników za to, że mają bałagan w katalogu 🙂

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

W takim razie pozostają nam dwa wyjścia:

  • pogodzić się z bałaganem i wystawiać jak do tej pory
  • pominąć katalog i wysyłać własne zdjęcia i opisy, dorzucając sobie roboty

Chociaż widzę, że masz towar z Handlosfery, oni mają "w miarę" porządek w XML, więc inni sprzedający chyba nie robili jakiegoś bałaganu, chociaż zależy kto pierwszy wystawił produkt... z początku sprzedający tworzyli produkty w katalogu "na szybkiego", niektóre produkty pewnie są jeszcze z początków katalogu.

Na bank produktyzacja będzie nam stwarzała masę problemów jeszcze przez jakieś 5 lat, ale to tylko dlatego, że od początku zmuszali nas do podpinania z katalogiem i zachęcali wyróżnieniami w zamian za tworzenie produktów w katalogu.

Ty nie masz jeszcze tak źle, największy bałagan w katalogu jest z towarem, który nie pochodzi z dropshippingu, dane tam są okrojone i pochodzą z wielu źródeł, a zdjęcia najczęściej zawierają logo innych sklepów, jakieś dziwne opisy lub skan opakowania z tyłu pudełka - dotyczy to głównie spożywki. Produkty spożywcze, głównie kawy, mają po 6 albo 7 różnych zdjęć z różnych odsłon, czasami innego produktu a nawet dane kontaktowe, a w parametrach, gdzie wagę podaje się w gramach, ktoś tworzy produkt podając kilogramy. Sporo ofert z kawami ma podaną wagę po 500kg czy 250kg, potem Allegro tworzy takie babole z automatu i wyświetla to kupującym (opis sprzedającego oczywiście jest poprawny, 250g):

DarkStoorM_0-1654265506720.png

 

oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

Z towarem z Handlosfery właśnie chyba nigdy nie miałem problemu. Ostatnio dodałem też kolejną hurtownię "gadżetową" i właśnie przy jej produktyzacjach pojawił się wspomniany problem. Śmietnik w katalogu, a obrywa sprzedawca.
Mam nadzieję, że zmiana tej jednej opcji w baselinkerze coś pomoże na to.

 

Problem z wagami o którym wspominasz czy z ilościami to już w ogóle cyrk. Ktoś zrobił kiedyś produktyzację na zestaw przykładowo 4 sztuk, Allegro Cię pod nią podepnie, Ty wystawisz jedną sztukę, napiszesz to zarówno w swoim tytule jak i w opisie, ale na smartfonach Allegro pokaże swój tytuł i potem problem, bo przecież na Allegro pisało, że sprzedawane są 4 sztuki, a nie jedna..

oznacz moderatorów

Livioon
#7 Wielbiciel#

@MultiverseShop Wyłącz opcję w Base dodawania zdjęć z produktyzacji. Ja tę możliwość zobaczyłam dopiero dzięki Tobie. Wyłączyłam dodawanie zdjęć i zaktualizowałam wszystkie aukcje (opis i zdjęcia takie jak w Base) i w ciągu 3 minut mój problem się rozwiązał. Ze wszystkich aukcji poznikały zdjęcia z produktyzacji. Dlatego bardzo Ci dziękuję za Twoją wskazówkę. 🙂 Bo namęczyłam się pisząc z supportem, a twierdzili, że to wszystko moja wina tak jak u Ciebie.

oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

@Livioon 

Zmieniłem tą opcję już parę dni temu, ale nie wystawiałem jeszcze innych aukcji. Mam nadzieję, że to pomoże, zobaczymy z czasem 🙂

oznacz moderatorów

mazurkur439
#12 Orędownik#

Allegro ma bardzo, bardzo dużo pracowników. Każdy sprzedawca dodający zdjęcia i opisy jest nim. Tylko nie wiem czy to pracownicy, czy niewolnicy? Nie dostają wynagrodzenia, tylko pracują za tę miskę ryżu, którą jest sprzedaż własnych produktów.

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@MultiverseShop Dostałam potwierdzenie, że Twoje wyniki w jakości sprzedaży zostaną skorygowane. Usunięcie tej konkretnej oferty nie będzie miało na nie wpływu.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

Ok, dziękuję za informację. Kiedy można się spodziewać zniknięcia tych -40? Przy jutrzejszej aktualizacji?

Chciałbym jeszcze zapytać czy przestawienie w baselinkerze opcji "dołącz zdjęcia z produktyzacji" na "nie" jest przez Was respektowane? Czyli czy zmiana tej opcji uchroni mnie przed kolejnymi tego typu akcjami w przyszłości?

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@MultiverseShop Tak, wyniki zostaną przeliczone na nowo jutro. 

Jeśli chodzi o wystawianie ofert przez BaseLinker, swoje wątpliwości możesz skonsultować tutaj: https://github.com/allegro/allegro-api - eksperci udzielą Ci porady w tym zakresie. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

@ko_alka  napisał(a):

Tak, wyniki zostaną przeliczone na nowo jutro. 


Niestety wyniki nie zostały przeliczone na nowo i nadal ta niesłuszna kara widnieje w mojej jakości sprzedaży.

oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

Minęły już dwa dni od tej deklaracji i -40 nadal wisi w moim profilu.

@ko_alka@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@MultiverseShop, weryfikujemy to. Proszę Cię o cierpliwość. 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@MultiverseShop, prawdopodobnie wystąpił błąd przy pierwotnej korekcie. Jutro powinieneś widzieć poprawnie przeliczone punkty. Gdyby stało się inaczej, daj, proszę znać. 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

MultiverseShop
#9 Pomysłodawca#

W moim panelu jakości sprzedaży pojawiła się dodatkowa opcja


"Od 06 czerwca 2022 do 30 czerwca 2022 do Twoich punktów codziennie dodajemy dodatkowe 40 punktów w ramach rekompensaty. Szczegóły przekazaliśmy Ci mailem."

 

Przy której widnieje 40 punktów. Niemniej ogólna ilość punktów nie zmieniła się względem wczoraj. Także nie wiem czy to działa. Szczegółów mailem również nie dostałem (uprzedzam, że w koszu i spamie ich nie mam).

oznacz moderatorów