anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Katalog produktów, kody EAN dla przedmiotów używanych, problemy z dodawaniem do katalogu

MAMY ROZWIĄZANIE!
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Sprzedaję od 11 lat i od jakiegoś czasu widzę więcej problemów niż zmian na plus.

Rozumiem sensowność tworzenia spójnego katalogu produktów, przy czym dostrzegam całą masę problemów w wypadku przedmiotów używanych, szczególnie w kategorii gry bitewne w jakiej często działam.

Aktualne problemy

1. Katalog produktów jest bardzo niespójny, wiele nowszych produktów ma po kilka a nawet kilkanaście pozycji, za to brakuje w katalogu produktów jakie w tej kategorii obejmują przedmioty nie tylko sprzed wielu ale i nawet ledwo kilku lat.
Wielokrotnie wprowadzałem odpowiednie produkty, przeważnie używając do tego nazw oficjalnych ze stron i drukowanych katalogów producentów. Większość z tych produktów po pewnym czasie znikała z katalogu Allegro z nieznanych mi powodów, co powodowało, że wprowadzałem je kolejny i kolejny raz...

Pytanie - jak to w końcu działa i czy mogę mieć jakąkolwiek nadzieję na relatywnie dużą stabilność pozycji katalogowych? 

2. Wiele produktów jest unikatowych jeśli chodzi o zdjęcia - w wypadku modeli jakie są używane pewne różnice między przedmiotami na zdjęciach są standardem i metoda powiązywania przedmiotów na zdjęciach z produktem w katalogu najwyraźniej nie jest w stanie tego ogarnąć. Małe różnice w porównaniu do zdjęcia być może powodują że przedmiot jest odczepiany od katalogu. Albo działą to na nieprzejrzystych, niezrozumiałych zasadach co niezmiernie utrudnia pracę.

Pytanie - czy różnice, nawet niewielkie między przedmiotem na zdjęciach a przedmiotem w katalogu będą oznaczać odczepienie przedmiotu od pozycji w katalogu?  

3. Brak kodu EAN przy wprowadzaniu nowego produktu w kategorii w jakiej takie kody NIE są wymagane powoduje, że nie mogę utworzyć nowej pozycji w katalogu dla kolejnego produktu.

Pytanie - czy to błąd w systemie czy zapowiedź kolejnej zmiany jakiej nie zauważyłem w ostatnich dniach?

Jeśli to nowa "innowacja" to jak będzie się to miało co do obowiązkowego katalogowania przedmiotów w sprzedaży - skoro jest problem z wprowadzaniem nowych pozycji katalogowych mimo że dotyczy to przedmiotów używanych jakich często od lat a nawet dekad nie ma w produkcji?

Uważam że niemożliwe jest kompletne pokrycie kodami EAN tej kategorii albo obowiązkowe powiązanie z katalogiem produktów nigdy nie może sięgnąć więcej niż 75 - 80% przedmiotów.


Ogólnie po 11 latach niemałej działalności na Allegro zaczynam się zastanawiać czy warto tutaj pozostawać, bo rozmaite, czasochłonne bzdury zaczynają przeważać nad zaletami sprzedaży na Allegro.


oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16
IZULA50
#11 Animator#
oznacz moderatorów
nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@PMTW Proszę, żebyś do każdej z poruszonych kwestii podał przykłady konkretnych produktów. Kiedy to zrobisz, skonsultuję Twoje pytania z odpowiednim zespołem.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję za odpowiedź.

OK, to zacznę od ostatniego, trzeciego punktu, bo spotykam się z tym problemem w ciągu kilku ostatnich dni.

Przed chwilą ponownie to sprawdziłem i wiem że problem nadal istnieje.

Wprowadzam nową pozycję Space Marine Captain ( z jakimś dodatkowym słowem aby wyróżnić o którego chodzi, bo nazwa katalogowa musi się jakoś różnić od hordy innych wydanych kapitanów) w kategorii gry/towarzyski/bitewne/Warhammer 40 000.

Aktualnie w tej kategorii widzę 19 pozycji ze słowami Space Marine Captain, w tym 5 to dokładnie ten sam, identyczny wzór z 5. edycji Wh40k.

Moją nową pozycję w katalogu dotyczącą plastikowego kapitana dostępnego przez ponad dekadę odrzuca wyłącznie dlatego że nie podałem numeru EAN.

Nie ma innych przeciwskazań. Dla wyjaśnienia - produkt jest ustawiony oczywiście jako używany.

W procesie wystawiania w tej kategorii EAN wyświetla się jako parametr opcjonalny i jeszcze mniej więcej tydzień temu wprowadzenie nowej pozycji katalogowej nie wiązało się z tym problemem.

Dodam, że w katalogu pod słowami SM Captain albo Space Marine Captain wisi jakieś 25 pozycji, część się powtarza, a problem z wprowadzeniem nowych pozycji do katalogu oznacza, że nie można wprowadzić, na oko 10, wydanych w rozmaitych latach wzorów kapitana dla SM. Licząc tylko oficjalne wzory dla tej gry oczywiście, bez uwzględniania rozmaitych, masywnych przeróbek.

Jest to też dobry przykład dla punktu pierwszego, bo widzę, że moja pozycja "Space Marine Captain z 3. edycji" wypadła z listy.
Model nie był wydawany osobno lecz w ramach zestawu 5 modeli, każdy do innej roli, ale raczej trudno oczekiwać aby ktokolwiek wprowadzał cały zestaw do katalogu, bo od ponad 15 lat nikt nie szuka całego zestawu lecz poszczególnych modeli, więc brak tej pozycji w katalogu pozbawia klientów istotnej informacji.

Ogólnie w katalogu produktów w tej kategorii nie widać ładu a i z sensem jest problem.

Co do punktu drugiego to jestem pewien że jakiś dobry przykład znajdzie się w ciągu tego tygodnia, na tą chwilę pytam o metodę - działa tutaj algorytm czy ludzie?
Bo w obu wypadkach bardzo łatwo namieszać - w tej niszowej kategorii potrzebna jest bardzo wyspecjalizowana wiedza więc człowiek może łatwo się pomylić, a algorytm... cóż zawsze będzie za głupi na kreatywną kategorię gdzie używnay model może różnić się od używanego modelu.

Tyle na tą chwilę, poczekam na odpowiedź do jutra.
Mam pracę do wykonania.

Pozdrawiam 

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@PMTW Jeśli chodzi o punkt pierwszy, to na Twoim koncie znajdują się trzy oferty, które pasują do Twojego opisu: 

ko_alka_0-1657555699791.png

Czy masz może kod EAN lub pamiętasz, która oferta była połączona z produktem w Katalogu o którym mówisz? Sprawdzę, dlaczego produkt został usunięty. 

Punkt drugi: w tym momencie oferty są weryfikowane zarówno przez system, jak i przez pracowników Allegro. Inne zdjęcia nie powinny powodować odpięcia ofert od produktu. Gdy skatalogujesz istniejącą ofertę - parametry zostaną nadpisane tak, aby były zgodne z parametrami produktu. Zdjęcia, opis, tytuł czy kategoria oferty nie zostaną zmienione.

Jeśli chodzi o trzeci punkt, to w kategorii Kultura i rozrywka - Gry - Towarzyskie - Bitewne - Warhammer 40000 - Space Marines wymagamy, aby część ofert była połączona z Katalogiem produktów Allegro. Informację o tym, ile ofert musi zostać dodanych do Katalogu znajdziesz w zakładce Moje Oferty. Nie jest to żaden błąd w systemie. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Odpowiem na kolejne punkty.

Najpierw ogólnie.

Trzy modele na screenach - jak widać to część problemu, bo dwa z nich są identyczne, a sam model powinien być obecny w kategorii Space Marines/Blood Angels - bo na te potrzeby był zaprojektowany i sprzedawany oraz w kategorii Space Marines, bo wystarczy niewielka przeróbka aby nie był to już model dla Blood Angels.

Mamy dwa modele tego samego wzoru i oba mogą być pod tą samą pozycją jako ten sam produkt w tej samej kategorii, ale określony detal sprawi ze mogą znaleźć się w innej kategorii.


Taka jest specyfika tej zabawy.

Teraz w bardziej zawężony sposób. Metalowy Captain na górze screenu to określony wzór, teraz dosyć rzadki, jeden z kilku (chyba siedmiu) wzorów z serii "Masters of Space Marines". Tylko w tej jednej serii każdy ze wzorów będzie się różnić wyglądem, więc nie wiem co lepsze - kilka pozycji katalogowych czy jedna, pod którą wpisują się wszystkie wzory kapitanów, a moze tylko wzory kapitanów z serii "Masters"?

Co jest lepsze z punktu widzenia katalogu produktów - jedna pozycja aby kupujący mógł łatwo zapoznać się ze wszystkimi wzorami kapitana bez terminator armour (bo to tradycyjnie inna pozycja w książkach armii i model jest zwyczajnie większy), czy też osobne pozycje dla każdego wzoru wydanego w trakcie ponad 35 lat tej zabawy?

Nie wiem jaki cel przyświeca katalogowaniu produktów - możliwość porównania np. cen czegoś pełniącego bardzo podobną albo identyczną rolę czy też precyzyjne rozdzielenie z osobną pozycją dla każdego wydanego wzoru. 
No i jak w takich realiach zaklasyfikować przeróbki jakie ludzie robią korzystając z rozmaitych części rozmaitych modeli.

Model jaki mi wywaliło z listy jest jeszcze inny, wydany w okolicach 2002 roku, więc ponad 20 lat temu i nie ma szans na numer EAN dla takich produktów, wręcz nie wyobrażam sobie jak miałbym doszukać się takich danych i ile godzin pracy KAŻDEGO dnia poszukiwanie takich informacji by zajęło gdyby miało się to powtarzać. A nie ma szans aby nie powtarzało się regularnie.

Jeśli numer EAN jest/ma być obowiązkowy oznacza to że pewna część produktów nigdy nie znajdzie się w katalogu, bo nigdy nie sprzedawano ich osobno a część to przeróbki wychodzące poza ramy konkretnego wzoru albo wręcz poskładane z elementów - sam poskładałem takie w osobistej kolekcji.

Dwa. Ok. Dobrze wiedzieć. Dziękuję za wytłumaczenie.

Trzy. Aktualnie na jakieś 800 pozycji w mojej ofercie poza katalogiem produktów jest tylko nieco ponad 10 sztuk.

Już kilkakrotnie zbliżałem się do 100%, ale po pewny czasie znowu coś sie odczepiało, a śmiem twierdzić że spora część produktów w katalogu została dodana tam przez zupełnych amatorów.
Nie jest to obelgą, bo każdy powinien móc coś wprowadzić ze względu na kreatywny charakter tej kategorii, ale kilkanaście pozycji katalogowych różniących się np. tylko liczbą modeli w zestawie to jednak przesada.

Ok, a teraz musze w końcu wprowadzić oferty - co w tej kategorii niestety bardzo często oznacza wprowadzanie ich pojedynczo, bo automatyzacja prowadzi do problemów i błędów. 

Dlatego na kolejne wiadomości mogę odpowiedzieć dopiero jutro.

Pozdrawiam TM





oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@PMTW A czy masz może przykłady innych wariantów tej figurki: https://allegro.pl/oferta/sm-captain-nr-265-metal-master-of-the-watch-12042661701?

Skonsultuję Twoje pytanie z zespołem zajmującym się Katalogiem produktów, ale potrzebowałabym przykładów. Masz bardzo dużą wiedzę specjalistyczną, a takie przykłady pozwoliłyby nam lepiej zrozumieć sprawę. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Tak.

Tutaj jest zestawienie modeli kapitana z serii Masters - nawet ja zapomniałem, że wydano nie siedem, a osiem modeli. Z tego połowę (środkowe zdjęcia) wyłącznie w żywicy.

https://wh40k.lexicanum.com/wiki/Master_(Space_Marine)

Modeli kapitana w tej grze, w tej kategorii Allegro (Space Marines)  wydano kilkadziesiąt, w tym część w ramach którejś z podfrakcji (czyli podkategorii).

Ogólnie przez ostatnie 35 lat wydano tysiące wzorów modeli tylko dla tej gry - Warhammer 40 000 i wiele będzie pokrywać się nazwą mimo olbrzymich różnic w wyglądzie, wielkości, a nawet materiale z jakiego były i są robione - metal, rozmaite rodzaje żywicy i plastik. Niektóre wzory wydawano zarówno w metalu jak i żywicy ze względu na odchodzenie od materiału stosującego stop drożejącej z powodu wykupowania go przez Chiny cyny. 

Co więcej część wzorów była limitowana albo dostępna w specyficznych warunkach np. jeden wzór początkowo był do kupienia tylko w Japonii jako losowy model, nagroda w kolekcji.

Przy czym proszę zauważyć, że dotyczy to tylko modeli pod nazwą Space Marine Captain w tzw Power Armour czyli de facto jednej pozycji jesli chodzi o użyteczność w grze.
Ta jedna pozycja w grze może być jednym produktem, albo kilkudziesięcioma.

Nie wiem jaką metodę chcecie przyjąć.

Dla mnie najważniejsze jest abym mógł dodawać modele do oferty jak przez ostatnie 11 lat.

Tylko tyle i aż tyle.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@PMTW tysiące wzorów modeli tylko dla tej gry  

No to masz pozamiatane, albo zakupisz kody EAN i dodasz tysiące produktów do katalogu albo wszystko będzie wymieszane 😞 

A nie dasz rady wystawić tego w dziale kolekcje tam nie ma obowiązku łączyć 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Nie po to od ponad dekady staram się aby kupujący wiedział co i gdzie kupuje i numeruję modele danej nazwy aby udawać, ze to jakieś rękodzieło z działu kolekcje.

Kupowanie kodów EAN do produktów sprzedawanych przez długie lata to dodatkowy, niepotrzebny koszt szczególnie w sytuacji gdy istnieje szansa, że dany model nigdy nie trafi w moje ręce po raz drugi.

W dodatku w tej skali może to znacząco wpłynąć na opłacalność całej działalności i wymusi poszukanie alternatywy wobec sprzedaży na Allegro.

Taka jest specyfika rynku używanych modeli do gry - końcowy wygląd produktu może być całkowicie unikatowy mimo że technicznie to nadal produkt pod tą samą nazwą co setka innych.


oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Dorzucam nowy przykład. Znowu Space Marine Captain.

https://allegro.pl/oferta/space-marine-captain-nr-271-3-edycja-12380801458

Brak kodu EAN odrzuca możliwość dołączenia nowego produktu do katalogu jako Space Marine Captain - 3. edycja.

Dzisiaj dodałem trzy takie modele do oferty. 

Żaden nie może znaleźć się w katalogu, ale za to jest tam kilka pozycji dotyczących kapitana z 5. edycji.


Jak długo będzie istnieć możliwość dodawania ofert jakich nie można powiązać z katalogiem produktów?

Dodam tylko, że w tych kategoriach zawsze będzie istnieć potrzeba istnienia marginesu ofert jakich nie da się powiązać z katalogiem produktów.

Mój w tej chwili wynosi 2,5%.


oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@PMTW Jeśli nie masz kodu EAN do tego produktu, to możesz skontaktować się z producentem figurki - powinien udostępnić Ci kod. Możesz również wystąpić do organizacji GS1 o przyznanie kodu. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Cóż, cudowna metoda aby zamordować rynek produktów używanych w tej kategorii skoro do tej pory katalogi produktów są tak ubogie, ale mniejsza o to. Po prostu sprawdzi się co oferuje konkurencja i stopniowo zrezygnuje z wprowadzanie ofert na Allegro.

Inne pytanie - jakie mam gwarancje, że moje przedmioty pozostaną przypisane do katalogu bo mam obawy, że pozycje w katalogu mogą zostać usunięte?
Czy samo istnienie kodu EAN przy danym produkcie w katalogu oznacza, że ta pozycja nie zniknie z katalogu?



Nie mam pewności czy coś nie spadnie mi z oferty, a nie jestem w stanie pilnować wszystkich 800+ ofert.
Wszystkie moje oferty są ustawione na automatyczne wznawianie abym nie musiał pilnowac każdej oferty - zdobycie odpowiednich przedmiotow oraz przygotowanie nowych ofert pochłania całkiem dużo czasu.

Pozdrawiam TM

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@PMTW Jeśli produkt zostanie dodany prawidłowo, a parametry zostaną uzupełnione poprawnie, to nie widzę powodu, dla którego produkt w Katalogu miałby zostać usunięty. 

Opcją do zastanowienia jest wystawianie ofert na Allegro Lokalnie (tam nie trzeba dodawać kodów EAN). 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#



Allegro Lokalnie?

Nigdy tam nie sprzedawałem, więc pozwolę sobie dopytać.

Pytanie - czy moje główne konto bedzie w pełni aktywne na Allegro Lokalnie?
Chodzi o to aby klient mógł sprawdzić zawartość głównej oferty wchodząc na mój nick - PMTW - bez żadnego problemu.


Każdy opis każdego przdmiotu u mnie zawiera, oprócz dodatkowych danych mówiacych o towarze, krótką zachętę do sprawdzenia innych ofert i wolałbym gdyby kupujący mógł to sprawdzić zamiast tworzyć osobny zakres ofert.
Przy tych średnio 800 przedmiotach w ciągłej ofercie ludzie wolą łączyć zakupy i byłoby dobrze gdyby nadal wchodziło to w grę.

Ogólnie interesuje mnie współzależność obu systemów, bo po dokładnym sprawdzeniu już wiem że nigdy nie zapewnię kodów EAN dla wielu przedmiotów - nie jestem producentem, wielu producentów zwalcza sprzedaż wtórną więc nie zapewni kodów EAN, a część producentów już od dawna nie istnieje bo firmy w tej branży regularnie padają.

Dlatego część przedmiotów zawsze będzie u mnie niemożliwa do dopasowania do katalogów wymagających kodu EAN.


Pozdrawiam TM

oznacz moderatorów
nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@PMTW Twoje konto będzie w pełni aktywne w Allegro Lokalnie, ale klient nie będzie miał możliwości kliknięcia w login i przejścia do Allegro.pl. Natomiast jeśli wystawisz przedmiot na Allegro Lokalnie będzie on również widoczny na liście Twoich ofert w Allegro.pl. Dopiero po kliknięciu w tę ofertę przeniesiemy kupującego na Lokalnie.  

Łączenie zakupów dokonanych w Allegro Lokalnie i Allegro.pl nie jest możliwe. 

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
PMTW
#9 Pomysłodawca#

Ok, to wyjaśnia wszystko.

Problem z łączeniem zakupów da się rozwiązać indywidualnie, bo na razie planuję przenieść tam sprzedaż przedmiotów do jakich nie ma i nie będzie kodów EAN, czyli w granicach do 20% przeciętnej oferty.

Nie mam więcej pytań.

Pozdrawiam TM

oznacz moderatorów