anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Klient chce fakturę na firmę która ma zawieszoną działalność

dawal50
#14 Krzewiciel#

Czy można wystawić fakturę firmie która ma zawieszoną działalność?

Napisałem mu że chętnie wystawiłbym mu fakturę bez VAT ale z tego co widzę ma zawieszoną działalność. Wystawienie faktury na dane firmy nie byłoby prawidłowe gdyż zawiesił działalność.

Odpisał mi żebym mu przesłał podstawę prawną odmowy

to mu odpisałem: 

Np. czytając artykuł można przeczytać https://www.prawo.pl/podatki/nie-mozna-wystawic-faktury-na-firme-ktora-zakonczyla-dzialalnosc,23078....
"osoba fizyczna, której ma zostać wystawiona faktura nie prowadzi już działalności gospodarczej. W konsekwencji faktura dokumentująca usługi księgowe powinna zostać w przedstawionej sytuacji wystawiona na imię i nazwisko klienta (co – jak zostało wskazane – jest regułą w przypadku faktur wystawianych osobom fizycznym) oraz jego adres zamieszkania. Wystawienie faktury na dane firmy nie będzie w przedstawionej sytuacji prawidłowe (zwłaszcza, że firma ta już nie istnieje)."
Lub https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta/porady-eksperta/zawieszenie-jednoosobowej-dzialalnosci-go...
"Przedstawiony problem: Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej, a zakup maszyny na firmę i otrzymanie faktury VAT.
Odpowiedź na problem prawny: Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może jedynie zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, natomiast nie może nabywać."
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2019, poz. 1387)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2019, poz. 1292)

Kto ma rację? Ja się za bardzo na fakturach nie znam bo ktoś chce fakturę raz na rok (produkty elektroniczne)

Czy może jednak w ogóle nie powinienem wnikać w to czy ma zawieszoną i wystawić mimo wszystko?

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

aragil
#14 Krzewiciel#

Sprawdzasz wszystkie Firmy przed wystawieniem f-vat?

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@aragil raz na rok wystawiam fakturę więc za bardzo się na tym nie znam i dlatego pytam Was o zdanie

oznacz moderatorów

aragil
#14 Krzewiciel#

Odpowiedz otrzymałeś.😎

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#18 Luminarz#

@dawal50  

To bardziej problem klienta. Podczas zawieszonej działalności nie wolno mu robić zakupów na firmę. Ty nie musisz wiedzieć czy zawiesił czy nie.

Nigdy jeszcze nie sprawdzałam firmy przed wystawieniem faktury ale w sumie ciekawa jestem czy pobierając automatycznie dane z GUS wyskakuje taka informacja czy po prostu sprawdziłeś na CDEiG?

_____________
Kama
oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@Kaliope_Brzeg sprawdziłem na https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx

To może odpiszę mu że jeżeli chce to mu wystawię, tyle że to jego problem?

oznacz moderatorów

_Likos_
#16 Inspirator#

@dawal50  cóż ja ten temat przerabiałem z księgowościa i doszliśmy do wniosku że nie mamy prawa podważać danych podanych przez klienta.

Faktura jest dokumentem sprzedażowym i niezależeni czy klient podaje dane do FV czy tez życzy sobie paragon my ksiegujemy dokument taki jaki wystawiamy.

Przy zawieszonej działalności klient z pewnością nie może sobie zrobić kosztów z takiej faktury lecz np może mu byc ona potrzebna ponieważ przygotowuje sie do ponownego uruchomienia dzialalności i chce mieć dokumenty zakupu w razie kontroli z US za 4-5 lat.

Ja w takim przypadku nie wnikam w dane które podaje klient. Wypisuje dokument i go ksieguje i odprowadzam podatki. Nie widze w tym nic naruszającego prawo.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#18 Luminarz#

@dawal50 

Tak zrób. Klient nasz pan, życzy sobie to spełnij jego prośbę 😊 Nawet jeśli napyta sobie problemów to na własne życzenie. Tak jak pisze @_Likos_  powody mogą być różne, niekonieczne jakieś łamiące prawo.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

W czym masz problem? Wystawiasz fakturę na dane, które podaje klient. Nie masz obowiązku prześwietlać danych firmowych, robić dochodzenia i niczego sprawdzać 🙂

oznacz moderatorów