anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Klient zamówił towar i płacił wysyłkę. Towar wysłany, ale zgłosił odstąpienie

Novosan
#9 Pomysłodawca#

Witam,
mam do was pytanie. Wczoraj wieczorem klient kupił u mnie towar za 799zł + przesyłka kurierska 120zł. Wpłacił wszystko na konto. Dzisiaj rano towar wysłałem i od razu wprowadziłem mu list przewozowy. Towar pojechał. Przed chwilą napisał mi maila: "Witam, muszę zrezygnować z zakupu. Bardzo proszę o anulowanie transakcji."

Co w takim wypadku? Jak napiszę do przewoźnika i towar wróci do nas to zostaniemy obciążeni w sumie 2x120zł=240zł.

Według art 535 kc obowiązkiem klienta jest odebranie towaru.

Mogę mu zwrot pomniejszyć o te koszty i oddać mu 679zł? Odstąpienie umowy w ciągu 14 dni nakłada obowiązek na kupującego żeby sam zwrócił towar od którego zakupu odstępuje.

oznacz moderatorów
52 ODPOWIEDZI 52

xyz96
#21 Demiurg#

Od daty odebrania towaru, ale można odstąpić wcześniej, zaraz po zakupie.

oznacz moderatorów

_Likos_
#16 Inspirator#

xyz96 a który przepis mówi o prawie odstąpienia zaraz po zakupie?? Póki co nie znalazłem.

oznacz moderatorów

Novosan
#9 Pomysłodawca#

Nie ma takiego przepisu absolutnie. Sprawdzałem to bardzo dużo. To Allegro stworzyło taką możliwość klientom i co ważne nie jeśli status jest zmieniony na w przygotowaniu albo wysłane. Dlatego, że wtedy według prawa sprzedający zaczyna wykonywanie umowy.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ I Ty podstaw nie znasz? Zobacz punkt 14. https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pytania-odpowiedzi/odstapienie-od-umowy-zawartej-na-odleglosc/

A gdy klient na Allegro anuluje zakup po kilku minutach, to co jest? Nie odstąpienie od umowy? Allegro wprowadziło mechanizm niezgodny z prawe? Weź się zastanów.

oznacz moderatorów

_Likos_
#16 Inspirator#

xyz96 UOKIK NIE STANOWI PRAWA poprosze o konkretny artykuł bo w linku który podałeś także nie ma artykułu na podstawie którego UOKIK tak twierdzi. To co tam jest to takie same dywagacje jak nasze a AG 🙂

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ Ale interpretuje przepisy i te interpretacje są wiążące, w sądzie przegrasz. Chcesz podważać stanowisko UOKIK? Podważaj.

oznacz moderatorów

Novosan
#9 Pomysłodawca#

Ważna jest preambuła unijna, którą mi wskazał inny użytkownik. Miałeś rację, ale klient nie może powoływać się, że na stronie UOKiKu tak jest, tylko na wyrównanie przepisów polskiej ustawy do przepisów unijnych.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Novosan Może się powoływać na UOKiK, to wystarczy, w każdym sądzie wygra. Jeśli stanowisko UOKiK dla Ciebie nic nie znaczy, to ja na to nic nie poradzę.

oznacz moderatorów

_Likos_
#16 Inspirator#

xyz96 jest mnóstwo artykułów gdzie Sądy nie uznawały stanowiska UOKIK za wiążące.  Natomiast w linku przysłanym przez Ciebie nie ma nawet podanego przepisu . Jest tylko zdanie anonimowego pracownika UOKIK dokonującego wpis na stronie. Natomiast Art. 535 KC jest naprawdę jasny. Jeśli znajdziesz inny przepis potwierdzający Twoje twierdzenie oczywiście chętnie się zapoznam. Chociaż jak juz napisałem ja wole stosować zdrowy rozsądek niż sztywno się trzymać przepisów i ja bym taki zwrot uznał zamiast się kłócić z klientem.

oznacz moderatorów

Client:97320082
#14 Krzewiciel#

@NovosanNie, może odstąpić od umowy przed wysłaniem towaru.

oznacz moderatorów

Novosan
#9 Pomysłodawca#

Nie może. Nawet na stronie UOKiKu jasno o tym piszą:

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/prawo-odstapienia-od-umowy/terminy-odstapienie/

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Novosan To jest termin ostateczny, liczony od odebrania towaru, ale wiedzą powszechną jest, także UOKiK o tym pisze, że MOŻE ODSTĄPIĆ WCZEŚNIEJ! PRZED ODBIOREM!

oznacz moderatorów

Novosan
#9 Pomysłodawca#

Proponuję przeczytać ustawę. Ja ją czytałem. Szczególnie art 28 pkt 1:

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/wp-content/uploads/2015/03/Ustawa_o_prawach_konsumenta.pdf

oznacz moderatorów

Novosan
#9 Pomysłodawca#
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Novosan Klient może odstąpić od umowy przed odbiorem towaru, to pewne, każdy to wie, chyba oprócz Ciebie. Nie rozumiesz, że 14 dni to termin ostateczny, liczony od dania odbioru. Nawet tu na forum moderacja wyjaśniała, że tak jest. Zapytaj Allegro przez formularz i wklej tu odpowiedź.

oznacz moderatorów

Novosan
#9 Pomysłodawca#

Mnie nie interesuje moderacja. Podaj mi konkretny artykuł ustawy na który może powołać się klient. Podaj wtedy przyznam Ci rację i się pochylę .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pytania-odpowiedzi/odstapienie-od-umowy-zawartej-na-odleglosc/ I nie zawracaj już głowy bo bzdury wypisujesz i próbujesz zaniżyć to, co się klientowi należy.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Novosan dalej nie rozumiem Twojej walki ?

towar 800 zł wysyłka 120 zł klient odbiera i odsyła na swój koszt, oddajesz 920 zł jesteś w plecy 120 zł 

Klient odstępuje po wysyłce wpłacił 920 zł potrącasz 120 zł za zwrot oddajesz 800 zł jesteś w plecy 120 zł za wysyłkę 

Co za różnica ?

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Novosan Podaj mi konkretny artykuł ustawy na który może powołać się klient. Podaj wtedy przyznam Ci rację i się pochylę .

https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/odstapienie-od-umowy-sprzedazy-przed-wysylka-towaru

Polskie przepisy o ochronie praw konsumenta powstały na podstawie tej dyrektywy, zatem zarówno ich treść jak i wykładnia nie może zapewniać konsumentowi ochrony gorszej, niż określona w przepisach unijnych. Zgodnie z pkt 40 preambuły do tej dyrektywy:

(40) (…) Ponadto konsument powinien mieć możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy przed wejściem w fizyczne posiadanie towarów.

Wynika z powyższego, że art. 27 Ustawy o prawach konsumentach należy traktować jako określenie terminu dotyczącego wygaśnięcia uprawnienia do zwrotu konsumenckiego, a nie okresu, w którym uprawnienie istnieje i może zostać wykonane.

Możesz @xyz96 przyznać rację i się pochylić 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów