anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Ktoś podpiął produkt pod mój EAN. Jak i gdzie to zgłosić?

DrapexPL
#12 Orędownik#

Witam.

Jestem producentem.

Mam pod swoje produkty wygenerowane i opłacone kody EAN.

 

Zauważyłem, że inni sprzedawcy podpinają pod nie (pod mój kod EAN) własne, podobne produkty.

Jak i gdzie to zgłosić?

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17

mwmonety
#21 Demiurg#

Zgłoś do allegro to ich wymysł z tymi kodami EAN niech ci wytłumaczą jakie kroki powinieneś zrobić by takiej sytuacji zaniechać.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@mwmonety To akurat pokazuje jak ktoś sobie może sprzedawać lewy lub inny produkt podszywając się pod oryginalny. Jeden uczciwy który zainwestował w swój produkt i od razu chmara piratów z lewym towarem hehe. Ciekawe, jak w rzeczywistości wygląda sprzedaż niektórych sprzedawców.

@DrapexPL Poszukaj gdzie zgłaszać sprzedaż podrabianych produktów, poza tym możesz zgłosić sprawę organom ścigania, to  działanie na szkodę firmy. Duże kary.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Póki co napisałem ogólny Ticket do allegro, ciężko znaleźć odpowiedni dział do zgłoszenia. Staram się też coś na chacie wyjaśnić.

Jak wchodziły EAN i były rozmowy z ekspertami, zgłaszałem tego typu obawy. Mieli nad tym myśleć. Proponowałem zrobić jakaś zakładkę, w której można by sprawdzić, czy ktoś (poza Tobą) ma podpięty pod Twój kod EAN jakieś produkty i zweryfikować ich autentyczność... cisza w temacie.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@DrapexPL Masz swój EAN na dane Twojej firmy, łatwo można go zidentyfikować. Zrób sobie jakiś szablon wiadomości do sprzedawców z prośbą o informację skąd posiadają Twój towar, proś o dokumenty potwierdzające ich legalne nabycie. Następnie informuj o wezwaniu przedsądowym do usunięcia Twoich danych w postaci EAN z produktów które są pod nim sprzedawane a nie zostały w legalny sposób nabyte przez sprzedawcę lub są niewiadomego pochodzenia identyfikując się jako Twój produkt. Poszukaj w necie jakieś przepisy pod które możesz to podciągnąć.

Allegro Ci raczej tutaj nie pomoże, ponieważ jesteś producentem a zarazem możesz swoje produkty dystrybuować poprzez innych sprzedawców, wówczas oni legalnie będą się posługiwać Twoim nr EAN. Niestety sam musisz sobie tego pilnować. Owszem, możesz zgłaszać to Allegro, jednak uważam że sam szybciej załatwisz sprawę. Poza tym jak pisałem wyżej, ten EAN prawdopodobnie nie będzie używany tylko na allegro ale może być również na innych platformach sprzedażowych.

Sprawdzisz łatwo i szybko kto posiada dany kod EAN wpisując w wyszukiwarkę go zamiast nazwy towaru, pojawią Ci się wszystkie produkty i sprzedawcy podpięci pod niego.

Zawsze też przy okazji w zależności jak sprawę będziesz załatwiał, możesz z innym sprzedawcą się dogadać i zaproponować mu swój towar do sprzedaży jeśli to tylko sprzedawca i ma problem z brakiem nr EAN sprzedawanego towaru. 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@ZibiK30 

Następnie informuj o wezwaniu przedsądowym do usunięcia Twoich danych w postaci EAN z produktów które są pod nim sprzedawane a nie zostały w legalny sposób nabyte przez sprzedawcę lub są niewiadomego pochodzenia identyfikując się jako Twój produkt.

Ja bym tak nie szarżował - Sprzedawca ma prawo sprzedać towar kupiony w szarym kanale sprzedaży

Producent nie ma tu nic do gadania i musi uważać by jego działania nie zostały podpięte pod zmowę cenową

@DrapexPL 

proponuję byś dopisał w swoich aukcjach - oferta od bezpośredniego producenta lub że sam produkujesz przedmioty

i coś w stylu - nie kupuj podróbki

 

 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@RED Tak, dlatego przed tym cytatem co wkleiłeś jest to zdanie 😉 "szablon wiadomości do sprzedawców z prośbą o informację skąd posiadają Twój towar, proś o dokumenty potwierdzające ich legalne nabycie." Następnie dopiero informowanie o krokach jakie się podejmie w razie nie usunięcia tego nr. Jako producent ma prawo wiedzieć.

Tu się sporo mylisz, producent ma bardzo dużo do gadania bo odpowiada za towar wyprodukowany, jego jakość oraz użytkowanie. W momencie przejęcia, zakupu hurtowego przez sprzedawcę, to sprzedawca jest współodpowiedzialny za przechowywanie, przewożenie itp. aby producent mógł go objąć gwarancją.

Sprzedawca zaś może tylko to na co producent pozwoli bo sprzedawcy także można nie uznać reklamacji z jego winy. Znam cwaniaka sprzedawcę, który kupił kilka drogich mechanicznych produktów od producenta, sprzedał je po kilku latach wystawiając własną jakąś gwarancje, potem się coś stało i próbował przerzucić winę na producenta. Dziś już nie ma biznesu i sprzedaje ale jako pracownik w jakiejś firmie, bo myślał, że może robić co chce, bo towar przecież był jego hehe 😉

 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@ZibiK30 

producent ma bardzo dużo do gadania bo odpowiada za towar wyprodukowany, jego jakość oraz użytkowanie. W momencie przejęcia, zakupu hurtowego przez sprzedawcę, to sprzedawca jest współodpowiedzialny za przechowywanie, przewożenie itp. aby producent mógł go objąć gwarancją.

Producent to może sobie dawać gwarancję jak chce

ale ja mogę kupić ten produkt w innym kraju i też go tu sprzedawać

i nie może mi tego zabronić

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@RED Dziwne podejście masz, przypuszczam, ze nie masz własnej firmy tylko pracujesz u kogoś, ale to Twoje zdanie, ze możesz sobie robić z towarem do sprzedaży co chcesz i że producent nie ma nic do gadania 😉 Oby żaden tego nie czytał 😄

 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@RED Z pewnością zdaję sobie z tego sprawę, ze wiele nie wiem, ale mam również kilkuletnią praktykę pracując z producentem, nie jako stróż i wiem co może producent a co sprzedawca produktu, może go tylko sprzedawać tak jak producent mu nakaże a producent może tak zrobić, że sprzedawca dużo nie zarobi aż się mu odechce sprzedawać 😉

Ale może myślimy o różnych produktach, Ty o Chlebie a ja o produktach kosztujących dziesiątki tysięcy i prawie bez konkurencji 🙂

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Jak było spotkanie z ekspertem to prowadziła je @jacek_kulakowski  Niestety już nie odpowie na nasze pytania bo od kilku miesięcy jest już Internal Communications Manager w portalu sprzedaży produktów cyfrowych. Pewnie się nudzi bo tam nie ma kodów EAN.

@DrapexPL czekałem na taki sygnał bo sam zainwestowałem w rezerwacje własnych kodów w GS1.

Trochę ponudzę, ale zajmowałem się identyfikacją produktów już w latach 80-tych. Ponieważ kody są niezwykle istotna w logistyce i tradycyjnym handlu, a wielu producentów nie miało wewnętrznej potrzeby aby oznaczać własne produkty (tak jak np. branża samochodowa, czy producenci części maszyn) powstały międzynarodowe organizacje zarządzające bazą oznaczeń głównie na potrzeby handlu. Prawo do oznaczania zarezerwowanym numerem towaru ma podmiot (producent lub dystrybutora), który go zarezerwował. Może nim oznaczać wprowadzany do obrotu towar. Oznacza to, że jeżeli nabyty towar jest oznaczony numerem EAN, i dostawca nie ograniczył praw do dalszej odsprzedaży, to może się pojawić na aukcji innego sprzedawcy. Jeżeli jednak jest to towar nawet identyczny, ale z innego źródła oznaczenie go tym samym numerem stanowi naruszenie zasad uczciwej konkurencji i może wprowadzać innych uczestników rynku w błąd. 
Rozumem, że celem AL była ochrona kupujących przed wprowadzaniem ich w błędne decyzje przez nieuczciwych sprzedawców. I teraz będzie eliminować z rynku tych, którzy wprowadzając swój towar będą oznaczać je numerami innych towarów. Oczywiście można argumentować, że to ten sam produkt, ale to się nie obroni. Nasz system kontroli jakości i sposób pakowania jest unikalny i to go wyróżnia. 

Mam nadzieję, że AL będzie takie sytuacje ja sygnalizowana przez @DrapexPL załatwiać błyskawicznie i bez większych problemów.  Baza numerów GS1 jest publiczne dostępna i łatwo można sprawdzić kto ma prawo do oznakowania danego towaru konkretnym numerem.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@annas14-firma  grunt to się ustawić jak ten kulakowski. Wymyślił, wziął kasę i spier....ił do innej firmy. A my będziemy się teraz szarpać z tą produktyzacją 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

DrapexPL myśle że powinieneś napisac do sprzedawców których oferty widzisz ze swoim EANem. Czasem przy wystawieniu produktów o podobnych parametrach system allegro źle podpowiada oferty i nie zawsze musi to być zła wola danego sprzedawcy. Dopiero gdy sprzedawca nie poprawi wówczas możesz podjąć jakies kroki. Mysle że należałoby zaczać od powiadomienia allegro w sumie to baza produktów allegro i to allegro odpowiada za poprawność danych. O ile trudno aby allegro wychwytywało wszystkie takie "numery" to juz jeśłi bedą powiadomieni to moim zdaniem powinni coś z tym zrobić

oznacz moderatorów

betizdaleka
#9 Pomysłodawca#

W całej tej produktyzacji jest taki bajzel, że głowa boli. Ostatnio nie da wprowadzić nowego produktu, z nowym EAN bo wybija cały czas błędy, że takiego nr EAN  nie ma w żadnym produkcie. No jak ma być skoro go nie ma?  Trzeba wprowadzać bez produktyzacji. A to co się dzieje na już wprowadzonych produktach to jaja totalne. Parametry wzięte z **piiip**, zdjęcia podpięte z **piiip**. Ja sprzedaję jedną rzecz, a podpina mnie pod niby coś z tym samym EAN ale parametry rozjechane totalnie.Klienci dzwonią, pytają co ja w końcu sprzedaję bo z jednej strony pisze A , z drugiej B. Inny klient dzwoni, że na zdjęciu jest inny produkt. Dziwne bo robiłem sam zdjęcia. Patrzę w ofertę, a tam faktycznie podpięta jakaś fotka z **piiip**. Bajzel jest okropny, klienci zdezorientowani mają pretensje do sprzedawców. A to dopiero początek, ciekawe co będzie za 2-3 lata.

oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Wyobraźcie sobie... minęło 8 dni, a w temacie nic znacząco nie posunęło się do przodu.

Gdy próbowałem załatwić sprawę na chacie - proszono mnie o chwilę cierpliwości... po godzinie oczekiwania i braku odp na pytania musiałem zrezygnować... Brawo allegro.

Ponieważ osoba, która swój produkt sprzedaje pod moim kodem EAN ma: nieregulaminowe zapisy w zwrotach, nieprawidłowe miniaturki oraz naniesione własne znaki wodne na zdjęcia - pomyślałem, że zgłoszę aukcję z osobna jako - naruszenie regulaminu, poszczególnych punktów. Można by pomyśleć, że uda się... Niestety. Aukcja jak byłą wystawiona tak nadal jest (podpięta pod mój kod EAN) a na koncie tego użytkownika pojawiają się kolejne aukce.

 

Wniosek: Ktoś moim kosztem sprzedaje na allegro nieoryginalne produkty, podróbki. Allegro nie chce/nie może/nie potrafi zablokować tego użytkownika.

Dziękuję... 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@DrapexPL Czyli wysłałeś allegro wszystkie dokumenty potwierdzające, ze to Twój wykupiony kod EAN, że drugi sprzedawca wystawił go bezprawnie na co przedstawiłeś allegro potwierdzenie zgłoszenia sprawy organom ścigania?

Bo nie wiem na jakiej podstawie allegro ma być policją i sądem w tej sprawie, rozstrzygać i wydawać wyroki i Tobie pomóc?

Pisałem wyżej, ze tego tak nie załatwisz bez dowodów na Twoje zarzuty. Ty oskarżasz więc musisz podać jakieś dowody allegro, że ten drugi sprzedawca nie sprzedaje Twojego towaru, że nie nabył go wraz z towarem legalnie od jakiegoś hurtownika itd. A przynajmniej, ze sprawa jest zgłoszona na policje.

 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Patrzcie go, dowcipniś się znalazł:) Żart pierwsza klasa 😄

Ok, pośmialiśmy się, przejdźmy do konkretów.

Nic nie trzeba udowadniać. Allegro ma dostępne od ręki wszystkie dane na ten temat, nic nie trzeba podawać.

Dla osób, które nie są w temacie, jak chociażby żartowniś Zibik (naprawdę, jak nie wiesz, nie wypowiadaj się - dla laików może ma to sens co piszesz, dla osób w temacie - żenada).

Allegro współpracuje z gs1. W bazie danych GS1 (nawet ogólnodostępnej, wystarczy znać GTIN) po wpisaniu numeru EAN ma się dostęp do takich danych jak:

GTIN; Marka; Kategoria GPC; Zawartość netto; Kraj sprzedaży; Język opisu; Strona produktu i opis.

Dodatkowo do weryfikacji podmiotu:

 

Producent/właściciel marki

Nazwa firmy; nip; Adres i strona internetowa; Data aktualizacji;

 

Te dane są identyczne z danymi konta na allegro.

Jeżeli podmiot zgłaszający uwagi do Allegro jest podmiotem widniejącym w bazie GS1 nie potrzeba żadnych dodatkowych danych.

 

Ps. W bazie gs1 przy produkcie są nawet oryginalne zdjęcia produktu, które podpięte są również pod aukcję allegro... (zdjęcie produktu z bazy gs1 jest zdjęciem głównym na allegro)...

oznacz moderatorów