anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupująca założyła dyskusje, bo odstąpiła od umowy w terminie 14 dni, a tego nie zrobiła

MAMY ROZWIĄZANIE!
Tanatos777
#10 Popularyzator#

Moderatorzy żyją w alternatywnym świecie? O co chodzi

W skrócie bo mi się żal robi całego tego niekompetentnego sztabu pracującego na allegro.

W styczniu, klientka kupuje coś. Zwraca na reklamację bo podobno produkt uszkodzony. 
Przetestowałem, sprawdziłem, serwisowałem, produkt jest w 100% sprawny, reklamacja odrzucona. 

Kobieta zakłada dyskusje że chce zwrot pieniędzy bo odstąpiła od umowy w terminie 14 dni.
Nie, nie odstąpiła. Odesłała produkt z dopiskiem "nie działa, rozlatuje się" oraz nie dostarczyła do dnia dzisiejszego oświadczenia o odstąpieniu od umowy!.

Sama się do tego przyznaje w wiadomości;
"-"Prawdą jest natomiast to, że nie wysłałam oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Odesłałam tarkę, nie przekraczając 14 dni od zakupu."

 

A moderacja co na to?

21 lutego 2022 16:34
Kupująca prawidłowo zwróciła towar, wypełniając formularz odstąpienia. Kupująca także prawidłowo odesłała towar w terminie 14 dni na odstąpienie od umowy.
 
To ja się pytam. Gdzie ten formularz? 
O co wam chodzi?
@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

 

oznacz moderatorów
28 ODPOWIEDZI 28
A3dam
#19 Nestor#

@Tanatos777 
Jeżeli kupująca wypełniła formularz zwrotu, to miała do wyboru kilka odpowiedzi w ankiecie: "dlaczego zwracasz ?".
Część z nich to powody związane z odstąpieniem (z Art. 27 UoPK), a pozostałe to odesłanie w związku ze składaną reklamacją
Powinieneś zidentyfikować, którą opcję wybrała kupująca.
Jeżeli wybrała odstąpienie (z Art. 27 UoPK) to dopiski odnalezione przez Ciebie w paczce nie mają wpływu na skuteczność tego odstąpienia.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

Przytoczony przez Ciebie art. 27 mówi o tym, że kupujący ma prawo odstąpić od umowy. Ale art 30 (albo 36, nie pamiętam) mówi już jak należy to zrobić. Obowiązkowe jest dostarczenie przedsiębiorcy oświadczenia o odstąpieniu, a takowego nie otrzymałem. W świetle prawa, kobieta nigdy nie odstąpiła od umowy. Żadne ankiety allegro czy dopiski nie mają tutaj znaczenia. Alegro nie stoi ponad polskim prawem.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Tanatos777 
O tym "jak odstąpić" mówi Art. 30 UoPK.

Jeżeli Kupująca wybrała (w formularzu zwrotu) odstąpienie - to jej oświadczenie o odstąpieniu z Art. 27 UoPK znajdziesz w postaci pliku *.pdf w szczegółach zwrotu (w zakładce ZWROTY).
Jeżeli zaznaczyła reklamację - to zamiast możliwości pobrania takiego oświadczenia będziesz miał informację, że kupujący(a) wybrał(a) powód reklamacyjny.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

Dokładnie tak jest. Widnieje informacja że kupujący wybrał powód reklamacyjny. Nie mogę wygenerować pdf'a z formularzem. 

oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

zwrotttt.png

oznacz moderatorów
AlePiesio
#13 Ambasador#

To nie jest żaden format PDF, trzeba screena zrobić samemu i wydrukować...

oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

Ok, ale jeżeli byłby to zwrot, to jest tam opcja pobrania już wypełnionego odstąpienia od umowy.  W tym wypadku, nie ma takowego bo to nie jest odstąpienie od umowy tylko reklamacja

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Tanatos777 
W tym wypadku, nie ma takowego bo to nie jest odstąpienie od umowy tylko reklamacja

I wszystko jasne.
Teraz masz pewność, że Kupująca złożyła reklamację, a nie złożyła oświadczenia o konsumenckim odstąpieniu z Art. 27 UoPK (nie odstąpiła więc od Umowy) i możesz procedować zgodnie z prawem reklamację.

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

Oczywiście. Ja to wiem. Ty, drogi użytkowniku to wiesz, ale moderacja allegro uważa co innego. Pani   pisze ""Nasz pracownik w trwającej dyskusji napisał o wypełnieniu formularza odstąpienia,"

Ktos w dyskusji na allegro pisze

"Kupująca prawidłowo zwróciła towar, wypełniając formularz odstąpienia."

Więc łapię się za głowę i pytam... co tu się do jasnej ciasnej dzieje? Jakiś matrix?

 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Tanatos777 
Próbujesz myśleć logicznie - a to nie pomaga w zrozumieniu tzw. "zasad Allegro"
Allegro udostępnia Kupującemu m.in. tzw. ZWROT.
W języku polskim i obowiązujących przepisach prawa to słowo oznacza np. techniczną czynność odesłania rzeczy do sprzedawcy. 
Allegro przez długi okres czasu próbowało podtrzymywać wadliwą tezę i przekonywać, że zwrot i złożenie oświadczenia o odstąpieniu - to jest to samo. O tym, że to są dwie zupełnie różne czynności nie trzeba nikogo rozsądnego, a umiejącego czytać - przekonywać.
Pozostał jednak wadliwy formularz "zwrot" (dla swojego sklepu Allegro ma inny formularz), który utrudnia kupującym prawidłowe zachowanie się, a w sytuacji gdy popadną w problemy i próbują zasięgnąć opinii prawnych -uniemożliwia to im prawidłową identyfikację co autor formularza miał na myśli.

Odesłanie (czyli zwrot) może być konsekwencją obowiązku konsumenta (wynikającego z Art. 34 UoPK) gdy konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu (z Art. 27 UoPK) albo konsekwencją złożenia reklamacji (najczęściej do prawidłowego rozpatrzenia reklamacji Sprzedawca żąda odesłania rzeczy).
Teoretycznie konsument może złożyć w reklamacji z tytułu rękojmi oświadczenie o odstąpieniu od Umowy (z Art. 560 kc), ale w przypadku pierwszej reklamacji byłby to (w mojej ocenie) fatalny wybór konsumenta:
- w przypadku pierwszej reklamacji sprzedawca ma prawo rzecz naprawić lub wymienić zamiast przyjmować odstąpienie z Art. 560.
- na rozpatrzenie reklamacji w której złożono oświadczenie o odstąpieniu z Art. 560 kc - sprzedawca ma: nie 14 dni(jak w innych przypadkach reklamacji, gdy żąda naprawy, wymiany albo obniżenia ceny) ale aż 30 dni
Upierając się, że jest to reklamacja i jednocześnie podtrzymując chęć odstąpienia przy pierwszej reklamacji - konsument komplikuje swoją sytuację (przy aktywnym udziale Allegro) coraz bardziej. 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@A3dam szkoda że wszyscy sprzedawcy nie mają tak jak oficjalny sklep allegro dwóch formularzy, tylko wprowadzają zamieszanie z jednym zwrotem i powodami, i się domyślaj o co chodzi klientowi 😞

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@A3dam miało być wprowadzone ale na razie 😞 cisza https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zg%C5%82o%C5%9B-sw%C3%B3j-pomys%C5%82/dodanie-formularza-reklamacj...

rekla.jpg

________
Κώστας
oznacz moderatorów
AlePiesio
#13 Ambasador#

Kurde faktycznie można tam wygenerować odstąpienie w pdf, nie widziałem tego, kiedy ta opcja tam się pojawiła?

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@AlePiesio 
 kiedy ta opcja tam się pojawiła?

Z relacji innych sprzedających:  prawdopodobnie nieco ponad pół roku temu

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Tanatos777 Nasz pracownik w trwającej dyskusji napisał o wypełnieniu formularza odstąpienia, ponieważ Kupująca zgłosiła zwrot przez naszy system. Widzę, że dyskusja między Tobą a Kupującą jest w toku, dlatego prosiłam naszego pracownika o zabranie w niej głosu po raz kolejny. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

Więc gdzie jest ten formularz? To do przedsiębiorcy który sprzedał towar, powinien taki formularz trafić. Nie do allegro. Więc ponownie się pytam. Gdzie ten formularz?
Ustawa o prawach konsumenta jasno i wyraźnie mówi, gdzie i jak ma wyglądać odstąpienie od umowy. 

oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

zwrotttt.png

 

oznacz moderatorów
Tanatos777
#10 Popularyzator#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Ponawiam pytanie. GDZIE JEST FORMULARZ ODSTĄPIENIA OD UMOWY

serio.png

 

Serio? Co Wy tam Wąchacie?
Od kiedy jakiś wasz śmieszny numerek jest w świetle polskiego prawa potwierdzeniem zwrotu i oświadczenia o odstąpieniu?

oznacz moderatorów
medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@Tanatos777 
Trafiłeś na świeżaka lub wyjątkowego ... sam wiesz kogo. Im trzeba pisać do skutku aż w końcu do dyskusji zajrzy ktoś kumaty. Nam w jednej z dyskusji za 3 podejściem przyznali rację. Wklej im ściągę ze screenem:

zwroty.jpeg

Napisz im wyraźnie co zaznaczyła Kupująca i zgodnie z zasadami zwrotów na Allegro reklamację rozpatrzyłeś. To są prości i ograniczeni przez narzucone szablony odpowiedzi ludzie. Jak im nie narysujesz, to nie zrozumieją 🙂

oznacz moderatorów