anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupujacy nie umie odebrac paczki, a zwrot kosztow

MAMY ROZWIĄZANIE!
undziabundzia
#9 Pomysłodawca#

Klient zakupil towar, ktory zostal awizowany na poczcie, a ze wysylka jest z zagranicy nalezy paczke odprawic celnie. Zgodnie z zasadami allegro, jest to odpowiedzialnosc kupujacego.

Skoro kupujacy nie umial i nie umie, albo tez nie chce odebrac paczki z agencji celnej, a Allegro zwraca kupujacemu pieniadze, gdy ja nie mam zwrotu towaru to czy jest to poprawne dzialanie ?

Czy zwrot finansow nie powinien nastapic PO otrzymaniu przezemnie towaru ?

Dziekuje za odpowiedz, akutalnie Allegro wyplaci kupujacemu pieniadze z programu ochrony kupujacych, wiec koszt ten zostanie przelozony na mnie, co jest duzym utrudnieniem jesli chodzi o plynnosc finansowa, tymbardziej ze paczki sa wysylane z Japonii i jest to okolo miesiac czekania.

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35
xyz96
#21 Demiurg#

@undziabundzia Skoro Allegro wypłaci kupującemu pieniądze z POK, to zapewne ma ku temu podstawy. Być może klient ma jakieś problemy z odbiorem przesyłki, z jakiegoś powodu nie może jej odebrać. Inaczej nie dostałby rekompensaty. Jeżeli pieniądze otrzyma, musisz reklamować przesyłkę u przewoźnika i domagać się jej zwrotu.

Działanie POK jest inne, niż w przypadku konsumenckiego odstąpienia od umowy - klient może otrzymać pieniądze także przed powrotem paczki do sprzedającego.

oznacz moderatorów
_Likos_
#20 Guru#

@undziabundzia  hmm to ciekawy sposób.

KLient kupi przesyłke z poza UE płacąc X bo tanio

Potem okaże sie że zgodnie z prawem bedzie musiał opłacić cło i VAT. Okaże sie że cena już nie jest atrakcyjna - wiec po prostu nie odbiera paczki.

Wówczas zwrot z POK ?????

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_   czy to prawda ??? tak to będzie działało ??

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Może tak być, pytanie kto za to zapłaci i dlaczego sprzedający!😁

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@LEW433 Jeżeli pytasz, kto za to zapłaci i od razu wskazujesz na sprzedającego, to po co pytasz?

Kupujący wie, że zgodnie z regulaminem Allegro, podane ceny mają być cenami brutto. Jeśli więc napotyka po zakupie i zapłacie dodatkowe opłaty, może mieć tego dość.

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@_Likos_ a mi się nie wydaje ze @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  odpowiedzą bo na moje poprzednie pytanie czy regulamin o cenach brutto na Allegro już nie obowiązuje - nie odpowiedziano 🙂

Hint : jakby obowiązywał to musieliby uwalić wszystkich myfriendów 🙂

Hint 2 : Jezeli jednak Panowie i Panie z państwa środka mogą wystawiac w cenach netto, lub mozliwe jest doliczanie kosztów PO zakupie. To oznacza że sprzedawcy z Polski tez powinni móc.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
DrapexPL
#12 Orędownik#

Wtrącę swoje 3 grosze...

Jeżeli kupujący wiedział (a wiedział), jakie mogą wiązać się problemy z takim zakupem, mógł z niego zrezygnować. Sprzedający towaru by nie wysłał, wszystko byłoby ok.

 

Allegro automatycznie rozsyła do takich transakcji wiadomość.

Z tydzień temu sam robiłem takie zakupy, oto ich treść:

Twój zakup od XXX zawiera produkty, które będą wysłane do Ciebie spoza Unii Europejskiej.

Zgodnie z prawem taka przesyłka może podlegać opodatkowaniu VAT według zasad obowiązujących w kraju, do którego będzie dostarczone zamówienie.

Z tego powodu może się okazać, że przesyłkę odbierzesz tylko pod warunkiem zapłacenia podatku VAT (i ewentualnych opłat dodatkowych) przewoźnikowi lub organom celnym.

 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Takie wiadomości rozsyłane po zakupie są nic nie warte. Regulamin stanowi, że ceny podane w ofertach mają być cenami brutto. Użytkownicy korzystający z Allegro akceptują regulamin, tylko regulamin.

oznacz moderatorów
DrapexPL
#12 Orędownik#

...ale samo Allegro pisze, że zgodnie z prawem, mogą być dopłaty, za które odpowiada już kupujący 🙂

 

Bardziej szczegółowo:

(...) Będąc sprzedawcą zadbaj zatem o właściwe informacje w swoich ofertach, jeśli wysyłasz z magazynów rozmieszczonych w wielu państwach i pamiętaj, aby wskazać skąd wysyłka dla danej oferty będzie realizowana. (...)

i już w najgłębszych czeluściach Allegro znajdziemy zapis, który jednoznacznie wyraża (moim zdaniem) stanowisko Allegro w tej sprawie:

Nie rozliczymy podatku VAT według nowych zasad, jeśli:

  • masz siedzibę w Chinach lub USA
  • nadajesz przesyłki do kupujących w Polsce z magazynu w Chinach lub USA, oraz
  • wartość netto towarów w przesyłce nie przekracza 150 EUR (bez VAT).

Jeśli będzie to konieczne, kupujący zapłaci podatek VAT, odbierając przesyłkę.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

1.19.

Cena Towaru określona w Ofercie przez Sprzedającego musi być wskazana w wysokości brutto (nie dotyczy kategorii, które nie są objęte prowizją od sprzedaży wskazanych w Załączniku nr 4. Części III: Prowizje od sprzedaży oraz Ogłoszeń które nie są objęte opłatą za obsługę Transakcji).

To jest regulamin i tylko to akceptuje użytkownik.

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

No i @xyz96 ma rację, Chyba że All po cichu zmieniło regulamin, dyskryminując sprzedawców z Polski 🤔 ( oni muszą mieć ceny brutto).

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

pinsplash @xyz96 sprzedając w sklepie stacjonarnym w Chinach sprzedawcy nie interesuje to , że klient przewozi zakupiony towar do innego kraju, a tym bardziej ma daleko..... jego zobowiązania finansowe na granicy ,

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@mdrogeria A kupującego na Allegro nie interesuje nic, poza zapisami regulaminu, zgodnie z którym ceny muszą być podane w wysokości brutto. Jeśli sprzedawca nie podaje ceny brutto, narusza regulamin, a kupujący nie ma obowiązku niczego dopłacać.

oznacz moderatorów
_Likos_
#20 Guru#

@pinsplash @xyz96 @mdrogeria @DrapexPL  kurcze ja juz pomijam czy sprzedaż w cenach netto czy brutto jest dopuszczalna na allegro.

Rozumiem że pewnych rzeczy allegro nie jewst w stanie przeskoczyc bo takie sa przepisy. Rozumiem tez że sprzedający z Polski powinni sprzedawac wylącznie w cenach brutto.

Natomiast nie rozumiem tego że jeśli to kupujący nie doczyta tego że mogą być dodatkowe opłaty. Ze jeśli to kupujący zdecyduje sie po prostu nie odebrac paczki ze składu celnego. To za to ma byc wypłacony POK . 

Bo jakiez to miałoby uzasadnienie? Ochrona kupującego przed czym??? Przed ponoszeniem odpowiedzialności za własne decyzje i własne zakupy??? Czyli co ? Ochrona kupującego przed nim samym ???

No tego to nie rozumiem. 

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@_Likos_ Uzasadnienie logiczne? - Już ci odpowiadam : żadnego

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@undziabundzia interweniowałam w Twojej sprawie i zleciliśmy korektę Twojego salda, abyś nie musiał regulować rekompensaty dla kupującej. Kwestie dotyczące sprzedaży z zagranicy często są niejednoznaczne, jednak w Twoim przypadku w ofercie znajdował się odpowiedni zapis, a kupujący był poinformaowany o możliwych dodatkowych kosztach, udzielałeś się też w dyskusji i próbowałeś pomóc w odbiorze przesyłki.  
Natomiast jeśli przesyłka zostanie zwrócona nadawcy (czyli Tobie) będziemy oczekiwali, że zwrócisz nam wpłatę z Programu Ochrony Kupujących. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@la_nika 

Kwestie dotyczące sprzedaży z zagranicy często są niejednoznaczne,

To prawda.

jednak w Twoim przypadku w ofercie znajdował się odpowiedni zapis, a kupujący był poinformaowany o możliwych dodatkowych kosztach,

Gdzie w regulaminie jest napisane, że cena towaru nie musi być podana w wysokości brutto, czyli może nie uwzględniać VAT?

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#


@la_nika podpinam się pod pytanie @xyz96 

w ustawy konsumenckiej i przepisów pokrewnych cena dla konsumenta musi być podana

brutto i to w sposób jednoznaczny - nie może ulec zmianie niezależnie od jakiegoś cła czy innych czynników

 

na jakich przepisach allegro opiera swoje działania twierdząc, że tak nie musi być?

Dla szacunku obowiązujących przepisów w Polsce tacy sprzedawcy powinny podawać

dwie ceny ich cenę i wszystkie opłaty celne i inne pokrewne np: ustawę o cenach

a tego nie robią

 

nawet regulamin allegro jest łamany w sposób jaki podaje @xyz96

ponadto

@la_nika dlaczego jako sprzedawca jestem na allegro traktowany jako osoba drugiej kategorii

allegro pobiera ode mnie prowizję od całości ceny - z vatem i opłaconym cłem

a od w/w przypadku od ceny netto bez cła

 

i kto tu łamie własny regulamin?

@undziabundzia nie ciesz się tak bardzo, bo kupujący miał pełne prawo odstąpić od umowy

gdyż twoja oferta łamie ustawę konsumencką -

w wypadku wizyty np:inspekcji handlowej możesz mieć nieprzyjemności

 

@HegemonHekate też ma rację ale trochę z innego powodu

Sprzedawca wg przepisów nie jest wprowadzającym towar na rynek a jest nim kupujacy

i to on jest traktowany jako importer z pełnymi tego konsekwencjami

np: sprzęt bez certyfikatów, norm ce i itp zgodności eneregetycznej

i powinien opłacić np opłaty recyclingowe i inne

o tym jakoś allegro w rozsyłanych informacjach zapomniało napisać

 

 

oznacz moderatorów
owady
#11 Animator#

@RED już widzę wizytę inspekcji handlowej. 🙂

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@owady miałem u siebie inspekcję

sprawdzali sprzedaż na allegro

czy oferty i regulaminy są zgodne z ustawą konsumencką

 

oznacz moderatorów