anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Negatyw i próba wymuszenia. Pytanie do Adminów.

Tanatos777
#10 Popularyzator#

Witam.
Aż miesiąc temu sprzedałem na licytacji uszkodzonego iPhone 5.
Treść ogłoszenia;

Telefon od wielu lat w moich rękach. Odnaleziony podczas porządków.

Z przeznaczeniem na części.

Uszkodzony. Nie pamiętam dokładnie co jest uszkodzone.

Kiedyś stłukłem ekran. po założeniu drugiego, przestał się uruchamiać.

 

Tutaj link

https://allegro.pl/oferta/iphone-5-uszkodzony-11018697845

 

Sprzedany za 33zł.

Teraz nagle dostaję wiadomość od kupującego. Dosłownie z dzisiaj;

"Witam serdecznie muszę wystawić negatyw za telefon pan dobrze wie czemu i tym bardziej że w ogłoszeniu nie było mowy że brak ładowarki? Chyba że się dogadamy i pan zwróci mi koszt ładowarki?"

Po 1. Jest to próba wyłudzenia, a jest to karalne w świetle polskiego prawa. (a więc i powinno wpłynąć na decyzję allegro w poruszanej prze mnie sprawie)
Po 2. Głupota ludzka nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. W ogłoszeniu nie napisałem że w zestawie jest kawalerka w centrum warszawy oraz "frytki do tego", więc roszczenia są bezzasadne.

Oczywiście mam zamiar odmówić. 
Drodzy Admini, w świetle tego, jaką mam szansę, że po wystawieniu negatywa, mogę SKUTECZNIE ubiegać się od was jego usunięcia bez względu na jego treść. 
Oczywiście mogę pociągnąć kupującego do odpowiedzialności karnej, ale to jedno. Drugie, to komentarz. Nie mam zamiaru psuć sobie przez jakiegoś kretyna dobrego pijaru firmy.

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  


oznacz moderatorów
93 ODPOWIEDZI 93

_Likos_
#20 Guru#

@xyz96  otrzymujesz tyle przykladów ponieważ one funkcjonuja. Pewnie by sie znalazło jeszcze wiele innych.

Sprzedający SPRZEDAWAŁ TELEFON i telefon wysłał kupujacemu

jeśłi by napisal :Brak ładowarki  to kupujący mógłby napisać a gdzie słuchawki ? one też sa z reguły w komplecie.

Wiec piszemy : brak ładowarki i słuchawek . Wówczas kupujący : a gdzie piudełko ? zawsze jest

Wiec piszemy : brak ładowarki , sluchawek, pudełka ... a kupujacy znajdzie inną rzecz która "powinna byc"

Tym sposobem sprzedający zamiast zrobić opis przedmiotu KTÓRY SPRZEDAJE musiałby wymieniać milion przedmiotów KTÓRYCH NIE SPRZEDAJE

Jaki tu sens?????

Było jasno napisane co jest przedmniotem sprzedaży i to właśnie kupujący otrzymał.

 

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ Co by było, gdyby babcia miała wąsy. Ja wiem, co by było. Napisałby BRAK ŁADOWARKI i nie byłoby tego tematu na forum. Taki sens.

oznacz moderatorów

Tanatos777
#10 Popularyzator#

Po 1. Zwroty bezpośrednie piszemy z dużej litery. Trochę szacunku do siebie na wzajem. W końcu nie jesteśmy kolegami.
Po 2. Niesamowite...
-Administrator Allegro potwierdził że mam rację.
-Rozmowa z policją na komisariacie w dniu dzisiejszym, potwierdza że mam rację.
-PRAWO POLSKIE potwierdza że mam rację.

A Ty dalej swoje? Jestem manipulantem tak? Właśnie kupujących Twojego pokroju tak bardzo staram się unikać... Brak znajomości logiki oraz prawa, przedstawienie kilku dowodów na potwierdzenie że jesteś w błędzie, a Ty dalej swoje. Wiesz że zaczyna to spełniać znamiona fanatyzmu?

Całe szczęście to tylko Twoja opinia. To że jest błędna, to już inna sprawa.

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

@xyz96   Ciekawe stanowisko. Jak Pracownik Allegro stwierdza ze ty  masz racje jest to wiążące dla wszystkich użytkowników portalu, jak jest na odwrót " może sobie stwierdzać"😃

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

Poziom dyskusji tutaj zaczyna sięgać absurdu. A jak wystawię joypada, którego naturalnym miejscem jest podłączenie do konsoli, to mam pisać, że konsoli nie ma w zestawie ? ;]

Oferta była jaka była i opis stanowił co zawiera. Jak czegoś nie ma ani na zdjęciu, ani w opisie, to znaczy, że tego nie ma, a przynajmniej być nie musi. Kupujący też może się przed zakupem dopytać, a nie przyjmować wersję co powinno być. Wątpliwości można by na przykład rozwiać co do akumulatorka (czy działa albo czy w ogóle jest), bo zakup w kategorii uszkodzone ma czasami inne podłoże motywacji do zakupu niż, nazwijmy go, przedmiot ogólny oferty. W takiej sytuacji lepiej dopytać przed zakupem. Sam się czasami dziwię co ludzie licytują (w ciemno ?) mając zdawkową informację "niesprawdzony".

A sprawa osobnych ładowarek - taka polityka może cieszyć (bo to eko i może trochę taniej) lub irytować, zależnie od tego czy się już ma pasującą z innego urządzenia ;]

oznacz moderatorów

Tanatos777
#10 Popularyzator#

Z tym Padem to mnie olśniło 🙂 Genialna analogia 🙂 
A do pada, jako że to pad od Xbox Series X, to i jakiś TV w 4K by się przydał nie? XD

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Hmm, ale telefon bez prądu to też nie zadziała na dłuższą metę ... Chyba warto by sie domagać też opłacenia rachunków.. A co jak pojadę na działkę ? Generator by sie też przydał ...

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 

do apla w wielu przypadkach nie ma ładowarki bo ta firma tak ma

ja bym dał sprzedawcy negatyw , że nie ma kompletu fabrycznego pudełka i itp

 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@Tanatos777 z naszej perspektywy sprawa jest "czysta" - w ofercie nie było mowy o ładowarce, nie było jej też na zdjęciach, więc kupujący nie ma podstaw, aby się jej domagać. Tym niemniej, co do komentarza, będziemy mogli się wypowiedzieć dopiero, gdy się pojawi.

Jeżeli mogę Ci coś poradzić: nie dawaj kupującemu pretekstu, aby mógł Cię źle ocenić z innych powodów, niż wskazał (np. za to, że napisałeś mu, że pociągniesz go do odpowiedzialności karnej albo za to, że nazywasz go kretynem). Zachowaj też Waszą korespondencję, aby móc w razie czego udowodnić jego bezzasadne żądania. To może pomóc w przypadku ubiegania się o usunięcie ewentualnego komentarza.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

 hm .... brawo , przytarłeś nosa królowej , pewnie zaraz otrzymasz ripostę 😁

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mdrogeria

Mi @msniezek  nie przytarł żadnego nosa, ja zdania w tej sprawię nie zmienię, a Allegro nie jest sądem. Kupujący domagający się ładowarki do telefonu, która stanowi jego nieodzowne wyposażenie, jest tu nazywany kretynem i straszony zgłoszeniem przestępstwa – wstyd. Ten wątek jest przykładem na to, jak zręcznie manipulować opisem, aby zataić w nim tak istotną informację, a wystarczyło po prostu wspomnieć o braku ładowarki i nie byłoby problemu.

Nawet gdyby wypowiedzieli się tu wszyscy pracownicy Allegro i wszyscy sprzedawcy z Allegro, stając po stronie sprzedającego, który zataił w opisie brak tak ważnego elementu, nie zmieni to niczego. Ładowarka dodana do telefonu jest taką oczywistością, że nietrudno sobie wyobrazić stanowisko kupującego, który jest zaskoczony jej brakiem.

Nie masz się więc co cieszyć, że kupujący został mimo wszystko wysłany na drzewo.

 

oznacz moderatorów

KsiegarniaDANIEL
#9 Pomysłodawca#

Telefon z naładowaną baterią pociągnie bez ładowarki i z tydzień, w zależności do czego kto potrzebuje. Tak więc ładowarka nie jest niezbędna, za to bateria tak. 

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

Właśnie wieszam zegar naścienny z biedry. Na baterię, a baterii nie ma :] I nikt nie ukradł, bo jej po prostu nie ma (w folii) ;D

oznacz moderatorów

a_brod
#12 Orędownik#

przecież  bateria jest nieodłączną częścią zegara, bez nie nie działa 🙂 @cookie000 reklamuj to biedrze.

Endrju
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@a_brod 

No właśnie bateria jest _odłączną częścią_, na szczęście ;D

Nie ma podstaw. Jest oznaczenie na opakowaniu "1xAA/R06 EXCL.". Musiałbym się powołać na brak polskiej informacji ;]

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

@cookie000 A bateria w telefonie powinna być, czy niekoniecznie? Zakładając, że sprzedający nic na ten temat nie napisał 🙂

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@vonNogay 

W tym konkretnym przypadku: tak. Wynika to z opisu: nie można nie wiedzieć z jakiego powodu się nie uruchamia, wiedząc że bateria wyjęta.

Są kwestie, które można sprawdzić i wyjaśnić, a pewnych nie. Czy bateria jest - to da się zazwyczaj naocznie zweryfikować (chociaż czasami potrzebny jest specjalistyczny wkrętak albo wiedza o ukrytych zaczepach ; pamiętam jak kiedyś otwierałem pilota do tv: masakra ;]), ale sprawdzenie jej sprawności już wymaga miernika lub możliwości sprawdzenia na sprawnym sprzęcie. Czy ktoś celowo czegoś nie dopisze (mając możliwości sprawdzenia), to już jest zupełnie inna sprawa, zwłaszcza gdy ktoś handluje "trupami" elektronicznymi.

oznacz moderatorów

Tanatos777
#10 Popularyzator#

Dziękuję. Tak zrobię. 

Co do innych użytkowników. Błagam was, jest tu masa tematów jak psioczycie na kupujących i serwis Allegro, jak to wszyscy są źli, stronniczy itp. A sami dajecie się bez mydła nie znając swoich podstawowych praw.

Jak już koledzy wspomnieli, 
-"Naczepa też jest integralną częścią TIRa"
-"Papier w drukarce i tusz też"
-"Okna drzwi i meble też są integralną częścią domu, ale nikt nie czepia się o ich brak, kupując stan surowy"

Podajcie mi jedną podstawę prawną, stwierdzającą że ładowarka jest OBOWIĄZKOWYM I INTEGRALNYM ELEMENTEM TELEFONU.

Nie ma takiej. Świadczy o tym chociażby nowa polityka wielkich firm. Do najnowszych telefonów chociażby firmy APPLE też NIE MA W ZESTAWIE ani kabla, ani ładowarki, a jakoś nikt firmy Apple nie pozywa za wprowadzenie w błąd.


Właśnie zbieram się na komendę. Dla ciekawskich, napiszę później co mi powiedzieli.


oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

Żeby była jasność. Ten telefon był bez pudełka, widoczny na zdjęciu, dlatego w mojej opinii nie ma tu wątpliwości. Tym niemniej takie wątpliwości mogłyby być, gdyby np. telefon był w pudełku - wtedy przeciętny kupujący mógłby spodziewać się, że przedmiotem sprzedaży jest cały komplet, z którym dane telefony są sprzedawane (ładowarka, słuchawki itp.). Tu nie chodzi o podstawy prawne, ale o racjonalne przekonanie kupującego - wtedy w interesie sprzedawcy (w celu uniknięcia niepotrzebnych scysji) jest zaznaczyć, co dokładnie jest przedmiotem oferty.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

Tanatos777
#10 Popularyzator#

Zgadzam się i rozumiem. Dodam małą dygresję.
Trudno przewidzieć, o co ktoś może się przyczepić.
Nawet zamieszczają informacje o braku
-pudełka
-kabla
-ładowarki
-paragonu
-słuchawek 
itp. Zaraz ktoś może przyczepić się że brakuje folii zabezpieczającej ekran, albo etui które jest dodawane w oryginalnych zestawach w kat. przedmiotu o którym mowa.

Skoro prowadzimy już tutaj konwersację, chciałbym zadać Panu dodatkowe pytanie aby nie zakładać nowego wątku.
Kupujący właśnie zgłosił zwrot towaru. Oczywiście oddam mu pieniądze, bo nie chcę mieć z takim kupującym nic więcej wspólnego, ale ciekawość mnie niesamowicie zżera....

Jako powód zwrotu, kupujący podał przyczynę "Powód zwrotu: brakujący element (Brak ładowarki)"

Z czystej ciekawości, czy w takim wypadku, w świetle całego tematu, mam prawo odmówić pozytywnego rozpatrzenia zwrotu?
(jak już wspomniałem, bez względu na odpowiedź, uznam zwrot, no ale ta ciekawość....)

oznacz moderatorów